×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
گزارش| آن سوی تظاهرات عراق؛ چه کسانی از اعتراضات سوء استفاده کردند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس،‌ تظاهرات شهروندان عراقی از سه شنبه اول اکتبر( ۹ مهر) در اعتراض به وضعیت خدمات رسانی، نبود شغل و همچنین فساد آغاز شد، با این حال به خشونت کشیده شدن این تجمعات آن هم در آستانه اربعین حسینی و در شرایط که جاده‌های منتهی به کربلای معلی در گستره شمال به جنوب عراق میزبان میلیون‌های عراقی و زائر غیر عراقی بود، شک و شبهه را درباره این تظاهرات به دنبال داشت، این تظاهرات در استان‌های بغداد(پایتخت)،‌بصره، کربلای معلی، نجف اشرف، ذی‌قار، میسان و بابِل برگزار شده است،‌مناطقی که به مناطق شیعه‌نشین یعنی اکثریت جمعیت عراق معروف است.

این تظاهرات با توجه به ایام اربعین حسینی متوقف شد، اما بار دیگر از جمعه بیست و پنجم اکتبر (سوم آبان) ازسرگرفته شد.

 برگزاری تجمعات اعتراضی در عراق به ویژه به خاطر اعتراض به وضعیت خدمات رسانی و معیشتی از جمله مشکل برق طی پنج سال گذشته به ویژه در بغداد به یک مسئله عادی تبدیل شده بود، اولین بار چهار سال پیش یعنی سال ۱۳۹۴ بود که معترضان در اعتراض به وضعیت نابسامان برق در کوران گرمای تابستان در میدان التحریر تجمع کردند، با این حال ویژگی مهم اعتراضات در آن سال این بود که عراق درگیر فتنه بزرگ گروه تروریستی تکفیری داعش بود و تمام هم و غم و دغدغه عراقی‌ها، موضوع امنیت و پاکسازی کشورشان از لوث  تروریسم بود و رنگ و بوی خشونت به خود نگرفت.

گروه‌ها و احزاب سیاسی عراق عموما از خواسته‌های معترضان حمایت کرده و آن را مشروع دانسته‌اند برخی کارشناسان هم موضع قاطع و صریح عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در حمایت از حشد شعبی و تاکید وی بر دست داشتن رژیم صهیونیستی در تجاوزات اخیر به برخی مراکز این نیروهای مردمی و نیز عقد قراردادهای دهها میلیارد دلاری با چین در سفر اخیر عبدالمهدی و تاکید وی بر گسترش روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران که خشم آمریکا و متحدانش را به  دنبال داشت و همچنین مخالفت بغداد با توطئه حذف مسئله فلسطین موسوم به «معامله قرن» را انگیزه‌ای برای طرف‌های خارجی دانستند تا با سوار شدن بر موج اعتراضات مردمی، دولت عراق را تحت فشار قرار داده و در نهایت سبب سرنگونی آن شوند.

در آخرین تحول سیاسی مهم برای حل مشکلات و معضلات عراق و برآورده شدن خواسته‌های مشروع تظاهرات کنندگان، سران قوای سه‌گانه عراق و رئیس‌جمهور این کشور روز یکشنبه ۱۹ آبان در نشستی در کاخ ریاست‌جمهوری بر حمایت از مطالبات مردمی و تلاش برای تحقق آن تأکید کردند.

برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و فائق زیدان رئیس دستگاه قضایی عراق در این نشست تأکید کردند تظاهرات یک جنبش اصلاحی مشروع و قانونی است.

شعله ورشدن ناگهانی اعتراضات؛ اقدامی که همه رو شوکه کرد

در حالی که روند امور در عراق به سمت آرامش پیش می‌رفت، تحولات مشکوک در برخی مناطق به ویژه در الناصریه در استان ذی‌قار و کشته شدن شماری از معترضان و همچنین حمله عناصر خرابکار و اغتشاشگر به کنسولگری ایران در نجف اشرف، اوضاع این کشور را متشنج کرد و نشان داد که برخی خواهان مسیر مسالمت آمیز برای حل مشکلات و پایان بحران نیستند و عمدا به دنبال کشته‌سازی و افزایش کشته‌ها در تظاهرات هستند.

گفته می‌شود برخی از طرفداران الصرخی فتنه‌گر در استان ذی‌قار دستگیر شدند و اکثر آنها هم از اهالی این استان نبودند.

استعفای عادل عبدالمهدی  بعد از بیانیه مرجعیت

عادل عبدالمهدی روز جمعه هشتم آذر در پی بیانیه مرجعیت عالی دینی اعلام کرد درخواست استعفای خود را رسماً تقدیم پارلمان خواهد کرد.

عادل عبدالمهدی در بیانیه خود اعلام کرد: قبلاً گزینه استعفا را به‌شکل علنی و در یادداشت‌های رسمی مطرح کرده بودم.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: تصمیم من به‌خاطر دادن اجازه به پارلمان برای بازنگری در گزینه‌هایش و تسریع در اجرای آن در راستای تحقق منافع ملت و کشور اتخاذ شده است.

آیت الله علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق در خصوص تحولات اخیر در دو استان نجف و ذی‌قار بیانیه‌ای صادر کرد، در این بیانیه که توسط نماینده ایشان، سید احمد الصافی در خطبه‌های دوم نماز جمعه نجف اشرف قرائت شد، تصریح شده است: با توجه به شرایط دشوار کشور و ناتوانی آشکار در برخورد طرف‌های ذی‌ربط با تحولات دو ماه اخیر برای حفظ حقوق و جلوگیری از خونریزی، از مجلس نمایندگان که دولت کنونی از آن نشئت گرفته است، دعوت می‌شود که در گزینه‌های خود در این زمینه بازنگری و براساس منافع عراق رفتار کند.

***کسانی که بر اعتراضات مردمی موج‌سواری کردند

رویکرد تحریک آمیز آمریکا در عراق

مقامات آمریکا بارها به بهانه‌های مختلف در امور داخلی عراق دخالت کرده و ژست حمایت از مردم این کشور گرفتند و مدعی شدند از خواسته‌های تظاهرات کنندگان حمایت می‌کنند. موضع مداخله‌جویانه دولت آمریکا با واکنش صریح دولت عراق روبرو شد و بر ضرورت اجتناب طرفهای خارجی از دخالت در امور این کشور تاکید کرد.

علاوه بر سفارت آمریکا که نقش تحریک آمیز و مداخله جویانه‌اش در تظاهرات اخیر عراق برجسته بوده، مقامات ارشد آمریکا به ویژه مایک پامپئو موضع‌گیری‌هایی اتخاذ کرد که ناراحتی مقامات عراقی را به دنبال داشت.

مقامات آمریکا با وجود تاکید دولت عراق بر پیشبرد برنامه اصلاحی و تلاش همه جانبه برای برآورده کردن خواسته‌های مشروع مردم، به اظهارات تحریک آمیز و مداخله‌جویانه خود ادامه دادند از جمله با این جملات که«عراق با سرکوب اراده مردم خود هیچ آینده‌ای ندارد و اینکه آمریکا به شدت به حمایت از عراق امن و شکوفا و قادر به دفاع از مردم خود در برابر گروه‌های خشونت طلب افراطی اهتمام دارد» نشان دادند تمایلی به حفظ آرامش و ثبات عراق برای اجرای بسته اصلاحی دولت عراق ندارند.

در حالی که مردم عراق و همچنین مردم لبنان خواسته‌های کاملا منطقی و مشروعی همچون حل مشکلات اقتصادی و رفاهی و معیشتی را مطالبه می‌کنند، پامپئو مدعی شد که  مردم عراق و لبنان خواستار قطع نفوذ ایران در کشورهایشان هستند، پامپئو به زعم خود گفت که یکی از انگیزه‌های تظاهرات در عراق و لبنان، ارتباط دولت‌های این دو کشور با ایران است، وی با این اظهارات تحریک آمیز برای منحرف کردن تظاهرات از مسیر مسالمت آمیز تلاش کرد.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در اظهارات مداخله جویانه مدعی شد ما به دنبال کمک به ملت‌های عراق و لبنان برای تحقق خواسته‌هایشان هستیم.

در حالی که گروه‌های سیاسی عراق به تدریج به سمت تفاهمات حل بحران حرکت و تاکید می‌‌کردند که باید به دولت برای پیشبرد برنامه اصلاحی و اجرای خواسته‌های مشروع مردم فرصت داد و فضای عمومی این کشور در مجموع به سمت آرامش به پیش می‌رفت، اما دخالت‌های آمریکا و برخی کشورهای دیگر به شیوه‌های مختلف ادامه یافت.

آمریکا در دخالتی آشکار یک بار خواستار برگزاری انتخابات زود‌هنگام در عراق شد  و بار دیگر مدعی شد که نگران تجاوزات ادامه‌دار ضد معترضان و فعالان مدنی و رسانه‌ها و نیز قطع اینترنت در عراق است.

عربستان سعودی، امارات، آمریکا و رژیم صهیونیستی و دنباله‌روهای آنها تلاش‌های گسترده و هدفمندی برای منحرف کردن تظاهرات عراق از مسیر مسالمت آمیز و به خشونت کشاندن تجمعات مردمی انجام داده‌اند، آنها به انتشار شایعات بی‌اساس و پخش خبرها و فیلم‌های ساختگی در راستای متشنج کردن و ایجاد ناآرامی و بی‌ثباتی در جامعه عراق گام برداشته‌‌اند.

چه کسانی تظاهرات مسالمت آمیز را به خشونت کشاندند؟

تظاهرات شهروندان عراقی که به صورت مسالمت آمیز آغاز شده بود، طولی نکشد که با حضور گروه‌های انحرافی، بقایای حزب بعث، عناصر نفوذی‌ و لیدرهای کشورهای دشمن  به انحراف و خشونت کشیده شد، آنها به تخریب اماکن دولتی و غیر دولتی و آتش زدن اموال عمومی و خصوصی و تیراندازی به سمت معترضان و نیروهای امنیتی دست زدند به طوری که کمیساریای عالی حقوق بشر عراق اعلام کرده بود که تا دوم نوامبر، حدود ۱۰۰ ساختمان یا نهاد دولتی و غیر دولتی توسط عناصر نفوذی و اخلالگر در تظاهرات به آتش کشیده شد.

نقش بعثی‌ها و صرخی‌ها در به‌خشونت‌کشاندن تظاهرات عراق

جاسم  البیاتی وزیر اسبق عراقی گفته بود تظاهرات حقی است که قانون اساسی برای بیان نیازها و خواسته‌های شهروندان تضمین کرده است.

این وزیر اسبق دولت عراق تصریح کرد نمی‌توان وجود بعثی‌ها و صرخی‌ها (طیف انحرافی به‌سرکردگی الصرخی که مورد حمایت گسترده انگلیس و دستگاه‌های اطلاعاتی دشمنان عراق است) و پایگاه‌های ارتباط اجتماعی و همچنین نقش سعودی و دیگران در تحریک گروه‌های وابسته به خود را انکار کرد.

وی افزود برخی به‌دنبال وارد کردن کشور در بحران واقعی و فروپاشی دولت و کشور عراق هستند.

گروه‌های انحرافی از جمله گروه الصرخی با هدایت پدیدآورندگان خود در تظاهرات اخیر نقش اساسی بازی می‌کنند. استان های جنوبی عراق که مریدان صرخی در آن دارای سازماندهی قوی تری به نسبت بغداد هستند، شاهد حضور و نقش آفرینی کاملا مخرب این گروه ها بودند. این گروه ها پس از اینکه در عرصه فرهنگی و اجتماعی ماموریت خود را برای ایجاد انحراف در میان شیعیان انجام دادند، این بار با ماموریت اقدامات خرابکارانه و براندازانه در مقابل دولت عراق صف آرایی کردند، تحرکات خشونت طلبانه آنها در کربلای معلی بار دیگر به هتک حرمت این شهر مقدس منجر شد.

طولی نکشید که عناصر خرابکار نفوذی در اقدامی هدفمند به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف حمله کردند، آنها شامگاه چهارشنبه ششم آذر با خشونت هر چه تمام تر شماری از نیروهای امنیتی محافظ کنسولگری ایران را زخمی کردند و بعد این مکان را به آتش کشیدند .

عناصر بعثی آشکار پرچم‌های مربوط به رژیم بعثی صدامی را در تظاهرات و اعتراضات به رخ شهروندان می‌کشند، حضور این افراد با پرچم حزب بعث با واکنش مردم عراق روبرو شده که فیلم زیر به این حقیقت اشاره می‌‌کند.

جریان مشکوک

در اعتراضات اول اکتبر یک جریان ناشناخته و مبهم و در حال مشکوک با عنوان «گام انقلابی برای تشکیل دولت نجات» از سوی فردی به نام سید احمد حلو در فضای مجازی اعلام موجودیت کرد. بر اساس گزارش‌هایی که از او در شبکه‌های ارتباط اجتماعی منتشر شده، وی در تظاهرات سال های گذشته هم شرکت کرده بود و گفته شده که در ناآرامی‌های تیرماه ۹۷ که طی آن شماری از معترضان با حمله به فرودگاه بین المللی نجف و برخی دفاتر احزاب در این شهر، آنها را به آتش کشیده بودند، وی رهبری مهاجمان را برعهده داشت.

این فرد در ویدئوهای خود در صفحه خود در فضای مجازی از شهروندان می‌خواست تا سطح اعتراضات و میزان مطالبات را به شدت افزایش داده و حتی دست به آشوب و ناارامی و آتش زدن اموال عمومی و خصوصی و حمله به مراکز دولتی و امنیتی بزنند تا به گفته وی دولت فعلی و تمام سیاستمداران حاضر در روند سیاسی سرنگون شوند. وی همچنین مدعی تشکیل دولت نجات به ریاست عبدالوهاب الساعدی(که به دستور عادل عبدالمهدی از یگان مبارزه با تروریسم به وزارت دفاع نقل مکان کرد) شده و اعضای دولت نجات خود را هم معرفی کرده بود که البته این  ادعا تمسخر فعالان در فضای مجازی را هم به دنبال داشته است.

وی که مشخص نبود از کدام منطقه یا شهر یا کشور به این فعالیت‌ها دست می‌زد، مطالب تحریک آمیز و به ویژه اظهارنظرهای شخصیت‌های مخالف ایران و محور مقاومت و حزب الله را در صفحه خود قرار می‌داد و برای تحریک و تهییج بیشتر مردم  عکس‌های مربوط به افرادکشته شده را در صفحه خود قرار می‌داد و مردم را به شرکت گسترده در تجمعات دعوت می‌کرد.

این فرد ناشناس از واژه انقلاب برای تجمعات  اعتراضی استفاده می کرد و مطالب اهانت آمیز علیه حامیان واقعی ملت عراق که نقش اساسی در نبرد با تروریسم تکفیری و نابودی آن داشتند، در صفحه خود قرار داده است. خبرها و گزارشها و فیلم‌ها و عکس‌های تحریک آمیز که این فرد در صفحه شخصی خود قرار داده و تلاش برای تخریب وجهه جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی اصلی ملت عراق در نبرد با تروریسم تکفیری و شرایط بحرانی و سخت نشان داد که احتمال اینکه پشت پرده تحرکات وی، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دشمنان ملت عراق به ویژه آمریکا، عربستان و امارات باشند، بعید نیست به ویژه اینکه برخی خبرها و گزارش‌ها و فیلم‌هایی که وی در صفحه خود قرار می‌داد شبیه رویکردی بود که در جریان بحران سوریه از سوی دشمنان ملت این کشور برای تشدید بحران و ناامنی و بی ثباتی و خدمت به گروه‌های مسلح تروریستی در فضای مجازی دنبال می‌شد.

هر چند برخی گفته‌اند که نبود رهبری، تناقض و تضاد در خواسته‌های مطرح شده و ناشناخته بودن رهبران و کسانی که تظاهرات را مدیریت می‌کنند، کار را برای دولت عراق سخت تر کرده  است، با این حال نشانه‌های فراوانی وجود دارد مبنی بر اینکه مثلث آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و بقایای بعثی و گروه‌های منحرف داخلی و البته رژیم صهیونیستی در پس ناآرام کردن و به خشونت کشاندن تظاهرات مسالمت آمیز مردم و تلاش برای رسیدن به اهدافشان از طریق موج سواری بر اعتراضات مشروع مردمی بوده و هستند.

اوضاع نابسامان و معضلات معیشتی و اقتصادی که علت اصلی اعتراضات معرفی شده، مسئله جدید و ناگهانی نیست که سبب انفجار خشم و نارضایتی مردم شود.

قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق چهارم شهریور ماه(بیست و ششم آگوست)‌در یک نشست رسانه‌ای فاش کرده بود که برخی جریان‌ها با همکاری قدرت‌های خارجی در حال تدرک دیدن تظاهرات هستند چون از سیاست خارجی عراق ناراضی هستند. وی گفته بود آنها از اینکه عراق با «معامله قرن» مخالف است، عصبانی هستند و می‌خواهند دولت عراق را تابع و دنباله‌رو خود کنند. وی تصریح کرده بود آنها می‌خواهند این اقدامات خود را از طریق شبکه‌های ارتباط اجتماعی آغاز کنند تا آن را خواسته افکار عمومی قلمداد کنند در حالی که در حقیقت رهبری آن، طرف‌های خارجی هستند. نکته جالب اینکه همان طور که الخزعلی پیش بینی کرده بود تظاهرات عراق از اول اکتبر آغاز شد.

فراخوان برای تظاهرات و اعتراضات در فضای مجازی صورت گرفت و عموم کسانی که فراخوان تند و تحریک آمیز داشته‌ یا بعثی یا مرتبط با بازماندگان بعثی صدامی بوده‌اند، از جمله این افراد رغد صدام دختر دیکتاتور معدوم عراق بود که به صراحت از این اعتراضات دفاع کرده و به زعم خود آنها را نسل قادسیه توصیف کرد.

برخی منابع رسانه‌ای عراقی به نقش اصلی آمریکا در این تحرکات اشاره کرده بودند و اینکه سفارت آمریکا در بغداد از طریق تشکل‌هایی که آن را نهادهای جامعه مدنی و فعالان مدنی خوانده، تحت حمایت مستقیم آمریکا این اعتراضات را با هدف سرنگون کردن دولت عراق مدیریت کرده‌  است.

اتحاد بعثی‌ها و عناصر منحرف داخلی

به گفته این منابع، نقش بعثی‌ها  که ماموریت محوله به آنها ایجاد درگیری و تنش در تظاهرات، و گروه‌های انحرافی همچون الصرخی‌ها که با سفارت‌های غربی در بغداد مرتبط هستند و وظیفه آنها تبلیغ علیه مرجعیت عالی دینی در نجف اشرف یعنی آیت الله سیستانی و پخش اعلامیه  و نوشتن شعارهای منفی علیه مرجعیت در فضای مجازی و همچنین در میان تظاهرات بوده است در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف آمریکا و متحدانش غیر قابل تردید بوده است. حتی برخی منابع از همکاری گروهک تروریستی منافقین با بعثی‌ها خبر داده بودند.

از نقش رسانه‌های سعودی و دنباله‌روهای آنها  از جمله شبکه الحره آمریکا و برخی رسانه‌هایی که نزدیک به بعثی‌ها هستند، هم نباید غافل شد که به پخش مستقیم تجمعات اعتراضی پرداخته و برنامه‌ها و گزارش‌ها و مصاحبه‌های تحریک آمیز در راستای ایجاد تنش و ناآرامی و تشدید اعتراضات و خشونت پخش کرده اند، با توجه به اینکه دولت عراق برای حفظ امنیت و نظم و جلوگیری از سوء‌ استفاده دشمنان از اینترنت برای ایجاد آشوب و ناآرامی، در مقاطعی شبکه اینترنت را قطع کرده است، شبکه‌های ماهواره‌ای عربی عموما سعودی هرگاه اینترنت قطع می‌شد، تریبون را در اختیار  عناصر مشکوک و مخرب قرار داده‌اند.

این رسانه‌ها برای دامن زدن به اعتراضات و تشدید خشونت به پخش خبرها و گزارش‌های تصویری و ویدئویی لحظه‌ای و کشته سازی با هدف تحریک مردم و بزرگنمایی تحولات عراق پرداخته‌اند، پخش آمارهای مشکوک و غیر واقعی از تلفات اعتراضات و شایعه‌پراکنی علیه دولت و  نیروهای امنیتی و نیروهای حشد شعبی از همان روزهای نخست اعتراضات از سوی این رسانه‌ها دنبال شده است.

                                                                      پلاکاردی که به نفوذ بعثی‌ها اشاره می‌کند: خواهان لغو حقوق بعثی‌ها و فداییان صدام و …. هستیم

دشمنان ملت عراق با استفاده از فضای مجازی تلاش گسترده‌ای برای منحرف کردن تظاهرات مشروع مردمی از مسیر مسالمت آمیز از طریق شعارهای هنجارشکن ایفا کرده‌اند، تصاویری در توئیتر منتشر شده که نشان می‌دهد حدود هشتاد درصد پیام‌های منتشر شده با هشتگی با عنوان «العراق_ ینتفض» (انتفاضه در عراق) مربوط به کاربرانی از کشور عربستان(پیشتر رسانه‌های غربی از جمله نیویورک تایمز گزارش‌هایی درباره استفاده رژیم سعودی از ربات‌ها و همچنین ترول‌های مجازی برای انتشار پیام هایی در حمایت از این رژیم منتشر کرده بودند است) که پس از آنها کاربران دیگر کشورهای عربی همچن کویت، امارات و مصر و البته کشور آمریکا قرار دارند.

در زیر یکی از شگردهای دشمنان ملت عراق با استفاده از فضای مجازی برای تحریک ملت این کشور علیه نیروهای امنیتی به ویژه حشد شعبی مشاهده می‌کنید، در این فیلم زنی ابتدا ادعاهایی را در راستای مظلوم‌نمایی علیه نیروهای حفظ امنیت و نظم مطرح می‌کند، وی ادعا می‌کند که چند نفر به زور وارد منزلشان می‌شوند و همسرش را به قتل می‌رسانند و به شکل تلویحی ادعا می‌کند که خود نیز مورد تعرض قرار گرفته  است و این حرف‌ها را با گریه بر زبان جاری می‌کند، اما طولی نمی‌کشد، که این حربه لو می‌رود و …

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort