×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۵ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
کج‌روی دولت در اصلاح ساختار بودجه/ تله اروپا برای اقتصاد ایران


گروه پارلمانی خبرگزاری تهران پرس – وحید ونایی: اقتصاددان ۵۰ ساله کرمانی که پیش از این ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را بر عهده داشته در دوره‌های نهم و دهم وکالت مردم از حوزه انتخابیه کرمان و راور را بر عهده داشته و دارد. 

وی تصریح می‌کند که حضور مردم در کف جامعه و میادین مختلف در حمایت از جمهوری اسلامی علیرغم وجود همه مشکلاتی که دارند منجر به شکست دشمن و فروپاشی فشار حداکثری آمریکا و اذنابش شده است. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین زمینه اظهار می‌دارد که اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۷ افتاد به دلیل اشتباهات فاحش دولت در اعمال سیاست‌های غلط اقتصادی بود که برای اولین بار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به اشتباهشان در اعمال سیاست‌های ارزی اعتراف کردند. 

وی در بخش دیگری از این گفت‌‌وگوی مشروح درباره طرح موسوم به اینستکس خاطرنشان می‌کند که اروپا و آمریکا در همراهی با یکدیگر تله‌ای‌های متفاوت با اسامی و نام‌های مختلف نظیر برجام، SPV، اینستکس و خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری یا یورویی برای جمهوری اسلامی گذاشته بودند که همگی آنها پیشنهادات پوشالی و توخالی است. 

پورابراهیمی می‌گوید که آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند وضعیت جمهوری اسلامی ایران اگر گذار چند ماهه را طی کند و در ماه‌های آینده هم علائم مثبت اقتصادی، تجاری، بازرگانی و تولیدی ادامه یابد عملا هیچ گونه تحریم دیگر بر جمهوری اسلامی کارساز نخواهد بود.

وی همچنین درباره مقاوم‌سازی اقتصاد کشور می‌افزاید که ما باید بازسازی لازم را برای بهبودی وضعیت اقتصادی کشورمان از درون انجام دهیم و به سمتی باید حرکت کنیم که به صورت عینی و ملموس بودجه را از نفت جدا کرده و کشورمان را بدون اتکا به نفت اداره کنیم. 

متن کامل این گفت‌وگو به شرح ذیل است: 

فارس: آمریکایی‌ها در برهه‌های مختلف تلاش کردند از ابعاد سیاسی و اقتصادی ضربه‌هایی را به جمهوری اسلامی ایران وارد کنند که با عنایت پروردگار، این اقدامات آنها با شکست مواجه شد. چه تحلیلی درباره ابعاد برنامه‌ریزی آنها دارید؟ 

پورابراهیمی: آنچه آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کرده بودند آن بود که نظام، سال ۹۷ تمام شده و پایان سال ۲۰۱۸ پایان جمهوری اسلامی است. و ایران و جمهوری اسلامی دوران ۴۰ سالگی دوم خود را نخواهد دید. 

کار به جایی رسید که در اظهار نظر رئیس‌جمهور آمریکا وزیر خارجه این کشور و جان بولتون به عنوان مشاور کاخ سفید این موضوع به صراحت مطرح شده است. که با وقاحت تمام این اهداف‌شان را بیان کردند.

نقش منافقین در مشکلات اقتصاد ایران

اطلاعاتی که آمریکایی‌ها از داخل ایران داشتند بر اساس گزارشات غلط منافقین از داخل کشورمان بوده است و بر این اساس آنها در گزارشات‌شان فروپاشی از درون جمهوری اسلامی را بیان کرده بودند و گفته بودند گسست در ایران صورت گرفته و این اقدامات ناشی از شوک ارزی، آثار تورمی،‌ توقف فعالیت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی که دچار مشکل به منظور خرید مواد اولیه شده بودند، بوده است.

منافقین در گزارشات‌شان اعلام کرده بودند بحران کارگری در ایران شکل گرفته و آنها تصور می‌کردند با تجمعات ۵ یا ۱۰ هزار نفر کارگران در بخش‌های مختلف کشور که به دلیل مشکلات معیشتی اعتراضاتی را بیان می‌کردند، هر چند که باید به مشکلات اقتصادی جامعه کارگری توجه کرد، اعتراض به جمهوری اسلامی است.

منافقین در گزارشات خود به کاخ سفید عنوان کرده بودند که تجمعات کارگران در پی اعتراض به حقوق و دستمزد ناشی از اعتراض به جمهوری اسلامی است. 

در سالگرد انقلاب اسلامی در بهمن سال گذشته مشاهده کردیم که دهه فجر سال ۹۷ باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد. همچنین  راهپیمایی روز قدس سال گذشته که بعد از شوک‌های ارزی بود بسیار باشکوه و باعظمت برگزار شد.

فارس: به نظر شما حضور پرشور مردم در میادین مختلف حمایت و پشتیبانی از انقلاب اسلامی چه تاثیری در خنثی کردن توطئه‌هایی دشمنان داشته است؟ 

پورابراهیمی: حضور مردم در کف جامعه و میادین در حمایت از جمهوری اسلامی نشان داد که آنها همچنان پایبند انقلاب اسلامی بوده و علیرغم وجود همه مشکلاتی که دارند پایبند کشورشان هستند.

شکست دشمن و فروپاشی فشار حداکثری آنان ناشی از پایبندی مردم به انقلاب حاصل شده است. 

حمایت مردم از جمهوری اسلامی عامل شکست تحریم‌ها

علامت شکست سیاست آمریکا علیه جمهوری اسلامی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند ناشی از حمایت مردم از جمهوری اسلامی بوده است، این در حالی است که دشمن تمام توان خود را در این قضیه به کار گرفته است.

دشمن تمام تلاش خود را به کار گرفت که مردم در راهپیمایی به خیابان‌ها  نیامده و از انقلاب اسلامی دفاع نکنند، این در حالی است که مردم به دلیل لجاجت با آمریکایی‌ها به خیابان‌ها آمده و از نظام جمهوری اسلامی حمایت بیشتری کردند. 

فارس: در طول یک و ۲ سال اخیر دولت در بخش‌های اقتصادی اشتباهاتی داشته که همگی آنها به کشور شوک وارد کرده و اعتراضات دی ۹۶ هم به بهانه معیشت شکل گرفت. این اشتباهات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

پورابراهیمی: اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۷ افتاد و اشتباهات فاحش دولت در اعمال سیاست‌های غلط اقتصادی که اخیرا آقای اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس‌جمهور در جمع اتاق بازرگانی به صراحت اعلام کرد که این سیاست‌ها اشتباه بوده است توانست مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کند. 

بخش‌‌های مختلف دولت برای اولین بار به اشتباهشان در اعمال سیاست‌های ارزی اعتراف کردند. این در حالی است که در سال گذشته کارشناسان متعددی در این باره تذکرات متعدد و پیاپی را اعلام کردند و در جلسات مختلف که بخشی از آنها غیرعلنی بود به این موضوع اشاره کردیم که گاهی به دعواهای تخصصی و کارشناسی منجر شد.

اصرار دولت بر اجرای سیاست‌های غلط اقتصادی

متاسفانه دولت زیر بار اشتباه خود نرفته است و این در حالی است که هر کسی که ۲ واحد اقتصاد خرد و کلان و پول و ارز خوانده بود می‌دانست این سیاست‌ها غلط است اما دولت این سیاست غلط را اجرایی کرد.

در نیمه دوم سال ۹۷ با تغییر رئیس کل بانک مرکزی و تغییر ریل بخشی از سیاست‌های اقتصادی دولت بخشی از آن اشتباهات جبران و شد و منجر به ثبات حداکثری در بازار ارز شد و در نیمه اول سال ۹۸ هم این سیاست‌ها دنبال شده و مجلس هم از آن حمایت کرد. 

ثبات سیاست‌های پولی و بانک و ارزی و عدم تکرار اشتباهات گذشته توسط دولت در سال جاری توانسته نتایج مثبتی را در بخش‌های مختلف کشور نشان دهد.

فارس: آمریکا و اروپا با همراهی یکدیگر اقتصاد ایران را با بهانه و نام‌های مختلفی نظیر برجام، اینستکس، SPV، خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورو معطل نگه داشتند. آیا این موضوعات تله برای جمهوری اسلامی نیست؟ 

پورابراهیمی: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که بعد از اقدامات اخیرشان علیه جمهوری اسلامی و بعد از خروجشان از برجام و اتفاقاتی که در موضوعات مربوط به اظهار نظر اروپایی‌ها درباره اینستکس و برجام اعلام شد بازار ایران دچار مشکل خواهد شد.

اروپا و آمریکا در همراهی با یکدیگر در تله‌ای با عنوان خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری یا یورویی برای جمهوری اسلامی گذاشته بودند که ماحصل رایزنی ترامپ و مکرون در فرانسه بوده است.

این خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری و یورویی طوری بود که دولت ایران را به سمتی هدایت می‌کرد که تمامی مشکلات جمهوری اسلامی باید از این مسیر حل شود و حتی ما شاهد آن بودیم که برخی از اعضای دولت هم با این پیشنهاد موافق بودند و به صراحت اعلام کردند که اخبار شگفت انگیزی را در مورد همکاری اقتصادی ایران و اروپا با این خط اعتباری خواهید شنید و حتی اقتصاد ایران را شکوفا خواهند کرد.

تله اروپا برای اقتصاد ایران با پیشنهادهای توخالی

بر اساس این خط اعتباری در حقیقت نفت‌مان پیش فروش می‌شد و به جای آن قرار بود که اجناس و کالا بر اساس این خط اعتباری به ایران وارد شود. یا به نوعی دیگر این خط اعتباری پیش دریافت فروش نفت جمهوری اسلامی ایران در آینده محسوب می‌شد. این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت شخصی خود اعلام کرد مکرون رئیس‌جمهور فرانسه چه کاره است با ایران مذاکره می‌کند؟ و عملا این موضوع در هاله‌ای از ابهام فرو رفت ضمن اینکه با مشخص شدن نیت سوء‌اروپایی‌ها مخالفت‌ها در ایران بالا گرفت.

اقداماتی که آمریکایی‌ها با همراهی و مشارکت اروپایی‌ها علیه جمهوری اسلامی انجام دادند آن بود که ایران را به یک توافقی تحت عنوان توافق فرانسه وابسته کنند و سپس وقتی که این خط اعتباری را قطع کنند شوک ارزی بعدی به اقتصاد جمهوری اسلامی وارد شود اما با هوشمندی که در داخل کشورمان اتخاذ شد و تصمیماتی که بانک مرکزی از قبل گرفته بود این نیت شوم اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها هیچ تاثیری در این مسیر نداشت و اجازه نداد اقتصاد ایران دچار شوک جدیدی شود.

موارد بالا بخشی از علائم شکست سیاست فشار حداکثری ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی بود. ارزیابی عملکرد ۶ ماهه نرخ رشد اقتصادی بدون نفت علائم مثبتی را در بخش‌های مختلف کشورمان نشان می‌دهد. که می‌تواند با ثبات سیاست گذاری و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی دولت و همراهی بانک مرکزی ادامه پیدا کند.

فارس: گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی حکایت از بهبود وضعیت اقتصادی ایران دارد؛ شما هم‌اکنون درباره جزئیاتی از این گزارش‌ها حضور ذهن دارید؟

پورابراهیمی: گزارشی که بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد جمهوری اسلامی منتشر شده نشان می‌دهد وضعیت تجاری و تولیدی ایران رو به بهبود است.

اظهار نظر محرمانه وزیر خزانه‌داری آمریکا که «استیون منوچین» از اقتصاد جمهوری اسلامی به ترامپ داده است بخشی از تحلیل‌ شکست ایالات متحده در قبال سیاست فشار حداکثری علیه ایران بوده است. 

آمریکا به دنبال انحراف اقتصاد رو به پیشرفت ایران

این وزیر خزانه‌داری در گزارش خود اعلام کرده است بر خلاف آن چیز که ایالات متحده تصور می‌کرد جمهوری اسلامی در پایان سال ۲۰۱۸ تمام می‌شود اما عملا بازسازی اقتصادی ویژه‌ای را شروع کرده و کار و تولید و بازرگانی در جمهوری اسلامی پیشرفت می‌کند.

او در این گزارش ارائه شده به ترامپ عنوان کرده است که بررسی‌های میدانی آمریکا از اقتصاد ایران نشان می‌دهد که شاخص‌های بخش‌های مختلف جمهوری اسلامی نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است. که این موضوع بخشی از علائم شکست آمریکا علیه ایران است. ضمن اینکه وزیر خزانه‌داری آمریکا در پایان گزارش محرمانه‌اش اعلام می‌کند که اگر این وضعیت ایران استمرار پیدا کند هیچ گونه تحریم اقتصادی دیگری علیه تهران کارساز نخواهد بود.

کاخ سفید در گزارش‌های مختلف به صراحت عنوان کردند که جمهوری اسلامی اگر در چند ماه آینده مسیر بهبود اقتصاد و علائم مثبت تجاری و بازرگانی‌اش را ادامه دهد دیگر هیچ تحریم جدیدی در جمهوری اسلامی کارساز نخواهد بود چرا که واشنگتن سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه تهران به کار گرفته بود و حتی نام تحریم‌های فلج کننده آمریکا علیه ایران را بر آن گذاشته بودند.

فارس: شما در این میان، اثرات تحریم‌های ظالمانه اخیر آمریکا را بر اقتصاد کشورمان چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

پورابراهیمی: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند وضعیت جمهوری اسلامی ایران اگر گذار چند ماهه را طی کند و در ماه‌های آینده هم علائم مثبت اقتصادی، تجاری، بازرگانی و تولیدی ادامه یابد عملا هیچ گونه تحریم دیگر بر جمهوری اسلامی کارساز نخواهد بود.

اثرات تحریم فقط در کوتاه مدت است و اگر کشوری ۵۰ سال تحت تحریم باشد تحریم عملا مفهوم  نخواهد داشت و کوچکترین اثری بر وضعیت آن کشور ندارد. به طور مثال وقتی دارویی به فردی تزریق کنیم پیش‌بینی می‌شود ظرف دو روز یک هفته یا ۱۰ روز علائم بهبودی وی حاصل شود. ولی اگر اعلام کنیم این علائم بعد از یک ماه ۶ ماه یا یک یا ۵ سال خود را نشان می‌دهد دیگر دارو و تزریق مفهوم نداشته و هیچ جایگاه علمی نخواهد داشت.

آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کرده و با برنامه‌ریزی مختلف و با اهداف خاص به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی بودند و بر این اساس هم اقداماتی را در بازه‌های زمانی انجام دادند که ایران را به سمت فروپاشی و براندازی سوق دهند.

به فضل الهی و نیت خیر مردم که همواره پایبند انقلاب اسلامی بودند و همچنین رهبری‌ و مدیریت حکیمانه مقام معظم رهبری، برخی اقدامات جبرانی دولت در حوزه اقتصاد در ۶ ماهه اول سال جاری موفق بود.

راه کج دولت به نام اصلاح ساختار بودجه

امروزه نه تنها کارشناسان مختلف اقتصادی کشورمان بهبود وضعیت تجاری بازرگانی و تولیدی جمهوری اسلامی و علائم مثبت پولی و بانکی و ارزی ایران را اذعان می‌کنند بلکه خارجی‌ها و سازمان‌های دولتی خارجی و سازمان‌های بین‌المللی هم به این موضوع اعتراف کردند. 

ما باید بازسازی لازم را برای بهبودی وضعیت اقتصادی کشورمان از درون انجام دهیم و به سمتی باید حرکت کنیم که به صورت عینی و ملموس بودجه را از نفت جدا کرده و کشورمان را بدون اتکا به نفت اداره کنیم. و باید به صورت مو به مو تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح ساختار اقتصادی کشور و عدم اتکا بودجه به نفت را اجرایی کنیم.

فارس: با توجه به اینکه کمتر از ۲ سال تا پایان عمر دولت یازدهم و دوازدهم مانده است، کارنامه اقتصادی این ۲ دولت را چگونه تحلیل می‌کنید؟ 

پورابراهیمی: از اقدامات دولت درباره اقتصاد کشور راضی نیستیم چراکه کارهای دولت در حوزه اصلاح ساختار اقتصادی بودجه به هیچ وجه قانع کننده نیست و قرار بود دولت در ۴ ماه اول سال جاری گزارش تحلیلی خود را بر اساس محورهای اصلاح ساختار بودجه را به پارلمان ارائه کند در حالی که به چند موضوع ختم شد که می‌توان به آن اشاره کرد. 

برداشت ۴۵۰ میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی، برداشت ۱۲ درصد منابع فریز شده صندوق توسعه ملی از سال گذشته، استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق قرضه در حالی که به هیچ وجه این موضوعات اصلاح ساختار بودجه محسوب نمی‌شود.

دولت به حداقل‌ها بسنده می‌کند

مجلس به هیچ وجه این موضوعات را قبول ندارد و دولت باید محورهای  مهم مانند اصلاح ساختار مالیاتی در نظام اقتصادی کشور، اصلاح ساختار در حوزه مولدسازی دارایی‌ها، کاهش سهم دولت در اقتصاد بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، قانون هدفمندی، در ارتباط با موضوع یارانه در اقتصاد ایران و … می‌تواند بخشی از محورهای گسترده اصلاح ساختار کشور و بودجه باشد که اگر یک یا چند مورد از این اصلاحات اجرایی شود نیازی به  نفت نداریم و کشور از وضعیت فعلی بیرون خواهد آمد.

دولت معمولا به حداقل‌ها بسنده می‌کند و هر آن چیزی که از توانش برمی‌آید و فکر می‌کند که حصول به آن آسان است اقدامات اجرایی آن را انجام می‌دهد. ولی اگر دولت تحرکات خود را بیشتر کند هم یاس دشمن را موجب شده و هم موفقیت نظام جمهوری اسلامی را بیشتر خواهد کرد و روند مثبت آن در معیشت و اقتصاد کشورمان و در زندگی مردم رویت خواهد شد.

فارس: شما فکر می‌کنید اصلاحات ساختاری بودجه چرا تا کنون جنبه اجرایی پیدا نکرده است؟ 

پورابراهیمی: مطمئن هستیم که عدم اتکای بودجه به نفت می‌تواند منجر به آثار مثبتی در آینده کشور شود و اقتصاد جمهوری اسلامی را متحول کند و می‌توانیم در صورتی که این موضوع را محقق کنیم از گردنه سختی که آمریکایی‌ها علیه کشورمان ایجاد کرده‌اند عبور کنیم.

دولت اصلاحات واقعی ساختار بودجه را به مجلس بدهد

هر چند که از بخش عمده این مسیر عبور کرده‌ایم و ماه‌های آینده در سرنوشت اقتصاد کشور بسیار اهمیت خواهد داشت.باید اقداماتی انجام دهیم که بخش درونی حاکمیت یعنی دولت را به تحرک درآورده و قوه مجریه را به سمت اقدامات مؤثرتر هدایت کنیم. 

اگر دولت بتواند پیشنهادات اصلاح ساختاری را به پارلمان آورده و آن را در دستور کار قرار دهد هزینه و زمان برون رفت از شرایط سخت را کم کرده و زودتر می‌توانیم به شاخص‌های بهبود اقتصادی و معیشت مردم برسیم. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort