×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
چشم‌انداز ۲۰۲۰ «تروریسم» ۴-آفریقا٬ کانون جدید تروریسم جهانی


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس به نقل از مرکز مطالعاتی المستقبل بر اساس گزارش شاخص تروریسم جهانی در سال ۲۰۱۹ میزان حملات تروریستی گروه تکفیری داعش برای دومین سال متوالی کمتر شده و حتی تعداد شاخه‌های آن نیز تا ۶۹ درصد کاهش یافته است. اما این امر درباره همه مناطق جهان صدق نمی‌کند؛ فعالیت‌های تروریسم در برخی مناطق حتی در حال شدت گرفتن نیز هست. این حالت در منطقه آفریقا بسیار قابل توجه است؛ سال گذشته در کشورهایی مانند موزامبیک و مالی و نیجریه٬ بیش از ۱۰۰ مورد کشته در اثر حملات تروریستی ثبت شد. منطقه جنوبی صحرای آفریقا بعد از جنوب آسیا٬ دومین رتبه در تعداد کشته‌شدگان بر اثر حوادث تروریستی را در اختیار دارد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمالا منطقه آفریقا کانون جدید تروریسم جهانی باشد.

هرچند که گروه‌های تروریستی در آفریقا در یک دهه گذشته٬ ضربات دردناکی را دریافت کرده‌اند؛ اما تا زمان اعلام شکست تروریسم با یک ضربه مهلک در این منطقه راه طولانی مانده است.

ایدئولوژی گروه های تروریستی در آفریقا

علت این که منطقه آفریقا همواره مستعد ظهور گروه‌های تروریستی است علاوه بر شاخص‌های تاریخی آن مانند: جاهلیت و فرقه‌گرایی و تحولات سیاسی و اقتصادی٬ به مسائلی چون عدم وجود یک دولت ملی٬ گسترش فساد٬ وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی٬ گسترش نارضایتی عمومی میان جوانان و تفرقه‌انگیزی‌های ایدئولوژیک در مدارس اسلامی بر می‌گردد.

در سایه جهانی شدن پدیده افراط گرایی خشونت‌آمیز در آفریقا٬ داعش و القاعده سهم بسزایی در حمایت مادی و ایدئولوژیک از گروه‌های افراط‌گرای داخلی در این منطقه داشتند. بر اساس گزارش شاخص جهانی تروریسم٬ گروه‌های «شباب المجاهدین» و «بوکوحرام» چهارمین گروه تروریستی وحشتناک در جهان هستند.

تروریسم ,

پس از فروپاشی داعش در عراق و سوریه٬ هزاران نفر از عناصر این گروه تکفیری به کشورها و مناطق اصلی خود بازگشتند تا فعالیت‌های تروریستی‌شان را از سر بگیرند؛ این یعنی بازگشت صدها عنصر تکفیری از غرب و شمال آفریقا به این منطقه. همچنین بعید نبود که مناطق صحرای بزرگ و منطقه ساحل و لیبی و شمال سینا مقصد بعدی آن‌ها باشد. علاوه بر آن٬ پیش از این نیز سرکردگان افراط‌گرای تکفیری از جمله ابوبکر شیکاو سرکرده سابق گروه تروریستی «بوکو حرام» که هنوز هم اغلب عناصر این گروه به وی وفادار هستند٬ با همان ایدئولوژی خود در این مناطق حضور داشته‌اند. قابل توجه است که مکاتبات زیادی میان ابوبکر شیکاو و گروه تروریستی القاعده در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ انجام شده بود.

شمال سینا؛ کانون تکفیری‌های داعش

یک شاخه از گروه تکفیری داعش موسوم به «ولایت سینا» در نوامبر ۲۰۱۴ فعالیت‌های تروریستی خود را در شمال شبه‌جزیره سینا آغاز کرد. این شاخه از داعش٬ بخشی از گروهک تکفیری انصار بیت‌المقدس بود که در ابتدای سال ۲۰۱۱ و پس از سقوط نظامی حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر ظهور کرد. گروه تکفیری موسوم به «ولایت سینا» در ابتدای فعالیت‌های تروریستی خود٬ لوله‌های گاز مصر به سمت سرزمین‌های اشغالی فلسطین که از منطقه سینا عبور می‌کرد را مورد هدف گرفته و حملاتی نیز ضد ارتش مصر و نیروهای امنیتی و نیز قبطی‌های این کشور ترتیب داد.

در سال ۲۰۱۵ یک گروه افراط گرای دیگر با نام “المرابطون” که وابسته به القاعده بود ظهور یافت. این گروه تکفیری توسط هشام عشماوی افسر سابق ارتش مصر تشکیل شد . وی تصمیم گرفت تا با داعش بیعت کرده و نام گروه خود را به ولایت سینا تغییر دهد. وی در سایه این گروهک تروریستی عملا از حوادث میدانی غایب بود؛ اما دولت مصر عشماوی را به تلاش برای ترور سرلشگر محمد ابراهیم وزیر سابق کشور مصر در سپتامبر ۲۰۱۳ و انجام حملاتی ضد مراکز و مناطق امنیتی که بارزترین آن‌ها حمله به منطقه فرافره در صحرای غربی مصر بود و در پی آن ۲۶ نفر از افسران و نیروهای امنیتی کشته شدند متهم کرد. سرانجام نیروهای طرفدار خلیفه حفتر در شرق لیبی هشام عشماوی را در شهر درنه این کشور در اکتبر ۲۰۱۸ دستگیر کرده و در پایان مه ۲۰۱۹ وی را به نیروهای مصر تحویل دادند که در نهایت اعدام شد. مشخص نیست که آیا ساختار و فعالیت‌های تروریستی این گروه پس از دستگیری سرکرده‌اش همچنان پابرجا باقی خواهد ماند و یا اینکه عناصر آن به سایر گروه‌های افراط‌گرا در منطقه می‌پیوندند.

تروریسم ,

انتشار گروه‌های افرا‌ط‌گرا درلیبی

در حال حاضر تعدادی از تشکیلات و گروهک‌های افراط‌گرای وابسته به داعش و القاعده در لیبی فعالیت دارند. اولین گروه افراط‌گرا در لیبی تحت عنوان «سرایا الجهاد» به سرکردگی عوض الزواوی که خود هویت لیبیایی داشت در سال ۱۹۸۲ تشکیل شد؛ اما نیروهای امنیتی نظام معمر قذافی با دستگیری تعداد زیادی از عناصر این گروه تروریستی و نیز فرار تعدادی از آنها به کشورهای دیگر٬ آن را فلج کردند.

اما با این وجود جنگ افغانستان فرصت آموزش و تجهیز را برای جوانان لیبیایی فراهم آورد. در پایان آن جنگ تعدادی از جوانان لیبی که در این جنگ شرکت کرده بودند٬ یک گروه جدید به نام “الجماعة اللیبیة المقاتلة” را تشکیل داده و توانستند به مناطق لیبی نفوذ کرده با نیروهای امنیتی این کشور درگیر شوند.

در این میان پس از وقوع انقلاب ضد رژیم قذافی در لیبی٬ عناصر این گروه تروریستی اسلحه در دست گرفته و در درگیری‌ها ضد گردان‌های قذافی شرکت کردند.لازم به ذکر است که بعد از سقوط نظام قذافی٬ این تروریست‌ها در میان گروه‌های مسلح مختلف منتشر شده و ده‌ها جوان لیبیایی دیگر نیز به آنها پیوسته و در مالی و الجزایر و سایر کشورهای آفریقایی ضمن هسته‌های خفته در داخل لیبی به فعالیت‌های تروریستی پرداختند. از جمله بارزترین این گروه‌ها گروه تروریستی انصارالشریعه بود. این گروه تکفیری که در ابتدای سال ۲۰۱۲ در شهر بنغازی لیبی تشکیل شد٬ یکی از بزرگترین گروه‌های افراط‌گرا در لیبی محسوب می‌شود که سرکرده آن شخصی به نام محمد الزهاوی ملقب به ابومصعب بوده و با گروه تروریستی القاعده در غرب کشورهای اسلامی بیعت کرد.

گروه تروریستی «انصارالشریعه » در حملات خود از عناصر داعش که به منظور تحکیم فعالیت‌های القاعده در شهر درنه لیبی ظهور یافته بودند کمک گرفت. دولت آمریکا این گروه تروریستی را مسئول حمله به کنسولگری ایالات متحده در لیبی در سال ۲۰۱۲ که منجر به کشته شدن کریستوفر استیونز سفیر سابق آمریکا دراین کشور شد دانست. این گروه همچنین درگیری‌های گسترده‌ای با نیروهای خلیفه حفتر در خیابان‌ها و مناطق مختلف بنغازی داشت. سرانجام محمد ازهاوی سرکرده این گروه تکفیری در میان درگیری‌ها با نیروهای حفتر در سپتامبر ۲۰۱۴ به هلاکت رسید.

تروریسم ,

مالی؛ آغوش باز برای افراط‌گرایان در منطقه ساحل

کشور مالی از خلال سال‌های گذشته همواره زمینه لازم برای ترسیم برنامه‌ جنبش‌های افراط‌گرایانه را داشته است. در حال حاضر نیز تعدادی گروه تروریستی که بارزترین آنها گروه تکفیری” نصرة الإسلام والمسلمین” به سرکردگی زعیم طارقی بوده و وابسته به القاعده است٬ در این کشور هستند.

در این جا قصد داریم به تعدادی از این گروه‌های تکفیری اشاره کنیم:

– «گردان‌های ماسینا»

این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۴ توسط عناصری از قبیله های فلان زنوج به سرکردگی محمد کوفا که یک مبلغ سلفی بوده و از منطقه موبتی در مرکز مالی آمده بود تشکیل شد. این گروه در ابتدای تشکیل خود اعلام بیعت با تکفیری‌های انصارالدین کرده و درکنار آنها شروع به فعالیت کرد. فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که محمد کوفا سرکرده این گروه تکفیری توسط نیروهای ارتش فرانسه به هلاکت رسیده اما وی اخیرا در یک فیلم ویدئویی که توسط گروه تروریستی انصارالدین منتشر شد٬ ظاهر شده و اعلام کرد که وزیر دفاع فرانسه درباره مرگ وی دروغ گفته است.

– «المرابطون»

این گروه تکفیری در اوت ۲۰۱۳ پس از اعلام اتحاد با جنبش «توحید و جهاد» در غرب آفریقا به سرکردگی عبدالرحمن ولد عامر احمد الازوادی که از یکی از قبایل عربی در مالی آمده بود تشکیل شد.

سرانجام نیروهای ویژه فرانسه در پایان سال ۲۰۱۴ موفق به ترور وی شدند. پس از آن یک درگیری داخلی در خصوص سرکردگی این گروه میان مختار بالمختار رئیس شورای مشورتی گروه المرابطون و عدنان ابوالولید الصحراوی رئیس سابق شورای مشورتی جنبش توحید و جهاد در غرب آفریقا به وجود آمد که هردو خود را سرکرده این گروه تروریستی می‌دانستند. دراین میان أبو الولید الصحراوی خود را سرکرده المرابطون معرفی کرده و با ابوبکر بغدادی سرکرده تکفیری‌های داعش اعلام بیعت کرد. از سوی دیگر مختار بالمختار نیز خود را با همین عنوان معرفی کرده و اعلام تجدید بیعت با القاعده کرد. بالمختار همچنان به سرکردگی خود در این گروه ادامه داد تا اینکه طبق گفته‌ها وی در یک بمباران هوایی در نزدیکی منطقه قرضه در شمال شهر سبها در لیبی٬ در یک حمله هوایی به همراه تعدادی از سرکردگان القاعده به هلاکت رسید.

تروریسم ,

-«إمارة الصحراء»

پایه و اساس این گروه تروریستی به سلفیون الجزایر بازمی‌گردد که در ایالت‌های جنوبی الجزایر و امتداد مرزهای آن با مالی فعالیت می کرد. افراط گرایان الجزایری در سال ۲۰۰۰ به شمال مالی رفته واز آن تاریخ٬ مسلحان سلفی در این منطقه مستقر شده و یک گروه تروریستی به نام إمارة الصحراء را ایجاد کردند. عناصر این گروه در ابتدا مسئولیت حمایت لجستیکی گروه تندروی سلفی الجزایر و نیز آموزش و ارسال عناصر مسلح برای این گروه به عمق مناطق الجزایر را بر عهده داشتند. گروه تکفیری إمارة الصحراء با سرکردگان القاعده در افغانستان مذاکره کرده و سپس در پایان سال ۲۰۰۶ به آن پیوست. مختار بالمختار اولین سرکرده این گروه بود٬ اما در سال ۲۰۰۷ توسط سرکردگان القاعده در مغرب برکنار شد و به ترتیب یحیی ابوعمار و موسی ابوداود و نبیل ابو علقمه به سرکردگی این گروه انتخاب شدند و آخرین آنها فردی به نام یحیی ابوالهمام بود که در اواخر فوریه ۲۰۱۹ توسط نیروهای فرانسه در عملیات ویژه شهر تمبکتو در شمال مالی به هلاکت رسید و از آن زمان تاکنون سرکرده جدیدی برای این گروه تروریستی معرفی نشده است. لازم به ذکر است که گروه تکفیری إمارة الصحراء دارای گروهک‌های متعددی در منطقه شمالی کشور مالی است. از جمله بارزترین این گروهک‌ها عبارتند از: گردان یوسف‌بن تاشفین٬ گردان الانصار٬ گردان طارق‌بن زیاد٬ گردان القدس و گردان الفرقان.

– داعش در مالی

سرکردگی عناصر داعش در مالی بر عهده ابوالولید الصحراوی بود. وی در گروه‌‌های افراط‌گرای الجزایری آموزش دید و سپس در سال ۲۰۱۱ به القاعده در شمال مالی پیوست و تحت سرکردگی عبدالحمید ابوزید فعالیت می‌کرد. الصحراوی پس از آن از برخی سرکردگان القاعده جداشده و یک گروه تروریستی جدید به نام گروه «توحید و جهاد» در غرب آفریقا را تشکیل داد.

تروریسم ,

تجربه ابوالولید الصحراوی در گروه‌های تروریستی به او کمک کرد تا به سرعت فعالیت‌های تروریستی خود را گسترش دهد. پس از انحلال این گروه تکفیری و انضمام آن به گروه تروریستی المرابطون در سال ۲۰۱۳ وی تا سال ۲۰۱۵ عضو مجلس شورای المرابطون شده و بدین ترتیب فرصتی یافت تا احمد التلمسی سرکرده این گروه را کشته و در غیاب مختاربالمختار که در یک ماموریت تروریستی درلیبی به سر می‌برد٬ خود را سرکرده این گروه معرفی کرده و گروه داعش در این منطقه را بفروشد. اما بالمختار به شمال مالی بازگشت و موفق شد تا المرابطون را از الصحراوی پس گرفته و وی و طرفدارانش را از این گروه بیرون کند. مختار باالمختار پس از آن یک گروه تروریستی دیگر با نام داعش در صحراء تشکیل داد که بیشتر عناصر آن از قبیله فلان در غرب نیجریه بودند و در سال ۲۰۱۷ نیز عناصر افراط‌گرای مالیایی از «گردان کتیبه صلاح الدین» به سرکردگی سلطان ولد بادی به آن پیوستند.

عناصر تکفیری داعش وابسته به ابوالولید الصحراوی در منطقه ای میان آسنگو و مینیکا و هاروپاندا که یک منطقه جنگلی بوده و ساکنین کمی هم دارد فعالیت می‌کنند. عناصر این گروه تروریستی در شمال و شمال شرقی شهر گاوا و نیزدر جنگل‌های غرب نیجریه درحال فعالیت هستند. این گروه عملیات‌های خود را در مناطق کشورهای مالی و نیجریه و بورکینافاسو انجام می‌دهد و حدود دوسال است که وارد جنگ باز با گروه شورشی طوارق موسوم به گاتیا شده‌ است. لازم به ذکر است که عناصر تروریستی داعش وابسته به ابوالولیدالصحراوی در اکتبر ۲۰۱۷ حدود ۴ نیروی آمریکایی را در نزدیکی شهر تونگو تنگو در مرز نیجریه و مالی کشتند.

– «بوکوحرام»

رسانه ها نام این گروه تروریستی را به زبان رایج مردم نیجریه، «بوکوحرام» نامیده اند که ترجمه آن آموزش غربی حرام است؛ باتوجه به اینکه این گروه با این آموزش درحال مبارزه است.

گروه تکفیری بوکوحرام درابتدا فعالیت‌های خود را به شکل علنی در برخی ایالت‌های شمال نیجریه آغاز کرده و تا سال ۲۰۰۹ نفوذ خود را در این مناطق گسترش داد و پس از سیطره بر برخی مساجد و مناطق شهر مایدوگوری در ایالت بارنو٬ وارد مبارزه مستقیم با ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه شد. لازم به ذکر است که در این درگیری‌ها صدها نفر از عناصر این گروه تکفیری به اضافه تعداد زیادی از ساکنین این منطقه کشته شدند.

تروریسم ,

چرا داعش تلاش می‌کند فعالیت خود را به جمهوری دموکراتیک کنگو بکشاند؟

آنگونه که خبرگزاری «اعماق» که یک رسانه وابسته به گروه تروریستی تکفیری داعش است٬ در ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ اعلام کرد٬ داعش سعی دارد در مرحله کنونی٬ هسته‌ها و شاخه‌هایی در کشورها و مناطق جدید ایجاد کند.

داعش هم‌زمان با اجرای حمله تروریستی خود در جمهوری دموکراتیک کنگو٬ تاسیس یک خلافت جدید وابسته به این گروه تکفیری را در این منطقه اعلام کرد؛ این برخلاف حملات تروریستی داعش در کشورهایی مانند فیلیپین و..بود که در آن مناطق تنها مسئولیت حملات را بر عهده می‌گرفت و حرفی از خلافت جدید نبود.

این نشان می‌دهد که داعش تلاش می‌کند تا وجود خود را در جمهوری دموکراتیک کنگو تثبیت کند؛ به ویژه که بدون نفوذ به این منطقه و تثبیت ابقای خود در آن برای یک دوره طولانی٬ هیچ خلافت جدیدی در هیچ کجا اعلام نمی کند.

اصرار داعش بر به عهده گرفتن مسئولیت عملیات‌های تروریستی که در جمهوری کونگو شکل می گرفت را می توان با ملاحظات مختلف تفسیر کرد که بارزترین آنها عبارتند از:

-استفاده از نقاط ملتهب:گروه ترویستی داعش همچنان مصر بر اتخاذ همان سیاستی است که پیش از این در عراق و سوریه دنبال می‌کرد؛ سیاست سوءاستفاده از شدت بحران‌های داخلی کشورها.

این حالت بحرانی در جمهوری کنگو نیز به وضوح دیده می‌شد؛ به طوری که برخی گروه‌های مسلح که تعداد آن‌ها به ۱۲ عدد می‌رسید مانند گروه تروریستی “ماى ماى کاتا کاتانگا” در کنار گروه‌‌های جنایت کار افراط گرا در مناطق مختلف این کشور فعالیت می‌کردند.

قابل توجه است که فلیکس تشیسکدی رئیس‌جمهور کنگو در ابتدای آوریل ۲۰۱۹ درباره خطر احتمال تقویت عملیات‌های تروریستی داعش در قاره آفریقا پس از شکست نظامی در سوریه و عراق هشدار داده بود. همچنین تعدادی از کشورهای منطقه آفریقا تحرکاتی را مشاهده کرده‌اند که احتمال می‌دهند از جانب گروه تروریستی داعش حمایت شده باشد.

-گسترش افقی: شکست‌های نظامی داعش در عراق و سوریه٬ این گروه تکفیری را به شدت تحت فشار گذاشت؛ تا جایی که احتمال ادامه فعالیت‌های آن به عنوان اصلی‌ترین گروه تروریستی در نقشه گروه‌های تروریستی جهان تحت شعاع قرار گرفت.

از این رو٬ داعش از اجرای عملیات‌های تروریستی در مناطق دور از سنگر اصلی خود خبر داد که این امر تنها برای تاکید بر قدرت ابقای آن نبود؛ بلکه مهم تر از آن می‌خواست اثبات کند که توانایی گسترش در مناطق مختلف را در یک زمان واحد دارد. موضوعی که در ظهور هسته‌ها و شاخه‌های وابسته به این گروه تکفیری در افغانستان و فیلیپین و شمال آفریقا تا جمهوری دموکراتیک کنگو٬ خود را نشان داد.

شاید بتوان با قطعیت گفت که این سیاست داعش می‌تواند در جذب عناصر جدید از مناطق مختلف به آن کمک کند.

در راستای همین سیاست داعش قابل‌توجه است که در ۲۱ آوریل سال میلادی جاری٬هم‌زمان با حمله اخیر داعش به کنگو٬ یک عملیات تروریستی دیگر توسط آن در سریلانکا انجام شد که در این حمله سه کلیسا و هتل مورد هدف قرار گرفتند و نزدیک به ۳۰۰ نفر کشته و صدها زخمی٬ نتیجه این عملیات وحشتناک بود.

-تشدید فشارها: این نوع عملیات‌های داعش ممکن است در نتیجه فشارهایی باشد که در دوره کنونی متوجه آن است؛به‌ویژه پس از شکست‌های نظامی که سرکردگان این‌ گروه به ویژه ابوبکر بغدادی سرکرده سابق آن را در بن بست قرار داد و البته اعلام خبر کشته شدن بغدادی. به نظر می‌رسد که داعش تلاش می کند تا از خلال اجرای عملیات‌های تروریستی و اعلام ایجاد شاخه‌های تروریستی وابسته به خود در کشورها و مناطق مختلف٬ آمادگی قبلی خود را بازیابی کند.

می توان گفت که تلاش‌های گروه تروریستی داعش در مرحله آینده به زودی به داخل قاره آفریقا کشیده می‌شود؛ به‌ویژه از خلال ضربه‌های نظامی آن بر مناطقی که قبلا تحت سیطره این گروه تکفیری بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort