کد خبر : 320788
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 ژانویه 2021 - 14:28

معاون اول قوه قضائیه:

سند تحول قضائی زیر نظر نخبگان تدوین شد

سند تحول قضائی زیر نظر نخبگان تدوین شد
محسنی اژه‌ای با بیان اینکه سند تحول قضائی زیر نظر نخبگان تدوین شد،گفت: البته این سند نیاز به ارتقا دارد.

به گزارش گروه اجتماعی تهران پرس؛ حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه در مراسم افتتاح زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضائیه اظهار کرد: در گام دوم انقلاب با توجه به اقتضائات زمانی و شناسایی نقاط قوت و ضعف و همچنین ارتقای توان علمی کشور، نیاز به تحولاتی در بخش‌های مختلف قوه قضائیه احساس می‎‌شد که برای نیل هرچه سریع‌تر و جامع‌تر به این تحولات، سندی تدوین شد. این سند در راستای تکالیف قانونی قوه قضائیه و مسئولیت‌های دستگاه قضا ذیل اهداف نظام جمهوری اسلامی است.

وی افزود: برای تهیه و تدوین سند تحول قضائی، از همه صاحبنظران و نخبگان در داخل و خارج از قوه قضائیه اعم از نخبگان و متخصصان حوزوی و دانشگاهی در رشته‌های مختلف استفاده شد؛ همچنین باید یادآوری کنیم که سند تحول قوه قضائیه که تدوین و ارائه شده است، نیاز به تکمیل و ارتقا دارد و راه برای تکمیل و ارتقای این سند باز است.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: احراز هویت برخط یکی از خدمات الکترونیکی سریع، کم هزینه و همراه با تکریم مردم است؛ چه کسانی که دادخواست حقوقی می‌دهند و چه طرف دعوای شاکی و خواهان، در ابتدا باید هویت آن‌ها محرز شود.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: اقدامات الکترونیکی یک زنجیره است؛ تا به امروز تعدادی از حلقه‌ها انجام شده که بایستی این حلقه‌ها تکمیل و به هم متصل شوند و اگر زنجیره دولت الکترونیکی به معنای عام در کل کشور تکمیل شد نتیجه آن برای مردم ملموس و محسوس خواهد بود.

وی ادامه داد: در دوره جدید با توجه به حضور جوانان متخصص و متعهد و دلسوز در دستگاه قضائی، فرآیند هوشمندسازی و استفاده از امکانات فناورانه در بخش‌های مختلف دستگاه قضائی شتاب گرفته است و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و همکاران وی، اقدامات کثیر و متنوعی را در جهت تمهید زیرساخت‌های الکترونیکی دستگاه قضائی انجام داده‌اند.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: اجرای کامل و جامع مفاد و برنامه‌های سند تحول قضائی، در گروی بهره‌گیری از پروژه‌ها و امکانات فناورانه است به گونه‌ای که فقدان یا ضعف در زیرساخت‌های الکترونیکی مانع از تکمیل اجرای سند تحول قضائی خواهد شد.

وی با اشاره به سایر الزامات تحقق جامع و کامل سند تحول قضائی گفت: در راستای اجرای مفاد سند تحول قضائی همکاری دولت و مجلس و همچنین مشارکت عموم مردم و نخبگان و سمن‌ها ضروری است؛ همچنین نقش رسانه‌های دیجیتال و مکتوب و به ویژه رسانه ملی نیز در معرفی و شناساندن اهداف سند تحول بسیار پر اهمیت است و بنده در همین‌جا از رسانه ملی به سبب برنامه سازی در راستای تبیین محتوای سند تحول قضائی به منظور بالا بردن آگاهی مردم تقدیر می‌کنم و امیدوارم این برنامه سازی ها، با قوت بیشتری استمرار یابد.

زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضائیه، گامی جهت اهداف سند تحول دستگاه قضائی

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به افتتاح سامانه احراز هویت برخط قوه قضائیه و نقش این سامانه در تسهیل و تسریع توأم با کرامت امور قضائی مردم، ادامه داد: اولین مرحله از ترتیب اثر دادن به امور مراجعه کنندگان به دستگاه قضائی، احراز هویت آن‌ها است و چنانچه مرحله احراز هویت به درستی و دقت انجام نگیرد، بنیان سلسله اقدامات بعدی نیز کج گذاشته می‌شود بنابراین موضوع احراز هویت، از جمله موضوعات بسیار مهم در همه دستگاه‌ها از جمله دستگاه قضائی است که با افتتاح سامانه احراز هویت برخط امیدواریم امور مرتبط با مراجعه کنندگان به دستگاه قضائی، با سرعت و کیفیت بالاتری انجام گیرد.

باید دولت الکترونیک در تمام بخش‌ها و دستگاه‌های کشور تحقق یابد

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضائیه، گامی دیگر در جهت اهداف سند تحول دستگاه قضائی و تسریع و تسهیل توأم با تکریم مراجعان به دستگاه قضائی است و امیدواریم با ارتقای مداوم سامانه‌های الکترونیک دستگاه قضائی، امور قضائی مردم با سرعت و دقت بیشتر و هزینه کمتر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: باید زنجیره هوشمند سازی فرآیندها و تحقق کامل دولت الکترونیک در تمام بخش‌ها و دستگاه‌های کشور تحقق یابد تا حلاوت انجام سریع و دقیق و توأم با کرامت امور در کام مردم بنشیند.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: بکارگیری جوانان دلسوز و کارآمد همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است و امروز نیز در دستگاه قضائی جوانانی با تخصص و تعهد خود در حال پیشبرد امور هستند و با مشاهده پروژه فناورانه افتتاح شده در دستگاه قضائی شاهد کارآمدی و حضور مثمرثمر این جوانان هستیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.