کد خبر : 320509
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 ژانویه 2021 - 13:31

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) خبر داد:

ایجاد ۲۲۰ هزار شغل تا پایان سال جاری

ایجاد ۲۲۰ هزار شغل تا پایان سال جاری
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداددرباره تعداد شغل‌های ایجاد شده توسط کمیته امداد توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی تهران پرس، حجت الله عبدالملکی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در نشست خبری خود اظهار کرد: تعداد اشتغال مستقیم ایجاد شده و دارای طرح جاری تاکنون ۱۴۹ هزار و ٨٨٧ هستند. نهاد‌ها موظف شدند اشتغال‌های غیر مستقیم را اعلام کنند که فرمول آن از وزارت کار دریافت شده است که تاکنون تعداد آن ۵٩ هزار ٩١۵ شغل غیر مستقیم است، ٢١٠هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است.

وی ادامه داد: برنامه اشتغال کمیته امداد برای امسال ایجاد ٢٠٠ هزار شغل بوده است و تعداد شغل‌های ایجاد شده تاکنون ٢۵درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. از تعداد شغل‌های مستقیم ایجاد شده ٢۵هزار و ۵٠٠ شغل در راستای تعامل با کارآفرینان کشور ایجاد شده است و ٣٢ هزار شغل با هم افزایی برنامه راهبری شغلی امداد ایجاد شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه هزار و ۵٠٠ راهبری شغلی که از کارآفرینان برجسته کشور هستند با ما همکاری می‌کنند، تصری کرد: راهبران شغلی افراد تحت حمایت را استخدام نمی‌کنند بلکه راه و روش کسب درآمد و مدیریت شغل را به آن‌ها آموزش می‌دهند. درآمد خالص ماهانه طرح‌های کمیته امداد سال گذشته یک میلیون و ۵٠٠ هزارتومان بود که امسال این رقم به ٢ میلیون تومان رسید.

عبدالملکی با بیان اینکه ظرفیت اشتغالزایی هر طرح ١/٣٣ است، ادامه داد: منابع سرمایه که در این بخش در اختیار ماست ۴ هزار و ٢٢ میلیارد تومان برآورد شده است. ۶هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان شبکه بانکی باید برای شغل‌های کمیته امداد پرداخت کند که تاکنون ۴ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان پرداخت شده است و اگر تا پایان سال مابقی مبالغ پرداخت شود تعداد شغل‌های کمیته امداد در نهایت به ٢٢٠هزار شغل می‌رسد.

 

عبدالملکی با بیان اینکه از شبکه بانکی در خواست می‌کنیم مانده مبلغ را تا پایان سال پرداخت کنند، گفت: از دولت و مجلس درخواست کردیم مسئولیت مشاغل خانگی و روستایی کل کشور را به کمیته امداد واگذار کنند. آماده هستیم در سال ١۴٠٠ برای اولین بار با تولیت کمیته امداد مشاغل خرد خانگی و روستایی را ساماندهی کنیم.

عبدالملکی با بیان اینکه براساس برنامه ریزی انجام شده در این راستا ۵٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد شود، افزود: عمده کسانی که مخاطب اشتغال امداد هستند افراد کم درآمدند و به نوعی با محوریت کمیته امداد هم خوانی دارند. درخواست کردیم در لایحه بودجه١۴٠٠ به منابع امداد توجه ویژه‌ای شود و منابع ایجاد شغل‌های خانگی و خرد روستایی افزایش یابد، در صورت تامین منابع مورد نیاز پاسخگوی آن خواهیم بود.

عبدالملکی افزود: سال گذشته یک سوم اشتغال کشور را ایجاد کرده ایم و ظرفیت این مسئولیت بزرگ را داریم. همچنین با همکاری وزارت کار قرار است مدل اشتغال زایی کمیته امداد در سازمان جهانی کار ارائه شود، ادامه داد: ۵هزار مرکز نیکوکاری در سراسر کشور وجود دارد که ۵٠٠ مورد آن مراکز نیکوکاری کارافرینی هستندکه امورات شغلی مددجویان را به صورت خیریه پیگیری می‌کنند.

وی افزود: تفاوت کار راهبران شغلی و با مراکز نیکوکاری این است که راهبر شغلی در راستای کمک به مددجویان خود نیز سود کسب می‌کند، اما مراکز نیکوکاری دنبال سود نیستند. از سال گذشته کمیته امداد ورود جدیی به مشاغل و کار‌های دانش بنیان کرده است و ١٠٠‌ها شغل دانش بنیان تاکنون ایحاد شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ادامه داد: در راستای استعدادیابی و تربیت شغلی رویداد‌های کارآفرینی مثل صنایع روستا دوست ایجاد شده است همچنین با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام صندوق امید راه اندازی شده است که سهم آن بین ستاد اجرایی فرمان امام و کمیته امداد نصف شده است. در راستای مشاغل دانش بنیاد پهپاد‌های غیرنظامی طراحی شده است که به مشاغل کشاورزی کمک شایانی می‌کند همچنین هر پهپاد ساخته شده می‌تواند در طول یک سال ۵٠٠ میلیون تومان درآمد داشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.