کد خبر : 329733
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 مارس 2021 - 10:59

سفر نوروزی؛

ورامین با طبیعتی بکر، پذیرای مسافران نوروزی است

ورامین با طبیعتی بکر، پذیرای مسافران نوروزی است
در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران و در حاشیه کویر مرکزی، ورامین با قدمتی بالغ بر ۷ هزار سال واقع شده که از آن به عنوان وارنای کهن یاد می‌کنند.

به گزارش تهران پرس، ورامین یکی از ۱۶ شهرستان استان تهران است که به دلیل برخورداری از جاذبه‌های متعدد گردشگری و واقع شدن در مسیر محور امام رضا(ع)، همواره مقصد مسافرن نوروزی است و امسال نیز با وجود محدودیت‌های کرونایی، این شهرستان آماده‌ است تا از میهمانان نوروزی پذیرایی کند.

برای دسترسی به شهرستان ورامین می‌توان از مسیر ری- ورامین، شریف آباد- پیشوا، محور قم – گرمسار و نیز محور غدیر استفاده کرد و در اماکن اقامتی، هتل‌ها و خانه‌های بومگردی مستقردر مناطق روستایی، ایام خوبی را سپری کرد.

مسجد جامع ورامین
مسجد جامع ورامین از شاهکارهای قرن هشتم هجری قمری است که هنر کاشیکاری، گچبری، آجرکاری و خوشنویسی خطوط بنایی آن، چنان باهم ترکیب شده که درکمتر بنای تاریخی به چشم می خورد.

احداث بنای مسجد توسط معمار علی قزوینی در زمان سلطان محمد خدابنده آغاز شد و در زمان ابوسعید به پایان رسید.

بکارگیری آجر برای نوشتن آیات قرآنی و آجرچینی در پیشانی ایوان جنوبی مسجد که به طرز شگفت آور یادآور نام امام علی (ع) است، راز و رمز شیعه را در جای جای مسجد نشان می دهد.

محراب گچبری شده این مسجد، خود شاهکاری دیدنی است که کمتر نظیرش دیده شده است.

این بنا در سال ۱۳۱۰خورشیدی در شمار فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این بنای تاریخی در خیابان شهید بهشتی ورامین واقع شده است.

برج آرامگاهی علاءالدوله
در فاصله ۲۰۰ متری مسجد جامع و در حاشیه جنوب شرقی میدان امام ورامین، برج آرامگاهی علاءالدوله واقع شده، برجی آجری و قدیمی که در کنار مصلای صاحب الزمان(عج) خودنمایی می کند.

در برخی کتب تاریخی، این برج به نام علاء الدین نامیده شده است و چنانچه از کتب انساب بر می آید، نسبت علاء الدین به امام سجاد (ع) می رسد.

این برج که به سده هفتم متعلق است، با ‌ ۱۲متر ارتفاع و پنج مترارتفاع سقف مخروطی، از نظر زاویه بندی، ترکیب آجر، کاشیکاری و خطوط کوفی بسیارچشم نواز است.

برج آرامگاهی علاء الدوله از دو بخش تشکیل شده که بخش اول دارای بدنه مدوّری با ارتفاع ۱۲ متر که بخش اصلی بنا را تشکیل می دهد و قسمت دوم شامل گنبد مخروط شکل بزرگی به ارتفاء ۵ متر است که بر روی قسمت اول قرار دارد.

امامزاده یحیی (ع)
یکی دیگر از آثار تاریخی و منحصر به فرد ورامین که شهرت آن از مرزهای داخلی کشور گذشته، بقعه متبرک امامزاده یحیی است که در کنار روستای کهنه گل، نزدیکی میدان رازی ورامین واقع شده است.

سیاحان از این مقبره که در سال ۷۰۷ هجری قمری احداث شده، همگی از کاشی های شفاف و زیبای آن در سفرنامه های خود تعریف و تمجید کرده اند، اما اکنون متاسفانه بسیاری از این کاشی ها به سرقت رفته است.

هسته اصلی بنای بقعه متشکل از یک طرح هشت ضلعی از داخل و چهار ضلعی از بیرون با یک ورودی از جانب شمال است.

داخل بقعه بر خلاف منظر ساده و بی پیرایه بیرون آن، دارای محراب کاشی و ازاره های کاشی ستاره ای شکل بوده که با کاشی های نیلی رنگ جلادار تزیین شده است، استاد سازنده  این کاشی «علی بن محمد بن ابی طاهر» و تاریخ آن‌ ۶۶۳ هجری است.

در بالای ازاره کتیبه ای گچبری به خط ثلث برجسته حاوی کلام خدا و رسول اکرم (ص) در زمینه ی گل و بوته جلب نظر می کند که گرداگرد حرم دور می زند و تاریخ محرم سال ‌ ۷۰۷هجری و بانی بنا «ابومحمد زید» یاد شده است.

اثر نفیس و کم نظیر دیگر این امامزاده سنگ قبر محراب گونه کاشی آن است که امضای دو استاد کاشی ساز کاشانی را با خود داشته که تاریخ سال آن ‌۷۰۵ قمری است و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می شود.

امام زاده شاهزاده محمد
در هشت کیلومتری جنوب‌شرق ورامین و در حاشیه روستای ایجدان، بنای زیبای امامزاده‌ای جلیل‌القدر واقع شده که به امامزاده شاهزاده محمد(ع) معروف است و نسبت ایشان به حضرت علی(ع) می‌رسد. بک معماری بقعه این امامزاده، با گنبدی بلند و بسیار زیبا و فیروزه ای دو پوسته بنا شده که از بیرون دارای طرح هشت ضلعی است.

مدخل ورودی اصلی بنا در ایوانی بزرگ سمت شرقی قرار دارد در جرزهای طرفین ایوان با رعایت قرینه سازی کامل دو طاق دو طبقه ایجاد شده که بلندی ایوان به ارتفاع ۸.۵ متر می‌رسد.

گنبد آستانه از نوع دو پوشه و دارای ساقه‌ای بلند است، سرتاسر بدنه گنبد و ساقه آن را کاشی‌های معرق زیبا متشکل از ترکیب زیبای رنگ‌ها و اشکال هندسی زینت داده شده است.

داخل بنای حرم مطهر دارای طرح چهار ضلعی است که در ابتدای شروع گنبد حاشیه ای با گچبری دور تا دور بنا را طی می‌کند که این گچبری ترکیبی از گلدان و گل است که به طور هماهنگ تکرار شده است.

در داخل گنبد گچبری های تزئینی مرکب از چند بوته گل درون یک کادر به طور مورب قرار گرفته که بسیار زیبا است در بالای این مدخل کتیبه‌ای از کاشی به خط نستعلیق که بر آن سوره علق و نام ناصرالدین شاه نوشته شده است.

در ایوان این بنا نیز نام امین السلطان میرزا علی اصغر خان و تاریخ ۱۳۰۳ هجری قمری به چشم می خورد.

آب انبار قلعه بلند
آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین، یکی از مهترین آثار به جای مانده از اواخر دوران قاجاریه است که در تأمین آب اهالی این روستا که در آن زمان از رونق بسیاری برخوردار بود، نقش به سزایی ایفا می کرد.
روستای قلعه بلند که از آن به عنوان ابردژ یاد می شود، در حاشیه راه آهن سراسری تهران – مشهد و محور قم گرمسار در ۲۰ کیلومتری شرق ورامین واقع شده است.

این بنای مهم تاریخی طی سال های گذشته با اعتبارات تخصیص یافته از سوی میراث فرهنگی استان تهران، مرمت و بازسازی شد و با فراهم شدن شرایط و زیرساخت ها، پیشنهاد ثبت آن در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارائه و هم اکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مناطق اقامتی ورامین
شهرستان ورامین از سه هتل شایان، بختیار و سپینود و چندین خانه بومگردی در روستاهای کویرآباد، خاوه و دمزآباد برخوردار است که مسافران و گردشگران می‌توانند در شرایط کاملا بهداشتی، ایام خوبی را در این اماکن سپری کنند.

مسافران نوروزی سفیران فرهنگی جامعه هستند
فرماندار ورامین در جریان بازدید از اماکن اقامتی و پایگاه امداد جاده‌ای هلال احمر به خبرنگار ایرنا گفت: مسافران نوروزی به عنوان سفیران فرهنگی جامعه‌اند، هر چند که با وجود شرایط ویژه جامعه ناشی از شیوع ویروس کرونا، امکان مسافرت همچون ایام عادی سال از مردم سلب شده ولی باید از فرصت حداقلی حضور مسافران در ورامین استفاده کرد و ظرفیت‌های شهرستان را به آنان معرفی کرد.

حسین کاغذلو افزود: جلسات ستاد سفرهای نوروزی ورامین با هدف برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت بر خدمات سفر در محل فرمانداری شهرستان تشکیل شده تا با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر جامعه، بهترین شرایط برای حضور گردشگران حتی مسافران عبوری به سایر مناطق فراهم شود.

وی گفت: پایگاه‌های هلال احمر، بیمارستان‌ها، دستگاه‌های خدماتی و تمامی امکانات شهرستان برای پذیرایی از مسافران آماده‌ است و وضعیت بهداشتی اماکن اقامتی، رستوران‌ها و مراکز تفریحی شهرستان به صورت مستمر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فرماندار ورامین با  اشاره وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا در این شهرستان اظهار داشت: اماکن اقامتی شهرستان ورامین با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پذیرای مسافران نوروزی است.

وی اظهار داشت: با افتتاح بزرگراه غدیر، شاهد افزایش تردد خودروهای میهمان از ورامین می‌باشیم بنابراین تلاش می‌شود تا میزبان خوبی برای این مسافران باشیم.

ورامین از شرق با گرمسار استان سمنان، از شمال با شهرستان پاکدشت، از جنوب با محور قم – گرمسار و استان قم و از غرب با شهرستان قرچک هم مرز است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.