×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
گزارش| رقابت نفسگیر برای ورود به «کارتاژ»؛ نگاهی به نامزدهای سومین انتخابات پسا«بن‌علی»-۱


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس‌،سومین انتخابات ریاست جمهوری تونس(اولین رئیس جمهور پس از سرنگونی بن علی از طریق مجلس موسسان منتخب مردم یعنی با رای غیر مستقیم مردم انتخاب شد)  از زمان انقلاب مردمی سال ۲۰۱۱ میلادی روز یکشنبه پانزدهم سپتامبر(بیست و چهارم شهریور) برگزار می‌شود، انتخاباتی که به سبب درگذشت الباجی قائد السبسی رئیس جمهور ۹۲ ساله تونس زودتر از موعد تعیین شده قبلی برگزار می‌شود.

هیئت عالی مستقل انتخابات تونس، صلاحیت ۲۶ نامزد را تایید و صلاحیت ۷۱ نفر دیگر را رد کرد، نکته جالب اینکه یکی از نامزدهای تایید صلاحیت شده پس از تایید صلاحیتش، به اتهام فساد راهی زندان شده است.

تبلیغات انتخاباتی نامزدها از اول سپتامبر آغاز شد و به مدت دو هفته ادامه یافت، یکی از نکات قابل توجه در انتخابات پیش رو، برگزاری مناظره‌های تلویزیونی میان نامزدها برای اولین بار در تاریخ تونس بود.

با درگذشت محمد باجی قاید السبسی رئیس جمهور فقید تونس در ۲۵ ژوئیه سال جاری میلادی ، هیئت عالی انتخابات این کشور ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۹ را روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تونس اعلام کرد.  با مرگ السبسی، وی از فهرست نامزدها که ۲۷ نفر بودند، خارج شد تا ۲۶ نامزد با یکدیگر رقابت کنند که البته در این میان یکی از نامزدها از این رقابت‌ها کناره‌گیری کرده است، «محسن مرزوق» نامزد حزب «مشروع تونس» به نفع «عبدالکریم الزبیدی» وزیر دفاع سابق و رهبر حزب «نداء  تونس» کنار رفته است.

 

 

ستاد انتخاباتی مرزوق درباره علت این تصمیم اعلام کرده است مرزوق تمایل داشت تا آرای رای دهندگان پراکنده نشود و منافع ملی را ترجیح داده است.

یوسف الشاهد نخست وزیر کنونی و رهبر حزب زنده باد تونس ، منصف المرزوقی رئیس جمهور سابق، عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع، عبدالفتاح مورو معاون رهبر حزب النهضه از مطرح‌ترین نامزدهای این دوره از انتخابات به شمار می‌روند که برخی شانس بیشتری را برای الشاهد و الزبیدی در ورود به کاخ ریاست جمهوری «کارتاژ» قائل شده‌‌اند.

البته تونسی‌های مقیم خارج از این کشور سه روز زودتر و از روز جمعه بیست و  دوم شهریور(۱۳ سپتامبر) پای صندوق‌های رای رفتند تا رئیس جمهور آینده کشورشان را انتخاب کنند.

 

نگاهی گذرا به نامزدهای سومین انتخابات ریاست جمهوری پسا بن علی

المنصف المرزوقی

المرزوقی یکی از مطرح‌ترین نامزدهای این دوره از انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در کشور تونس به شمار می‌رود، وی اولین رئیس جمهور دوره جدید تونس پس از سرنگونی نظام زین العابدین بن علی به شمار می‌رود که طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ ریاست کرد، وی در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی در برابر الباجی قائد السبسی رئیس جمهور فقید شکست خورد.

المرزوقی انتخابات پیش رو را سرنوشت ساز توصیف کرده و می‌گوید این انتخابات آینده تونس را مشخص خواهد کرد نه فقط پنج سال آینده، بلکه پنجاه سال آینده را مشخص خواهد کرد.

وی که چند روز پیش در یک نشست انتخاباتی در شهر «تطاوین» تونس سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد انتخابات این دوره، یک نبرد واقعی است و تنها رقابت برای پیروزی و تکیه بر کرسی ریاست جمهوری نیست.

المرزوقی متولد هفتم جولای ۱۹۴۵ در شهر «قرنبالیه» است، وی فعال حقوقی، پزشک، سیاستمدار و رهبر حزب موسوم به کنگره برای جمهوری است، تحصیلات خود را ابتدا در تونس آغاز و سپس در مغرب دنبال کرد و آنگاه برای ادامه تحصیلات به فرانسه رفت و دکترای پزشکی خود را کسب کرد و همانجا ازدواج کرد.

المرزوقی پس از ۱۵ سال اقامت در فرانسه و تدریس در دانشگاه استراسبورگ و دریافت مدرک تخصصی خود در رشته پزشکی، در سال ۱۹۷۹ به تونس بازگشت و به عنوان استادیار در بخش اعصاب دانشگاه تونس مشغول به کار شد. وی در مارس ۱۹۹۴ میلادی بازداشت و در یک سلول انفرادی زندانی شد، وی چهار ماه بعد به لطف کمپین بین المللی و دخالت نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی از زندان آزاد شد.

پس از انقلاب مردمی تونس در سال ۲۰۱۱(۱۳۸۹ هجری شمسی) و سرنگونی نظام بن علی که ۲۳ سال بر این کشور حکومت کرد مجلس موسسان تونس، رهبر حزب کنگره برای جمهوری را به عنوان اولین رئیس جمهور پس از بن علی انتخاب کرد.

در انتخابات مجلس ملی موسسان که بیست و سوم اکتبر ۲۰۱۱ برگزار شد، حزب المرزوقی با عنوان کنگره به خاطر جمهوری توانست جایگاه دوم را با کسب ۲۹ کرسی پس از جنبش النهضه کسب کند و در دوازدهم دسامبر ۲۰۱۱ با کسباکثریت ۱۵۳ کرسی مجلس ملی موسسان به عنوان رئیس جمهور موقت تونس انتخاب شود، وی در مقام ریاست جمهوری تا سال ۲۰۱۴ به ماموریت خود ادامه دارد، هر چند جنبش النهضه و دو جریان دیگر در پی حوادثی که منجر به ترور محمد البراهمی و شکر بلعید از رهبران چپگرای تونس شد، از حکومت خارج شدند.

ائتلاف اکثریت مجلس موسسان که ۸۹ کرسی از آن جنبش النهضه، ۲۹ کرسی از آن حزب چپگرای کنگره برای جمهوری و ۲۰ کرسی از آن جناح چپگرای دموکراتیک برای کار و آزادی بود، درباره انتخاب المرزوقی به عنوان رئیس جمهور با اکثریت آرا به توافق رسید.

دوران ریاست جمهوری المرزوقی به سبب برخی مواضع و تصمیماتش و نیز شیوه وی در مدیریت دولت با انتقادهای متعددی روبرو شد.

عبدالفتاح مورو نامزد جنبش النهضه الاسلامیه

عبدالفتاح مورو نامزد جنبش النهضه الاسلامیه برای انتخابات ریاست جمهوری تونس است.

عبدالفتاح مورو، ۷۱ ساله سیاستمدار اسلام‌گرای کارکشته، معاون رئیس جنبش النهضه ریاست پارلمان را برعهده اشته است. جنبش النهضه در انتخابات سال ۲۰۱۴ جانب بی طرفی را گرفته بود، اما در انتخابات این دوره اعلام کرده است بی طرف نخواهد ماند .

مورو اول ژوئن ۱۹۴۸ به دنیا آمد، تا سال ۱۹۷۷ میلادی به عنوان قاضی فعالیت کرد، آنگاه شغل وکالت را در پیش گرفت، وی یک سیاستمدار در جریان اسلامگرای تونس و یکی از رهبران تاریخی و موسسان جنبش النهضه به شمار می‌رود، نماینده جنبش النهضه و معاون اول رئیس مجلس نمایندگان مردم از چهارم دسامبر ۲۰۱۴ بود، وی از بیست و پنجم جولای به عنوان سرپرست مجلس فعالیت می‌کند.

 

 

وی در دوران ریاست جمهوری «الحبیب بورقیبه» به سبب محدودیت‌هایی که وی برایش ایجاد کرد، به عربستان رفت و چند سالی را در این کشور سپری کرد تا اینکه «زین العابدین بن علی» پس از به قدرت رسیدن در تونس،از وی خواست به تونس بیاید، ولی پس از ورود مورو، بن علی به او پشت پا زد و او را تحت پیگرد قرار داد و بارها به زندان افکند.

مورو به سبب فصاحت کلامی و تبحر در سخنرانی در محافل تونسی‌ها محبویت دارد،ولی به کار بردن واژه های عامیانه و ضرب المثل های مردمی نزدیک به جامعه تونس، چه بسا وی را بیشتر به تونسی‌ها نزدیک کرده باشد.

یوسف الشاهد نخست وزیر تونس و رئیس حزب «تحیا تونس»

یوسف الشاهد ۴۴ ساله نامزد حزب تحیا تون استاد دانشگاه و کارشناس بین المللی در زمینه سیاست های کشاورزی پس از حوادث ۱۴ ژانویه سال ۲۰۱۱ وارد فعالیت سیاسی شد در سال ۲۰۱۳ به حزب نداء پیوست. یوسف الشاهد متولد هجدهم سپتامبر ۱۹۷۵ میلادی است، الشاهد در بیست و هفتم آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی در چهل سالگی به عنوان نخست وزیر از سوی الباجی قاید السبسی رئیس جمهور فقید تونس تعیین شد و جای «حبیب الصید» را گرفت. وی در دولت حبیب الصید، طی دوازدهم ژانویه ۲۰۱۶ تا زمان تصدی نخست وزیری، مسئولیت وزارت توسعه محلی را برعهده داشت.

الشاهد پس از آنکه از سوی السبسی نامزد نخست وزیری شد و بر این کرسی تکیه زد، حزب نداء تونس را که السبسی تاسیس کرده بود، به دلیل اختلافات با وی، ترک کرد و خود حزب جدیدی به نام «تحیا تونس»(زنده‌باد تونس) را تاسیس کرد.

یوسف الشاهد نخست وزیر تونس و یکی از مطرح‌ترین نامزدهای انخابات ریاست جمهوری این کشور به شمار می‌رود، وی چند روز پیش از ارائه نامزدی خود از تابعیت فرانسوی خود صرف نظر کرد و از دیگر نامزدهایی که دارای دو تابعیت هستند، خواست براساس قانون اساسی از تابعیت دوم خود صرف نظر کنند.

الشاهد همچنین اختیارات خود را به طور موقت بر اساس فصل ۹۲ قانون اساسی تا پایان تبلیغات انتخاباتی به کمال مرجان وزیر وظیفه عمومی تونس واگذار کرد تا به گفته وی، فعالیت دولت متوقف نشده و اصل بی‌طرفی دولت در طول فعالیت‌های انتخاباتی رعایت شود.

 

وی محبوبیت خود را از تجربه سیاسی که طی سه سال نخست وزیری کسب کرد، به دست آورد که طی این مدت با بحران‌های متعددی روبرو بوده است، وی کم‌سن‌ترین نخست وزیر تاریخ تونس به شمار می‌رود.

الشاهد دارای گرایشهای لیبرالی، سیاست میانه‌‌روی و از نظر فکری از تفکرات بورقیبه به عنوان مرجعی برای دیدگاه‌های سیاسی خود استفاده می‌کند.

عبدالکریم الزبیدی

الزبیدی در بیست و پنجم ژوئن ۱۹۵۰ در «رجیش» به دنیا آمد، او  یک پزشک و سیاستمدار است، مدرک دکترای پزشکی خود را از دانشگاه کلودبرنارلیون شهر لیون فرانسه دریافت کرد و البته چند مدرک پزشکی دیگر از جمله در زمینه داروسازی هم به کارنامه پزشکی خود  اضافه کرده است.

وی از سال ۱۹۹۲ در تیم‌های کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به خدمت مشغول بوده است و طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ هم ریاست دانشکده پزشکی در شهر سوسه را برعهده داشته است.

 

الزبیدی طی سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ مسئولیت پژوهش‌های علمی و فناوری را برعهده داشته است.الزبیدی در سال ۲۰۰۱ و در دوران حکومت بن علی به عنوان وزیر بهداشت در دولت نخست محمد الغنوشی انتخاب شد و پس از انقلاب مردمی سال ۲۰۱۱ در دولت دوم محمد الغنوشی در بیست و هشتم ژانویه ۲۰۱۱ به عنوان وزیر دفاع جای «رضا قریره» را گرفت، الزبیدی در دولت الباجی قائد السبسی رئیس جمهور فقید هم در مقام وزارت دفاع باقی ماند و آنگاه در دولت حمادی الجبالی تا ۱۳ مارس ۲۰۱۳ به این ماموریت ادامه داد و دوازدهم سپتامبر ۲۰۱۷ هم برای چهارمین بار پست وزارت دفاع را این بار در دولت یوسف الشاهد به دست گرفت تا چهار دوره مسئولیت وزارت دفاع را در دولت‌های مختلف برعهده بگیرد.

عبدالکریم الزبیدی ۶۹ ساله نامزد حزب نداء شاخه القائد باجی السبسی رئیس جمهور فقید است و از نامزدهای مطرح این دوره از انتخابات ریاست جمهوری تونس به شمار می‌رود.

نبیل القروی بازرگانی که نیامده بازداشت شد

«نبیل القروی» بازرگان، رئیس حزب «قلب تونس» است، وی به همراه الباجی قاید السبسی رئیس جمهوری فقید از موسسان حزب نداء تونس بود و در ستاد انتخاباتی وی که منجر به پیروزیاش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ شد، فعالیت کرد، وی از مطرح ترین مهندسان و طراحان توافق السبسی با جنبش النهضه الاسلامیه و دستیابی به توافق و حکومت مشترک میان آن دو بود که خیلی‌ها بر این باورند که این اقدام، تونس را از گرداب‌های خطرناک‌ دور کرد.

القروی محبوبیت خود را مدیون شبکه تلویزیونی است که مالک آن است و با برنامه‌های اجتماعی و انسانی توانست در محافل فقیر تونس نفوذ کند و محبوبیت مشخصی کسب کند.

وی از طریق جمعیت خیریه‌ای با نام «خلیل تونس» برگرفته از نام دختر متوفایش، در کارهای خیریه و کمک‌های مالی به فقیران و نیازمندان تونس فعالیت داشته است و در نهایت حزبی را با نام «قلب تونس» تاسیس کرد تا بتواند از طریق آن آرای مردمی را به خود اختصاص دهد.

با این حال زمان خیلی زیادی از نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری تونس طول نکشید که حکم بازداشت وی به اتهام پولشویی از سوی دادگاه صادر و بازداشت شد که بر اساس آخرین خبری که شبکه الجزیره شامگاه جمعه بیست و دوم شهریور اعلام کرد، دادگاه تونس با آزادی نبیل القروی مخالفت کرد.

این در حالی است که تیم وکلای مدافع القروی اعلام کرده است که القروی از چهارشنبه(بیستم شهریور) در زندان خود در شهر المرناقیه دست به اعتصاب غذا زده است.

محمد الصغیر نوری

محمد الصغیر نوری نامزد مستقل می‌گوید دولت‌های پیاپی پس از انقلاب(۲۰۱۱) در خارج کردن کشور از بحران‌های اقتصادی‌اش به سبب نزاعات حزبی و نادیده گرفتن بخش توسعه شکست خورده‌ اند.

وی گفته است به عنوان نامزد مستقل وارد شده است، چرا که به دنبال ائتلاف‌ها و پیروزی در کسب پست‌های وزارتی نیست.

محمد الصغیر نوری نامزد ناشناخته، متولد شهر سیدی بوزید خاستگاه اصلی انقلاب مردمی تونس در سال ۲۰۱۱، مهندس فناوری‌های نوین و دکترای اقتصاد توسعه و کارشناس برنامه‌ریزی راهبردی است.

 

 

وی تا پیش از انقلاب مردمی در سال ۲۰۱۱ در فرانسه اقامت داشت، او گفته است که تصمیم گرفت تا سه سال پیش ازانقلاب به تونس برگردد و آن هم زمانی که برایش روشن شده بود که نظام قدیم(زین العابدین بن علی) در آستانه فروپاشی است و اینکه فرصتی برای ایجاد جامعه پیشرفته در تونس فراهم شده است. او گفته است برنامه توسعه شامل ۱۱ طرح در زمینه‌های اقتصاد، جامعه و سیاست را تجربه کرده است.

او در گفت‌وگوی با الجزیره گفته است که به این خاطر نامزد شده است که احساس کرده است که کشور در معرض خطر قرار دارد و هیئت حاکمه هم در نجات آن شکست خورده است. او تجربه فعالیت در موسسات بین المللی را دارد و مدیریت برنامه ریزی راهبردی یک شرکت جهانی را برعهده داشته است.

ادامه دارد…

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort