×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
گفتگو با حجت‌الاسلام ابراهیمی| نظر آیت‌الله مهدوی‌کنی درباره احمدی‌نژاد و رفسنجانی/ آیت‌الله معتقد به "صالح مقبول" بود


گروه سیاسی خبرگزاری تهران پرس۲۹ مهر ماه سال ۱۳۹۳ یکی از برجسته‌ترین چهره‌های علمی و سیاسی کشور درگذشت. آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی که سابقه مبارزاتی و خدماتی بسیاری از جمله ۴۵ روز نخست‌وزیری در کارنامه خود دارد، در آخرین ماه‌های حیاتش ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت و در عرصه سیاسی نیز دبیرکل جامعه روحانیت مبارز بود.

آیت الله مهدوی‌کنی به عنوان یکی از رهبران سیاسی جریان اصولگرایی شناخته می‌شد که نقش مهمی در ساماندهی جریان‌ها و چهره‌های سیاسی جناح راست کشور داشت. برای واکاوی دیدگاه‌های سیاسی رئیس فقید دانشگاه امام صادق (ع) در یک دهه پایانی عمرش به سراغ یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز رفتیم.

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی است که در پاسخ به سوالات ما به بیان نظرات آیت‌الله مهدوی‌کنی در برهه‌های حساس تاریخ سیاسی کشور در یکی دو دهه اخیر پرداخت که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

تهران پرس: آیت‌الله مهدوی‌کنی پیش از انقلاب اسلامی و  تا آخرین روزهای حیاتش در کنار امام و رهبری بود و همواره بر تبعیت از رهبری تاکید می‌کرد. باتوجه به اینکه ایشان در سال‌های پایانی حیاتش ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت به نظر شما ایشان چه ویژگی بارزی داشت که اکثر اعضای خبرگان به ریاست ایشان رای دادند؟

ابراهیمی: بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا باید گفت که آیت‌الله مهدوی‌کنی شخصیت مستقلی داشت. مسائل جناحی در حد حقیقت برایشان مطرح بود؛ نه اینکه به جناح فکر کند بلکه به واقعیت و حقیقت می‌اندیشید؛ حتی اگر حقیقت در جناح مقابل ایشان باشد. لذا اصلاح‌طلبان نیز برای آیت‌الله مهدوی‌‌کنی احترام قائل بودند و اظهارنظرهای ایشان را می‌پذیرفتند. آیت‌الله مهدوی‌کنی حقیقت و دیانت خود را قدای جناح‌های سیاسی نمی‌کرد. 

ایشان تاکید داشتند که مسیر نجات انقلاب اسلامی، پیروی از ولایت فقیه است و این موضوع را اصل می‌دانستند. اگر اصولگرایی از فرمان رهبری تبعیت نمی‌کرد، ایشان آن فرد را منفی تلقی می‌کرد. ادعای اصولگرایی برای ایشان مهم نبود، بلکه فرد باید از رهبری تبعیت می‌کرد.

در رابطه با مجلس خبرگان رهبری نیز باید گفت که اقدامات رئیس این مجلس مشهود نیست. اقدامات مجلس خبرگان نیز مشهود نیست و نمی‌توان تحقیقات را به صورت عمومی منتشر کرد. نظارت بر فعالیت‌های رهبری در مجلس خبرگان بر عهده کمیته و جمعی است که رئیس مجلس خبرگان بر عملکرد آن کمیته نظارت می‌کند. در آن کمیته عالمان مجتهدی حضور دارند که بنابر عدالت و تقوا به نظارت بر عملکرد رهبری می‌پردازند. پس نظارت توسط کمیته‌ای انجام می‌شد که آیت‌الله مهدوی‌کنی هم نمی‌توانست نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی در شرایط بسیار مناسبی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد و اگر ایشان رئیس نمی‌شد، ممکن بود به مقاوم ولایت‌ ضربه‌هایی وارد شود. ایشان سلیم النفس، مومن و  مجرب بود که از پیش از انقلاب اسلامی در خدمت امام خمینی (ره) بود. امام تاییدات عجیبی در رابطه با ایشان دارند. امام فرمودند که من به آقای مهدوی ارادت داشته و دارم. جایگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی بسیار ارزشمند، متدینانه و مورد اعتماد حضرت امام بود. امام با حکمی که به آیت‌الله مهدوی‌کنی دادند، به نوعی اداره کشور را به ایشان واگذار کردند. کمیته‌های انقلاب اسلامی اداره‌کننده کشور در شرایط بحرانی بودند. 

تبعیت از رهبری و نظارت بر رهبری اصلاً در تضاد با هم نیستند؛ بلکه این دو مکمل یکدیگرند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند که “انصر أخاک ظالمًا أو مظلومًا”. این حدیث بدان معناست که برادرت را اگر ظالم یا اگر مظلوم باشد، یاری کنید. مفسران حدیث بیان می‌کنند منظور این است که اگر برادرات مظلوم است، حق او را بستان و اگر برادرت ظالم است، جلوی وقوع ظلم از سوی او را بگیر.

بنا بر این  حدیث کسی که می‌گوید من ارادتمند ولی‌فقیه هستم؛ یعنی اینکه در هر شرایطی یاور رهبری باشد و در صورتی که رهبری می‌خواهد اقدامی انجام بدهد که موجب نقص بشود، به یاری او بشتابد و آن نقیصه را برطرف کند تا رهبری بتواند به خوبی به وظیفه‌اش عمل کند. از این رو تبعیت و یاری در تکمیل نظارت است. نظارت با هدف صحت عمل صورت می‌گیرد. آیت‌الله مهدوی‌کنی هم رهبری را یاری می‌کردند و هم در جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری وظایف نظارتی خود را انجام می‌دادند.

جامعه روحانیت مبارز , محمدعلی موحدی کرمانی ,

تهران پرس: آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد. ایشان با نظر چه جمعی خود را در معرض انتخابات نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری برای ریاست قرار داد و رابطه و دیدگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی نسبت به آقای هاشمی‌رفسنجانی چگونه بود؟

ابراهیمی: آقای مهدوی کنی در دهه پایانی عمر خویش ضمن احترام گذاشتن به آقای هاشمی رفسنجانی، دیدگاه‌های سیاسی ایشان را قبول نداشتند. بسیاری از افراد معتقد بودند که آقای هاشمی در سال‌های آخر حیاتش، هاشمی اول انقلاب نبود. آقای هاشمی بر اساس باورهایی که اطرافیان وی برای ایشان به وجود آوردند و القائاتی که برایش به وجود آوردند، آن هاشمی ابتدای انقلاب نبود.

بنده نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی بودم. در آن دوره آقای هاشمی رئیس مجلس بود. ایشان آن زمان مواضع بسیار خوبی داشت که مورد تایید جریان انقلابی و حضرت امام بود. در موضوع انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب نیز واقعیت امر این است که  آقای هاشمی سنگ تمام گذاشت و کاری کرد که غیر از آقای هاشمی نمی‌توانست انجام دهد. آقای هاشمی واقعاً ارادتمند به رهبر انقلاب بود.

زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور بود، بنده همراه با جمعی خدمت آقای هاشمی رفتیم.  متاسفانه آن زمان جوسازی‌هایی علیه ایشان صورت گرفته بود. به آقای هاشمی گفتیم که نیاز است آیت‌الله خامنه‌ای مورد حمایت قرار بگیرد. آقای هاشمی گفت “من اگر بدانم که نیت آقا چیست، نه تنها به نظرشان که به نیت‌شان هم عمل می‌کنم.” آقای هاشمی در دوران ریاست جمهوری و پس از آن در دوره رهبری کاملاً از آیت‌الله خامنه‌ای حمایت کردند؛ اما در پایان نمی‌دانیم چه شیاطینی کاری کردند که آقای هاشمی بر اساس تشخیصی که پیدا کرده بود باور تازه‌ای پیدا کرد که همین هم موجب شد آیت‌الله مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری بشود.

نمایندگان مجلس خبرگان رهبری خود تشخیص دادند که وضعیت به‌گونه‌ای است که با تداوم ریاست آقای هاشمی بر مجلس خبرگان رهبری ممکن است اتفاقاتی بیافتد، لذا آیت‌الله مهدوی‌کنی به عنوان اینکه کسی نمی‌تواند در آن نفوذ کند و نظرش را تغییر بدهد به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب کردند. زمان آقای هاشمی هم البته مجلس خوب اداره شد، اما نمایندگان پیش‌بینی می‌کردند که در آینده ممکن است اتفاقاتی در حوزه سیاسی بیافتد و بدین‌صورت تصمیم به تغییر رئیس مجلس گرفتند. آیت‌الله مهدوی‌کنی مواضع مستحکمی داشت و در جریان‌های سیاسی غرق نشد که استقلال خود را از دست بدهد. همه نمایندگان هم ایشان را قبول داشتند.

تهران پرس: یک دهه پایانی عمر آیت‌الله مهدوی‌کنی همراه با ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود. نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی نسبت به احمدی‌نژاد، دولت او و اطرافیانش چه بود و از چه زمانی دیدگاه ایشان نسبت به احمدی‌نژاد تغییرات جدی پیدا کرد؟

ابراهیمی: آیت‌الله مهدوی‌کنی از سال ۸۴ و از ابتدا نظر مثبتی نسبت به آقای احمدی‌نژاد نداشت؛ منتهی می‌گفت بین بد و بدتر، من بد را انتخاب می‌کنم! از این رو ایشان به آقای احمدی‌نژاد در سال ۸۴ نسبت به نامزدهای دیگر راضی‌تر بود.

اما از زمانی که آقای احمدی‌نژاد به صورت علنی به مخالفت با نظر رهبری پرداخت، آیت ‌الله مهدوی کنی به کلی دیدگاه‌شان تغییر پیدا کرد و این موضوع از زمانی آغاز شد که احمدی‌نژاد، مشایی را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد و بر آن هم اصرار ورزید. آقای مهدوی در این رابطه باید موضع می‌گرفت و از رهبر انقلاب باید حمایت می‌کرد. حمایت از رهبری این است که در بحران‌ها باید ایستاد و از رهبری حمایت کرد. پس از آن هم قهر آقای احمدی‌نژاد و خانه‌نشینی ایشان به وجود آمد که برای آقای مهدوی‌کنی قابل تحمل نبود که کسی در برابر رهبری بایستاد.

جامعه روحانیت مبارز , محمدعلی موحدی کرمانی ,

تهران پرس: جامعه روحانیت مبارز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ گزینه مورد حمایت خود را معرفی نکرد. نظر جامعه و دبیرکل آن یعنی آیت‌الله مهدوی‌کنی نسبت به نامزدها به خصوص آقایان ولایتی، قالیباف و حدادعادل که ائتلاف تشکیل داده بودند، چه بود؟

ابراهیمی: شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در آن زمان اقدام به رای‌گیری کرد. افراد احراز صلاحیت‌شده از سوی شورای نگهبان افراد صالحی بودند. موضوع این بود در شرایطی قرار گرفتیم که آقایان ولایتی، حدادعادل و قالیباف ائتلافی تشکیل داده و عنوان کرده بودند در پایان که هرکس رای‌اش بیشتر باشد، دیگران به نفع او کنار می‌روند؛ اما در موقع نیاز به آنچه گفته بودند عمل نکردند.

در آن زمان در شورای مرکزی بحث شد که به دنبال کاندیدای مشروع هستیم یا مقبول؟ کاندیدای مقبول مورد تایید قرار گرفت. نظر آیت‌الله مهدوی‌کنی نیز کاندیدای مقبول بود. ایشان می‌گفت اگر ما کسی را که مورد قبول مردم نیست، کاندیدا هم کنیم، فایده‌ای ندارد. از نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی و جامعه آقای جلیلی و آن سه نفر انسان‌های خوبی بودند و مشروعیت داشتند، اما باید بررسی می‌شد که کدامیک بیشتر مورد قبول جامعه است. اما در عمل به نقطه مدنظر نرسیدیم و آن چهار نفر متفرق شدند؛ از این رو جامعه روحانیت سکوت کرد و از کاندیدای خاصی حمایت نکرد.

در واقع جامعه روحانیت مبارز گزینه “صالح مقبول” را انتخاب کرد؛ اما چون خود نامزدها به تفاهم نرسیدند، جامعه مصداق عینی صالح مقبول را مشخص و معرفی نکرد؛ درست هم همین بود.

تهران پرس: اصولگرایان در آن زمانی که آیت‌الله مهدوی‌کنی رهبری این جریان را برعهده داشت، موضوع وحدت را مطرح کردند اما به نتیجه مطلوب دست نیافتند. اکنون که خلا رهبری آیت‌الله مهدوی‌کنی وجود دارد، به نظر شما موضوع وحدت اصولگرایان می‌تواند موجب پیروزی اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو شود یا اینکه باید به دنبال ایده‌ای دیگر بود؟

ابراهیمی: زمان در این رابطه موثر است؛ یعنی اینکه هر زمانی اقتضائاتی دارد. هر عالمی که از دنیا می‌رود، ثلمه‌ای وارد می‌شود. ثلمه یعنی خلا و رخنه در حرکت متدینین. آیت‌الله مهدوی‌کنی وجود موثری داشت و رفتن او ثلمه‌ای وارد کرد. وقتی که امام خمینی (ره) از دنیا رفتند، دشمنان شاد شدند، اما این خلا با وجود آیت‌الله خامنه‌ای پر شد و دشمنان ناکام ماندند.

پس از وفات آیت‌الله مهدوی کنی خلایی به وجود آمد؛ اما جامعه روحانیت مبارز تلاش کرد تا این خلا را از بین ببرد. در نتیجه سراغ آیت‌الله موحدی‌کرمانی رفتیم. ایشان ابتدا نمی‌پذیرفتند، اما وقتی به ایشان اصرار کردیم که باید این خلا پر بشود، پذیرفتند. اکنون خلایی وجود ندارد، اما جای آیت‌الله مهدوی‌کنی خالی است. او وجودی با تاثیرات خودش داشت. آیت‌الله موحدی‌کرمانی نیز وجودی با تاثیرات خودش دارد. اگر هر دو بودند احسنت بود. آن زمانی هم که هر دو بودند، مکمل بودند.

اکنون نیز جامعه راه آیت‌الله مهدوی‌کنی را ادامه می‌دهد. در زمان حیات ایشان بنا شد تا اساسنامه جامعه تغییراتی پیدا کند و اکنون آن تغییرات به تصویب رسیده است. آیت‌الله موحدی کرمانی راه آیت‌الله مهدوی‌کنی را ادامه می‌دهند. به زودی نیز مجمع عمومی جامعه روحانیت مبارز تشکیل خواهد شد که ما معتقدیم در راستای اهداف آیت‌الله مهدوی‌کنی است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort