کد خبر : 305605
تاریخ انتشار : شنبه 30 می 2020 - 8:33

حادثه رومینا ناشی از خشونت افسار گسیخته آدمی بوده و مستحق مجازات است


سید مجتبی میردامادی عضو هئیت علمی دانشگاه تهران دانشکده معارف و اندیشه اسلامی و استاد رسمی دروس سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تهران پرس در رابطه با قتل رومیان اشرفی، اظهارداشت: دیدگاه مشهور فقهای امامیه این است که پدر به خاطر قتل فرزند چه دختر و چه پسر قصاص نمی شود دلیل آن هم روایات صحیح و اجماع علما می باشد.

میردامادی، ادامه داد: محقق در شرایع و مختصر النافع و شهید در مسالک الافهام فرموده اند : “الایکون القاتل ابا فلو قتل ولده لم یقتل به و علیه الکفاره و التعزیر و کذا لو قتله اب الاب و ان علا ” در قصاص شرط است که قاتل ، پدر مقتول نباشد چنانکه اگر قاتل پدر باشد و فرزندش را به قتل برساند قصاص نمی شود و باید کفاره و دیه و تعزیر گردد به شکل تبعید و دیگر مجازاتها .

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران، تصریح کرد: این حکم در مورد پدربزرگ و پدر پدربزرگ تا هر مقدار بالا برود صادق است ؛ (مختصر و نافع جلد ۲ صفحه ۲۹۶ و شرایع جلد ۴ صفحه ۱۹۵ و مسالک جلد ۱۵ صفحه ۱۵۵) روایات بسیاری مانند خبر یونس ابن یسار و صحیح حمران از امام صادق علیه السلام وجود دارد که فرموده اند “لایقتل الاب بابنه اذا قتله” این حکم در مورد قتل عمدی و خطایی اطلاق دارد . فقهای معاصر همه همین دیدگاه را دارند.

وی، تاکیدکرد: امام خمینی( ره )نیز در تحریر الوسیله همین دیدگاه را دارند (ترجمه تحریر ج ۲ ص ۵۰۰ به بعد) قانون مجازات اسلامی در ماده ۳۰۱ آورده است : قصاص در صورتی ثابت می‌شود که مرتکب، پدر یا از اجداد پدری مجنی علیه نباشد و مجنی علیه عاقل و در دین با مرتکب مساوی باشد؛ این مسئله با این شکل و ترتیب در هیچ جای از اقربای خانوادگی تکرار نشده است حتی اگر مادر ، فرزند را به قتل برساند این حکم را نخواهد داشت .

استاد رسمی دروس سطح عالی، گفت: در مسئله قتل رومینای ۱۴ ساله و عزیز به دست پدر، حکم بالا برای پدر محمل قانونی دارد ، از طرف دیگر چندی قبل نیز پسری به نام آرمان دختری را فریب و طی درگیری به قتل رساند بی تردید این دوحادثه ناشی از خشونت افسار گسیخته آدمیست و از دیدگاه انسانی محکوم و مستحق مجازات است .

میردامادی در پایان، اشاره کرد: حال نمی‌توان در داستان آرمان عدم اعدام قاتل را توصیه و در قضیه رومینا تاکید برای اعدام کرد چراکه اکنون که وقت رسیدگی و مجازات رسیده هر دو قاتل منتظر حکم دادگاه برمبنای قانون اند ؛ وجود تخیلات و انگاره ها و ابراز دیدگاهها با مقیاسهای شخصی و احیانا وجود اغراض ؛ برای تعیین مقدار جرم خود خطای دیگری خواهد بود .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.