کد خبر : 357170
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 آگوست 2021 - 7:57

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

تعطیلی ۷ گروه شغلی ادامه می‌یابد

تعطیلی ۷ گروه شغلی ادامه می‌یابد
رئیسی گفت: تعطیلی رستوران ها، کافه ها، نمایشگاه ها در محیط های سربسته، باشگاه های ورزشی و استخرهای سرپوشیده ادامه می یابد.

به گزارش تهران پرس، رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در محدودیت های اخیر اصناف و مشاغل بیش از ۸۰ درصد آنها شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند.
وی افزود: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا منع تردد تا ۵ شهریور ادامه خواهد داشت.

آقای رئیسی گفت: برای بازارهای سرپوشیده و پاساژها شیوه نامه های جدیدی ابلاغ خواهد شد و شیوه نامه های کنونی تغییر می کند.
وی افزود: دولت به اصناف و مشاغل کمک اقتصادی می کند اما زیان اصناف جبران ناپذیر است و بر این اساس ادامه تعطیلات اصناف و مشاغل نادرست است.

آقای رئیسی گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد مردم می دانند کرونا موجب مرگ می شود افزود: در تعطیلات اخیر ۷۰ تا ۸۰ درصد شیوه نامه ها به وسیله مردم رعایت شد و عده ای دوباره به سفر رفتند.
وی افزود: سطح آگاهی مردم درباره کرونا کافی اما حساسیت ها در این زمینه کاهش یافته است. همان درصد کمی که رعایت نمی کنند برای انتشار بیماری کافی هستند.
او افزود: افزون بر واکسیناسیون باید برای مقابله با کرونا شیوه نامه های بهداشتی نیز رعایت شود.

آقای رئیسی گفت: با توجه به اینکه امریکا درصد قابل توجهی از مردم خود را واکسینه کرده است اما در یک ماه اخیر میزان مرگ در این کشور از ۱۰۰ نفر به بیش از ۱ هزار نفر رسیده و این وضع در کشورهای اروپایی نیز ایجاد شده است.
وی افزود: اکنون ۹۰ درصد سویه غالب کرونا در دنیا سویه دلتاست البته فرانسه و ایتالیا درگیر موج سویه لامبدا شده اند.

آقای رئیسی گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی که ماسک را برداشته بودند اکنون به سرعت عقبگرد کرده و به سمت اجرای شیوه نامه های بهداشتی بازگشته اند.
وی افزود: رعایت شیوه نامه های بهداشتی، واکسیناسیون و تقویت طرح شهید سلیمانی سه اولویت ستاد ملی مقابله با کروناست.
آقای رئیسی گفت: در آینده واردات واکسن افزایش می یابد و قراردادها در این زمینه در حال به نتیجه رسیدن است.

وی با بیان اینکه ۴ جلسه بسیار مؤثر و کاربردی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شده است افزود: بر این اساس مشکل پرداخت ارز به چین حل شد از طریق امارات واکسن وارد می شود و تا پایان شهریور به طور قطع ۳۰ میلیون دز واکسن خواهیم داشت.

آقای رئیسی گفت: در تماس تلفنی رئیس جمهور با رئیس جمهور چین قرار شد چینی ها ۱۵ میلیون واکسنی که آبان باید تحویل می دادند در مهر تحویل دهند که با این حساب تا پایان مهر ۳۰ میلیون واکسن وارداتی از چین خواهیم داشت.

وی افزود: تا ابتدای آبان به طور حتم همه افراد بالای ۳۰ سال واکسینه می شوند.
آقای رئیسی گفت: اینکه واردات واکسن از چین افزایش یافته است به دلیل واکسیناسیون ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور است و تزریق واکسن در چین کاهش یافته است.
وی افزود: امریکا تا زمانی که ۵۰ درصد جمعیت خود را واکسینه نکرده بود به کانادا که در حقیقت یکی از ایالت های امریکا محسوب می شود واکسن نداد در حالی که این کشور ۳ و ۷ دهم برابر نیاز خود را از امریکا واکسن پیش خرید کرده بود.

آقای رئیسی گفت: تا زمانی که به تولید داخلی واکسن نرسیدیم به ما واکسن نمی دادند.
وی افزود: بیشترین واکسن تاکنون از چین وارد شده است و کشورهایی که پیرامون ما درصد بالایی از جمعیت خود را واکسن زده اند در مراحل کارآزمایی بالینی واکسن دیگر کشورها شرکت کرده اند اما ما نمی خواستیم مردم ایران را آزمایشگاهی آنها قرار دهیم.
آقای رئیسی گفت: در تولید واکسن داخلی در دو سه هفته آینده تحول خوبی ایجاد خواهد شد و از مهر به بعد ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون دز واکسن تولید داخل خواهیم داشت و چشم انداز بسیار خوبی در این زمینه داریم.

وی افزود: اکنون مشکلی به نام تزریق واکسن نداریم و فقط بحث تأمین واکسن است.

آقای رئیسی گفت: با توجه به اینکه شیب ابتلا در پیک پنجم بسیار بلند بود و در ۹۰ درصد استان ها پیک پنجم بالاترین پیک بوده است فکر می کنیم بجز استان سیستان و بلوچستان و یزد که روند نزولی دارند بقیه استان ها به قله رسیده اند و در صورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی روند نزولی می یابند.

وی افزود: اکنون استان های شمالی نیز در تعداد ابتلا به کرونا کمی سر خم کرده اند.
آقای رئیسی گفت: اولویت نخست دولت بحث سلامت و مقابله با بیماری کروناست و برای تأمین ارز واکسن هیچ مشکلی وجود ندارد.
وی افزود: امریکا به ما واکسن نمی دهد اما برای واردات واکسن فایزر و مادرنا با اروپایی ها در حال مذاکره هستیم که اگر به نتیجه برسد وارد می کنیم.

آقای رئیسی درباره رابطه تولید واکسن داخلی با واردات واکسن گفت: اینکه برخی فکر می کنند به دلیل حمایت از تولید داخل واردات انجام ندادیم اصلاً این طور نیست زیرا تولید داخل کار خود را انجام می دهد و ما با کشورهای دیگر برای واردات قرارداد بسته ایم اما آنها به ما واکسن ندادند.
وی درباره کیفیت واکسن های وارداتی نیز افزود: مرجع رسیدگی به این موضوع سازمان غذا و دارو است و تا این سازمان واکسنی را تأیید نکند به دست ما نمی رسد بنابراین کیفیت واکسن های وارداتی قابل قبول است و ادعاها در زمینه بی کیفیت بودن آنها را رد می کنیم.

آقای رئیسی گفت: هر واکسنی که تولید می شود مانند هر دارویی عوارض دارد اما عوارض واکسن در مقابل هزار و یک عارضه کرونا اهمیتی ندارد.
وی افزود: عوارض منجر به بستری در کسانی که واکسن زده اند بسیار کم است.
آقای رئیسی گفت: مرگ و میر افراد ۷۰ سال به بالا در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.
وی افزود: مقرر شد دو گروه در ستاد مقابله با کرونا برای بررسی بازگشایی مدارس از ابتدای مهر تشکیل شود.

آقای رئیسی گفت: وزارت بهداشت و آموزش و پرورش شیوه نامه های بهداشتی را در این زمینه تبیین و ابلاغ می کنند و به طور کلی اگر شرایط فراهم شود رویکرد ستاد مقابله با کرونا بر مبنای بازگشایی حضوری مدارس است البته از ابتدای مهر مدارس به صورت مجازی به طور حتم باز خواهند شد.

آقای رئیسی گفت: ۱۱۲ هزار مدرسه در کل کشور وجود دارد که ۶۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه از این تعداد زیر ۱۰۰ نفر دانش آموز دارد.

وی افزود: مقرر شده است در هیچ کلاسی بیش از ۱۵ دانش آموز حاضر نباشند.
آقای رئیسی گفت: اکنون ۸۵ درصد معلمان سراسر کشور دز اول واکسن را دریافت کرده اند و تا پایان این هفته همه معلمان دز اول را دریافت می کنند و دز دوم نیز در چهار هفته دیگر به آنها تزریق خواهد شد.

وی افزود: همه راننده های سرویس مدارس نیز واکسینه می شوند.
آقای رئیسی گفت: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مدت مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیاتی تا ۷ شهریور تمدید شد.

منبع: صداوسیما

انتهای پیام/الف

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.