×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۶ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
گزارش| «آسمان افغانستان» گروگان رسمی آمریکا/ ناوگان هوایی افغانستان پس از ۱۸ سال کجاست؟


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تهران پرس، با گذشت ۱۸ سال از تجاوز نظامی نیروهای آمریکایی و هم‌پیمانانش به افغانستان، وعده‌های بسیاری توسط آمریکا به مقامات افغان برای تجهیز، آموزش و حمایت نیروهای نظامی و امنیتی این کشور به ویژه نیروی هوایی افغانستان داده شد.

آموزش و عملیات نیروهای امنیتی افغانستان که توسط آمریکا انجام می‌شود هنوز با مشکلات زیادی روبرو است که عدم آموزش کامل خلبانان و عدم تحویل هواپیماها و بالگردهای نظامی از آن جمله هستند.

ترافیک و کنترل حریم هوایی افغانستان هنوز با مشکلات مختلفی از جمله کمبود اپراتور بومی کنترل پرواز و عدم دسترسی کامل به آسمان این کشور به دلیل کنترل نیروهای آمریکایی روبرو است.

از سوی دیگر موقعیت تاکتیکی و عملیاتی حریم هوایی افغانستان در نبردها و کنترل ترافیک، موضوعی است که بارها مورد نقد و بررسی کارشناسان و دست‌اندرکاران این حوزه قرار گرفته و گفته می‌شود ناوگان‌هایی که توسط آمریکا و ناتو تجهیز شدند در بسیاری از عملیات‌های هوایی این کشور حضور ندارند.

در گزارش اخیر بازرس کل وزارت دفاع آمریکا به این نکته تصریح شده که نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان در کنترل حریم هوایی کشورشان تأثیر خاصی ندارند.

همچنین این گزارش تأکید می‌کند که تنها ۲٫۵ تا ۷٫۵ درصد از عملیات‌های هوایی در افغانستان از بالگردهای «MD-530» نیروهای افغان و هواپیماهای آموزشی رزمی «A-29 سوپرتوکانو» درگیر در وضعیت کنترل و هماهنگی فضای تاکتیکی حریم هوایی افغانستان استفاده می‌شوند.

کشور افغانستان ,
هواپیمای آموزشی رزمی A-29 سوپرتوکانو با موتور ملخی نسبت به هواپیماهای جت، می‌تواند ضمن فرود در زمین‌های خاکی در ارتفاع پایین
و با سرعت کم پرواز کند.  حداکثر سرعت این هواپیما ۶۰۰ کیلومتر است و در عملیات‌های شبانه در افغانستان استفاده می‌شود.

در این باره «اینترنشنال بیزینس تایمز» نیز در مطلبی با عنوان «احتمالا جنگ هوایی آمریکا در افغانستان پایان ناپذیر است» می‌نویسد: از وظایف اصلی آمریکا در افغانستان این بود که نیروی هوایی این کشور را آموزش دهد تا برای کنترل حریم هوایی و هماهنگی حملات هوایی در برابر مخالفان مسلح به آمادگی برسند.

این مطلب می‌افزاید: به گفته مقامات آمریکایی، تاکنون ۴۰۰ نفر از افسران افغانستانی برای کنترل حریم هوایی این کشور آموزش‌ دیده‌اند، اما این تنها یک ادعا روی کاغذ است و در حقیقت امر فقط ۲۴ نفر از در این خصوص آموزش دیده و فعال هستند.

بیزینس تایمز ادامه می‌دهد: وظیفه اصلی آمریکا کمک و آماده سازی کنترل ترافیک هوایی ارتش افغانستان است و با نام  “ATAC” شناخته می‌شود که از سال ۲۰۱۳ تاکنون ادامه دارد اما مشکلات در این زمینه افزایش یافته است.

در حال حاضر ۱۵ فروند از هواپیماهای  A-29 سوپرتوکانو در نیروی هوایی افغانستان بکارگیری می‌شوند و طی قراردادی قرار است تعداد ۲۰۰ فروند دیگر که توسط «نورث‌استار» در فلوریدا ساخته می‌شود سال آینده به افغانستان تحویل شود.

وزارت دفاع آمریکا در ۵ آوریل ۲۰۱۹ از امضای قرارداد آموزشی جدیدی برای آموزش خلبانان افغانستان خبر داد که براساس آن آموزش و تقویت نیروهای افغان برای پرواز با هواپیماهای A-29 توسط نیروهای آمریکایی در ایالت جورجیا صورت می‌گیرد.

هم اکنون مجموعا ۱۸۳ هواپیما و بالگرد نظامی، ناوگان هوایی افغانستان را تشکیل می‌دهند و از این تعداد ۱۵۸ فروند عملیاتی است که بالگردهای جنگی MD-530 و هواپیماهای  A-29 سوپرتوکانو در همین ناوگان بکارگیری می‌شوند.

کشور افغانستان ,

بالگردهای جنگی MD-530 ساخت آمریکا به‌طور رسمی در ۹ آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی برای حضور در عملیات‌های نظامی به ناوگان هوایی افغانستان ملحق شدند.

انتظار می‌رفت با پیوستن بالگرد‌های «مک‌دانل داگلاس» MD-530 به نیروی هوایی افغانستان، توان رزمی این کشور در مقابله با تهدیدات افزایش یابد اما عدم تعهد نیروهای ناتو به قراردادهای آموزشی برای خلبانان افغان و افزایش درگیری‌ها در مناطق مختلف این کشور سبب کمرنگ شدن نقش حمایتی این نیروها شده است.

از سوی دیگر درباره بالگردهای جنگی MD-530 باید گفت که این مدل تا چندی پیش به عنوان یک بالگرد تحقیقاتی برای پروژه‌ها و برنامه‌های آب‌وهوایی استفاده می‌شد که براساس طرحی، با انجام تغییراتی در آن، به یک بالگرد جنگی تغییر کاربری یافت.

وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۰۱۴ قراردادی به‌ ارزش ۴۴٫۲ میلیون دلار را با شرکت صنایع هوایی مک‌دانل داگلاس به امضاء رسانید تا بسته تسلیحاتی را برای بالگردهای رده MD-530 طراحی و ارائه کند.

براساس این قرار داد، آمریکا متعهد شده بود تا ۶۰ فروند بالگرد جنگی MD-530 را تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تحویل دهد که تاکنون موفق به انجام آن نشده است.

به گفته کارشناسان نظامی این دست از بالگردها، برای عملیات‌ در ارتفاع زیاد و یا آب و هوای بسیار گرم طراحی شده‌اند اما در اقلیم افغانستان کارایی کمتری دارد.

کشور افغانستان ,
بالگردهای آمریکایی MD-530  برای پرواز در ارتفاع زیاد و آب‌وهوای گرم طراحی شده‌اند براساس طرحی که مقامات وزارت دفاع کابل و پنتاگون
بر سر آن به توافق رسیده‌اند، قرار بود تا بالگردهای نظامی آمریکایی جایگزین بالگردهای روسی در افغانستان شوند

با وجودی که آمریکا و نیروهای ناتو بعضی هواپیماها و بالگردهای جنگی و تدارکاتی را به ناوگان نیروهای هوایی افغانستان تحویل داده‌اند، اما هنوز درکنار عدم کنترل مستقلانه حریم هوایی این کشور، در بحث تعمیر و نگهداری نیز با ضعف‌های عمده‌ای مواجه هستند.

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه این اداره نوشت که از آغاز سال مالی ۲۰۱۰ میلادی تاکنون ۷٫۹ میلیارد دلار برای نیروی هوایی افغانستان اختصاص یافته است.

براساس این گزارش، از ۷٫۹ میلیارد دلار این کمک‌ها نزدیک به ۱٫۷ میلیارد دلار مربوط به سال مالی ۲۰۱۹ می‌شود. این میزان ۳۲۸٫۴ میلیون دلار کمتر از مقداری است که سیگار در گزارش سه ماهه گذشته اعلام کرده بود.

گزارش می‌افزاید که این کاهش پس از تصمیم اخیر وزارت دفاع آمریکا برای کاهش بودجه نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته و مانند سال‌های گذشته بخش بزرگی از این بودجه یعنی ۸۴۲٫۱ میلیون دلار یا ۵۱ درصد از این مبلغ صرف هزینه‌های نگهداری ناوگان‌های نیروی هوایی افغانستان می‌شود.

کشور افغانستان ,
یک فروند بالگرد UH-60 بلک هاوک متعلق نیروی هوایی ارتش افغانستان که توسط نیروهای ناتو در حال تعمیر است
بنا به حساسیت‌های آمریکا، نیروهای متخصص افغان در روند تعمیر بالگردهای پیشرفته نقشی ندارند

این بودجه بیشتر به شرکت‌های قراردادی پرداخت می‌شود که وظیفه تعمیر و نگهداری این ناوگان هوایی را دارد و براساس گزارش‌های سیگار ۵۳۱٫۵ میلیون دلار یا ۳۲ درصد از بودجه سال مالی ۲۰۱۹ میلادی برای هزینه‌های تجهیز و حمل و نقل صرف می‌شود.

براساس توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا، مسئولیت تجهیز و آموزش و پشتیبانی نیروهای نظامی و هوایی افغانستان در چارچوب «مأموریت حمایت قاطع» برعهده نیروهای آمریکا و ناتو است.

کارشناسان نظامی براین باورند، نیروهای خارجی در برنامه‌‌ آموزش و پشتیبانی نظامیان افغان ناموفق بوده‌اند که آموزش‌های کنترل حریم هوایی و ارائه تسلیحات و تجهیزات هوایی و هوانوردی از این قبیل هستند.

نکته دیگری که کارشناسان بر آن تصریح دارند در دسترس قرار نگرفتن هواپیما‍‌های جت و بالگرد‌های پیشرفته جنگی به نظامیان افغانستان است که وجود آن می‌تواند توان رزمی نیروهای افغان را در برابر تهدیدات افزایش دهد. این در حالی است که نیروهای آمریکایی از پیشرفته‌ترین تسلیحات در زمین و هوای این کشور بهره می‌برند.

به عنوان مثال آمریکا در ماه می سال جاری میلادی جنگنده‌های F-35A را از پایگاه «الظفر» امارات متحده عربی به پرواز در آورد و در افغانستان بصورت عملیاتی بکارگیری کرد و مواضع طالبان را هدف قرار دادند. این هواپیماهای نسل پنج و رادارگریز در این عملیات به ۶ بمب GBU-49 هدایت‌شونده لیزری، ۲ موشک AIM-9X حرارت یاب کوتاه برد هوا به هوا مجهز بودند. پیش از این نیز ارتش آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی برای نخستین بار جنگنده F-35B را در افغانستان مورد آزمایش قرار داده بود.

کشور افغانستان ,
هواپیمای جنگنده F-35A توسط آمریکا اولین عملیات نظامی خود را به بهانه حمله به مخالفان مسلح در افغانستان انجام داده است

همچنین در اکتبر سال جاری میلادی آمریکا طی اقدامی دیگر یک اسکادران از جنگنده‌های F-16 فالکن را در پایگاه هوایی نیروهای آمریکایی در بگرام مستقر کرد که به گفته آنها، جنگنده‌های F-16 فالکن برای پوشش عملیات‌های نظامی نیروهای ناتو وارد افغانستان شده‌اند و می‌توانند حملات به مخالفان مسلح را ادامه دهند.

کشور افغانستان ,
جنگنده چند منظوره F-16 فایتینگ فالکن نمونه‌ای دیگر از تجهیزاتی است که در اختیار نیروهای آمریکایی در افغانستان است اما
نیروی هوایی و نظامیان افغان از آن بی‌بهره هستند و امکان استفاده و حمایت توسط آن را ندارند

با آغاز هجدهمین سالروز آغاز حمله آمریکا به افغانستان نیروی هوایی آمریکا در اقدامی بی‌سابقه در ۱۰ سال گذشته حملات هوایی خود را در این کشور شدت بخشید. براساس گزارش فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا؛ هواپیماهای جنگنده و بی سرنشین آمریکایی تنها در ماه سپتامبر سال جاری میلادی ۹۴۸ بمب و موشک را در افغانستان پرتاب کردند و این آمار در حالی است که سال گذشته میلادی نیز ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و موشک در افغانستان توسط نیروی هوایی آمریکا پرتاب شد.

در ماه آوریل ۲۰۱۷ نیز آمریکا به بهانه هدف قرار دادن پایگاه اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار افغانستان بزرگترین بمب غیر هسته‌ای خود را موسوم به «مادر بمب‌ها» آزمایش کرد.

کشور افغانستان ,
کشور افغانستان , کشور افغانستان ,
«بمب مادر» یا «مادر بمب‌ها» سلاحی هدایت شونده است که آمریکا برای اولین بار از آن در افغانستان استفاده کرد
این بمب با وزنی معادل ۱۰ تن و مجهز به سیستم موقعیت یاب با هواپیمای MC-130 حمل و در ولایت ننگرهار پرتاب شد

به نظر می‌رسد حمایت از نیروهای آمریکایی در مقابل مخالفان مسلح دولت کابل بهانه‌ای برای آزمایش ماشین جنگی آمریکا در افغانستان است تا از این طریق ضمن ارتقای تجربه بکارگیری ادوات جنگی، تأثیر آن را در میدان عمل ببیند.

به گفته کارشناسان، افغانستان برای آمریکا به مثابه زمین خالی است که در هر زمان می‌تواند به بهانه حمایت از نیروهای افغان و ناتو عملکرد سلاح‌های خود را بر روی انسان‌ها مورد آزمایش قرار دهد و هیچ نهاد یا گروهی هم آنها را مورد بازخواست قرار نخواهد داد.

در این رابطه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما»، در نیمه نخست سال جاری میلادی شمار افرادی که در عملیات‌های نیروهای آمریکایی و افغان کشته و زخمی شدند را بیش از شمار تلفات بر اثر حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان اعلام کرده است.

همچنین کنترل حریم هوایی افغانستان نیز موضوع مهمی است که آمریکا نمی‌خواهد آن را به راحتی از دست دهد، به همین خاطر به شگردهای مختلف مانع از حضور و آموزش‌های تکمیلی متخصصین و نیروهای افغان در این امر می‌شود.

یکی از نگرانی‌های عمده مقامات آمریکایی درباره حریم هوایی افغانستان، مافیای کنترل انحصاری تجارت و ترانزیت مواد مخدر و حفظ سود آن در این کشور است، به همین خاطر به دنبال تثبیت این موضوع هستند تا با مقاومت احتمالی نیروهای افغان مواجه نشوند.

از آغاز حضور نظامی نیروهای آمریکایی و ناتو به افغانستان تاکنون به بهانه‌های مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، آمارهای رسمی و غیررسمی حاکی از افزایش ۱۰۰ برابری کشت تریاک، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان پیش از تجاوز نظامی نسبت به سال ۲۰۰۱ است.

کشور افغانستان ,
حضور نظامیان آمریکایی در کنار تولید کنندگان مواد مخدر در یک مزرعه کشت تریاک – ولایت هلند در جنوب افغانستان

ولایت هلمند در جنوب افغانستان تولید کننده ۶۰ درصد کل مواد مخدر این کشور است، این موضوع از جایی بیشتر اهمیت می‌یابد که بزرگترین پایگاه نیروهای متجاوز آمریکا و انگلیس تا سال ۲۰۱۵ در این ولایت وجود داشت که شک و تردیدهای افکار عمومی و مجامع سیاسی را در مورد دست داشتن نظامیان آمریکایی در تولید و قاچاق مواد مخدر به واقعیت تبدیل کرد.

خروج منابع با ارزش معدنی، حمل و نقل آثار باستانی و هلی‌برن تروریست‌های داعش به مناطق مختلف در افغانستان دیگر مواردی هستند که در صورت شکست انحصار کنترل و حریم هوایی افغانستان و افزایش توان نیروهای نظامی و هوایی این کشور، آمریکا باید پاسخگوی آن باشد.

مقامات افغان بارها از جابجایی اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان توسط هواپیماها و بالگردهای آمریکایی گلایه کرده‌اند.

«ظاهر قدیر» معاون اول سابق پارلمان افغانستان، در گذشته با ارائه اسنادی به مجلس این کشور بطور علنی از این اقدام نظامیان آمریکایی و ناتو پرده برداشت.

برخی فرماندهان نظامی و مقامات محلی افغان و همچنین گروه طالبان نیز پیش‌تر گفته بودند که در جریان درگیری با تروریست‌های داعش، بالگردهای آمریکایی در محل حاضر می‌شوند افراد باقیمانده داعش را با خود می‌برند.

این امر گواهی می‌دهد که آمریکا و متحدانش به دنبال حفظ و گسترش ریشه‌های تروریستم در منطقه هستند و با انتقال و جابجایی تروریست‌های داعش در افغانستان و دستاویز قرار دادن آنها برای ادامه حضور در افغانستان تلاش می‌کند.

با در نظر گرفتن تمام شرایط، حفظ موقعیت تاکتیکی و عملیاتی حریم هوایی افغانستان توسط آمریکا به آنها این اجازه را می‌دهد تا با مدیریت و چیدمان نبردها و کنترل ترافیک هوایی افغانستان زمینه عدم افشای اقدامات ضد بشری خود را فراهم کند و بر دو دهه جنایت‌های نظامیان غربی سرپوش بگذارد و همچنان بر غارت و چپاول این کشور ادامه دهند.

انتهای پیام/.

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort