×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
نگاهی به کتاب «جنگ کثیف»-۸|سلاح شیمیایی، جنایت غوطه شرقی بازی غرب برای براندازی نظام سوریه


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، کتاب «جنگ کثیف سوریه؛ تغییر نظام و مقاومت» توسط تیم اندرسون نویسنده و پژوهشگر استرالیایی تالیف شده که دارای ۱۳ فصل است. هر فصل این کتاب به ابعاد مختلف شیطنت ها و مداخلات کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا در جنگ ضد دولت سوریه اشاره می کند. این کتاب موفق شده بخش قابل توجهی از پشت پرده مداخله غرب و آمریکا در کشتار صورت گرفته در سوریه را فاش کند که تاکنون بالغ بر یک میلیون نفر در آن کشته شده اند.

بررسی جنگ تبلیغاتی و رسانه ای غرب، بررسی تحولات درعا در ابتدای ناآرامی ها، انجام کشتار های جمعی متعدد، نقش آمریکا در بازتولید گروه های تروریستی بویژه داعش، ادعاهای غربی در انجام حملات شیمیایی، تأثیر تحریم های آمریکا بر سخت  تر شدن زندگی مردم سوریه و نقش پروژه خاورمیانه بزرگ و هرج و مرج خلاق آمریکا در حوادث سوریه از جمله مسائل بررسی شده در این کتاب است.

 

چکیده:

-در اوت ۲۰۱۳ حمله ای با استفاده از سلاح های شیمیایی در غوطه شرقی دمشق اتفاق افتاد.

-بر اساس شواهد و مدارک٬ گروه های تروریستی مسئول این جنایت بودند.

-غرب طبق معمول دولت سوریه را متهم به این کشتار کرد.

-گروه های تکفیری و رسانه های غربی در انتشار تصاویر و اعلام آمار قربانیان این حادثه بزرگنمایی کردند.

-تصاویر مربوط به حادثه و آمار کشته شدگان٬ که رسانه های غربی و افراط گرایان منتشر کردند٬ با شواهد و مدارک موجود تطابق نداشت.

– بر اساس گزارش‌ها میان تصاویر کودکان قربانی شده در کشتار غوطه شرقی و کودکان ربوده شده در شمال لاذقیه ارتباطی وجود داشت.

– گروه‌های تکفیری در این زمان با انتشار تصاویری از جنایت های مختلف خود٬ به این شرارت هایشان افتخار می کردند.

-برخی رسانه‌های داخلی آمریکا نیز اظهار کردند که ادعاهای غرب و واشنگتن در رابطه با عاملان حادثه غوطه شرقی دروغ است.

 

 

فصل هشتم- حادثه غوطه شرقی

جنگ کثیف ضد سوریه همواره همراه با رسوایی‌های مکرر ساختگی ضد دولت سوریه به منظور ایجاد فرصت برای مداخله غربی‌ها در این کشور بوده است. شاید بتوان گفت که بدترین رسوایی در این میان، حادثه غوطه شرقی در اوت ۲۰۱۳ بود. تصاویری از کودکان بیهوش و یا کشته شده در منطقه کشاورزی تحت سیطره فرقه گرایان شرق دمشق منتشر شد که ادعاهای زیادی مبنی بر اینکه دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی ضد غیرنظامیان بی گناه استفاده کرده است وجود داشت. در این حادثه آمریکا به سرعت اقدام به مداخله مستقیم کرد.در آن زمان سوریه با اعلام اینکه به هیچ وجه در درگیری اخیر از سلاح شیمیایی استفاده نکرده، موافقت کرد که انبارهای خود را از این سلاح‌ها خالی کند.

در حقیقت دلایل و شواهد عینی از حادثه غوطه شرقی نشان می‌دهد که دلایل ایالات متحده و سازمان ملل برای متهم کردن دولت سوریه در رابطه با این کشتار، کاملا غلط است.این اتهام هم پس از سلسله اتهامات باطل دیگر مانند کشتار حوله و تلاش‌های شکست خورده به منظور محکوم کردن دولت سوریه در رابطه با جنایتی که فرقه گرایان در داریا و عقرب مرتکب شدند، مطرح شد. قدرت‌های غربی معمولا گروه‌های تروریستی افراط گرا را از اتهام استفاده از سلاح‌های شیمیایی دور نگه می دارند و این موضع کاملا در گزارش‌های رسانه‌هایشان منعکس می شود. در اینجا می‌خواهیم به برخی اطلاعات اساسی در رابطه با سلاح‌های شیمیایی پرداخته و سپس نگاهی به دلایل عینی از حادثه‌ای که در غوطه شرقی رخ داد بیاندازیم.

سلاح‌های شیمیایی در سوریه

درواقع سلاح‌های شیمیایی، بقایای مواد خام از دوره گذشته است.این سلاح‌ها در جنگ‌های مدرن قابل استفاده نیستند. درحقیقت سلاح‌های شیمیایی قابل استفاده نیستند مگر برای کسانی که به دنبال ایجاد وحشت میان مردم بوده و یا قصدشان تهمت و ادعاهای دروغ است.اما درمورد ارتش سوریه باید بگوییم که سلاح‌هایی که این ارتش در اختیار دارد بسیار پیشرفته تر از سلاح‌های شیمیایی ابتدایی است. همچنین ارتش سوریه برای جنگ‌های مدرن و با هدف ریشه کن کردن تروریست‌ها آموزش های مختلفی دیده است. دراصل دولت سوریه سلاح‌های شیمیایی را به منظور بازدارندگی در مقابل رژیم صهیونیستی که دارای سلاح هسته ای است، نگه داشته و از طرفی هیچ مدرکی مبنی بر اثبات این که سوریه در دهه‌های اخیر از این سلاح‌ها استفاده کرده وجود ندارد.

در نیمه سال ۲۰۱۳ روند جنگ سوریه به نفع دولت این کشور بود. به جز برخی مناطق حلب و شرق دمشق و بخش‌هایی از شرق سوریه که تحت سیطره گروه‌های تروریستی بود، ارتش امنیت مناطق مسکونی اصلی در غرب سوریه را تامین و تحرکات تروریست‌ها را در ارتفاعات فلج کرده بود. در آن زمان تجاوزات مستمری در مرزهای سوریه با کشورهایی که از تروریست‌ها حمایت می کردند مانند ترکیه و اردن و نیز حاکمیت رژیم صهیونیستی وجود داشت که اغلب ارتش سوریه پیروز می شد. به طور مثال ارتش سوریه موفق شد در ماه مه و ژوئن ۲۰۱۳ شهر قصیر و جنوب غربی حمص را از عناصر افراطی گردان فاروق و النصره پس بگیرد.

ادعاهای تروریست‌ها و غرب ضد دولت سوریه

در این زمان، تروریست‌های مسلح، دولت را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی کردند. دولت سوریه در مارس ۲۰۱۲ شکایت نامه ای در رابطه با استفاده تروریست‌ها از گاز سارین در درگیری اصلی منطقه خان العسل در غرب حمص به سازمان ملل ارائه داد. خبرگزاری سوریه (سانا) در آن زمان اعلام کرد که تروریست‌ها، موشکی حاوی مواد شیمیایی پرتاب کرده اند که منجر به قتل شانزده نفر و زخمی شدن هشتاد وشش نفر دیگر از جمله نیروهای دولتی و غیرنظامیان شد. پس از آن سازمان دیده‌بان حقوق بشر و فعالان مخالف دولت اظهار کردند که ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده و شاید اشتباهی به نیروهای خودش اصابت کرده است. اما در آوریل ۲۰۱۳ گزارش‌ها نشان داد که جبهه تروریستی النصره به گاز کلر دسترسی دارد.

حمایت آمریکا از تروریست ها در جنایت غوطه شرقی

اما در ۱۹ مارس، بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل در رابطه با اتفاقات خان العسل تاکید کرد که گروه‌های تروریستی موشکی را از منطقه کفر داعل به سمت خان العسل پرتاب کردند که به دنبال آن انبوهی از ابرهای دودزا مشاهده شد، پس از آن هرکسی که در معرض این دود قرار داشت بیهوش شد، گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۲۵ نفر در اثر این حادثه کشته و بیش از ۱۱۰ سرباز و غیرنظامی به بیمارستان‌های حلب منتقل شدند.

پس از این حادثه از ۲۱ مارس، کشورهای آمریکا ،‌ انگلیس و فرانسه که به شکل مستقیم و غیرمستقیم از گروه‌های تروریستی حمایت می کردند، نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه مشکوک شدند. در این زمان آمریکا ادعا کرد که دلیلی برای استفاده افراط گرایان از سلاح شیمیایی وجود ندارد و تلاش کرد تا دولت سوریه را در این رابطه متهم کند. با این وجود، کارلا دیل بونتی عضو کمیته تحقیق در سوریه وابسته به سازمان ملل تصریح کرد که شواهد نشان می دهد که تروریست‌ها از گاز سارین استفاده کرده اند. سپس در ماه مه گزارش‌هایی رسید مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی ترکیه پس از حمله به منازل عناصر النصره،یک بسته سارین پیدا کرده اند که وزن آن به دو کیلوگرم می رسید. روسیه در جولای همان سال اعلام کرد که مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد تروریست‌ها گاز سارین می سازند.

جیش الاسلام اصلی ترین گروه فرقه گرایان مسلح و تحت حمایت عربستان که بر غوطه شرقی مسلط بود، دولت سوریه را به اتهام هدف گرفتن کودکان با گازهای شیمیایی محکوم کرد، سپس تصاویری از ده‌ها کودک قربانی منتشر کرد. ایالات متحده وسازمان دیده بان حقوق بشر که مقر آن در آمریکا است نیز، دولت سوریه را عامل این حادثه دانست.

سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار کرد که روایت‌های شاهدان حادثه غوطه شرقی، از حملات موشکی خبر می دهد. این سازمان ادعا کرد که موشک‌های استفاده شده در این حادثه، از سامانه‌های معروفی بودند که فقط نیروهای مسلح سوریه آنها را در اختیار دارند.آمریکا نیز همین ادعا را تکرار کرد.

ردپای عربستان در کشتار غوطه شرقی

روزنامه نیویورک تایمز نیز ادعای دولت آمریکا را مبنی بر اینکه دولت سوریه توانایی اجرای چنین عملیات‌هایی را دارد، تایید کرد. در حالی که رسانه‌های غربی همچنان اتهامات واشنگتن را تکرار می کردند، چندین گزارش عینی ضد این داستان پردازی‌ها رسید. دو روزنامه نگار به نام‌های دل گاولاک و یحیی عبابنه، به طور مستقیم با پزشکان و ساکنان غوطه و نیز آشوبگران و خانواده‌هایشان مصاحبه کردند. بیشتر این افراد اعلام کردند که گروه‌های افراط گرا از طریق بندر‌بن سلطان رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان، سلاح‌های شیمیایی دریافت کرده و آنها مسئول اجرای این حمله‌ها با گازهای شیمیایی هستند. در این میان یکی از آشوبگران اظهار کرد که پسرش به همراه دوازده نفر دیگر، در داخل تونلی که به منظور انبارکردن سلاح‌های تهیه شده از طریق عربستان، استفاده می شد، کشته شدند.همچنین یکی از زنان جهادی در رابطه با این موضوع که آموزش چگونگی استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به آنها نداده بودند٬ شکایت کرد. در این میان تعدادی از عناصر افراطی اعتراف کردند که حقوق آنها از عربستان می رسد.

یک دفتر پزشکی در این منطقه اظهار کرد که حدود ۱۰ هزار نفر در این حادثه زخمی و هزار و چهارصد و شصت و شش نفر کشته شدند که ۶۷ درصد آنها زنان و کودکان بودند.اما نوارهای ویدئویی، کمتر از ۵۰۰ قربانی را نشان می داد که همه آنها هم نمرده بودند. اما نکته جالب توجه این است که در این فیلم ها شاهد ۸ عملیات تدفین بودیم. اما سوالی که مطرح می شود این است که باقی اجساد ذکر شده کجا هستند، کودکان کجا هستند؟ در این رابطه سخنگوی گروه‌های تروریستی ادعا کرد که عملیات تدفین به دلیل ترس از تجزیه جسدها در اثر گرما به سرعت انجام شد.

کودکان ربوده شده شمال لاذقیه و تصاویر کودکان قربانی شده غوطه شرقی

یک گزارش‌ نشان می‌دهد که احتمال دارد ارتباطی میان ربوده شدن کودکان در بلوطه در شمال لاذقیه دوهفته قبل از این حادثه٬ با این تصاویر وجود داشته باشد. در این گزارش آمده که به قربانیان درگیری در یک روستای علوی در شمال لاذقیه در ۴ آگوست ۲۰۱۳ اشاره می کنیم که تروریست‌های النصره ۱۵۰زن و کودک را ربودند. این گزارش همچنین نشان داد که برخی از خانواده‌های این زنان و کودکان٬ آنها را در نوارهای ویدئویی شناسایی کرده و خواستار تحقیق درباره مکان آنها هستند. گزارش‌های بعدی حاکی از این بود که کودکان ربوده شده در شمال سوریه٬ در منطقه ای به نام سلمی زندانی شده اند.

در پایان سال ۲۰۱۳ مجموعه ای از حقوقدانان و نویسندگان ترک گزارشی طولانی از جنایت‌هایی که در سوریه ضد غیرنظامیان اتفاق می افتاد تهیه کردند. این گزارش به شکل اساسی به حمایت ترکیه از تروریست‌ها پرداخته بود. گزارش مذکور اشاره کرد که بیشتر جنایت‌هایی که در سوریه انجام می‌شود و نیز فاجعه غوطه شرقی٬ از سوی عناصر افراط گرای مسلح در سوریه است. این گزارش همچنین اظهار کرد که گروه تروریستی موسوم به جیش الاسلام به سرکردگی زهران علوش که تحت حمایت عربستان سعودی است٬ پشت حمله شیمیایی غوطه شرقی بود.

حمله رسانه های داخلی آمریکا ضد ادعاهای واشنگتن

در این میان نقشه آمریکا یک ضربه دیگر دریافت کرد اما این بار از داخل. یک روزنامه نگار باتجربه آمریکایی به نام سیمور هرش با کارمندان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) مصاحبه کرد و به این نتیجه رسید که ادعاهای واشنگتن در رابطه با حادثه غوطه شرقی کاملا دروغ است. باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا ادعا کرد که ارتش سوریه در زمان وقوع حادثه در یک گفتگوی رادیویی اعلام کرده بود که آمادگی راه اندازی یک حمله گازی را دارد. هرش در ادامه تصریح کرد که اوباما بسیار نگران و از کارمندان سیا به دلیل سوءاستفاده عمدی از این آژانس اطلاعاتی خشمگین است. این روزنامه‌نگار آمریکایی تاکید کرد که آمریکا امکان دسترسی جبهه تروریستی النصره به گاز سارین را نادیده گرفته و به ادعاهای دروغین خود ضد بشار اسد ادامه می دهد.

در این زمان دولت سوریه دلایل مستقلی از منابع سوری و اردنی و ترکی و نیز آمریکایی و یک تیم از سازمان ملل ذکر و اضافه کرد که تردیدهای زیادی در رابطه با تصاویر کودکان قربانی شده و اینکه آیا اصلا این تصاویر مربوط به حادثه غوطه شرقی است یانه وجود دارد و نکته بعدی این است که در این صورت٬ این کودکان چه کسانی هستند و چه اتفاقی برای آنها افتاده است.

می توان گفت که عدم اعتبار گزارش‌های ضد دولت سوریه نشان می‌دهد که حوادث برنامه ریزی شده دیگر٬ با هدف بازگرداندن مداخله‌های خارجی گسترده در سوریه است. در این میان به نظر می رسد که گزارش‌های عینی ضد دولت سوریه تناقض قابل‌توجهی با فخرفروشی های گروه های تکفیری نسبت به جنایت‌هایشان مانند سربریدن٬ اعدام های علنی٬ منفجر کردن کامیون ها٬ حملات خمپاره ای به شهرها٬ بمباران بیمارستان‌ها و تخریب مساجد و کلیساها و… دارد. درحالی که ارتش سوریه در پی رفع اتهامات در رابطه با کشتار ضد غیرنظامیان است٬ گروه‌های تکفیری به انتشار تصاویر جنایت هایی که مرتکب می‌شوند٬ می‌پردازند. بنابر این واقعیت‌ها٬ تفاوت‌های کاملا روشنی میان دو طرف وجود دارد.

اتهامات شیمیایی و کودکان گم‌شده در سوریه

یادآوری می‌شود پس از حادثه غوطه شرقی٬ گروه‌های تروریستی تحت حمایت کشورهای مخالف سوریه٬ همچنان بر ادعای خود مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی باقی ماندند. در این میان جبهه تروریستی النصره ادعا کرد که موادشیمیایی کشف شده از حوزه آنها در ترکیه٬ از گاز سارین ساخته نشده بودند. اما ویدئوهایی که از جنوب سوریه وجود داشت نشان می‌داد که النصره از سلاح‌های شیمیایی ضد نیروهای دولتی سوریه استفاده کرده است. همچنین گزارش‌هایی در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که بشکه هایی حاوی گاز سارین در مناطق تحت اشغال تروریست‌ها در سوریه کشف شده است. سپس کردهای عراق در سال ۲۰۱۵ اعلام کردند که داعش از سلاح های شیمیایی استفاده می کند.

همه فعالان مخالف دولت سوریه و نیز سازمان‌های غیردولتی مانند آواز و کمپین سوریه و کلاه سفیدها٬ در راستای هدف تحریم هوایی سوریه مانند لیبی٬اتهامات خود ضد ارتش و دولت سوریه را تکرار کردند. کاملا روشن است که هدف آنها سقوط کامل دولت در دمشق بود. با آغاز سال ۲۰۱۴ شبکه الجزیره مجددا در آوریل این سال٬ دولت سوریه را متهم به استفاده از گاز کلر کرد. رسانه های غربی نیز باز هم٬ اتهامات اولیه خود در رابطه با حادثه غوطه شرقی را ضد دولت سوریه تکرار کردند.

اخبار گمراه کننده از سلاح‌های شیمیایی٬ مذاکرات منطقی غرب در رابطه با بحران سوریه را از مسیر خود منحرف می‌کند. این مسئله که مذاکرات منطقی براساس شواهد و مدارک درباره اتفاقات سوریه٬ در حاشیه قرار گرفته بسیار جای تاسف دارد. مشاهده می‌کنیم که شبه نظامیان مسلح بدون هیچگونه سرزنش و مجازاتی٬ انواع جنایت‌ها را مرتکب می شوند؛ درحالی که دولت سوریه دائم در حال محکوم شدن است.

در این حال، یک جنایت دیگر در میان اتهامات شیمیایی نادیده گرفته شد و آن سرنوشت کودکانی است که در بلوطه ربوده شدند. حتی سازمان دیده بان حقوق بشر، در اخبار مربوط به این جنایت، هیچ ارتباطی میان کودکان ربوده شده و کودکان قربانی شده در غوطه شرقی قائل نشد. باید اشاره کنیم که این آدم ربایی گروهی تنها یک مورد از سلسله عملیات آدم ربایی توسط افراط گرایان مسلح بود. آنها قربانیان را در ازای باج گرفتن یا تبادل اسرا بازداشت می کنند و به سادگی، آنها را به قتل می رسانند؛ چراکه معتقدند آنها از خانواده های طرفدار دولت هستند. اما در حادثه غوطه شرقی، بسیاری از منابع معتقد بودند که میان کودکان ربوده شده در بلوطه و تصاویر کودکانی که می گفتند در غوطه شرقی کشته شده اند، ارتباطی وجود دارد.

این یعنی اجساد کودکانی که در تصاویر منتشر شده از غوطه شرقی دیده شد، هرگز در آنجا نبودند. قابل توجه است که برخی از ربوده شدگان در معامله تبادل اسرا در سال ۲۰۱۴ آزاد شدند، اما تعدادی از آنها همانطور که گفته می شد در منطقه سلمی در بازداشت باقی ماندند؛ به همین دلیل خانواده این کودکان، در رابطه با شناسایی کودکان خود حرفی نمی زنند. آنها می‌خواهند کودکانی که هنوز زنده مانده اند، آزاد شوند. اما رسانه‌های غربی همچنان ادامه می‌دهند که ۱۴۰۰ نفر قربانی شده اند و نام آنها را نیز ذکر نمی کنند، درحالی که تنها ۸ جسد دفن شده وجود دارد.

در مه و غبار این جنگ کثیف، مادر اگنس مریم رئیس صومعه قاره اصرار داشت تا نام قربانیان و جزئیات قتل آنها ذکر شده و تنها به آمار و ارقام اکتفا نشود. همچنین گروه وی بار دیگر در سپتامبر ۲۰۱۳ ، یکی از مهم ترین سوالات حیاتی مربوط به این مسئله را مطرح کرد؛ اینکه تنها ۸ جسد را دیدیم که دفن شد! اما ۱۴۵۸ جسد دیگر کجا ماندند؟ کودکان کجا هستند؟

ادامه دارد….

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort