×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۵ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
قراخانلو: یکی از دستگاه‎‌های نظارتی گفت ۴ شغله هستی!/ کسانی که انتخاب کاندیداهای OCA را به من ارتباط دادند گناه کردند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تهران پرس، رضا قراخانلو که ریاست کمیته ملی المپیک و پژوهشگاه تربیت بدنی را در کارنامه خود دارد از اسفند سال ۹۶ و پس از سال‌ها اداره آکادمی ملی المپیک با سرپرست، با انتخاب هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک ریاست این بخش را بر عهده گرفت. وی دارای مدرک دکترای تربیت بدنی و علوم ورزشی از کاناداست و به عنوان استاد در دانشگاه تربیت مدرس فعالیت می‌کند.

قراخانلو از سال ۸۳ تا ۸۷ رئیس کمیته ملی المپیک ایران بود و از سال ۹۲ نیز ریاست پژوهشگاه تربیت بدنی را برعهده داشت.

خبرنگار تهران پرس با قراخانلو گفت‌وگویی انجام داده که در زیر می‌خوانید.

تهران پرس: در ابتدا در خصوص برنامه‌ها و عملکرد آکادمی ملی المپیک در مدت ریاست‌تان توضیح دهید.

قبل از حضور من مدتی آکادمی بنا به دلایلی که قصد ورود به آن را ندارم، به صورت موقت اداره می‌شد. بعد از حضورم شرایط خاص بود و در تحلیل‌هایی که داشتم مشخص بود که دچار عقب ماندگی‌هایی هستیم. در جمع بندی با دکتر صالحی امیری اعلام کردم اگر به صورت جدی به جلو برویم و امکانات لازم فراهم شود در پایان این دوره می‌توانیم آکادمی را به نقطه‌ای برسانیم که در سال ۸۴ که من در کمیته بودم، در آن نقطه قرار داشت.

کار را شروع و علاوه بر برنامه‌های جاری یکسری اولویت‌ها و برنامه‌های خاص را تعیین کردیم.  در حوزه  برنامه‌های جاری و در مراکز سنجش، تمرینات آبی،  پزشکی، روانشناسی و آموزش روزانه به ۸۰  تا ۱۰۰ نفر که درصد بالایی از آنها قهرمانان و ورزشکاران سطح بالا هستند خدمات می‌دهیم. اگر تیم‌ها و افراد نیز در هتل مستقر شوند، تا ۱۵۰ و ۲۰۰ نفر در روز از خدمات بخش‌های مختلف آکادمی استفاده می‌کنند.

در بحث اولویت‌ها با توجه به سیاست‌های وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و تشخیص خودمان روی زنان، جوانان و نوجوانان و فعالیت‌های بین المللی تمرکز کردیم. در حوزه زنان و جوانان خیلی پیشرفت کردیم و توانستیم اهداف را تا  حدود قابل قبولی پیش ببریم اما هنوز ایده‌آل نیست. در فعالیت‌های بین المللی متاسفانه  همچنان عقب هستیم اگر چه از حالت صفر در این بخش خارج شدیم ولی نیاز به تلاش خیلی بیشتری داریم.

**در بحث مسائل بین المللی چندان راضی نیستم

تهران پرس: عقب ماندگی در بحث بین المللی به اداره طولانی مدت آکادمی با سرپرست در سال‌های گذشته بر می‌گردد؟

قطعا این یکی از مسائل است اما مسائل دیگری نیز وجود دارد. مثلا زمانی شرایط عراق، افغانستان و حتی تاجیکستان به گونه‌ای بود که  OCA از ایران خواسته بود به این سه کشور کمک کنیم. ما در آن زمان در این حوزه کار کردیم و بازیکنان آنها در ایران اردو داشتند و برای آنها دوره آموزشی برگزار می‌کردیم و در ازای آن از OCA پول می‌گرفتیم اما الان این کشورها به ثبات رسیدند. ضمن اینکه کمیسیون‌ها و مدیریت‌های مختلف آکادمی باید بیشتر به این بحث می‌پرداختند.

الان در شرایط تحریم هستیم و شرایط  مالی خاصی داریم و باید مدیریت ویژه انجام شود. اکنون خیلی از افراد به سادگی گذشته وارد ایران نمی‌شوند  و ملاحظاتی دارند که البته در این زمینه کارهایی در سطح دولت انجام شده است.

در مجموع شرایط مالی، سیاسی و عملکردهای گذشته ما را به نقطه‌ای رسانده که در بحث بین الملل از اوج دور شدیم. در این یک سال و اندی که در آکادمی بودم تنها یک دوره بین المللی داشتیم که دوره “انتقال شغلی ورزشکاران” با حضور دو مدرس خارجی بود که آموزش خوبی به ورزشکاران برای دوره بازنشستگی ارائه شد. پذیرای میهمانان خارجی و بازدیدهای خارجی نیز بودیم و برخی از مسابقات را حمایت کردیم  اما آنچه من را راضی کند چندان اتفاق نیفتاده است.

تهران پرس: در خصوص برنامه‌های خاص مربوط به دختران و زنان در آکادمی ملی المپیک صحبت کنید.

در بحث زنان علاوه بر اینکه با ابلاغ رسمی به سیستم اعلام کردیم که اولویت با دختران و زنان است، کارهای عملیاتی نیز انجام دادیم. دختران از استخر محروم بودند ولی الان  در استخر ناجی زن حضور دارد و دختران نیز از آن استفاده می‌کنند. در بحث ماساژور زنان مشکل داریم و ماساژور نداریم که به زودی این مشکل حل می‌شود. خدمات سنجش، پزشکی و روانشناسی به صورت برابر بین دختران و پسران وجود دارد. دوره بدنسازی خاص دختران را برگزار کردیم تا عقب ماندگی در این بخش جبران شود و این برنامه تا پایان سال ۹۸ ادامه دارد.

کار فوق العاده دیگر در این بخش دوره روانشناسی دختران است که در میانه راه قرار دارد و ۱۰۰ ساعت تئوری تمام شده و وارد ۳۰۰ ساعت مرحله عملی شدند. این افراد با حضور در فدراسیون‌ها و تیم‌ها گزارش ارائه می‌کنند و در پایان این دوره ۲۰ روانشناس خوب دختر خواهیم داشت. بنابراین نیاز بخش زنان به بدنساز زن و روانشناس زن تامین خواهد شد.

**طرح بورسیه‌ها یک اقدام فوق العاده بود

تهران پرس:  در توضیحات ابتدایی به موضوع توجه به نوجوانان و جوانان اشاره کردید و از آن به عنوان برنامه‌های خاص آکادمی نام بردید. در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

به مرکز سنجش اعلام کردیم فایل نوجوانان و جوانان از بقیه جدا و بر روی داده‌های آنها کار شود. همچنین دختران ۱۳ تا ۱۵ سال در ۸ رشته در یک اقدام فوق العاده تحت عنوان “طرح بورسیه‌های ورزشی، امیدها و ستاره‌ها” در سال ۹۸  سه نوبت و هر نوبت سه روز میهمان ما هستند. این دختران صاحب مقام کشوری هستند و امید است در المپیک ۲۰۲۲ جوانان شرکت کنند. این دختران در رشته‌های بسکتبال، هندبال، دوومیدانی، دوچرخه سواری، ژیمناستیک، تنیس، تنیس روی میز و وزنه برداری در این دوره حضور دارند. ما این ظرفیت را داشتیم که تا ۴۰ ورزشکار را در این دوره شرکت دهیم ولی احتیاط کردیم و فعلا با ۲۵ ورزشکار انجام شد. در بخش پسران نیز هفته گذشته طرح بورسیه‌ها انجام شد.

این دختران در طرح بورسیه‌های ورزشی، امیدها و ستاره‌ها از نظر فیزیولوژی، علم تمرین، آسیب شناسی، روانشناسی، آموزش المپیک و آب درمانی  دوره عملی و نظری می‌بینند. آنها سه دوره سه روزه را تا پایان سال ۹۸ می‌بینند. این دوره بدون دریافت هزینه از آنها برگزار شده و چه برای پسرها و چه برای دخترها برای حضور موفق در المپیک ۲۰۲۲ جوانان پشتوانه سازی خوبی محسوب می‌شود.

بر اساس سیاست‌های IOC در بحث توسعه اجتماعی ورزش کارهای خوبی را آغاز و برخی از برنامه‌هایمان را عملیاتی کردیم. برنامه اول دادن شانس به دختران و پسران آسیب دیده اجتماعی است. در این مورد با جمعیت امام علی برنامه ریزی کردیم و چندین دوره برگزار شده است. این افراد از امکانات آکادمی استفاده می‌کنند و استعدادهای آنها شناسایی می‌شود.

برخی از این نوجوان‌ها با آثار صدمات جسمی و  آسیب‌های روانی و تربیتی و با ادبیات خاص، بیش فعالی و … به آکادمی می‌آیند و از امکانات استفاده می‌کنند و ما در کنار آنها کیک روز المپیک را می‌بریم و در کنار آنها هستیم شاید بتوانیم به بهبود شرایط آنها کمک کنیم.

در زمینه توسعه اجتماعی دپارتمان OVEP را تشکیل دادیم که یکی از کارهای ما در این زمینه ارتباط با دانش آموزان است. بخش تربیت بدنی آموزش پرورش برای ۵ میلیون دانش آموز برنامه المپیاد درون مدرسه‌ای دارند. سخنرانی و ارائه بروشور و جایزه را در کنار این برنامه ها قرار دادیم تا با کمترین هزینه ارزش‌های المپیک را به آنها نشان دهیم و در واقع به قلب ماجرا زده‌ایم. IOC   نیز از این کار استقبال و گزارش‌های ما را مثبت ارزیابی کرد.

“شهر فعال، جامعه سالم”  از برنامه‌های دیگر IOC  است و روی آن وقت زیادی گذاشتیم و با دبیرخانه شهرداری کلان شهرها نامه نگاری کردیم اما هنوز عملیاتی نشده است. می‌خواهیم آنها را به IOC  وصل کنیم تا هم پول بگیرند و هم معرفی شوند. با شهرداری تهران هم برنامه‌های خیلی خوبی را مدنظر داریم که در آینده خبرهایش را خواهید شنید.

یکی از پروژه‌های ما در بحث توسعه اجتماعی، تدوین تاریخ شفاهی ورزش ایران بود. این طرح با ایده دکتر صالحی امیری آغاز شد و ما به خوبی از آن حمایت کردیم و ۵-۶ طرح در حال انجام است. در این زمینه چندین دوره برگزار کردیم و ادبیات جدیدی وارد ورزش شد که آثار اجتماعی، تربیتی و ملی فراوانی به همراه خواهد داشت.

تهران پرس: برای عملیاتی کردن این برنامه‌ها حمایت‌های شهرداری‌ها، بهزیستی و …. را دارید؟

بخش اعظم حمایت‌ها به شهرداری‌ها برمی‌گردد اما دبیرخانه شهرداری‌های کلان شهرها شرایط خاص خود را دارند. الان برنامه‌های مشترکی هست که هم به نمایندگی یونسکو در ایران و هم از طرف IOC به ما ابلاغ شده و ما باید با هم هماهنگ شویم تا این برنامه‌ها در سال‌های آینده عملیاتی شود بنابراین همکاری کمیته ملی المپیک با یونسکو بیشتر و بیشتر خواهد شد.

تهران پرس: در بحث موضوعات و داده‌های مکتوب چه اقداماتی انجام شده است؟

حدود ۱۵ سال داده تست‌های ورزشکاران در آکادمی وجود دارد و ما آنها را به ۱۰ جلد کتاب تبدیل کردیم و اگر دختر و پسر ما بخواهند در تستی خود را ارزیابی کنند، می‌توانند خود را با نُرم‌ها مقایسه کنند. همچنین کتاب‌های فیزیولوژی کاربردی با کمک اساتید دانشگاهی برای حدود ۱۲ رشته ورزشی در حال تدوین است. با شرکت توسعه کمیته و دانشگاه تربیت مدرس دوره‌های  MBA ورزشی را تشکیل می‌دهیم. در حال حاضر مکتوبات آکادمی بیشتر شده و چهارمین نشریه المپین‌ها به زودی منتشر می‌شود.

برای سال ۹۸ ، ۵۳ دوره و کارگاه را با کمک مراکز مختلف آکادمی پیش بینی کردیم که اگر محقق شود گام‌های بزرگی در تحقق توسعه علمی برداشته‌ایم. این دوره‌ها از ضروریات کار در ورزش قهرمانی محسوب می‌شود و از بیومکانیک و فیزیولوژی تا روانشناسی و پزشکی و مدیریت را شامل می‌شود.

** از بین دانش آموزان و نخبگان و چهره‌های مشهور جامعه سفیران المپیزم را تربیت می‌کنیم

تهران پرس: از پتانسیل‌های کمیسیون‌های مختلف در کمیته ملی المپیک استفاده کرده‌اید؟

با ۱۳-۱۴  کمیسیون کمیته کارهای مشترکی را آغاز کردیم. با کمیسیون ورزشکاران دوره بین المللی را برگزار کردیم. با کمک کمیسیون همبستگی المپیک و فدراسیون ورزش دانش آموزی، سفیران المپیزم را از بین دانش آموزان تربیت می‌کنیم تا در خانوده و جامعه المپیزم را توضیح دهند. برای طرح سفیران المپیک برنامه ویژه‌ای داریم وبا حضور منتخبین هنرمندان، پزشکان، مهندسان روحانیون، زنان خانه‌دار و …. کنگره خواهیم داشت و از بین آنها سفیران المپیزم انتخاب می‌شوند. با کمیسیون محیط زیست و کمیسیون زنان و کمیسیون آموزش هم همکاری خوبی داشتیم.

تهران پرس: با توجه به اولویت برنامه‌های آکادمی در بحث زنان آیا با کمیسیون بانوان کمیته ملی المپیک نیز همکاری دارید؟

کمیسیون زنان از خدمات آکادمی و همکاری ما استفاده می‌کند و ما و همکارانمان در دوره‌های آنها تدریس می‌کنیم. در بحث بورسیه‌ها نیز از نظرات و حمایت معاونت بانوان وزارت ورزش و کمیسیون زنان استفاده کردیم.

**پول زیاد برای کارهای بی‌ارزش نمی‌خواهم

تهران پرس:  حمایت‌های کمیته ملی المپیک در پیشبرد برنامه‌های آکادمی چگونه است؟

هیئت اجرایی، رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک را همواره کنار خود داشتیم و از حمایت کامل دکتر صالحی امیری برخوردار بودیم. در بحث اعتبارات بودجه‌ای نبستیم و تنها در مورد یک حداقلی صحبت کردیم اما تقریبا هر چه خواستیم در اختیار ما قرار دارد. هم دکتر صالحی امیری از ما حمایت می‌کند و هم من پول زیاد برای کار بی‌ارزش نمی‌خواهم. حمایت دبیرکل  را همواره داشتیم. زمانی که مهندس شهنازی دبیرکل بود هیچ محدودیتی نداشتیم و اکنون نیز با حضور آقای سعیدی این حمایت‌ها ادامه دارد. ارتباط خوبی با هیئت اجرایی داریم و در طرح بورسیه‌ها نیز حمایت کامل از ما داشتند.

** در سال جدید ۲۲ طرح بازسازی و نو سازی خواهیم داشت

تهران پرس: در بحث تجهیزات و امکانات شرایط آکادمی ملی المپیک چگونه است؟

بخشی از آکادمی که افت آن مشخص بود، نگهداری از ساخت و ساز تجهیزات بود. بعد از حادثه در موتورخانه آکادمی حدود ۵ میلیارد تومان برای نوسازی اساسی بخش سرمایش و گرمایش، نوسازی اساسی سالن همایش استاد فارسی، محوطه سازی، بازسازی نمازخانه و تهیه دو کلاس جدید هزینه شده است. البته سالن‌های بالای سنجش در اوج گرما شرایط راضی کننده‌ای ندارند. ما بررسی کردیم و این بخش سقف کاذب ندارد و پشت پنجره آنها هواساز داریم که باید تقویت شود.

در سال جدید ۲۲ مورد طرح بازسازی و نوسازی خواهیم داشت. ۵۰ عدد لاکر و دو مکان برای سرویس دوش و رختکن آماده می‌کنیم تا ورزشکاران راحت باشند. همچنین سیستم روشنایی و لامپ‌ها باید تعویض و جدید و سیستم نور آکادمی اصلاح  اساسی شود. مرکز آب درمانی و استخر نیز تغییراتی جدی خواهد داشت. تجهیز سالن‌ها ادامه خواهد داشت. یک مدیر اجرایی به مجموعه اضافه شده که کارها را به پیش خواهد برد. ان‌شاالله این فعالیت‌ها  موجب خواهد شد تا چند سال آینده آکادمی روان‌تر و بهتر ارائه خدمات کند.

آسیب‌ها بخشی از ورزش حرفه‌ای است  و ما دپارتمانی ایجاد کردیم که به زودی خبرهای خوبی از آن می‌شنوید و این دپارتمان از آسیب پیشگیری می‌کند.IOC  یازده مرکز بین‌المللی در این زمینه ایجاد کرده و ما به دنبال اخذ مجوز بین المللی برای ایران هستیم. دپارتمان قلب ما به خوبی مشغول کار است و معاینه قلب ورزشکاران جزو خدمات عادی ما محسوب می‌شود. برای آینده در حوزه بین المللی زمان بیشتری صرف می‌کنیم و طرح بورسیه‌ها نیز تقویت شده و ادامه خواهد داشت.

تهران پرس: فدراسیون‌ها چقدر از برنامه‌ها و دوره های آکادمی حمایت و استقبال می‌کنند؟

در مجموع هماهنگی با فدراسیون‌ها را خوب می‌بینیم چرا که بسیاری از فدراسیون‌ها از برنامه‌های ما استقبال می‌کنند و در دوره‌های مختلف افرادی را معرفی می‌کنند ولی باید این هماهنگی بهتر شود. ما سیستم ارتباطی خود را با آنها قوی‌تر کردیم و تبلیغ می‌کنیم و آنها هم باید قدم‌هایی را بردارند. در طرح بورسیه‌ها و دوره‌های روانشناسی نیز فدراسیون‌ها استقبال و حمایت کردند و از این طرح‌ها بهره می‌برند.

تهران پرس: دوره روانشناسی کار خوبی بود که در آکادمی برگزار شد آیا با توجه به لزوم حضور روانشناسان در کنار ورزشکاران، فدراسیون‌ها از روانشناسانی که آکادمی تربیت کرده است، استفاده می‌کند؟

تا مدتی قبل شرایط به گونه‌ای بود که خود ما روانشناس‌ها را شناسایی و هزینه حضور آنها را در فدراسیون‌ها می‌دادیم و به فدراسیون‌ها می‌فرستادیم اما اعضای هیئت اجرایی بنا به دلایلی از جمله محدودیت مالی و لزوم فعال کردن فدراسیون‌ها تصمیم گرفتند که خود فدراسیون‌ها اگر نیاز دارند روانشناس استخدام کنند. در ارزیابی برنامه‌های فدراسیون‌ها در کمیته ملی المپیک از آنها سوال می‌شود آیا بدنساز، پزشک و روانشناس دارید یا نه؟ اگر نداشته باشند نمره منفی می‌گیرند ضمن اینکه این موضوع مطالبه رسانه  و ورزشکاران نیز است.

از زمانی که در کمیته ملی المپیک به عنوان رئیس حضور داشتم به همراه دکتر واعظ این کار را شروع کردیم و امروز داشتن روانشناس یک مطالبه است. مرکز روانشناسی ما روانشناس استخدام نمی‌کند بلکه خدمات مشاوره ذهنی و  روانشناسی به ورزشکاران ارائه می‌دهد و در چاپ و نشر و سمینار و دوره کاملا فعال است.

* به دنبال درآمدزایی از فدراسیون‌ها نیستیم

تهران پرس: آکادمی ملی المپیک در سال‌های گذشته طلب‌های زیادی از فدراسیون‌ها داشت. این طلب‌ها دریافت شده است؟

به بهانه این سوال اجازه دهید یک نکته را یادآوری کنم. سیاست‌های دکتر صالحی امیری و هیئت اجرایی به این سمت رفته که از فدراسیون‌ها دنبال درآمدزایی نباشیم. حتی سالن فارسی نیز رایگان در اختیار فدراسیون‌ها است. دکتر صالحی امیری و هیئت اجرایی این دلیل را دارند که کمیته خودش به فدراسیون‌ها پول می‌دهد و نباید از طرف دیگر از آنها پول بگیرد. دنبال درآمدزایی نیستیم و دوره‌ها و خدمات ما رایگان است. در سال ۹۷ در حدود ۲۰۰ میلیون تومان درآمدزایی داشتیم  اما اگر به دنبال درآمدزایی بودیم شاید ۲ میلیارد پول به دست می‌آوردیم اما این نکته مهم است که این پول را از کجا می‌آوردیم؟ از خود فدراسیون‌ها که خودمان به آنها پول می‌دهیم؟ ما از شرکت کنندگان آزاد قدری پول می‌گیریم ولی با فدراسیون‌ها بده بستان مالی نداریم؛ البته فدراسیون‌ها پول غذا و هتل را پرداخت می‌کنند. فکر می‌کنم طلب آکادمی از فدراسیون‌ها که بیشتر مربوط به هتل بوده نیز تسویه شده است و ما درگیر آن نبودیم.

** هیچ چیزی برای المپیکی‌ها از قلم نیفتاده است

تهران پرس: آکادمی ملی المپیک در یک سال مانده به المپیک ۲۰۲۰ توکیو به طور کامل آمادگی میزبانی از ورزشکاران و فدراسیون‌ها را دارد؟

ما آماده پذیرایی از بچه‌های المپیکی برای انجام تمرین و تست و سایر خدمات هستیم. یک دوره و برنامه بسیار سنگینی را با همکاری دکتر سجادی و پیمان فخری تدوین کردیم و دوره‌های مخصوص کاروان ۲۰۲۰ در بحث پزشکی، فرهنگی، دوپینگ و … برگزار خواهد شد و آثار مثبت آن را خواهید دید.

این کار زمان دکتر رحیمی شروع شد وبا حضور دکتر سجادی و سپس پیمان فخری ادامه یافت و خواهید دید هیچ چیزی برای المپیکی‌ها نیست که از قلم افتاده باشد. از اوایل شهریور این دوره‌ها آغاز خواهد شد. بسیاری از فدراسیون‌ها برای آماده سازی ورزشکاران امکانات کافی دارند اما اگر لازم باشد ما در خدمت آنها خواهیم بود و درِ آکادمی به روی این عزیزان باز است.

تهران پرس: در خصوص عضویت در کمیسیون فرهنگ و آموزش انوک و دستاورهای آن نیز توضیح دهید.

انوک از کمیته ملی المپیک کاندیدا خواست و آنها پس از بررسی سوابق و رزومه افراد از جمله تحصیلات، پست‌های قبلی، تجربیات ورزشی، کتب، مهارت زبانی و سطح علمی بنده را پذیرفتند. در کمیسیون فرهنگ و آموزش انوک ۹ نفر هستیم که از میان حدود ۲۰۰ کشور انتخاب شده‌ایم. من عضو کنگره قهرمانان فرهنگ و آموزش المپیک نیز هستم که ۸۵ نفر از کشورهای مختلف در آن حضور دارند و من سفیر فرهنگ و آموزش المپیک هستم.

اجلاس قبلی در سوچی و اجلاس بعدی همزمان با بازی‌های ساحلی در قطر است. در جلسات قبل گزارشی ارائه کردم که در بین اعضا از بهترین‌ها بودیم. مسافرت‌های من در این دو پست رایگان است و هزینه‌ای را به کشور تحمیل نمی‌کنم و تلاش می‌کنم بهترین حضور را داشته باشم.

** یکی از دستگاه‌های نظارتی ۴ شغل برای من عنوان کرد!

تهران پرس: در مقطعی بحث جدایی شما از آکادمی ملی المپیک مطرح شد. این موضوع را به صورت شفاف بیان می‌کنید؟

این موضوع به شکل نامناسب و غیر حقیقی مطرح شد. من در آن زمان سکوت کردم و حالا می‌توانم در آن مورد توضیح دهم. اینکه گفته شد کارهای آکادمی باید سرعت بگیرد حرف درستی بود و می‌بینید که این کار در حال انجام است. ما به یک مدیر اجرایی برای تسریع کارها نیاز داشتیم که انجام شد چرا که بنده بنا داشتم از نیروهای خود کمیته و آکادمی استفاده کنم.

بود و نبود یک فرد مانند من آنقدر مهم نیست که بخواهد جنجالی ایجاد کند. فرض کنید از فردا من نباشم هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و فرد دیگری در جای من  قرار می‌گیرد که بهتر خدمت می‌کند. پس بود و نبود ما موضوع مهمی نیست. آنچه در مورد من مطرح شد این بود که برخی از دستگاه‌های نظارتی حسب وظایف و اختیارات قانونی که دارند سوال کردند و گفتند که قراخانلو دو شغله است من به صورت شفاف توضیح می‌دهم که چه شغل‌هایی برای من عنوان شده بود. در واقع از سوی یکی از دستگاه‌های نظارتی برای من به اصطلاح ۴ شغل مطرح شد.

اول اینکه رئیس انجمن علمی رشته خودم هستم. با افتخار  اعلام می‌کنم که به طور انتخابی در انجمن علمی تربیت بدنی که در آن کار کاملا داوطلبی و بدون پول است فعالیت می‌کنم. دوره ریاست من ۴ ساله است و شغل محسوب نمی‌شود. من همواره به نظر دستگاه‌های نظارتی با ادب و احترام پاسخ می‌دهم و به این مورد نیز پاسخ دادم چون آن را حقشان می‌دانم و هر تصمیمی بگیرند با رضایت و ادب می‌پذیرم.

دوم گفتند عضو هیئت مدیره یک موسسه فرهنگی ورزشی هستم. گفتم این موسسه را درست کردیم و فقط ثبت کردم  و هیچ فعالیتی نداشته چون از نظر زمانی نتوانستم آن را فعال کنم بنابراین موسسه مورد نظر هیچ فعالیت و درآمدی ندارد.

سوم اینکه  گفتند من عضو هیئت مدیره موسسه “ژن ورز” هستم.  در پاسخ گفتم با افتخار من به عنوان استاد دانشگاه، پیرو صحبت‌های بزرگان کشور کارآفرینی کردم. من و دو نفر از همکارانم پس از دو سال مانند یک اختراع، یک روش مطالعات ژنتیکی را برای اولین بار در کشور عملیاتی و اعلام کردیم از بزاق دهان می‌توان استعدادیابی ژنتیکی ورزشی و  فردی سازی تمرینات را پیاده کنیم.

در دانشگاه تربیت مدرس و در پارک علم و فناوری یک موسسه را درست کردیم و در مرحله پیش رشد بودیم. ۱۰ میلیون تومان وام گرفتیم که ۶ میلیون آن را برای یک میز در آنجا از ما پس گرفتند و من تا الان حدود ۴۵ میلیون تومان از خودم خرج کردم و یک ریال درآمد نداشتم ولی به لطف خداوند و تلاش همکارانم کار خیلی خوب پیش می‌رود و این کار علمی در حال تثبیت است. این پارک علم و فناوری بود که از ما خواست شرکت تشکیل دهیم.

فعلا در جایی هستیم که دخل و خرجمان در این شرکت یکی نیست و هنوز نتوانسیم یک دفتر خوب اجاره و خرج تبلیغات کنیم. این هم به اصطلاح شغل سوم من عنوان شده و من به دوستان گفتم اگر این شغل است از بین ریاست آکادمی و عضویت در هیئت مدیره این شرکت، یکی را انتخاب می‌کنم. احساس می‌کنم اینکه اگر در پارک علم و فناوری یک شرکت پیش رشد راه بیندازیم شغل نیست اما اگر آقایان فکر می‌کنند شغل است من یکی از این دو را نگه می‌دارم.

به اصطلاح شغل چهارم من نیز ریاست آکادمی ملی المپیک است. تمام ماجرای من این بود و در واقع سه مورد فعلی از وظایف ذاتی یک استاد دانشگاه محسوب می‌شود و شغل نیستند.

چون ریاست کمیته را در سال‌های قبل بر عهده داشتم و رئیس هیئت اجرایی بودم حق آنها می‌دانم که کار من را بررسی کنند. خداراشکر هیئت اجرایی حامی و یاور من بود و رئیس کمیته ملی المپیک و دبیران کل و خزانه‌دار همواره کنار ما بودند و ما در آکادمی در حال پیگیری سیاست‌های کمیته و هیئت اجرایی هستیم و هیچ مشکلی نیست. از سوی دیگر حتما براساس نظر دستگاه‌های محترم نظارتی عمل خواهیم کرد و کاملا تابع قانون خواهیم بود.

** کسانی که انتخاب اسامی کاندیداهای OCA را به من ارتباط دادند گناه کردند

تهران پرس: بسیاری شما و نصرالله سجادی را حلقه اصلی فکری کمیته ملی المپیک و صالحی امیری می‌دانند و شاید این موضوع در دوران معرفی کاندیداهای کرسی‌های OCA بیشتر دیده شد.

من سوگند یاد می‌کنم وقتی اسامی اعلام شد تازه مطلع شدم و من در آن مورد یک کلام هم طرف مشورت نبودم به دلیل اینکه ظاهرا ایام تعطیلات بود و زمان کم بود اسامی به سرعت ارسال شد. کسانی که انتخاب اسامی را به من مرتبط کردند اشتباه و گناه کردند. وقتی اسم خودم را در لیست دیدم تعجب کردم چون هنوز در OCA یک پست دارم و اگر از من می‌پرسیدند می‌گفتم مرا معرفی نکنید چون در آنجا مسئولیت دارم. متاسفانه در انتشار برخی خبرها کم دقتی می‌شود.

دکتر صالحی امیری تجربیات زیادی دارد و مدتی سرپرست و کاندیدای وزارت ورزش و جوانان بود، ضمن اینکه ارتباطات وسیعی در ورزش دارد. تا جایی که اطلاع دارم اهل مشورت گرفتن است و در یک نظام گسترده از افراد مختلفی مشورت می‌گیرد که من هم یکی از نفراتی هستم که دکتر صالحی امیری در برخی از موارد از من نظرخواهی می‌کند. رئیس کمیته ملی المپیک شورای مشورتی دارد که من هم در کنار تعداد محدودی از نفرات در آن حضور دارم و هر چه صلاح بدانند به شور می‌گذارند.

دکتر صالحی‌امیری هیئت اجرایی، دبیرکل، کمیسیون‌ها و … را دارد که از نظرات آنها استفاده می‌کند و هرگز اینطور نیست که یکی دو نفر بتوانند تفکر غالب را ارائه کنند بلکه به نحوی شایسته و موثر و با اظهار نظر تعداد قابل توجهی از افراد با سابقه و دارای اهلیت کارها پیش می‌رود. من هم کوچکترین عضو در این جریان وسیع هستم و امیدوارم در پیشبرد امور ورزش کشور بتوانم با خیرخواهی، دلسوزی و نگاه تخصصی انجام وظیفه کنم.

 

تهران پرس: در خصوص جدا شدن مجتبی عابدینی از آکادمی چه صحبتی دارید؟

جدا شدن مجتبی عابدینی عزیز از آکادمی برای ما خوشایند نیست و علیرغم میل باطنی ما بوده و همان طور که خودش توضیح داد بنابر نظر دستگاه‌های نظارتی بوده و کمیته و آکادمی هم از آن پیروی کرده‌اند. اینکه مجتبی عزیز به عنوان قهرمان دائما در آکادمی رفت و آمد دارد هم برای ما ارزشمند و مغتنم است و برای ایشان بهترین آرزوها را دارم.

گفت‌وگو از محیا شهسواری

انتهای پیام/

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort