کد خبر : 307233
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 30 ژوئن 2020 - 9:25

ابتکار عمل شهرآفتاب در حمایت از فعالین صنعت نمایشگاهی

برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار

برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار
هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی از روز 14 تا 17 مرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر افتاب برگزار می شود

هفتمین نمایشگاه نوشت افزار برگزار می شود
ابتکار عمل شهرآفتاب در حمایت از فعالین صنعت نمایشگاهی

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی روزهای ۱۴ تا ۱۷ مرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر افتاب برگزار می شود .
به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، کامبیز معتمد وزیری، معاون امور نمایشگاهی شهر آفتاب در نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی، اظهار کرد:‌ « مجموعه شهرآفتاب پس از بیماری کرونا با تغییر رویکرد در برگزاری نمایشگاه‌ها مواجه شده است و با وجودآنکه کاراجرایی نمایشگاهی صورت نگرفته است اما اقدام‌های مثبتی را در این زمینه انجام داده است که تدوین پروتکل جامع برگزاری نمایشگاه‌ها و ارایه آن به سازمان توسعه تجارت و ستاد ملی کرونا از جمله این برنامه‌ها بوده است.»
وی با اشاره به پیش‌بینی حمایت‌هایی از مجریان نمایشگاهی اظهار کرد:‌ « این برنامه‌ها موجب می‌شود تا ریسک برگزاری نمایشگاه‌ها برای برگزارکنندگان و مجریان کاهش یابد و با این تغییر رویه از جریان برگزاری رویدادهای نمایشگاهی حمایت خواهد شد.»
معتمدوزیری درباره انتقال نمایشگاه‌ها از چمران به شهر آفتاب گفت:‌ «موضوع انتقال نمایشگاه‌ها به شهر آفتاب سال‌هاست که مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و این انتقال ابعاد متفاوت دارد و اگرچه راه زیادی برای این انتقال کامل طی شده است اما به نقطه نهایی نرسیده است ما به طور قطع در آینده برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرآفتاب خلاصه خواهد شد.»
عضو هیئت مدیره نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب تاکید کرد:‌ « نمایشگاه تهران براساس مصوبات بالادستی و شورای عالی شهرسازی باید به مجموعه فرهنگی تبدیل شود و بحث انتقال آن به شهرآفتاب موضوعی نیست که به چشم امتیازگیری یا امتیاز دادن به آن نگاه کنیم و برای برگزاری آن باید شرایط استاندارد را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه وجود ایستگاه اختصاصی مترو در شهرآفتاب یکی از عوامل برتری این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه چمران است اظهار داشت: بحث جابجایی آسان و سریع بازدیدکنندگان از نمایشگاه یکی از اهداف اصلی انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به شهرآفتاب است.
عضو هیات مدیره شهرآفتاب ادامه داد: وجود سالن‌ها با سقف بزرگ و نداشتن ستون برای ایجاد فضای بیشتر، وجود مین‌هال و سالن ورودی برای برگزاری نشست‌های تخصصی بین غرفه داران و بازدیدکنندگان از دیگر مزیت‌های شهر آفتاب نسبت به نمایشگاه چمران است.
معاون امور نمایشگاهی شهر آفتاب تصریح کرد:‌ « امسال برای اولین بار مدل حمایتی برای برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته شده است تا اگر مجری علاقه‌مند به حضور باشد هزینه‌های نمایشگاهی به صورت مشارکتی محاسبه شود.»

عدم کاهش شرکت کنندگان نمایشگاه با توجه به شیوع کرونا
محمد اکبری مدیر عامل شرکت ایران پنکس در ادامه این نشست در خصوص این نمایشگاه خاطر نشان کرد:‌ با توجه به اینکه این نمایشگاه چالش برانگیز بود ولی از همان ابتدا یعنی آبان ماه سال ۹۸که کارهای ابتدایی این نمایشگاه را شروع کردیم؛ در دی ماه (سال گذشته) تبلیغات در این بخش شروع شد که شاهد رشد ۲۰ درصدی استقبال نسبت به سال گذشته بودیم. اما با شیوع کرونا شرایط تغییر کرد.
وی با اشاره به اینکه حتی با چند کشور نیز برای بخش بین‌المللی هفتمین نمایشگاه نوشت افزار نیز صحبت‌هایی شده بود و موافقت آنها را برای حضور دریافت کرده بودیم، افزود: سعی شده سهم خود را در اندازه سال گذشته حفظ کنیم و هر چند برخی شرکت ها به هر دلیل از حضور در این دوره از نمایشگاه انصراف داده‌اند ولی شرکتهای دیگری بودند که در خواست حضور داشته باشند، بنابراین جایگزین انصرافی‌ها شدند.
مجری برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار گفت: در این شرایط و وجود کرونا از اسفند ماه سال گذشته تلاش شده اقدامات لازم برای برپایی این نمایشگاه انجام شود تا بازدید کنندگان تخصصی، شرکت‌کنندگان و فعالین این حوزه بتوانند با امنیت خاطر از این نمایشگاه بازدید و استفاده کنند؛ بنابراین همه تلاش خود را برای برپایی بهتر این نمایشگاه نسبت به سال گذشته و رونق بیشتر آن انجام می‌دهیم.
*تبدیل تحریم به فرصت
در ادامه این نشست خبری موسی فرزانیان رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار در خصوص هفتمین نمایشگاه نوشت افزار و لوازم مهندسی اظهار داشت:‌ این نمایشگاه برای آشنایی واحدهای تولیدی با تجار و مصرف‌کنندگان است و با توجه به اینکه با وجود کرونا انجام کارهای سخت شده ولی هدف ما این است که جریان تولید و کار در این صف هنوز ادامه داشته و در سال جهش تولید باید نشان دهیم که هنوز تولید ادامه داشته و توقفی در فعالیت ها ایجاد نشده است.
وی با تأکید بر اینکه کرونا هیچ خدشه ای در روند تولید ایجاد نکرده است، ادامه داد:‌ بزرگترین هدف ما در صنف نوشت افزار این است که تولید کنندگان با دانش روز دنیا در کنار واردکنندگان حضور داشته باشند و امیدواریم در این نمایشگاه مصرف کنندگان از واحدهای تولید به بهترین نحو استفاده کنند.
فرزانیان در خصوص افزایش تولیدات داخلی در این بخش گفت: در سال‌های گذشته جامدادی و کیف از اقلامی بود که خیلی از کشور چین وارد می شد، ولی سال گذشته در ششمین دوره همین نمایشگاه انواع مختلف جامدادی و کیف تولید داخل با کیفیت عالی عرضه شد.
رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار با اشاره به مشکلاتی که برای برخی اقلام این بخش با مشکل روبه‌رو شد، گفت: این موضوع باعث شد تولید کنندگان به سمت تولید رفته و در این بخش پیشرفت خوبی داشته باشند زیرا توان لازم برای تولید در کشور وجود دارد.
*خودکفایی در برخی اقلام نوشت افزار
حسین برخوردار دبیر انجمن صنف نوشت افزار در ادامه نشست خبری هفتمین نمایشگاه بین المللی نوشت افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه این نمایشگاه به یک ماه تأخیر در ۱۴ مرداد تا ۱۷ مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد:‌ مجری برگزاری این نمایشگاه همه تلاش خود را برای اینکه حتما این نمایشگاه برگزار شود انجام داد زیرا با توجه به تحریم ها، لازم بود تولید کنندگان ایرانی تولیدات خود را به نمایش بگذارند.
وی با اشاره به حضور ۱۰۰ شرکت‌کننده در این نمایشگاه در دو سالن مجزا حضور می‌یابند، اظهار داشت:‌ در بسیاری از اقلام نوشت افزاری از جمله مداد، دفترچه،‌جامدادی، خودکار و خمیربازی به خودکفایی رسیده و به طور کامل در داخل تولید می‌شود. بنابراین تحریم را به فرصت تبدیل کردیم و با توجه به ظرفیت بالایی که در داخل داریم توانستیم از تحریم‌ها استفاده کرده و تولیدات داخلی را افزایش و ارتقا دهیم.
برخوردار با بیان اینکه برخی از اقلامی که به خود کفایی رسیده دارای استانداردهای اروپایی هستند، تصریح کرد:‌ به زودی اقلام دیگری نیز به فهرست اقلامی که به خودکفایی رسیده اضافه خواهد شد.
حمیدرضا غضنفری در این نشست خبری به عنوان رئیس هیات مدیره مجمع وارد کنندگان نوشت افزار کشور، اظهار داشت:‌ برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب در ابتدا با واکنش منفی برخی از غرفه داران مواجه شد ولی پس از اینکه در سال گذشته این نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شد، نظرهای تغییر کرد زیرا در شهر آفتا بیشتر متخصصان و مشتریان بازدیدکننده هستند و این نیاز نمایشگاه را برطرف می‌کند.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی ما و البته خیلی از حوزه‌ها تعیین قانون های یک شبه است، ادامه داد:‌ علاوه بر اینکه واردکنندگان با توجه به قوانین فعلی دچار مشکل شده‌اند، تولید کنندگان نیز برای ورود مواد اولیه خود دردسر دارند. اینکه گفته می‌شود به خودکفایی رسیده‌ایم، باید بگویم این اتفاق در تعداد اندکی از موارد رخ داده است. زیرا همین مدادی که در داخل تولید می‌شود، چوب و مواد مشکی داخل مداد،‌نوک خودکار و جوهر آن وارداتی است، و یا حتی کیف و جامدادی که در داخل تولید می‌شود ممکن است برخی از اقلام ریز آن وارداتی باشد و تنها در داخل دوخته می‌شود.
غضنفری خاطر نشان کرد: برخی از اقلام نوشت افزاری مه ئارد شده در گمرک مانده و واردکنندگان نمی دانند وضعیت ۶ ماه و یا ۱ ماه آینده شان چه می شود تا بر اساس ان برنامه‌ریزی کنند. واردکنندگان برای ثبت سفارش یک کالا چند ماه زمان‌بر است ولی وقتی یکدفعه در اردیبهشت ماه بانک مرکزی اعلام کرد که با محدودیت ارزی روبه‌رو است و تنها به کالاهای اساسی ارز تعلق می‌گیرد، بنابراین یکی از مهمترین مشکلات ما وضعیت ارزی و قوانینی است که یه دفعه و یک شبه صادر می‌شود.
برخوردار در ادامه نشست در خصوص واردات مواد اولیه نوشت افزارها گفت: برای حوزه نوشت افزار، با توجه به تعاملاتی که با وزارت صنعت و انجمن های تولیدکننده انجام شد، به سه هدف، نیازسنجی و برای تولید محصولات وارداتی و توسعه تولید آن در داخل، افزایش عمق تولید و حرکت به سمت کاهش واردات و برنامه‌ریزی برای صادارت است.
وی تصریح کرد:‌با توجه به ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی که در واردات وجود دارد، قاچاق نوشت افزار زیاد و قابل توجه است به خصوص از بنادر گناوه و بانه این اقلام فراوان وارد کشور می شود. همچنین کیفیت این محصولات عموما پایین و از برندهای بی‌نام و نشان است و از دستگاه‌های اجرایی از جمله انجمن‌های تولیدکننده، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، گمرک و … درخواست می‌کنیم این موضوع را پیگیری و در خصوص نظارت بیشتر اقدام کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.