×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
تابستان داغ پیروزی‌ها؛ روایت پاکسازی لبنان از لوث تکفیری‌ها


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس، پایگاه خبری العهد تریبون رسانه‌ای محور مقاومت در مطلبی به بررسی جزئیات آزاد سازی شرق لبنان از دست گروه‌های تروریستی و موازنه‌های نظامی و میدانی این درگیری‌ها و بیان جزئیات دقیق تسلط مقاومت بر قصیر و نقش سیدحسن نصرالله در این عملیات پرداخته است.

چکیده

– استان حمص به دلیل موقعیت استراتژیک و نیز مواضع نظامی و منابع اقتصادی سوریه دارای اهمیت فراوانی است.

– منطقه قصیر به مثابه پل عبور تروریست‌ها برای رسیدن به شمال لبنان اهمیت زیادی داشت.

– محور مقاومت عملیات مهمی به منظور پاکسازی تپه استراتژیک مندو ترتیب داد.

– محور مقاومت همچنین توانست پروژه رسیدن به شمال لبنان و نیز جدایی منطقه البقاع از حمص که توسط تروریست‌ها طراحی شده بود را از بین ببرد.

منطقه قصیر به عنوان منبع تاسیسات آبی دارای اهمیت زیادی بود و همواره درگیری در اطراف آن زیاد بود.

– سیدحسن نصرالله مسئول تعیین جهت حمله مقاومت به تروریست‌ها در قصیر بود.

– مبارزان مقاومت در این عملیات با تروریست‌ها در سوریه نیز روبرو شدند.

– حمایت های بین المللی و نیز شبکه‌های ماهواره‌ای و خارجی از تروریست‌ها در آن زمان بسیار قابل توجه بود.

– پس از عملیات‌های مقاومت در قصیر، تروریست‌های این منطقه خواستار مذاکره شدند، اما شروطی که مقاومت تعیین کرد را نپذیرفتند.

روایت به شرح اهمیت این نبرد و پروژه هایی که تروریست‌ها آماده کرده بودند و نیز چگونگی نابود کردن آنها توسط مقاومت می‌پردازد.

اصل روایت؛ حمص و اهمیت محافظت از آن

در وهله اول باید اشاره کنیم که حمص از شرق به استان های دیرالزوروارقه و از غرب به استان طرطوس متصل و در قلب شش استان واقعه شده است. درواقع حمص قلب کشور سوریه به شمار می‌رود. همچنین این استان به صحرای عراق که متصل به ایران است نیز وصل شده و از مهم ترین امتیازات آن این است که زمانی که به مرزهای لبنان می رسد، به شمال این کشور متصل می‌شود.

در وهله دوم، اهمیت استان حمص، از نظر ارزش اقتصادی آن است. این استان دارای میدان‌های بزرگ نفت و گاز بوده و یکی از مهم ترین استا‌ن‌های سوریه به شمار می رود که ثروت عظیمی در آن ذخیره شده است.

حمص از نظر نظامی نیز اهمیت فراوانی برای سوریه دارد؛چراکه تاسیسات زیادی از جمله چندین فرودگاه مانند فرودگاه (T4)،فرودگاه الشعیرات که یکی از مهم ترین پایگاه‌های هوایی سوریه است به اضافه منابع استراتژیک ارتش سوریه در این استان قرار دارد.

اهمیت شهر قصیر

پس از تشکیل گردان‌های مسلح موسوم به فاروق در سوریه، نبرد قصیر ضربه محکمی به این گردان‌ها زد.

قصیر، اولین پایگاه لجستیکی گروه‌های مسلح در سوریه بود. افراط گرایان خارجی که به سوریه می‌آمدند، از این منطقه عبور می‌کردند و در واقع قصیر، ایستگاه انتشار این افراد مسلح خارجی و سلاح‌های آنها بود.این استان همچنین تا استان‌های دیرالزور و الرقه و حتی حلب کشیده می‌شود.

تل مندو

کاملا روشن است که محور متجاوز به شدت وابسته به قصیر بود و برای تامین و آماده سازی سایر کانون‌های عملیاتی خود از این منطقه استفاده می‌کرد. دشمن پس از تسلط کامل بر قصیر، تلاش کرد تا از طریق سیطره بر تل مندو، به شمال لبنان برسد.

در مارس ۲۰۱۳ ، تروریست‌ها آخرین پروژه خود را نیز نهایی کرده و کنترل تل مندو را به دست گرفتند.

زنگ خطر

در سال ۲۰۱۳ تشکیلات حزب الله در خط ارتباطی تعدادی از روستاها که از منطقه حوش السید در جنوب آغاز شده و تا منطقه صفصافه،حمان و لاذقیه کشیده می‌شد، مستقر شدند. این خط دفاعی به منظور مقابله با حملات تروریستی بود.

منطقه تل ماندو از جهت شرق در دست تروریست‌ها بود و از سمت غرب برخی از تشکیلات ارتش سوریه مانند فرودگاه ضبعه در آنجا دیده می‌شد.در این زمان، منطقه تل مندو به جز منطقه شرقی رودخانه و روستای مسیحی نشین ربله و برخی مناطق متفرقه در راه‌ها محاصره شده بود.

البته ارتش سوریه در برخی از نقاط اطراف قصیر از جهت شرق، حضور داشتند؛ اما به طور کلی این شهر در دست تروریست‌ها بود.در این مرحله حزب الله تصمیم گرفت تا به دفاع از روستاها بپردازد. در این زمان گروه‌های تروریستی تلاش می‌کردند تا عملیات‌های هجومی ضد روستاها ترتیب دهند که محور مقاومت در این عملیات‌ها موضع دفاعی داشت، البته درمواقع ضروری عملیات‌های خاص نیز انجام می‌داد.

تسلط تروریست‌ها بر تل مندو به مثابه یک زنگ خطر بود. پیش از این موضع مقاومت در مقابله با تروریست‌ها، دفاع از موجودیت سوریه در حمص و حلب و حرم حضرت زینب(س) و همچنان در چارچوب مقدسات بود. اما در سال ۲۰۱۳ و پس از تسلط تروریست‌ها بر منطقه استراتژیک تل مندو، این موضع تغییر کرد.

بازپس‌گیری تل مندو

پس از سیطره تروریست‌ها بر تپه استراتژیک مندو، ارتش سوریه تلاش‌هایی به منظور بازپس‌گیری آن انجام داد. چندین نفر از نیروهای ارتش سوریه در عملیات بازپس‌گیری تل مندو به شهادت رسیدند، اما نتیجه‌ای حاصل نشد.درگیری در این منطقه بسیار دشوار بود؛ چرا که یک رودخانه با موانع طبیعی زیاد در این منطقه وجود داشت و نیروهای مقاومت باید رودخانه‌ای به عرض ۲۱ متر از آب جاری را رد می‌کردند، سپس به حملات خود ضد دشمن که در ارتفاع هفتاد متری مستقر بود، می‌پرداختند.

زمانی که فرماندهی پس از ۱۵ روز تسلط تروریست‌ها بر تل مندو در مارس ۲۰۱۳ تصمیم گرفت که محور مقاومت اقدام به حمله ضد مواضع آنها کند، عملیات شناسایی آغاز شد. دراین زمان محال بود که مقاومت، تل مندو را به نفع گروه‌های تروریستی تخلیه کند.

توصیه‌های سیدحسن نصرالله: حمله فقط تا حد تپه

در این زمان سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله توصیه کرد که حمله تنها تا حد تپه ماندو و برخی از مرزهای آن باشد. این توصیه در واقع تحت عنوان حمله در چارچوب دفاع از مرزهای این تپه بود.

یکی از مشکلات مقاومت در این عملیات، وجود برخی منازل مسکونی در کنار تپه بود که نباید حمله به آن مناطق می‌رسید.

این عملیات در شب و درحالی که هوا بسیار سرد بود انجام شد.مبارزان در عملیات خود بسیار راسخ و ثابت قدم بودند. مبارزان می‌دانستند که تروریست‌ها تسلیم نشده و برای بازپس گیری مواضع خود تلاش خواهند کرد. این مبارزان یک پیاده نظام تشکیل دادند.

این عملیات از نظر تشکیلات،بسیار کوچک بود. سه گروه پیاده نظام که ماموریت آنها صعود و تسلط بر تپه بود به اضافه تشکیلات پشتیبانی سلاح گرم در این عملیات حضور داشتند. زمان عملیات ساعت شش صبح بود.

مبارزان مقاومت در این عملیات با دشواری‌های زیادی از جمله مه انبوه، سردی هوا و خیس شدن در آب رودخانه روبرو شدند. حدود ساعت ۸:۱۵ اجازه حمله صادر شد. در این زمان پیاده نظام ها وارد عمل شده و با تخریب سنگربندی های متجاوزان، درگیری آغاز شد. بسیاری از تروریست ها کشته شده و بقیه عقب نشینی کردند. در این زمان مقاومت بر تپه مسلط شد، اما می دانست که با واکنش این متجاوزان روبرو خواهد شد.

اجازه برای گسترش عملیات

پس از آن دشمن ۴۰۰ متجاوز را برای مقابله بسیج کرد که به هشت شکل هماهنگ شروع به حمله کردند.آنها به صورت ۵۰ نفری از تپه بالا می رفتند و درگیری به صورت نفر به نفر بود که از ساعت ۱۲ ظهر تا طلوع آفتاب ادامه داشت.

در این زمان مقاومت دریافت که برای حفظ تپه باید عملیات خود را گسترش دهد؛ به همین دلیل اقدام به آزادسازی مناطق نزدیک این تپه کرد که در این عملیات تعداد شهدای مقاومت بالا رفت.

در این مرحله و با ادامه حملات تروریست ها، دفاع از تل مندو از داخل و اطراف آن ممکن نبود. بنابراین تصمیم فرماندهی براین شد که مبارزان به آزادسازی روستای قادش که در اطراف روستاهای منصوریه و اسعدیه بود بپردازند. این عملیات هجومی یک هفته بعد از حمله مقاومت به تل مندوانجام شد.

سرکوب پروژه رسیدن به شمال و جداکردن بقاع از حمص

در روز اول این اقدام، عملیات کاملا موفقیت آمیز بود و اصل نیروهایی که به این منظور آماده شده بودند ۳۰۰ نفر بودند. منطقه در برابر مبارزان مقاومت بازشده و آنها باید پیشروی می‌کردند. در این زمان نیروهای متجاوز بسیار خسته بودند.

در این درگیری دو محور در برابر نیروهای مقاومت بود؛ محور اول رسدین به سقمانیه که در همان روز انجام شد و محور دوم رسیدن به رضوانیه.رضوانیه نیز آزاد شد و مبارزان موردحمله تروریست‌ها قرار گرفتند.

در روز دوم نیروهای متجاوز طی یک عملیات تا منطقه عین التنور پیشروی و تلاش کردند تا درمحور برهانیه به مبارزان مقاومت حمله کنند. اما به لطف خداوند این عملیات آنها با شکست مواجه شد و نیروهای مقاومت اقدام به ورود به منطقه سقمانیه به سمت عثمانیه و بیت رحیل کردند.در پایان روز دوم، مقاومت بر حدود ۱۱ روستا مسلط شد.

در روز سوم عملیات، نیروهای مقاومت حدود ۲۲ روستا را آزاد کردند. می‌توان گفت که مقاومت از خلال این عملیات به هدف نهایی خود در این درگیری رسید.

از جمله دلایلی که منجر به سرکوب کامل تروریست ها در این منطقه شد، سرعت بالای مبارزان مقاومت،وحشت نیروهای متجاوز، خسارت بالای نیروهای دشمن در تلاش‌های نخست برای بازپس‌گیری تپه و مهم تر از همه یاری خداوند بود.

در نهایت دستاورد این عملیات این بود که محور مقاومت اسلامی درگیری غرب رودخانه را با ازبین بردن پروژه رسیدن به شمال و نیز نابود کردن پروژه جدایی البقاع از حمص که گروه‌های تروریستی طراحی کرده بودند به پایان رساند.

مقاومت اسلامی درگیری غرب رودخانه را با سرکوب پروژه های تروریست‌ها به پایان برد. اما شهر قصیر همچنان به عنوان پایگاه لجستیکی اصلی گروه‌های تروریستی باقی ماند.

قبل از نبردهای تل مندو و قصیر ونیز پیش از درگیری های غرب رودخانه، تروریست‌ها مشغول جنگ مرزی بودند. آنها حملاتی را برای کنترل مناطق منتهی به سوریه آغاز کرده بودند.متجاوزان شروع به حرکت به سمت گذرگاه جوسیه کردند و منطقه ۱۴ را به دست گرفتند. این گذرگاه باید پس گرفته می شد که مجاهدان مقاومت طی عملیاتی موفق به این کار شدند.

در عملیات جوسیه،ارتش سوریه به صورت پراکنده مستقر شده بود. هر نقطه از استقرار ارتش سوریه از نظرمقاومت به عنوان زمینه‌ای برای اجرای این عملیات در نظر گرفته شد.

مبارزان اقدام به عملیات هجومی دوم خود کردند که طی آن منطقه ای به مساحت حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع را که شامل روستاهای جوسیه،عاطفیه،سعیدیه،زراعه و دوثریه بود را هدف گرفتند.این عملیات هم زمان با آغاز کشتارهای تروریست‌ها درعاطفیه که منجر به قربانی شدن ۱۷ غیرنظامی شد،آغاز گشت.

درگیری از ساعت ۱ ظهر آغاز شد که طی آن یکی از نیروهای مقاومت به شهادت رسید و پیش از غروب آفتاب، این عملیات هجومی تقریبا به همه اهداف خود رسید.

در روز دوم نیروهای کمکی به منظور پاکسازی کامل، رسیدند. مقاومت موفق شد تا یک تانک ارتش سوریه که تروریست‌ها آن را گرفته بودند پس بگیرد.

از جمله امتیازات این عملیات، مانورهای چرخشی آن بود.در این عملیات مقاومت بر مجموعه از مواضع مسلط شد و تروریست‌ها در منطقه ای به نام تل حنش، ده‌ها تجهیزات نظامی خود را رها کرده و پا به فرار گذاشتند. به این ترتیب مبارزان مقاومت به هدف خود در این عملیات نیز دست یافتند.

مقاومت هنوز منطقه ای به نام دوثریه برای رسیدن رسیدن به قصیر پیش رو داشت.نیروهای مقاومت حدود دو روز در این منطقه به مبارزه پرداخته و چهار نفر از آنها به شهادت رسیدند.

لازم به ذکر است که منطقه قصیر منبع تاسیسات آبی بوده و در آن روزها درگیری های فراوانی در اطراف این شهربود.منبع تصفیه آب نیز در این منطقه وجود داشت که پر از کلر بود. در این زمان دشمن از یکی از متجاوزان خود خواست تا خودش را با کلر منفجر کرده و تعداد زیادی از نیروهای مقاومت را به قتل برساند. اما مبارزان مقاومت قبل از رسیدن این متجاوز به تاسیسات او را کشتند.درگیری میان نیروهای مقاومت و تروریست ها در این منطقه تا زمان شروع حمله به قصیر ادامه داشت.

تعداد درگیری‌هایی که مقاومت در جریان عملیات در شرق رودخانه انجام داد به شرح زیر است:

– روز اول: ۴۶ درگیری عادی و یک درگیری شدید

– روزدوم: ۶ درگیری عادی و ۵ درگیری شدید

– روزآخر: ۱۸ درگیری شدید.

ویژگی‌های عملیات:

– سرعت عمل تشکیلات مقاومت

– مانورهای چندگانه، نیروهای مقاومت در این عملیات به هفت محور جنگی حمله کردند.

– درگیرهای نزدیک و استفاده زیاد از آتش

– استفاده از مانورهای چرخشی که منجر به فرار تروریست‌ها می‌شد.

قصیر؛ سیدحسن نصرالله مسیر حمله را مشخص می‌کند.

در این زمان سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله اعلام کرد که حمله باید از سمت شمال و نقاط تماس مبارزان با قصیر باشد.در نبرد قصیر، مقاومت با برجسته ترین تشکیلات جنگی که تحت عنوان انقلاب سوریه فعالیت می‌کردند مواجه شد. گفته می‌شد که تعداد تروریست‌های این منطقه حدود ۶ هزار نفر با تجهیزات بالا بود.

ارزش این نبرد به دلیل سرکوب پایگاه لجستیکی بود که انقلاب سوریه را تامین می‌کرد و نیز این عملیات موجب شد تا دشمن استراتژی خود را تغییر دهد. در آن مرحله، داعش هنوز ظهور نکرده بود، اما همچنان بخشی از چارچوب کلی انقلاب سوریه بود. جبهه النصره در قصیر حضور داشت و گردان‌های فاروق نیز جزء قوی ترین گروه‌های تروریستی بودند که به طور کامل بر مناطق سوریه تسلط داشتند.

پوشش و حمایت بین المللی از تروریست‌های قصیر در آن زمان بسیار قابل توجه بود و این متجاوزان همچنین حمایت های زیادی از طریق ترویج رسانه‌ای افکار خود از سوی شبکه‌های ماهواره ای و خارجی دریافت می‌کردند.

به طور کلی، از نظر کیفیت سلاح و توانایی جنگی، میان مقاومت و گروه‌های تروریستی تعادل برقرار بود؛ اما از نظر تعداد، برتری با تروریست‌ها بود.

عملیاتی که در مه ۲۰۱۳ انجام شد دارای چهار مرحله بود.

در روز اول عملیات نیروهای مقاومت از چند جهت به شهر قصیر حمله کرده و موفق به تحقق ۷۰ درصد از اهداف خود شدند.

در روز ششم، درگیری شدیدی میان مقاومت و متجاوزان رخ داد که تروریست‌ها اقدامات دفاعی خود را تا عمق منطقه کشانده بودند. پس از روز ششم، نیروهای مقاومت برای یک حمله اصلی دیگر آماده شدند.

با نزدیک شدن روز دهم درگیری‌ها،تروریست‌ها تلاش کردند تا از خارج قصیر، و از طریق منطقه عبودیه خود را تقویت کنند،اما نیروهای مقاومت در این منطقه با آنها درگیرشده و تروریست‌ها را برگرداندند.

رزمندگان مقاومت به سمت منطقه دحیرج پیشروی کردند،از هر گذرگاهی که می توانست به قصیر برسد دورزدند و کل منطقه را بستند تا از هرگونه نفوذ احتمالی به داخل قصیر جلوگیری کنند.علاوه براین، دفاع ملی با همکاری مقاومت،عملیاتی تهاجمی را آغاز کرد که در آن برمجموعه ای از نقاط که مهمترین آنها فرودگاه ضبعه و منطقه جوادیه بود، مسلط شد.

با آماده سازی برای تهاجم بزرگ نهایی ، نبرد تقریباً در روز چهاردهم آغاز شد و هدف اصلی شهرداری بود. این حمله تقریباً ساعت ۷ صبح آغاز شد و در پایان روز و در غروب آفتاب شهرداری در دست مبارزان مقاومت بود. براساس یک تخمین ، دو هزار تروریست در این عملیات کشته شدند.لازم به ذکر است که پیش از این عملیات، گروه‌های تروریستی به منظور خروج خواستار مذاکره با مقاومت بودند که با شرایطی که مقاومت برای آنها تعیین کرد به توافق نرسیدند.

پس از شهرداری، نوبت به مدار شمالی رسید. ساعت ۱۲ شب، نشانه های فرار تروریست‌ها کاملا دیده می شد. البته این امر به دلیل تعداد زیاد کشته شدگان و تلفات بالای آنها در عملیات قبلی منطقی بود. در نهایت با طلوع سپیده روز شانزدهم عملیات،تروریست ها در حال فرار از قصیر به سمت شرق بودند.

به این ترتیب، درگیری قصیر تمام شد و مقاومت به موضع دفاعی خود بازگشته و همچنان به عنوان تهدیدی برای تکفیری‌ها در ارتفاعات سوریه و لبنان باقی ماند.در اواخر سال ۲۰۱۳ تروریست‌ها همه نیروهای خود را از قصیر و القلمون جمع کرده و از ۳ نقطه شروع به حمله کردند: منطقه تل الحنش و ۱۴ و عبودیه. این حملات حدود بیست روز ادامه داشت. پس از بیست و پنج روز، نیروهای مقاومت طی یک عملیات چرخشی، به طور کامل بر این مناطق مسلط شدند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort