×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
مصاحبه| اسداللهی: حضور منطقه‌ای ایران با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد بوده است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس؛ چندی است که رسانه های غربی خط تبلیغاتی را علیه حضور منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران شروع کرده اند مبنی بر این که حضور ایران در سطح غرب آسیا هزینه‌های اقتصادی سنگینی را  بر دوش ملت گذاشته است. این رسانه ها به هزینه های نظامی دیگر کشورهای منطقه توجهی ندارند و اصلا به این نکته نمی پردازند که هزینه‌های سنگین نظامی برای کشورهای عربی منطقه چه دستاوردی داشته است. به منظور بررسی این موضوع گفت وگویی با دکتر «مسعود اسداللهی» کارشناس تحولات غرب آسیا انجام داده‌ایم.

محورهای مصاحبه:

  • ارقام نجومی مربوط به خرید سلاح توسط شیخ نشین های عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس اصلا قابل مقایسه با هزینه های نظامی جمهوری اسلامی ایران نیست.
  • عربستان و امارات بیش از ۵ سال است که جنگ ویرانگری را به ملت یمن تحمیل کرده اند اما چرا آمریکایی‌ها نمی‌گویند ریاض و ابوظبی بودجه کشورشان را در یک جنگ بی نتیجه و بی فایده هزینه کرده اند؟
  • کشورهای عربی هزینه های زیادی را برای خرید سلاح و ادوات نظامی متحمل می شوند اما ارتش های آنها توانایی استفاده از این سلاح ها را ندارند وآموزش درستی ندیده اند.
  •  اگر شاهدیم که ایران به موفقیت هایی دست پیدا کرده به خاطر روحیه ایمان و اعتقاد به هدف و روش‌های انسانی است که درپیش می‌گیرد. این موضوع برای ملت‌های منطقه جذابیت دارد.
  • آمریکایی‌ها نباید فکر کنند که با لشکرکشی می توانند به اهداف خود برسند. الان با سیاست‌هایی که ترامپ علیه ایران اتخاذ کرده ما شاهد همین موضوع هستیم. اتخاذ چنین رویکردی به جایی این که منافع کاخ سفید را تامین کند، به زیان او تمام می شود.
  • ۱۰۵ کشور جهان به همراه ۷۰ تا ۸۰ هزار تکفیری در یک طرف قرار گرفته بودند و در مقابل، سوریه و متحدانش قرار داشتند. با وجود این، دولت دمشق در نبرد با تروریست ها به پیروزی دست یافت. این موضوع نشان می دهد هزینه‌ای که در سوریه شد، دستاوردی چند برابر این هزینه داشت.
  • حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه قانونی است و کمترین هزینه و بیشترین دستاورد را به همراه داشته داشته است.

 

تهران پرس: طی سال‌های گذشته به ویژه ماه‌های اخیر دولت های غربی از جمله آمریکا تبلیغاتی را پایه‌گذاری کرده اند مبنی بر این که حضور منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های اقتصادی کلانی بر دوش دولت و مردم ایران گذاشته است. این درحالی است که ارزیابی‌ها و گزارش‌های موسسات بین‌المللی غربی از جمله CSIS (موسسه مطالعات و امنیت بین‌الملل نزدیک به پنتاگون) نشان می‌دهد ایران در بالاترین حالت ۱۶ میلیارد دلار برای تمام مخارج نظامی خود در داخل و خارج هزینه کرده است. آیا این رقم در مقایسه با دستاوردهایی که ایران در منطقه داشته هزینه بالایی محسوب می‌شود؟

اسداللهی : این خط تبلیغاتی همواره تلاش می کند، یک ارقام عجیب و غریب نجومی درخصوص هزینه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت از جنبش های مقاومت و حرکت‌های آزادی بخش در خارج از کشور مطرح کند. این خط تبلیغاتی یک خط جدیدی نیست. همیشه این خط وجود داشته به ویژه از زمانی که ایران و همپیمانانش در لبنان، فلسطین، سوریه ، عراق و یمن، پیروزی بزرگی به دست آوردند یا قرار است به دست بیاورند. غربی‌ها می‌خواهند با اعمال چنین خط تبلیغاتی در کشور یک نوع نارضایتی ایجاد و به ملت چنین القا کنند، بودجه کشور درحال هزینه شدن در خارج از ایران است اما تمام آمار و ارقام رسمی که موسسات معتبر حتی موسسات معتبر غربی ارائه می‌دهند، نمایانگر آن است که هزینه‌های نظامی ایران به طور کامل (تمام هزینه‌های نیروهای مسلح چه از نظر حقوق، تولید سلاح و هزینه های جانبی آن و هرچه که هست شامل هزینه‌های خارج کشور نیز می‌شود) حدود همین رقمی است که شما بدان اشاره کردید. درحالی که شاهدیم آمار و ارقام مربوط به خرید سلاح توسط شیخ نشین‌های عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس آمار و ارقام بسیار نجومی است و اصلاً با هزینه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه نیستند.  

شما می‌دانید عربستان و امارات حدود ۵ سال است که جنگ ویرانگری را به ملت یمن تحمیل کرده‌اند. این جنگ هزینه بسیار سنگینی برای ریاض و ابوظبی به همراه دارد اما نمی‌دانیم چرا آمریکایی‌ها روی این بحث دست نمی‌گذارند و نمی‌گویند چرا عربستان یا امارات بودجه کشورشان را صرف یک جنگ بی‌نتیجه و بی فایده کرده اند؟ و حاضر نیستند، به این جنگ پایان دهند؟! مشخص است که این دوگانگی ناشی از یک موضعگیری سیاسی است و بیان یک واقعیت نیست وگرنه آمریکایی‌ها  باید قبل از ایران دلشان به حال همپیمانانش بسوزد. اما شاهد هستیم واشنگتن عربستان و امارات و کلاً این شیخ نشینان خلیج فارس را تحریک می‌کنند و با ایران هراسی تلاش می‌کنند هرجوری که شده به آنها سلاح بفروشد.

به رغم هزینه محدودی که جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ملت‌های منطقه انجام داده، دستاورهای بسیار بسیار بزرگی داشته است و  بنابر اعتراف خود غربی‌ها که معتقدند ایران بر منطقه حاکم شده است و همپیمانان بسیار مهم و تاثیرگذار در غرب آسیا دارد. همین غربی‌ها مدعی هستند که ایران بر کشورهای عربی، لبنان، عراق ، سوریه فلسطین و یمن حاکم شده است. جمهوری اسلامی ایران این ادعا را قبول ندارد اما غربی‌ها که همین ادعا را مطرح می‌کنند  درحقیقت،  به نوعی اعتراف دیگری می‌کنند مبنی بر این که ایران به رغم آنکه پول آنچنانی هزینه نکرده اما دستاوردهای بسیار بزرگی داشته است.

 

تهران پرس: همانطوری که شما فرمودید عربستان و امارات و کشورهای مانند آنها در حوزه نظامی هزینه زیادی کرده اند اما شاهدیم دستاورد چندانی نداشته‌اند، شما علت این امر را چه می‌دانید؟

اسداللهی: در پاسخ می‌توان گفت که این مسئله دارای علل متفاوتی است. اول این که بسیاری از این هزینه‌ها بابت خرید سلاح و ادوات نظامی است. خب، ارتش‌هایی که این گونه کشورها دارند، اصولا پتانسیل (ظرفیت) به کارگیری این سلاح‌ها را ندارند. این در حالی است که ارتش های مزبور فاقد آموزش‌های درستی هستند و اصولا  از روحیه رزمی و جنگی مناسبی برخوردار نیستند. در حقیقت، آنها بیشتر ارتش‌های بزمی هستند نه ارتش های رزمی. به همین دلیل،  وقتی که فیلم‌هایی از این ارتش‌ها در رسانه پخش می‌شوند،  شما ملاحظه می‌کنید که آنها به سلاح های جدیدی مجهز هستند اما در مقابل ملت یمن عاجز هستند. شما در رسانه ها ملاحظه می‌کنید که رزمندگان یمنی با پای برهنه علیه ارتش متجاوز عربستان، امارات و متحدان آنها در کوه و دشت و صحرا مشغول نبرد هستند و تنها کاری که این ارتش‌های تا بن دندان مسلح می توانند انجام دهند، بمباران هوایی است، آن هم علیه مردم یمن. در اینجا باید به این نکته اشاره کنم، هرگاه که ارتش های عربستان و امارات همراه با متحدانشان تصمیم گرفتند، عملیات زمینی علیه رزمندگان یمنی انجام دهند متحمل شکست شده‌اند. این ارتش ها با گذشت ۵ سال از جنگ یمن هنوز نتوانسته‌اند به نزدیکی صنعا برسند و در حقیقت، خطوط تماس همانی بود که از ۵ سال قبل بوده است. همانطوری که گفتم ارتش‌های کشورهایی همچون عربستان و امارات ارتش های رزمی نیستند و اصولا ظرفیت چنین کارهایی را ندارند.

اگر شاهدیم که ایران به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده به خاطر روحیه ایمان و اعتقاد به هدف و روش های انسانی است که در پیش می‌گیرد. این موضوع برای ملت‌های منطقه جذابیت دارد. هنگامی که آنها با نیروهای نظامی ایران به ویژه سپاه پاسداران ارتباط می‌گیرند، آن چنان عاشق انقلاب اسلامی ایران و روش‌هایش می شوند، بدون آن که این ارتباط بخواهد هزینه آنچنانی به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند، مردم این کشورها خود همین ارتباط و همپیمانی را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند. بنابراین ارتش‌های عربی به ویژه ارتش‌های کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای این تشکیل نشده‌اند که بجنگند فقط برای این تاسیس شده اند که انبار مهمات و سلاح برای آمریکایی‌ها باشند. لذا شاهدیم که حجم زیادی سلاح به اینها فروخته می‌شود، بدون این که هیچ فایده‌ای برایشان داشته باشد. این موضوع را ما در تجاوز ارتش صدام به کویت بخوبی شاهد بودیم. کویت میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات نظامی از کشورهای غربی خریده بود اما ارتش رژیم بعث عراق که بعد ار ۸ سال جنگ با ایران و تحمل فشارهای شدید،  تضعیف شده بود، به صورت پیاد‌ه‌روی بدون کوچکترین درگیری، کویت را اشغال کرد. همچنین شاهد بودیم برای آزاد سازی کویت، ارتش‌های عربی خلیج فارس با میلیاردها دلار سلاح توانایی این کار را نداشتند. به همین دلیل، آمریکا و متحدان غربی‌اش وارد عمل شدند.

 

تهران پرس: همین مسئله را درخصوص رژیم صهیونیستی شاهدیم. این رژیم به رغم این که از کمک‌های نظامی آمریکا برخوردار است اما در مقابل نیروهای مقاومت ناتوان هست. تحلیل شما در این زمینه چیست؟

اسداللهی : ارتش رژیم صهیونیستی را نمی توان با ارتش های کشورهای عربی مقایسه کرد. ارتش این رژیم یک ارتش واقعی با توانایی بسیار بالا است. همین ارتش در یک جنگی بزرگ ارتش های عربی شکست داده است. اگر ما شاهدیم طی دهه‌های اخیر ارتش رژیم صهیونیستی در برابر گروه های مقاومت عاجز و ناتوان شده این به دلیل قدرت نیروهای مقاومت است، نه این که ارتش رژیم صهیونیستی یک ارتش واقعی نیست. همین آلان چنانچه جنگ کلاسیک بین ارتش رژیم صهیونیستی و ارتش‌های عربی به وقوع بپیوندد متاسفانه باز ارتش رژیم صهیونیستی پیروز خواهد شد. آنچه که باعث شکست ارتش صهیونیستی در برابر گروه های مقاومت در منطقه شده اتخاذ تاکیتک و راهبرد نظامی مناسب است یعنی جنگ چریکی و جنگ مقاومت است. همانطوری که رهبر معظم انقلاب در کنفرانس انتقاضه در سال ۱۳۹۰ فرمودند که دوران جنگ های کلاسیک با رژیم صهیونیستی به سر آمده و اکنون دوران جنگ‌های مقاومت است. به رغم این که صهیونیست‌ها از تمام امکانات نظامی برخوردارند اما قادر به مبارزه با گروه های مقاومت نیستند. شما ملاحظه کردید آمریکا در جنگ ویتنام از پای در آمد. چرا این اتفاق رقم خورد؟ در پاسخ می توان گفت چنانچه راهبرد جنگ چریکی درست طراحی و اجرای شود،  بزرگترین ارتش‌های کلاسیک جهان را از پای درخواهد آورد.

 

تهران پرس: ترامپ می گوید آمریکا از سال ۲۰۰۱ به این طرف ۷ تریلیون دلار در غرب آسیا هزینه کرده است. هرچند رقبای دموکرات او این میزان هزینه را رد می‌کنند اما دست‌کم عدد ۴٫۷۹ تریلیون دلار را تایید کرده‌اند آیا دستاوردهایی که آمریکا در منطقه داشته با این هزینه‌ها برابری می‌کند؟

اسداللهی: اگر مخالفان ترامپ معتقدند آمریکا در این منطقه ۴ تریلیون دلار هزینه کرده خود همین رقم بسیار بالاست. این رقم را نمی‌توان رقم نجومی نامید بلکه باید گفت که رقم کهکشانی است. به هرحال، آمریکایی‌ها خودشان چنین ادعایی دارند، باراک اوباما با شعار خروج نظامیان آمریکایی از عراق و افغانستان به کاخ سفید راه یافت. این موضوع نشان می‌دهد که ارتش آمریکا در عراق و افغانستان درگیر جنگ‌های فرسایشی شده بود. درحقیقت، عراق به باتلاقی برای نظامیان آمریکایی تبدیل شده بود. آمریکایی که با ۱۵۰ هزار نظامی رژیم صدام را سرنگونی کرد و مدعی بود که نظام جدیدی را در این کشور ایجاد کرده و همپیمانان واشنگتن را در بغداد به قدرت رسانده است، در همین کشور بلایی به سر آمریکا آمد که هنگامی که فردی مثل اوباما نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و شعار خروج نظامیان آمریکایی را از عراق سرداد مردم آمریکا به او رای دادند و اوباما وارد کاخ سفید شد. او به وعده انتخاباتی خود عمل کرد و نظامیان آمریکایی را از عراق و افغانستان خارج کرد. این موضوع نمایانگر آن است که آمریکا دستاوردی اصلاً نداشته است.

شما ملاحظه می‌کنید که حدود ۱۶ سال است که صدام در عراق سرنگون شده است. آمریکایی‌ها مدعی هستند که یک نظام دموکراتیک و مردم سالار را در بغداد به قدرت رسانده‌اند اما در همین ۱۶ سال هر انتخاباتی که در عراق برگزار شده طرفداران ایران به پیروزی رسیده‌اند. آن نامزد مورد نظر آمریکا که همان  ایاد علاوی است، هیچگاه نتوانسته از طریق انتخابات  به قدرت برسد. این بزرگترین شکست برای راهبرد کاخ سفید در منطقه محسوب می‌شود. آمریکایی‌ها نباید فکر کنند که با لشکرکشی می‌توانند به اهداف خود برسند. الان با سیاست‌هایی که ترامپ علیه ایران اتخاد کرده ما شاهد همین موضوع هستیم. این در حالی است که اتخاذ چنین رویکردی به جایی این که منافع و اهداف کاخ سفید را تامین کند، دارد به زیان آمریکا تمام می‌شود. این نشان می‌دهد، آن چه باعث می‌شود، ملت‌ها به یک کشوری روی بیاورند، بحث نظامی و صرف قدرت طلبی نیست بلکه پیام‌ها و ماهیت آن پیام هاست لذا انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب مردمی است و واقعا از مردم حمایت می‌کند و هر جا که پیام این انقلاب می‌رود،  مورد حمایت مردم قرار می گیرد.

 

تهران پرس: گزارش موسسه CSIS نشان می‌دهد واردات تسلیحات کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و قطر و امارات و کویت ازسال  ۲۰۱۲ به این سو چند برابر شده است و در این بین سعودی‌ها بالاترین میزان رشد واردات تسلیحات نظامی را داشته‌اند و این در حالی است که واردات ایران تفاوتی با قبل نکرده است. آیا این کشورها نتیجه‌ای از این همه هزینه‌های تسلیحاتی برداشت کرده‌اند؟

اسداللهی: اگر این تسلیحات دستاوردی برای آنها داشت باید تاکنون جنگ یمن پایان یافته باشد. همانطوری که قبلا گفتم ارتش‌هایی عربستان و امارات فقط خریدار سلاح هستند اما توان استفاده از آنها ندارند و فاقد روحیه رزمی هستند. افسرانی می‌خواهد که در اتاق عملیات و بر روی مانیتور جنگ را اداره کنند، خب، قطعاً در این جنگ‌ها شکست خواهند خورد. اینها را نباید با ایران مقایسه کرد. فرماندهان ایرانی همواره جلوتر از رزمندگان قرار دارند و به آنان می‌گویند بیاید جلو نمی‌گویند جلو بروید. این فرماندهان از رزمندگان جلوتر حرکت می‌کنند بنابراین، شکست فرماندهان ارتش‌های عربی قطعی است و ما این موضوع را به چشم خود در منطقه شاهدیم.

 

تهران پرس: با توجه به این تجربه‌هایی که در سطح منطقه شاهدیم ، چرا عربستان و کشورهای همانند آن همچنان از آمریکا و کشورهای غربی سلاح خریداری می‌کنند، به گونه ای که انسان تصور می‌کند رقابتی برای خرید سلاح در میان این کشورها وجود دارد؟

اسداللهی:  ببینید، بحث رقابت در خرید سلاح نیست. بحث اصلی این است که ذهنیت عقلانیت حاکمان این کشورها، عقب افتاده است. آنان به روش های دیکتاتورمابانه کشورشان را اداره می‌کنند و هیچ نظر کارشناسانه‌ای را نمی‌پذیرند. اگر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نظر ژنرال های سعودی را می پذیرفت، جنگ یمن را به این صورت شروع نمی‌کرد. بن سلمانی که هیچ دیدگاه نظامی حتی به عنوان یک سرباز عادی را ندارد، به عنوان وزیر دفاع عربستان تعیین شده و این درحالی است که او هیچ نوع راهبرد نظامی را تشخیص نمی‌دهد. صرفاً با این ذهنیت که چون تسلیحات داریم و سلاح پیشرفته می‌خریم،  هرکاری که بخواهیم می توانیم انجام دهیم. بن سلمان با این منطق جنگ یمن را شروع کرد ولی به مشکل برخورد لذا این مسئله به عقب ماندگی فکری و دانش حاکمان مستبد کشورهای عربی بر می‌گردد.

 

تهران پرس: چه عاملی موجب شده است که ایران با هزینه‌هایی به مراتب پایین‌تر ولی دستاوردهایی به شدت بیشتر از رژیم‌های تحت حمایت آمریکا در منطقه داشته باشد؟

اسداللهی: در درجه اول رهبری مدبرانه و حکیمانه رهبرمعظم انقلاب اسلامی است که همواره در سخت ترین شرایط توانسته بهترین تصمیم‌گیری‌ها را انجام دهند. مثلا در زمانی که دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف افغانستان به شهادت رسیدند، در آن زمان یک احساس ملی وجود داشت که باید ایران حمله کند و انتقام این جنایت را از طالبان بگیرد. در آن زمان نیروهای مسلح ما در مرزهای شرقی کشور مستقر شدند تا علیه طالبان عملیات کنند اما رهبر معظم انقلاب مانع انجام چنین عملیاتی شد. با توجه به شناختی که رهبری از افغانستان، تاریخ این کشور و مسائل اجتماعی و سیاسی آنجا داشتند، گفتند این عملیات به هیچ عنوان صلاح نیست. این بهترین تصمیم ممکن بود چرا که تاریخ افغانستان نشان داده که هرکشوری به آن حمله کرده در افغانستان از بین رفته است. امپراطوری انگلیس در قرن نوزدهم به افغانستان حمله کرد و شکست خورد. شوروی در قرن بیستم افغانستان را به اشغال خود در آورد اما سرانجام متحمل شکست شد و آمریکایی‌ها هم به افغانستان رفتند که الان در باتلاق آنجا گرفتار شده‌اند. اگر ایران هم به افغانستان حمله می‌کرد همین اتفاق هم برای ما می‌افتاد اما این تصمیم حکیمانه رهبر معظم انقلاب نتیجه اش را داد و ملاحظه کردیم اتفاقاتی افتاد که آمریکایی‌ها حمله کردند و طالبان را در افغانستان سرنگون کردند.

 نکته دومی که در پاسخ به سئوال شما می توان گفت تجربه‌ای است که ایران طی ۸ سال جنگ تحمیلی به دست آورده است و فرماندهانی که از آن زمان باقی مانده‌اند، تجربه‌های خود را به نسل جدید منتقل می‌کنند. ما طی این مدت توانستیم شناخت دقیقی نسبت به مسائل نظامی ، کاربرد سلاح  و مدیریت جنگ پیدا کنیم.  این درحالی است که دانشگاه‌های نظامی ایران در حال پیگیری لحظه به لحظه تحولات و راهبردهای نظامی است و با توجه به تحولات می‌کوشند راهبرد مناسبت روز را طراحی کنند. به هرحال، شهادت طلبی، ایمان قوی و وحدت ملی را باید به این موضوعات بالا اضافه کرد.

 

تهران پرس: لطفا به صورت مصداقی بفرمائید ایران در سوریه چه هزینه‌هایی کرد و چه دستاوردهایی داشت؟

اسداللهی : آمار دقیق هزینه ها را باید مسئولان دست اندرکار بدهند اما با توجه به شناختی که از تحولات سوریه دارم ما با کمترین هزینه ممکن کار بزرگی را در این کشور انجام دادیم. در مقابل ما افراد مسلحی قرار داشتند که از حمایت ۱۰۵ کشور در جهان برخوردار بودند. شاید به یاد داشته باشد در جریان بحران سوریه نشست هایی تحت عنوان ” دوستان سوریه ” تشکیل می شد. در این نشست ها نمایندگان ۱۰۵ کشور جهان حضور داشتند و از گروه های مسلح مخالف نظام بشار اسد، حمایت مالی، تسلیحاتی ، سیاسی رسانه ای می کردند. خب،  در مقابل این طیف، ارتش سوریه ، مستشاران نظامی ایران، نیروهای رزمی حزب الله و بعدها فاطمیون ، حیدریون…. قرار داشتند. شما ملاحظه کردید ۱۰۵ کشور جهان به همراه ۷۰ تا ۸۰ هزار تکفیری  که از تجربه بالای نظامی برخوردند و دارای انگیزه قوی هستند،  در یک طرف قرار گرفته بودند و در مقابل، سوریه و متحدانش قرار داشت. با وجود این، دولت دمشق در نبرد با تروریست ها به پیروزی دست یافت. این موضوع نشان می دهد هزینه ای که در سوریه شد، دستاوردی چند برابر این هزینه داشت. درحقیقت، این یک معجزه است که با این هزینه محدودی که انجام شد این پیروزی بزرگ را به دست آورده ایم.  گروه های تروریستی فقط به سوریه محدود نبودند. داعش در عراق بخش های زیادی از این کشور را به تصرف خود در آورده بود. این ایران بود که با مستشاری نظامی و حمایت تسلیحاتی وارد عمل شد  و نیروهای مردمی حشد شعبی  را ایجاد و آنها را سازماندهی  و هدایت کرد . این نیروها موفق شدند، داعش را در عراق نابود کنند. این یعنی بزرگ ترین شکست حامیان داعش.

 

تهران پرس:  آیا کاری که ایران در عراق و سوریه انجام داد می‌توان مصداق دخالت نظامی دانست؟

اسداللهی : حضور ایران در این کشورها با درخواست دولت‌های بغداد و دمشق صورت گرفت. بنابراین، حضور ایران در عراق و سوریه قانونی است و تا زمانی که این درخواست وجود دارد حضور ایران در این کشورها به قوت خود باقی است.  چنانچه دولت‌های بغداد و دمشق احساس کردند دیگر نیازی به حضور مستشاری ایران در کشورهای خود ندارد، ایران هم نیروهایش را از عراق و سوریه خارج خواهد ساخت. لذا حضور ایران در عراق و سوریه با تجاوزگری آمریکا و متحدانش به کشورهای منطقه فرق می‌کند. مثلا آمریکا،  عربستان و امارات بدون این که دولت قانونی یک کشور  از آنها درخواست کرده باشد نظامیانشان را به آن کشور گسیل می‌کنند. لذا حضور مستشاری ایران در کشورهای مزبور قانونی بود و کمترین هزینه‌ها و بالاترین دستاوردها را به همراه داشته است.

 

تهران پرس: از فرصتی که دراختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.

اسداللهی : من هم از شما تشکر می کنم.

گفت وگو از عباس سیدمیر جمکرانی

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort