×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
ما باید بتوانیم یک برنامه اجرایی از اقتصاد مقاومتی و دفاع اقتصادی تهیه کنیم/ استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تغییر ذهنیت مردم و تحریک آنها برای انجام یک هدف خاص یکی از لایه های جنگ اقتصادی است

به گزارش خبرنگار تهران پرس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگو تلفنی با برنامه رهیافت رادیو اقتصاد درباره جایگاه پدافند غیر عامل در دفاع اقتصادی، اظهار داشت: یکی از تجربیات بسیار خوب ما در دوران دفاع مقدس اداره کشور در شرایط بسیار پیچیده و خاص بود.

وی افزود: اگر بخواهیم یک نگاه دقیق تر به دوران دفاع مقدس داشته باشیم در آن زمان ۵ تا ۷ میلیون دلار درآمد کشور بود با همان نیز کشور و جنگ اداره می‌شد و ما با استفاده از شبکه های اقتصادی در مساجد و با استفاده از مردم و بسیجیان حوزه اقتصاد در دوران جنگ را اداره می‌کردیم و کالاهای اساسی مردم تأمین می‌شد.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: این نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم با روش هایی که در آن دوران اتخاذ کردیم نیازهای مردم را تامین کنیم و خوشبختانه هیچ کسی بر اساس آمار و اطلاعات در آن زمان از گرسنگی آسیب ندیده است. در شرایط امروز نیز ما باید آن دستاوردها و تجارب را به روز و مورد استفاده قرار دهیم

وی ادامه داد: ما باید بتوانیم یک برنامه اجرایی از اقتصاد مقاومتی و دفاع اقتصادی تهیه کنیم تا بدانیم چگونه و در چه حوزه‌ای چگونه عمل کنیم ، یکی از اهداف دشمن در این زمان ناکارآمد کردن اقدامات دولت برای تامین نیازهای اساسی مردم است شاید بتوان گفت بزرگترین هدف اقتصادی دشمن در همین حوزه یعنی تامین نیازهای اساسی مردم باشد تا از این طریق بتوانند معیشت و سفره مردم را تحت تاثیر اقدامات خود قرار دهد و اگر ما مسئولین بتوانیم اهداف خود را به گونه ای تعیین کنیم که اولویت ما حفاظت از معیشت و سفره مردم باشد در این صورت می توانیم در حوزه مردم به تهدیدات پاسخ دهیم.

سردار جلالی در ادامه با اشاره به برنامه سازمان پدافند غیر عامل کشور برای تقویت کشور در حوزه اقتصادی و حفاظت از معیشت مردم گفت: پنج سال پیش ما اولویت های این حوزه را به دولت اعلام کردیم و گفتیم که در شرایطی که تلاش دشمن برای ناکارآمد سازی اقدامات دولت در حوزه معیشت و سفره مردم است ما باید راهکارهایی برای شرایط ویژه و خاص داشته باشیم تا بتوانیم در مقابل دشمن که میخواهد کمبودهای مصنوعی ایجاد کند و فشار اقتصادی و معیشتی را بر مردم و زیاد کنند ایستادگی کنیم‌.

وی افزود: زمانی که هدف دشمن فشار بر مردم و کاهش کار امدی دولت است، طبیعتا می بایست زیر ساخت های شرایط استراری داشته باشیم ، تا در زمانی که دشمن  و سود جویان به دنبال ایجاد قحطی و کمبود مصنوعی و فشار بر قشر ضعیف هستند بتوانیم با یک سیستم توضیع عقلانی ، هوشمند و مبتنی بر کارت های هوشمند ، نیاز های اساسی مردم را به جامعه هدف برسانیم، مثلا در حوزه تامین پروتئین و گوشت بتوان نیاز جامعه هدف را تامین کرد.

در شرایط جنگ اقتصادی نمی توان حدود ۷۰ در صد هدر رفت منابع را تحمل کرد

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه با اشاره به هزینه های دولت برای تامین گوشت مورد نیاز مردم و اینکه بنا بر اعلام مسئولان تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد این هزینه ها به جامعه هدف رسیده است گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نمی توان حدود ۷۰ در صد هدر رفت منابع را تحمل کرد و گفت نمی خواهیم مانند گذشته سیستم توضیع کوپنی داشته باشیم، هر سیستمی که بتواند توضیع مناسب را انجام دهد  تا بتوان از اقشار ضعیف حمایت کرد باید مورد توجه قرار گیرد.

سردار جلالی گفت: وقتی ما اجازه دهیم مردم ما تحت تاثیر شبکه های اجتماعی خارج پایه قرار بگیرند و از بیرون تحریک شوند و ما هیچ راهی برای هدایت افکار عمومی نداشته باشیم، مردم تحت تاثیر این شبکه های اجتماعی دست به خریداری و انباشت موادغذایی بزنند کمبودهای غیر واقعی به وجود می آید.

وی بخشی از التهابات اقتصادی را به دلیل فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی بیگانه دانست و گفت: وقتی بازار زمین، سکه و ارز را نگاه می کنیم می بینیم که بخشی از این التهابات وجود آمده در کشور به دلیل فعالیت همین شبکه های اجتماعی است زمانی که ما در حوزه های شبکه های اجتماعی وادادگی داشته باشیم دشمن می آید و از این کم بود استفاده می کند

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تغییر ذهنیت مردم و تحریک آنها برای انجام یک هدف خاص یکی از لایه های جنگ اقتصادی است

سردار جلالی گفت: استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تغییر ذهنیت مردم و تحریک آنها برای انجام یک هدف خاص یکی از لایه های جنگ اقتصادی است در این عرصه ما باید به مردم نقش دهیم همان گونه که در دفاع مقدس زمانی موفق شدیم که توانستیم به مردم نقش دهیم، در زمان دفاع مقدس ما با مدیریت مردم در پایگاه های بسیج و مساجد توانستیم مسائل اقتصادی را کنترل کنیم. امروز نیز اگر نقش را به مردم دهیم می‌توانیم بر مشکلات اقتصادی غلبه کنیم نه اینکه بخواهیم توزیع اقلام مورد نیاز را در اختیار افرادی قرار دهیم که وابسته به بیگانگان هستند آنها هیچ دغدغه‌ای نسبت به مردم ندارد.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم به مردم نقش دهیم و با استفاده از خود مردم مشکلات اقتصادی آنها را حل نکنیم آن زمان دشمنان با استفاده از شبکه های اجتماعی و ایجاد التهاب در جامعه مردم را در مقابل ما قرار می دهند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به پیش بینی ها و برنامه های این سازمان در سال های گذشته گفت: در دو سال آخر ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد ما راهکارهای متعددی را برای پیش بردن اقتصاد کشور به آنها ارائه دادیم و حتی قبل از پیشنهاد شدن اقتصاد مقاومتی راهکارهایی را سازمان پدافند غیرعامل ارائه داده بود که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت

وی افزود: ما سال‌ها پیش به اهداف دشمنان برای ایجاد یک جنگ اقتصادی تمام عیار و استفاده از ابزار مالی برای آسیب رساندن به کشور در جلسات مختلف اشاره کرده بودیم اما متاسفانه این موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار نگرفت. زمانی که وزارت اقتصاد آمریکا تبدیل به یک وزارت جنگ علیه کشورمان می شود ما باید به یک درک درست از شرایط می رسیدیم و به همین دلیل سازمان پدافند غیرعامل کشور تمام استراتژی ها و دکترین های جنگ اقتصادی دشمن را رصد و بررسی و به مسئولین دولت ارائه داد.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: متاسفانه تا حدودی توجه مسئولین به حل مشکلات از طریق توانمندی‌های داخلی کم است، می توانید با ایجاد یک شبکه توزیع دقیق نیازمندی‌های اساسی مردم را تامین کرد و الگوی آن نیز دفاع مقدس است که ما می‌توانیم سیستم ها و روش های آن موقع را به روز رسانی و در این جنگ اقتصادی به کار بگیریم ما باید یک شبکه توزیع مناسب داشته باشیم و دولت از طریق تامین سبد کالای اصلی مورد نیاز مردم مقابل سوء استفاده گری ها بایستد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات قوه قضاییه در مقابله با مفسدین اقتصادی گفت جا دارد از تلاش‌های قوه قضاییه برای مقابله با سوء استفاده گران و سودجویان و مفسدین اقتصادی تشکر کنیم که این قاطعیت قوه قضاییه در برخورد و مفسده می‌تواند در بازار نیز تأثیرگذار باشد زیرا سودجویان که به دنبال منافع خود هستند سربازان بی جیره و مزد دشمنان هستند.

ریس سازمان پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد:جنگ اقتصادی یک پدید جدید و برای بسیاری ناشناخته است به همین دلیل دانشگاه ها و مراکز علمی باید در این حوزه فعالیت جدی داشته و به تولید نظریه و راه کارهای علمی برای مقابله با تهدیدات آن بپردازند، زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند که یک استراتژی دفاعی است باید توسط مراکز علمی به رویکرد اجرائی و برنامه تبدیل شود.

وی افزود:زمانی که مسئولان کشور نسبت به تهدید تعریف واحدی نداشته باشند براساس رویکرد سیاسی اقدام کرده و تعاریف و رویکرد های متفاوتی اتخاذ می شود.

الگوی مصرف می تواند از طریق رسانه معرفی شود که اثر خود را بر اقتصاد می گذارد

جلالی وابستگی رسانه واقتصاد را یک امر طبیعی دانست وگفت:الگوی مصرف می تواند از طریق رسانه معرفی شود که اثر خود را بر اقتصاد می گذارد پس اقتصاد بدونه رسانه نمی تواند ساماندهی شود، ما باید به مردم در ساماندهی اقتصادی نقش دهیم به شرط اینکه مردم از طریق رسانه خودی از شرایط آگاهی درستی به دست آورند، تثبیت قیمت ارز نیز از طریق همکاری بانک مرکزی و رسانه ها شکل گرفت.

ما در شرایطی قرار داریم که با یکسری تغییرات هویتی و ماهیتی در تهدیدات روبرو هستیم و مشاهده می‌کنیم که توانمندی و یا تهدید در یک حوزه چه تاثیری بر حوزه‌های دیگر دارد به عنوان مثال توانمندی دفاعی چه تاثیری بر پسشرفت اهداف سیاسی دارد. قاطعی که ما در بخش نظامی به هواپیما پیشرفته جاسوس

ی دشمن دادیم اثر مستقیمی را بر قدرت سیاسی کشور داشت

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به نظرات و دیدگاه های جریان های مختلف در خصوص شرایط امروز کشور گفت: خوشبختانه ما شاهد یک وحدت و انسجام سیاسی در کشور و محور مقاومت برای مقابله با دشمنان هستیم و مشاهده می کنیم که رهبر معظم انقلاب در انتخاب میان دو رویکرد ، مذاکره و تسلیم و مقاومت و ایستادگی،  رویکرد مقاومت را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: در رویکرد مقاومت، مذاکره تحت تحریم قابل پذیرش نیست، یعنی تحت فشار و تحریم به مذاکره فکر نمی کنیم . ما در عرصه نظامی ایستادیم و بازدارندگی ایجاد کردیم ، در حالی که آمریکایی ها همواره از روی میز بودن گزینه نظامی صحبت می کردند امروز این گزینه دارد به زیر میز می رود و کارکرد خود را از دست می دهد.

وی با تاکید بر اینکه توان نظامی آمریکا در منطقه در حال از دست داند اعتبار است گفت: سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا و عدم واکنش دشمن، نقطه عطفی برای منطقه بود و نشان داد آنهایی که منتظر آمریکا هستند که از آنها دفاع کند این اتفاق رخ نمی دهد. سخنان آقای ترامپ در سازمان ملل نیز گویای همین بود که گفت ما بجای کسی نمی جنگیم ، این تغییر استراتژی دشمن نتیجه راهبرد مقاومت در حوزه نظامی بود و مشاهده می کنیم برخی کشورها که با تحریک آمریکا به دنبال ایجاد جنگ بودند امروز پیام می دهند که به دنبال مقابله نظامی نیستند، این نتیجه و اثر مقاومت دفاعی در عرصه سیاسی است.

سردار جلالی ادامه داد: این مقاومت در جامعه ما موجب وحدت و یک پارچگی شده است. امروز دفاع مقدس ما در عرصه اقتصادی و رسانه ای است، ما در این عرصه با یک دشمن خبیث روبرو هستیم و با همان روحیه و همبستگی دوران دفاع مقدس باید این دفاع را در مقابل آنها شکل دهیم.

قدم اول ما ایجاد شبکه توضیع ایمن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در باره چگونگی مقابله با تحریم های اقتصادی نیز گفت: قدم اول ما ایجاد شبکه توضیع ایمن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است در مرحله دوم همه سازمان ها باید لیستی از نیاز مند ی ها و تحریم ها را مشخص کنند و با استفاده از توان و پتانسیل موجود در کشور سالانه ۲۰ درصد از این نیازها را تولید کنند در سال دوم دشمن با دیدن این شرایط که ما درحال خودکفائی هستیم عقب نشینی می کند

وی افزود: ما باید با قرارگاه حمایت تولید داخل ایجاد کنیم ، کارخانه هپکو یک شبه به این روز نرسیده است عدم مدیریت درست و برنامه ریزی این شرکت را به این دوز انداخته است.

سردار جلالی گفت: در کشور ما زیر ساخت‌های یک اقتصاد مقاوم و قوی برای مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن وجود دارد ما معادن کاملاً کافی و نیروی انسانی کارآمد را در اختیار داریم و با همین دلیل می توان گفت که ایران یک ثروتمند، فقیر است. به نظر من داشتن اعتقاد و ایمان به هدف و همچنین نقشه ای برای تحقق این اهداف می‌تواند ما را به مقصود برساند و در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیز من معتقدم که این حوزه به صورت جرقه ای کار میکند یعنی در برخی موارد به صورت خوب عمل می کند و در بعضی موارد خیر.

وی تاکید کرد: باید به شکلی عمل کنیم که انجام یک توافق مانند برجام و یا بر هم خوردن آن تاثیری بر اقتصاد ما نداشته باشد و نباید به دنبال شخصی سازی منافع یا نتایج آن باشیم ما باید بر اساس منافع مان تعامل های اقتصادی را با کشورهایی که علیه ما صحبت و اقدام می‌کنند تنظیم کنیم به عنوان مثال فرانسه که در مذاکرات نقش پلیس بد را بازی میکرد و همواره رویکردهای بسیار بدی را در مقابل ما دارد نمی بایست  قراردادهای بلندمدت با خودروسازان ما ببندد این شرایطی که ما برای فرانسه و دیگر کشورها به وجود آورده ایم، به آنها اجازه می دهد که علیه ما اقدام داشته باشند و بتوانند در مواقعی که اقتصاد ما را دچار تلاطم کند ما می توانیم در بحث خود را با کشورهای متعددی همکاری کنیم

سردار جلالی گفت: از سوی دیگر ما راهبرد درستی را در برخورد و همکاری با کشورهای شرق مانند روسیه و چین نداریم سران این کشورها می گویند ایران هر زمان به مشکل بر می‌خورد به سراغ آنها می رود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort