×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۱ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
گزارش | ششمین سالگرد جنگ یمن؛ تاریخ‌سازی یمنی‌ها و شکست سنگین عربستان در زمین و هوا

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس٬ در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ برابر با ۶ فروردین ۱۳۹۴ ائتلافی از کشورهای عربی به سرکردگی عربستان با یک حمله هوایی موسوم به عملیات «طوفان قاطعیت» آغازگر جنگ ویرانگر یمن بود که این تجاوز در آستانه ورود به ششمین سال خود است. این عملیات در ابتدا به منظور بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری یمن که از نزدیکان دولت سعودی است و البته علیه ملت و جنبش انصارالله و کمیته‌های مردمی یمن آغاز شد. همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان به همراه مغرب٬ مصر٬ اردن و سودان در حمله عربستان به یمن مشارکت داشتند.

زمینه‌ها و اهداف مداخلات عربستان در یمن

عربستان همواره نقشی مداخله‌گرایانه در یمن داشته و این کشور را حیاط‌خلوت خود تلقی کرده است و به طور کلی مهم‌ترین جهت‌گیری‌های سیاست خارجی عربستان در قبال تحولات سیاسی یمن، بر مبنای محورهای زیر استوار بوده است:

۱- عدم شکل‌گیری دموکراسی در یمن.

۲-جلوگیری از سرعت یافتن تحولات و تلاش برای مدیریت و کنترل آن.

۳-حفظ ساختار حکومت یمن و تلاش برای به قدرت رساندن افراد و جریانات وابسته به سعودی.

۴- کاهش نفوذ جنبش انصارالله و کمیته‌های مردمی در یمن.

بارزترین اقداماتی که ائتلاف سعودی از آغاز تجاوزات خود ضد یمن انجام داده عبارت‌اند از:

-محاصره اقتصادی و نظامی.

-بی‌اعتنایی به هنجارهای حقوقی و انسانی بین‌المللی.

-کسب حمایت سازمان‌ها و قدرت‌های بین‌المللی.

-جبهه‌بندی سیاسی و مذهبی.

-تخریب زیرساخت‌های اقتصادی و دولتی.

– حمله نظامی و کشتار غیرنظامیان.

جاه‌طلبی‌های عربستان در منطقه نیز از جمله انگیزه‌های داخلی این کشور برای حمله به یمن بود؛ به‌عنوان مثال از دیرباز تسهیل در دسترسی به آب‌های خلیج عدن و تسلط بر باب المندب یکی از آرزوهای بزرگ خاندان آل سعود به شمار می‌رفته است، به همین دلیل است که در ابتدای این جنگ وزیر دفاع عربستان در اظهاراتی مداخله جویانه به خود اجازه داد تا در سایه سکوت و همراهی سازمان ملل و کشورهای غربی، علناً از کشورگشایی و الحاق استان حضرموت و احتمالاً استان المهره به خاک عربستان به عنوان یکی از اهداف اصلی حمله به یمن نام ببرد. همچنین عربستان نفت خود را از طریق تنگه هرمز و باب‌المندب به خارج صادر می‌کند و در صورتی که تنگه‌های یادشده بسته شوند، صادرات نفت این کشور عملاً قطع می‌شود. برای رفع این تنگنای ژئوپلیتیک، عربستان به جنوب چشم دوخته است.

اقدامات عربستان در تخریب زیرساخت‌های یمن

عربستان سعودی طی سالهای تجاوز ائتلاف خود در یمن علاوه بر کشتار غیرنظامیان٬ اقدام به تخریب گسترده زیرساخت‌های یمن و تحت فشار قرار دادن مردم این کشور کرد. ریاض٬ نیروگاه‌های برق و تاسیسات زیربنایی و حتی تاسیسات آب‌شیرین‌کن یمن را طی این مدت همواره مورد هدف قرار داده و این امر نشان می‌دهد که انگیزه و هدف اصلی عربستان در یمن٬ نابودی این کشور و تخریب روحیه مقاومت ملی آن است.

برخی اقدامات عربستان در تخریب زیرساخت‌ها و اماکن غیرنظامی یمن به شکل زیر است:

-حمله به کارخانه لبنیات که در ۱۰۰ متری پادگان جنبش انصارالله قرار داشته و برای اهداف غیرنظامی استفاده می‌شد و نیز تجاوز به ۳۵۵ کارخانه دیگر.

– مورد هدف قرار دادن ۷۸۱۹ تاسیسات تجاری.

-حمله به ۷۷۴ انبار مواد غذایی.

-حمله به ۴۱۳۴ زمین کشاورزی.

-بمباران بیمارستان «صرواح الریفی در استان «مارب».

-بمباران ۱۳۰ باشگاه و تاسیسات ورزشی

-حمله به سیلوهای گندم.

-حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله نیروگاه برق صنعا.

-حمله به فرودگاه بین‌المللی صنعا و مورد هدف قرار دادن هواپیماهای مسافربری آن به منظور جلوگیری از ارسال کمک‌های خارجی به یمن.

-مورد هدف قرار دادن خطوط گاز و نفت و بنادر دریایی یمن.

-حمله به ۱۷۶ تاسیسات دانشگاهی و ۹۱۴ مدرسه و مراکز آموزشی.

– تخریب زیرساخت‌های تاریخی یمن در شهر «صعده».

-تجاوز به ۳۴۴ تاسیسات بهداشتی و پزشکی.

پیامدهای جنگ برای ملت یمن

عربستان سعودی علاوه بر کشتار غیرنظامیان و کودکان یمنی٬ با محاصره ظالمانه این کشور٬ ملت یمن را از امکان دسترسی به ابتدایی‌ترین امکانات زندگی نیز محروم کرده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی محافظت از کودکان بیش از ۲ میلیون کودک نیز در اثر این تجاوزات از تحصیل محروم هستند. بر اساس گزارش همین سازمان ۲٫۱ میلیون کودک زیر ۵ سال یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می برند و با توجه به شرایط فیزیکی کودکان و اینکه در مراحل اولیه رشد به سر می‌برند٬ پیامدهای این شرایط برای آینده یمن٬ بعدها خود را نشان می‌دهد.

«کمیته بین‌المللی نجات» گزارش داد که تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰ درصد ملت یمن از دسترسی به مواد غذایی ضروری محروم بوده و نیاز شدید به کمک‌های بین‌المللی دارند و اگر این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند تا پایان ۲۰۲۲ حدود ۵۰۰ هزار یمنی دیگر از گرسنگی می‌میرند.

به طور کلی می‌توان گفت سلاحی باقی نمانده که عربستان ضد ملت یمن استفاده نکرده باشد؛ جنگ بیولوژیک و استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان یکی از فجیع‌ترین اقدامات ریاض در تجاوزات خود در یمن بود.

مرکز سرطان‌شناسی یمن اوایل ماه جاری گزارش داد که حدود ۲۵ هزار یمنی تحت تاثیر حملات شیمیایی از انواع سرطان و تومورهای بدخیم رنج می‌برند. سرطان استخوان از جمله بیماری‌های رایج در میان یمنی‌ها از ابتدای این جنگ است؛ زیرا مردمی که تحت حملات و بمباران نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی دچار شکستگی یا نقص عضو می‌شوند به دلیل محاصره و عدم وجود ساده‌ترین امکانات پزشکی٬ امکان مداوا ندارند. واردات تجهیزات پزشکی به یمن در اثر محاصره عربستان و هم‌پیمانان آن تقریبا صفر است. بسته شدن فرودگاه بین‌المللی صنعا نیز بر این مشکلات افزوده و بیماران امکان سفر به خارج و حتی شهرهای دیگر برای معالجه را ندارند.

طبق آخرین آمار در این جنگ ۱۶۰۷۵ یمنی به شهادت رسیده و ۲۵۴۰۱ نفر زخمی‌شدند. همچنین ۸۱۵۱ کودک و ۵۵۰۱ زن نیز از ابتدای تجاوز ائتلاف عربستان در یمن زخمی شده و یا جان خود را از دست دادند.

پیامدهای سیاسی و نظامی جنگ یمن برای عربستان

جنگ یمن باعث به وجود آمدن بحران در عربستان شده است. ابعاد فاجعه‌آمیز انسانی این بحران به حدی بوده که تبعات عمیق جنگ یمن وضعیت داخلی و خارجی عربستان را تحت‌الشعاع قرار داده است.

عربستان سعودی در آستانه ورود جنگ یمن به ششمین سال هنوز نتوانسته چه به صورت درگیری میدانی و استراتژیک و چه به صورت مذاکره و چالش در عرصه دیپلماتیک از باتلاق یمن رهایی یابد. حملات نظامی ائتلاف عربی به سرکردگی آل‌سعود که قرار بود نتیجه سریع در پی داشته و با «قاطعیت» همراه باشد که ریاض پس از گذشت ۵ سال عملاً بدون هیچ دستاوردی در دستیابی به اهداف، با بن‌بست مواجه شده است. عربستان بر اساس اهداف اعلامی، قصد بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن به مقر ریاست جمهوری در صنعا و دور کردن انصارالله و کمیته‌های انقلابی از مراکز قدرت را داشت که بعد از ناکامی نظامی در دستیابی به این اهداف وارد میدان مذاکره شد تا بتواند حداقل به صورت آبرومندانه خود را از بحرانی که خود ساخته بود خارج سازد اما زیاده‌خواهی سعودی‌ها و مقدم کردن مطالبات خود و پیش‌شرط تعیین کردن برای آغاز مذاکرات باعث شد میز مذاکرات نیز برای سعودی‌ها نتیجه‌ و ثمره‌ای در پی نداشته باشد و همچنان بحران برای کشور مذکور تداوم یابد.

در این جنگ قدرت نرم عربستان نیز تحت‌الشعاع قرار گرفته و پخش تصاویر کودکان و زنان آواره یمنی چهره محافظه‌کار آل سعود را در برابر همه جهانیان کاملا تخریب کرد و موجب افزایش انزجار افکار عمومی از عربستان شد. در همین راستا «رابرت جوردن» سفیر سابق آمریکا اظهار داشت که سعودی‌ها به سبب حملات هوایی خود که تنها اماکن حیاتی و تاسیسات زیربنایی یمن و مخازن سوخت و انبارهای مواد غذایی را هدف قرار می دهد،سبب نفرت و انزجار بسیاری از مردم یمن از آنها خواهند شد.

از سال گذشته تاکنون ائتلاف سعودی در این جنگ از هم فروپاشیده و عربستان با مهم‌ترین هم‌پیمان خود یعنی امارات در یمن دچار اختلاف شد. درگیری‌های شدید میان مزدوران سعودی و اماراتی در جنوب یمن شاخص بارزی بر پایان این ائتلاف است.

علاوه بر این٬ ناکامی‌های نظامی عربستان و خسارت‌های مادی سنگینی که جنبش انصارالله به ویژه اخیرا به آن وارد کرد موجب خشم و عدم اعتماد شاهزادگان سعودی از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان که سرکرده آغاز این تجاوزات بود شده که همین امر موجب مطرح شدن گزینه‌های دیگری برای جانشینی «ملک سلمان» و به وجود آمدن حواشی مختلفی از جمله دستگیری شاهزادگان و سرکوب آنها شد.

جنبش انصارالله یمن در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ تأسیسات تولید نفت آرامکو سعودی در بقیق و خریص در شرق عربستان سعودی را هدف قرار داد که این حملات خسارت سنگینی برای تولید نفت عربستان به دنبال داشت.

در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ نیز بزرگترین عملیات زمینی انصارالله با نام «نصر من ‌الله» در نجران علیه نیروهای سعودی صورت گرفته و در پی آن شمار زیادی از آنها اسیر شدند. پس از این عملیات نظامیان سعودی به شدت از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به دلیل راه‌اندازی یک جنگ بی‌نتیجه خشمگین شده و عده‌ای از آنها نیز فرار کردند.

مقامات سعودی در چند سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار برای خرید هواپیماها و تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی از آمریکا، انگلیس و فرانسه هزینه کرده‌اند اما تجربیات جنگ پنج ساله یمن عملکرد ضعیف آنها را نشان می دهد؛ زیرا ارتش و کمیته های مردمی یمن که ضعیف پنداشته می‌شدند توانسته‌اند با توسعه موشک‌های بالستیک فرودگاه‌های ریاض، جده، طائف، خمیس مشیط، جیزان، نجران و ابها را هدف قرار دهند و ناوبری این فرودگاه‌ها را مختل کنند و اسطوره بودن موشک‌های گرانقیمت پاتریوت آمریکایی را از میان ببرند.

اوج‌گیری انصارالله؛ ناکامی سعودی‌ها در تحقق اهداف جنگ

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین اهداف عربستان در یمن٬ تضعیف جنبش انصارالله و کمیته‌های مردمی یمن و در نهایت نابودی آنها بود؛ اما با تغییر معادلات این جنگ اتفاق دیگری افتاد.

پیشرفت‌های قابل ملاحظه و آشکار یمنی‌ها در سلاح پدافند هوایی و توسعه سامانه‌های پدافند هوایی که موفق به رهگیری و انهدام تعداد قابل توجهی از جنگنده‌های آمریکایی عربستان شدند٬ موجب وحشت و درماندگی سعودی‌ها تا همین زمان شده است.

این پیشرفت‌ یمنی‌ها چندین نتیجه داشت که مهم‌ترین آنها به این شرح است:

-تثبیت تدبیر و درایت مقاومت یمن و رهبری آن در مدیریت جنگ و توانایی مقابله آن با شرایط پیچیده و دشوار در هر سطحی٬ که این موضوع در عملیات‌های مختلف به خوبی خود را نشان داده است.

-ایستادگی و مقاومت بی‌نظیر ملت یمن در برابر خواسته‌ها و اهداف پلید دشمن در سطح میدانی و سیاسی با وجود همه رنج‌ها و مشکلات ناشی از این جنگ.

-آزادسازی «جوف» و نزدیک شدن به آزادسازی «مارب» که پروژه تقسیم و تجزیه یمن را ناکام و پروژه ملی این کشور را جایگزین آن کرد.

-تامین امنیت مرزهای شمالی یمن با عربستان که منجر به تسهیل هدف‌گیری مناطق و مواضع نظامی عربستان شده و جبهه‌های جدیدی برای پاسخ به تجاوزات دشمن باز کرده است.

-آزادسازی «نهم» و «الجوف» که امکان محاصره مارب را از غرب و شمال به ارتش و کمیته‌های مردمی یمن داد و زمان آزادسازی آن بیش از پیش نزدیک شده است.

-تثبیت معادلات بازدارندگی یمنی‌ها با استفاده از پهپادها و موشک‌های بالستیک و کروز و توانایی منزوی کردن عربستان در سطح امنیتی و سیاسی.

-تامین امنیت آسمان یمن در برابر جنگنده‌های دشمن سعودی و کاهش فعالیت‌های آنها که منجر به حمایت و تقویت تحرکات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و پیشروی‌های میدانی آنها برای پاکسازی نهم و جوف شده است.

دستاوردهای مقاومت یمن طی سالهای جنگ

روز سه شنبه ۲۳ مارس ۲۰۲۰ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در آستانه ورود جنگ یمن به ششمین سالگرد خود طی یک نشست مطبوعاتی به دستاوردهای ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور طی سالهای تجاوز ائتلاف سعودی اشاره کرد.

سریع این دستاوردها را به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

-پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از ابتدای تجاوز بیش از ۷۲۱ عملیات برای سرنگونی هواپیماهای دشمن و یا فراری دادن آنها انجام داد و همچنین بیش از ۳۷۱ فروند هواپیما و جنگنده و بالگرد آپاچی دشمن را سرنگون کرد.

-نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از ابتدای تجاوز عربستان بیش از ۸۴۸۷ تانک، خودروی نظامی، نفربر، خودروی زرهی و بولدوزر دشمن را منهدم کردند.‎

-درگیری‌ها از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار افسر و نظامی سعودی و اماراتی شده است.

-هزار موشک بالستیک پایگاه‌های دشمن و تأسیساتش را طی پنج سال نبرد در هم کوبید و دشمن باید منتظر همین تعداد و حتی بیشتر از آن در مدتی بسیار کوتاه باشد.‎ یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از ابتدای تجاوز عربستان ۴۱۱۶ عملیات نظامی انجام داد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین اعلام کرد که سامانه های موشکی جدید انصارالله دارای قدرت تخریبی بسیار بالایی بوده و دشمن باید منتظر ضربات بزرگتر و منحصر به فرد یمنی‌ها باشد.

همه شواهد نشان می‌دهد که ششمین سال جنگ یمن با سالهای قبل آن بسیار متفاوت خواهد بود؛ جنبش «انصار الله» در ۲۳ فوریه سال جاری از چهار سامانه موشکی دفاع هوایی به نام «ثاقب۱» و «ثاقب۲» و «ثاقب۳» و «فاطر۲» که توسط متخصصان یمنی ساخته شده، رونمایی و اعلام کرد که ۲۰۲۰ سال برتری دفاع هوایی برای این گروه خواهد بود.

داشتن سیستم‌های پدافند هوایی که انصار الله بر کارایی و دقت آنها تاکید دارد، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را قادر می‌کند تا عملکرد هواپیماهای آمریکایی عربستان از جمله “F-16” در آسمان یمن را خنثی کنند و این به معنای پایان برتری جنگ هوایی عربستان است.

انتهای پیام/

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort