×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۵ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
دولت  و مجلس نتوانسته‌اند به دغدغه‌های اصلی مردم پاسخ دهند/ مسئولان به جای تمرکز بر مذاکره یا FATF به دنبال حل مشکلات مردم باشند


به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس، این روزها بسیاری از اساتید، دانشجویان و مردم انتقاداتی را نسبت به عملکرد دولت و مجلس در حوزه‌های مختلف مطرح می‌کنند و معتقدند عملکرد دولت و عدم نظارت نهادهایی مانند مجلس موجب شده تا امروز مردم با مشکلاتی مواجه شوند. از طرفی امروز یکی از عمده‌ترین مشکلات مردم بحث مشکلات اقتصادی و معیشتی است و در این حوزه هم بسیاری از اساتید دانشگاه ضمن نقد عملکرد دولت در حوزه اقتصاد معتقدند  شفاف نبودن اقتصاد ایران معضلات فراوانی را ایجاد کرده و عدم وجود آرامش و نابسمانی در بازار ارز را از مهم‌ترین مشکلاتی می‌دانند که در سایه عدم شفافیت اقتصاد ایران ایجاد شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع گفت‌وگویی با علی شماعی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی داشتیم و از وی درباره راهکار برون رفت از این مشکلات پرسیدم که مشروح این گفت وگو در ادامه است.

فارس: جناب آقای دکتر به نظر شما راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی و پیشگیری از بحران های اقتصادی و اجتماعی چیست؟

شماعی: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های مردم، نظام شفافیت مدیریتی و مالی دولتمردان است. شفافیت و ارزیابی عملکرد و  سیاست ها و برنامه‌های مدیران مختلف و استفاده از منابع کشور به عنوان مهمترین متغیرهای کلان توسعه پایدار است.

 

شفافیت و نظارت دقیق با مشارکت آحاد مردم بویژه متخصصان و خبرگان جامعه در فرایند تولید در هر جامعه ضروری است و یکی از مهمترین راهکارهای توسعه و عدالت اقتصادی، فرصت‌های برابر و عادلانه تولید برای همه مردم، شفافیت اقتصادی، نظام مالیاتی متناسب، نظارت دقیق بر عملکرد مدیران و زیرمجموعه آنها و پاسخگویی به افکار عمومی است.

این مساله در ارتقاء ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال، توجه به توان و منابع بومی، عدالت اجتماعی و اقتصادی و  ایجاد فرصت های عادلانه تولید و رشد اقتصادی برای همه مردم کمک می‌کند. در جوامع کمتر توسعه یافته سیاستهای مالی و تولیدی تابع خام فروشی و دلالی و مدیران غیر تخصصی و ناکارآمد است که کارایی لازم  را ندارد.

* دولت باید به فکر ساماندهی نظام تولید و ارزیابی عملکرد مدیران باشد

فارس: در سال‌های اخیر شاهد افزایش تحریم‌های ظالمانه‌ای بودیم و این اعتقاد هم وجود دارد که با برنامه‌ریزی درست می‌توان تحریم‌ کنندگان را ناکام کرد وظیفه دولت برای مقابله با این جریان چیست؟

شماعی: در حال حاضر با تشدید تحریم‌ها و مشکلات آن و رونق دلالی دولت باید به شکل دقیق و وسیع به فکر ساماندهی نظام تولید و ارزیابی عملکرد مدیران باشد. کشور ما نیازمند اصلاحات در نظام  تولید و مالیات از طریق ایجاد زیرساخت‌هایی برای کشف نا کارآمدی و فرار مالیاتی و  از طرف دیگر معافیت‌ها در بعضی از تولیدات و  حقوق پایه از مهم‌ترین سازوکارهای ساماندهی نظام توسعه اقتصادی است.

جلوگیری از فرار مالیاتی  چندین میلیاردی از ضرورت‌های توسعه است. افزایش سرعت و شفافیت مالیاتی و رضایت مؤدیان مالیاتی بویژه تولید کننده کالای ضروری مردم اهمیت دو چندان دارد. که همگی بر اساس سند برنامه ششم و سیاستهای اقتصاد مقاومتی تعیین شده اند که به طور کامل و دقیق اجرا نمی شود. 

مالیات یک منبع مهم مالی دولت ها هستند.  به منظور ایجاد شفافیت در عملکرد اقتصادی، ایجاد و توسعه  پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، دفاتر پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شود.

 

تمام وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات موردنیاز پایگاه فوق را در اختیاردارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می آورند، موظف اند اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند. 

لذا مشخص می‌شود هر شهروند درمجموع چه مقدار تراکنش مالی داشته و اتوماتیک حدود مالیات هر شهروند روشن می‌شود متاسفانه کسانی که بیشترین درآمد و ثروت را دارند کمترین مالیات را پرداخت می‌کنند. این سیاست و  فرایند برای روشن شدن اطلاعات مالی و نظارت برعدالت  اقتصادی  بسیار ضروری است. 

* مسئولان به جای تمرکز بر روی مسائلی مانند مذاکره یا FATF به دنبال حل مشکلات مردم باشیم

فارس: برخی از دولتمردان معتقدند باید برای حل مشکلات اقتصادی معاهداتی مانند FATF را بپذیریم. قبل از مذاکرات هم چنین مباحثی مطرح می‌شد ولی بدعهدی‌های غرب و آمریکا و بی ثمر بودن برجام مردم را نسبت به معاهدات و توافق‌های اینچنینی بی اعتماد کرده است. در چنین شرایطی وظیفه دولت چیست؟

شماعی: امروزه در بین مردم و در محافل و حوزه‌های عمومی بیشتر سخن مردم حول این واقعیت است که اگر دولتمردان و مدیران در اندیشۀ توسعه و پیشرفت کشور هستند، برای توسعه اقتصادی به جای تمرکزشان بر روی یک یا چند مساله محدود مثل آمریکا یا مثلا FATF، اولویت و دغدغۀ خود را پیرامون مسائل و راهکارهای مهم  و دست یافتنی و اجرایی دیگر و حل مشکلات مردم متمرکز کنند.

* چرا  از پرداخت حقوق‌ها و پاداش های نجومی از بیت المال جلوگیری نمی شود؟

فارس: می‌شود بیشتر درباره این راهکارها توضیح دهید؟

بله. مسائلی مانند اینکه چرا نظام جامع و یکپارچۀ اطلاعات املاک و دارایی در کشور به طور کامل اجرایی نمی‌شود؟ چرا وضعیت مالی تمام افراد کشور و به‌ویژه مدیران و مسئولان از طرف سران قوا و نظام شفاف‌سازی و رصد نمی‌شود؟ چرا  از حقوق ها و پاداش های نجومی از بیت المال جلوگیری نمی شود. در کشورهای توسعه یافته نظارت دقیق بر درآمد و مالیات تمام افراد کشور و حتی مسافرین به آن کشور دارند و مانع سوءاستفاده های مالی می شوند.

نکته دوم اینکه چرا توسعه دیپلماسی و روابط اقتصادی و اجتماعی با کشورهای دیگر دنیا به شکل گسترده به غیر آمریکا اجرا نمی شود. امروزه تقریبا حدود  ۸۵ درصد تجارت ما با عراق، افغانستان، ترکیه، هند، روسیه و چین و… است و از طرف دیگر  حدود ۱۵-۱۰ درصد تجارت ایران با ۲۰۰ کشور دیگر دنیاست.

* تولید صادرات‌گرا می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند

دولت باید بجای اصرار و تاکید بر تصویب FATF، با به کارگیری سفیران کارآمد و توانمند و رایزن بازرگانی قدرتمند در کشورهای مختلف دنیا  بسترهای  توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمی و بخش خصوصی را  در اقصی نقاط دنیا فراهم آورد.

تولید صادرات‌گرا می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند. دنیای معاصر دنیای ارتباطات است نه قطع مراودات و این نکته به قدری واضح و روشن است بطوریکه اروپا و آمریکا اگر تبدیل به قدرت اقتصادی شده اند ناشی از این مراودات با تمام کشورهای دنیا بوده است.

 

امروزه حتی کشورهایی که تنش و تضادهای عمیق با یکدیگر دارند ارتباطات دیپلماتیک خود را حفظ می‌کنند. ورود در اقتصاد بین‌الملل مانند اقتصاد چین ، تعیین سود نسبی مانند صنعت خودرو کره جنوبی، نظام بانکداری کارآمد و شفاف مانند سنگاپور، آزادی فعالیت اقتصادی مانند مالزی، تخصصی شدن تولید مانند برزیل ، تسهیل فعالیت‌های اقتصادی مانند ترکیه و سیاست خارجی در خدمت اقتصاد مانند هند.

برای توسعه باید برخلاف استالین عمل کرد که می‌گفت : کسانی را به‌کار گمارید که هر کاری شما بگویید بکنند ولی هرگز هیچ نظری ندهند.

دولت باید با توسعۀ شرکت‌ها و تعاونی‌های تولید و اقتصاد مردمی و نظارت متخصصان و صاحبنظران هر رشته اقتصادی توسعه اقتصادی بومی را دنبال کند. 

شرکت‌ها و تعاونی ها با نظارت نخبگان و صاحبظران دولتی پیشران توسعه اند.  شرکت های تولیدی پیشران توسعه و شایسته سالاری در مدیران آنها  بویژه شهرهای کوچک، متوسط و بزرگ و روابط متقابل و سلسله‌مراتب آن‌ها  مانع مهاجرت های بدون برنامه و مخرب از روستاها و شهرهای کوچک به کلان شهرها خواهد شد. مدیران صاحب نظر و شایسته و صادر کنندگان و واردکنندگان متبحر و توانمند موجب تعادل و توازن اقتصادی و اجتماعی در کشور را از سطوح پایین، یعنی از روستا تا شهرهای متوسط و بزرگ به شکل زنجیروار با سلسله ‌مراتب منسجم را  متناسب با هر استان و شهرستان فراهم می‌آورند.

شرکتها  قادرند نیروی خلاق جوامع را شناسایی و جذب کنند و در محل مناسب از سازمان خود به‌کارگیری نمایند و ارزش‌آفرینی هم‌افزا محقق شده و از مهاجرت و فرار مغزها و نخبگان جلوگیری میکند. شرکت ها و تعاونی‌های واقعی مردمی که با سرمایه مردمی و حمایت و نظارت دولت شکل‌گیرند در تولید و توسعه اقتصادی نقش موثری دارند( اقتصاد مردمی). 

 چرا از تجارب مفید و ارزشمند بین‌المللی به‌ویژه کشورهای موفق و بومی‌سازی آن‌ها توسط نظارت دولتمردان و مدیران صاحبنظر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

دولت باید از سیاست‌های رشد دلالی بوبژه توسط بانک‌ها و سیاست عوام‌فریبانه نظیر کنترل قیمت و خام فروشی نفت و گاز و سایر مواد  معدنی و رشد دلالی … دست برداشته و شرکت گرا شود. تأمین اشتغال و توسعه اقتصادی و رفاه مردم در گرو تغییر رویکرد دلالی به رویکرد شرکتهای تولیدی مناسب و پیشران اقتصاد است.

* بهبود روابط با همسایگان اولویت سیاست خارجی ما باشد

  برای نمونه شرکت ها و تعاونی های تولیدی می توانند با تولید و روبط متقابل اقتصادی با  ۱۵ کشور همسایه که جمعیتی حدود۶۰۰ میلیون نفر و حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار تجارت سالانه رابطه بر قرار کنند. متاسفانه سهم صادرات ایران ۳۷میلیارد دلار (کمتر از۲ درصد) است که اگر تنها ۵ درصد از تجارت با همسایگان رو تامین کنیم، حداقل ۵.۷ میلیون شغل ایجاد می‌شود.

 

بهبود روابط با همسایگان باید اولویت سیاست خارجی ما باشد، یا اگر سهم ایران از بازارهای جهانی بجای کمتر از ۵/. درصد (نیم درصد) کنونی، ۵-۴ درصد بود، آیا غرب و همپیمانانش می‌توانست روابط اقتصادی خود را با ایران قطع کند؟! در ایران نسبت صادرات (غیرنفتی) به تولید ناخالص داخلی زیر ۱۰ درصد است، در اروپا این عدد ۵۰ است.

 باید آمار و اطلاعات دقیق و جامع از کارکرد و کم وکیف تولید تمام شرکت‌های تولیدی اعم از کشاورزی، صنعتی و خدماتی و پایش دقیق آن‌ها و حمایت مستمر از آن‌ها برای برنامه ریزی  تولید با کیفیت و توسعه کشور شکل گیرد.

* باید آموزش دانشگاه‌ها در راستای محیط کار و نیاز توسعه مناطق و نواحی کشور باشد

باید آمایش سرزمینی و آمایش منطقه‌ای برای تولید و تقسیم‌کار و تامین آب، برق، گاز و سایر تاسیسات و تجهیزات در هر منطقه و ناحیه از کشور با نظارت دولت به خوبی عملیاتی و اجرایی شود. این مساله مهمترین عامل و زیر ساخت تولید و توسعه پایدار است.

باید سیستم آموزشی به ویژه دانشگاههای کشور کارآفرین و در راستای محیط کار و نیاز توسعه مناطق و نواحی کشور آموزش دهند. هر رشته تحصیلی محیط کار و جذب آن مشخص باشد. باید دانشجویان هر رشته تحصیلی و آموزش متناسب با محیط کار و اشتغال خاص خود باشند و در حین تحصیل با محیط کار خود به صورت کارورزی در ارتباط باشند و بعد از تحصیل دانشجو در صورت توافق  در آن شغل جذب کار شود .(تخصص گرایی)

شفافیت و ارزیابی عملکرد مدیران و به کار گرفتن مدیران کارآمد و شایسته به ویژه در رأس کارها و مدیریت مالی و اجرایی و ساماندهی ساختارهای فسادزای بانکی و مالی و نظارت دقیق و مستمر بر عملکرد مدیران و سرمایه های ملی ضروری است. 

چرا باید هر روز شاهد خبر اختلاس و حیف‌ومیل و خارج کردن سرمایه‌های ملی از فرایند تولید در کشور باشیم؟
۱۰- چرا نظام اقتصادی به‌طور اعم و نظام بانکی و مالی کشور به‌طور خاص، دلالی و هرج‌ومرج اقتصادی را کنترل نمی‌کند؛ به‌طوری‌که یک نفر ۳۸۰۰ سکه طلا و دیگری بیش از ۷۰۰ آپارتمان خالی خریداری کرده و دلالی مسکن راه انداخته است؟!  

چرا یک فرد یا گروهی با رانت‌های مالی و نفوذ در دستگاه اداری کشور بتواند ۳۵۰۰ خودرو ثبت‌نام یا ثبت سفارش دهند، بدون اینکه مالیاتی از او دریافت شود و بر عملکرد فسادآلود شرکت‌های تولید خودرو و خریداران نظارتی صورت نمی گیرد، این در حالی است که تولیدکنندگان و کارمند ملزم به پرداخت مالیات قبل از دریافت حقوق خود هستند. 

چرا و چگونه افراد مؤثر و صاحب‌منصب در نظام اداری کشور می‌توانند ۱۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ میلیارد و… اختلاس،  پول‌شویی و… داشته باشند؟ مگر نظام جامع کنترل حکومتی بر عملکرد این افراد “ژن خوب” نظارت ندارد! آیا قانون و ضوابط صرفاً برای افراد بدون پشتوانه سیاسی و توده مردم وضع شده است؟

* باید نظام جامع و یکپارچه حقوق، درآمد و مالیات به‌منظور جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی راه‌اندازی ‌شود

باید نظام جامع و یکپارچه حقوق، درآمد و مالیات همۀ افراد جامعه به‌منظور جلوگیری از حقوق‌های نجومی و دست اندازی به بیت المال برای افراد خاص  و صاحب منصبان راه‌اندازی ‌شود. درحالی‌که در یک جامعه سالم و مصون از فساد، حساب‌های بانکی همۀ افراد جامعه به‌صورت مستمر پایش می شود تا مشخص گردد از چه راهی کسب ثروت های یک شبه یا یک مدت کوتاه کرده است.

با توجه به پیشرفت‌های گسترده در زمینۀ نظام جامع دارایی و املاک در سطح جهان و ایران و تجربه‌های مثبت کشورها و جوامع توسعه یافته باید نقشۀ کاداستر زمین و املاک اجرایی ‌شود تا میزان زمین و املاک مسکونی افراد و موقعیت آن مشخص شود و از یک میزان مشخص بیشتر از نیاز متعارف مالیات متناسب دریافت شود.  فقدان چنین نظامی و عدم نظارت  بر فضاهای مسکونی دلالی مسکن و افزایش بر رویه مسکن را ایجاد کرده است. 

چرا عرضۀ زمین باید از طریق زمین‌خواران و دلالان با قیمت چند برابر به دست مردم برسد؟ دولت باید با توجه به رشد جمعیت عرضۀ مناسب زمین برای ساخت مسکن به طور مستمر داشته باشد و فقط هزینه زیرساخت آن را دریافت کند و مانع دلالی و افزایش بی رویۀ قیمت زمین و مسکن شود.

مسکن دار شدن بی مسکنان بویژه جوانان در تشکیل نظام خانواده ، رونق بیش از ۳۰۰ شغل تولیدی و توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد.

این خواست به‌حق مردم است که هر کس به‌تناسب حقوق، درآمد، املاک، مستغلات و دارایی خود مالیات بپردازد. اجرای چنین نظام عادلانه‌ای بیش از هر چیز بر اقتصاد شهری و روستایی کشور کمک می کند ، چراکه بیش از هر چیز تعداد خانه‌های خالی و املاک بایکوت شده را زیر ذره‌بین جامعه و دولت قرار می‌دهد و مانع از احتکار و انباشت بی‌حساب ثروت و سرمایه می‌شود. همچنین اجرای این نظام یکپارچه می‌تواند دلالی و هرج‌ و مرج اقتصادی را کنترل و جلوگیری از احتکار و راه فسادزای  مالی می‌شود.

باید زمین و املاک بدون کارکرد با اهرم های فشار، نظیر اخذ مالیات سنگین در چرخۀ تولید قرارگیرند و منجر به  جلوگیری از بدون استفاده ماندن آن ها شود و عرصه سوء استفاده را از دلالان بگیرد. واگذاری زمین برای ساخت مسکن و کار، برای کسانی که آمادگی کار و تولید دارند به‌ویژه در روستاها و شهرهای کوچک و متوسط با مالیات کم و حتی بدون مالیات ضروری است.

این سوالات و بی شمار درخواست ها از همین جنس، در ذهن گروه های مردمی، دانشگاهی و بدنۀ کارشناسی جامعۀ شکل گرفته است و توده های اخلاقی راشکل داده است که به دلیل نفوذ ارتباطات مجازی در تمام سطوح جامعه در عصر اطلاعات(به تعبیر کاستلز)، مطالبه گری را حق قانونی خود می دانند.

عصر اطلاعات با درهم نوردیدن مرزها، بمباران اطلاعاتی را میسر کرده است. امروز توده ها از این رهگذر، حکومت نظام اداری کشور را بیش از پیش در مقابل لنزهای موشکافانۀ خود قرار داده اند و ترقی در همۀ ابعاد و ارکان را خواستار هستند. 

لاجرم باید پذیرفت که مسیر ترقی خواهی هر قلمرو و ملتی از شایسته سالاری مدیران و کارکنان و شفافیت می‌گذرد. شفافیت (اصطلاح “اتاق شیشهای” که اخیراً مطرح است) راه را بر هر فاسد، مفسد و توطئه‌گری می‌بندد و کشور را از هجمه‌های شدید دشمنان مصون می‌دارد. البته اقدامات خوبی نیز در برخی نهادها صورت گرفته است. شهرداری تهران با راه‌اندازی سامانه شفافیت، قرارداد مدیران و کارکنان و سایر قراردادهای پیمانکاران را در اختیار می‌گذارد که لازم است در تمام لایه‌های اداری و‌ مالی کشور چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شود. 

سران قوا و به‌ویژه دولت، مجلس و مسئولان نظام باید به‌سرعت و دقت پیگیر این مسائل اساسی و خواسته های مردم از طریق حکمروایی خوب هوشمند باشند.

* آمریکا چیزی جز درغگویی، بی‌تعهدی، خلف وعده و زورگویی از خود نشان نداده و نخواهد داد/ آمریکا هیچگاه موافق پیشرفت و استقلال ایران نبوده

فارس: برخی از اساتید دانشگاه معتقدند دولت آقای روحانی در سال‌های گذشته وقتی را که صرف پیگیری برجام و مذاکره کرد را اگر صرف استفاده از توان داخلی می کرد، بسیاری از این مشکلاتی که مطرح شد امروز وجود نداشت، نظر شما در این رابطه و کلا درباره توافق برجام چیست؟

مشاعی: از زمانی که برجام امضا شده تا کنون ما به وضوح ماهیت نظام سرمایه‌داری بی قید و بند و استکباری آمریکا مشخص و شفاف شده است و ما به وضوح شاهد این مسئله هستیم. نظام استکبار ی آمریکا در روابط خود با کشورها  بویژه کشور ما چیزی جز درغگویی، بی‌تعهدی، خلف وعده و زورگویی از خود نشان نداده و نخواهد داد. 

 

اقدامات آمریکا با همکاری کشورهای اروپایی طی چند قرن اخیر چیزی جز راه اندازی جنگ‌ها ، تجاوز و استثمار کشورهای در حال توسعه در پی نداشته است. این خصلت استعماری آنها است. نظام سرمایه داری زیاده خواه به ویژه آمریکا هیچگاه موافق پیشرفت و استقلال کشورهای در حال توسعه مثل ایران؛ عراق و سایر کشورها نیست. خوشبختانه برجام ماهیت این کشورها را به همه جهانیان نشان داد.

* متن برجام به ضرر ایران بوده است

به نظر بنده در پاسخ به این رفتارها، ایران هم باید طبق قوانین بین المللی و مفاد برجام پاسخ این سیاست ها و اقدامات زورگویانه و زیاده خواهی آنها را بدهد. البته هر چند متن برجام ضعف‌هایی داشته و این قرارداد متاسفانه بیشتر به ضرر ایران بوده است با این حال متاسفانه آمریکایی‌ها می بینیم که آمریکا تعامل ندارد و به تعهدات خود عمل نمی کند.

* باید در رابطه با بدعهدی، دروغگویی و زورگویی آمریکا روشنگری بیشتری در رسانه‌ها شود 

مسلما باید به آنچه مقام معظم رهبری فرمودند و اشراف دارند و شروطی که ایشان داشتند عمل ‌شود. اگر در گذشته هم دقت بیشتری می کردیم  امروز شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

به اعتقاد بنده لازم است که در رابطه با بدعهدی، دروغگویی و زورگویی آمریکا روشنگری بیشتری در رسانه‌ها بشود و چهره واقعی آمریکا و نظام سلطه سرمایه‌داری بی قید و بند و زیاده خواه آمریکا را برای مردم دنیا روشن کنیم .

* بازدداشت استاد ایرانی نشانه دیگری از ظلم و بی عدالتی دولتمردان آمریکاست

فارس: همانطور که مطلع هستید آمریکا بدون هیچ دلیلی یکی از اساتید و دانشمندان ایرانی به نام دکتر مسعود سلیمانی را بازدداشت کرده است، به نظر شما این مسئله نشانگر چه موضوعی است؟

بله. متاسفانه این استاده دانشگاه بدون دلیل محکمه پسند توسط آمریکا به اسارت گرفته شده و این نشانه دیگری از ظلم و بی عدالتی دولتمردان آمریکاست. نظام سیاسی استکبار همیشه دنبال این بوده است که با فریب کاری کشورهای مختلف دنیا را به خصوص کشورهای ضعیف را استثمار و غارت کنند و نمی گذارد این کشورها پیشرفت کنند.

استکبار موجودیت خود را در وابستگی و غارت منابع جوامع ضعیف جستجو می‌کند و همیشه خودش را برتر می داند و این برتر بینی موجب شده است که اگر احساس کند کشوری می‌خواهد پیشرفتی داشته باشد به هر شکلی و ترفندی به صورت ظالمانه با آن مقابله می کند.

متاسفانه رسانه ها در کشور ما خیلی خوب نتوانسته اند این مسائل را برای مردم تبیین کنند و چهره واقعی نظام آمریکا را روشن کنند.

* باید روشنگری بیشتری درباره واقعیت و حقه بازی‌های سیاستمدارن آمریکا داشته باشیم 

امروز  عصر اطلاعات و ارتباطات و دانایی است. یعنی بعد از انقلاب صنعتی کشورهایی که رسانه های گوناگون و متنوعی داشته باشند و نظرات  و فرهنگ خودشان را به دنیا اطلاع رسانی کنند معمولاً می‌توانند در این شرایط و اوضاع چهره‌ای خوب و اطو کشیده از خود به مردم جهان نشان دهند و چهره دیگران  را ضعیف و بد نشان می دهند.

با وجود این رسانه‌ها و افکار سازی جایگاه و پایگاه خود را مستحکم می کنند. ما باید روشنگری بیشتری برای مردم و اطلاع رسانی خوبی درباره واقعیت و ماهیت و حقه بازی های سیاستمدارن آمریکا داشته باشیم. آمریکایی ها با پایگاه ها و رسانه های گوناگون  در همه کشورهای دنیا از  این روش بهره برداری می کنند .

خیلی ناعادلانه است که یک استاد دانشگاه توسط آمریکا به اسارت گرفته شود. این نشان می‌دهد آنچه به عنوان آزادی در آمریکا گفته می‌شود همه دروغ و شعار است.

* شفافیت و دقت در امور قضا خیلی بیشتر شده است

فارس: یکی از اتفاقاتی که این روزها به شدن مورد توجه مردم قرار گرفته برخورد قاطع قوه قضاییه بامفاسد، است، نظر شما به عنوان یک استاد دانشگاه درباره این موضوع چیست؟

مشاعی:‌ خوشبختانه بعد از حضور آقای رئیسی شاهد تغییر و تحولات خوبی در قوه قضاییه بودیم و این مسئله باید به طور مستمر با دقت و با شفافیت ادامه پیدا کند. از سویی خوشبختانه نسبت به دوره های گذشته شفافیت و دقت در امور قضا خیلی بیشتر شده است و  امروز مردم خبر دارند که در قوه قضاییه چه اتفاقی رخ می‌دهد و شاهد اتفاقات خوب و نظارت بیشتر بر عملکرد این دستگاه هستند.

امروز قوه قضاییه در وضع بسیار خوبی قرار گرفته و برای مردم امیدواری خیلی بیشتری ایجاد شده است. آن هم در شرایطی که مردم گلایه هایی داشتند. در حال حاضر سرعت و دقت و  عدالت محوری و پاسخگویی به پرونده ها در قوه قضاییه در حال ارتقاء استو انشالله باید بیشتر و گسترده تر شود.

ما به عنوان یک کشور اسلامی باید الگوی خوبی از عدالت و رسیدگی به حق و حقوق مردم  به جهان ارائه دهیم . جاری شدن عدالت موجب شادابی و رضایت مردم و پایداری حکومت می شود.  خوشبختانه قوه قضاییه با فعالیت و اتاق فکر قوی  اخیراً دارد در همین راستا حرکت می کند.

* دولت  و مجلس نتوانسته‌اند به دغدغه‌های اصلی مردم پاسخ دهند

فارس: یکی از مسائلی که این روزها مورد انتقاد برخی از اساتید و چهره‌های سیاسی قرار می‌گیرد، دولت و همچنین عملکرد مجلس دهم است، شما این عملکرد را چگونه می‌بنید؟

مشاعی: علی رغم تلاش های زیادی که بعضی از نمایندگان مجلس ما در این دوره انجام داده اند، اما با این وجود به رغم دلسوزی ها و پیگیری ها  که کرده‌اند  امروز دغدغه‌های اصلی مردم و مسائلی مانند اقتصاد، فرهنگ، سیاست و معیشت را به خوبی نتوانسته اند حل کنند. متاسفانه گاهی دیده می شود بعضی از نمایندگان مجلس یک سری مسائلی را  دنبال می کنند که مساله اصلی و اولویت دار مردم و جامعه نیست. وقت مجلس پیرامون مسائل غیر کارشناسی و غیر ضروری می گذرد. 

مثلاً چه ضرورتی دارد که در چنین شرایطی افرادی در مجلس به دنبال این مسئله می روند که زبان انگلیسی در مدارس باشد یا نباشد. یا زبان دیگری هم باشد! این مسئله در این زمان اصلا اهمیت و اولویتی ندارد. امروز قوانین و مسائل مهم تری نیاز است که از سوی مجلس باید دنبال شود. 

* برخی از نمایندگان و مدیران از جایگاه مدیریتی خود برای بهره‌برداری شخصی می‌کنند

متاسفانه با این همه مسائل اولویت دار مجلس آنچنان که باید مساله شناسی و قانون گذاری و بازخورد و عملکرد خوبی را نشان نمی دهد.  در چند سال اخیر فعالیت مجلس چه در حوزه قانونگذاری، سیاست گذاری و چه در حوزه نظارت خیلی چشمگیر نبوده است ما خیلی بهتر از اینها می توانیم عمل کنیم.

متاسفانه برخی از نمایندگان و مدیران کشور نشان می‌دهند که به جای خدمت به مردم و توسعه کشور و حفظ و صیانت از حق الناس از پست و جایگاه مدیریتی خود برای بهره‌برداری شخصی و خانوادگی بهره می برند. این مهمترین معضل کشور ماست.

باید از شایسته سالاری و نظارت های بیشتر بر عملکرد مسولین و الگوها و نمونه های خوب مطرح در جهان  برای سیاست گذاری، قانون گذاری و مدیریت بهره بیشتری بگیریم .

مهمترین مسئله هم اکنون در کشور ما این است که  در امور اجرایی و نظارتی و مدیریتی باند بازی صورت می گیرد و از افراد متخصص و کارآمد و اتاق فکر خوب استفاده نمی کنند  برای همین هم هست که شاهد بیکاری مشکلات اقتصادی و سایر مشکلات در حوزه مسکن و مشکلات اجتماعی و فرهنگی هستیم.

همه این مسائل ناشی از عدم مدیریت لازم و عدم مشارکت صاحب نظران در تصمیم گیری ها و کم کاری ها است. باید خودمان با تلاش و کوشش و همکاری و وحدت و انسجام کشور خود را بسازیم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort