کد خبر : 368693
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 اکتبر 2021 - 8:27

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

بازگشایی‌ها با طمانینه و آرامش بیشتری انجام شود

بازگشایی‌ها با طمانینه و آرامش بیشتری انجام شود
ناجی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بسیار زود است که شاهد بازگشایی‌های کامل باشیم، گفت: بازگشایی‌ مدارس و دانشگاه‌ها و حذف کامل دورکاری‌ها باید با طمانینه و آرامش بیشتری انجام شود.

به گزارش تهران پرس، علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بازگشایی ها شامل بازگشایی مدارس و دانشگاه ها باید تدریجی و بر اساس برنامه ریزی های دقیق باشد و باید از بازگشایی های عجولانه و بدون برنامه ریزی جامع حتما خودداری کرد.

 

وی ادامه داد: در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هم ابتدا باید به درصد مناسبی از واکسیناسیون در کودکان و جوانان برسیم سپس به دنبال بازگشایی و برگزاری کلاس های حضوری باشیم. به طور کلی بازگشایی موضوع بسیار مهمی است و باید به این سمت حرکت کنیم اما اگر شتاب زده و بدون برنامه ریزی، انجام گیرد هم از مزیت های آن بهره نمی بریم و هم دچار موج های بعدی بیماری خواهیم شد.

 

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای این منظور ابتدا باید اقداماتی صورت گیرد که از مهمترین آنها می توان به واکسیناسیون حداکثری شهروندان، رعایت پروتکل های بهداشتی، نظارت دقیق و به موقع بر روند اجرای پروتکل ها و قانع کردن خانواده ها برای حضور بدون خطر دانش آموزان و دانشجویان اشاره کرد.

 

ناجی، افزایش تعداد تست های تشخیصی، اجرای قرنطینه هوشمند و بیماریابی به موقع را از دیگر اقدامات مورد نیاز برای بازگشایی ها اعلام کرد و گفت: ما در اغلب این موارد نقص داریم و اگر این اقدامات را انجام می دادیم موج های چهارم و پنجم بلند را تجربه نمی کردیم.

 

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه باید مردم را به تزریق واکسن کرونا ترغیب کنیم، گفت: مردم همچنان باید ماسک بزنند، فاصله گذاری را رعایت کنند و دست های خود را منظم با آب و صابون بشویند.

 

ناجی افزود: کشورهایی که بیش از ۸۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کردند، به تدریج بازگشایی ها را آغاز کردند و مردم هم در مکان های مختلف از جمله مسابقات ورزشی حضور می یابند. این کشورها در کنار تزریق واکسن اغلب مردم، اقدامات غیردرمانی مانند نظارت های شدید، انجام تست های فراوان، لکه گیری ها و شناسایی به موقع افراد مبتلا را بسیار مناسب و قوی انجام می دهند.

 

این ویروس شناس افزود: در حال حاضر جامعه آنها به حالت ایمنی جمعی رسیده و سپس اقدام به بازگشایی ها تدریجی کردند تا هم مردم به امورات جاری زندگی خود بپردازند و هم از آسیب این بیماری در امان باشند.

 

وی ادامه داد: کشوری مانند نروژ مردم پس از تزریق ۲ دز واکسن کرونا و با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در مکان هایی مانند سالن های ورزشی حضور می بایند و نظارت بر این افراد هم به صورت شدید انجام می شود.

 

ناجی با طرح این سوال که آیا ما زیرساخت های مناسب برای کنترل و نظارت دقیق بر پروتکل های بهداشتی را فراهم کردیم، گفت: هرچند اقداماتی در این زمینه انجام گرفته اما هنوز بسترهای مناسب در این زمینه فراهم نشده است.

 

دز یادآور واکسن کرونا به سالمندان و کادر پزشکی تزریق شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: دز یادآور واکسن کرونا باید به سالمندان و کادر پزشکی تزریق شود. از زمان تزریق واکسن آنها زمان نسبتا طولانی گذشته و نگران این موضوع هستیم که این افراد دچار کمبود ایمنی شده باشند.

 

ناجی تاکید کرد: سفرها و دورهمی ها می تواند زمینه ساز خیز ششم بیماری کرونا در کشور باشد و باید از آنها دوری کنیم. مراعات های بهداشتی همچنان باید به دقت انجام گیرد و مردم نباید نسبت به آنها ساده انگاری کنند که این موضوع می تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد.

 

این ویروس شناس با اشاره به اینکه ما در مورد سویه دلتا با تزریق واکسن به حدود ۹۰ درصد جامعه هدف به ایمنی جمعی می رسیم، بیان داشت: تاکنون بیش از ۳۰ درصد ایرانی ها ۲ دز واکسن خود را دریافت کردند که این عدد مناسبی نیست و با تزریق مناسب واکسن این عدد در حال افزایش است.

 

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/الف

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.