×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
گزارش نشست سالانه انجمن‌های مستقل/  از عذرخواهی فتاح تا درخواست دادستان از دانشجویان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس، دومین روز از بیستمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با شعار « عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالت طلبی اخلاقمدارانه» در دانشگاه خوارزمی برگزار شد. 

در مدت دو روزی که از برگزاری این نشست می‌گذرد بسیاری از مسئولان و چهره های سیاسی در جمع ۴۰۰ نفر از اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به سخنرانی پرداختند که در ادامه گزارش مهمترین بخش های این نشست آمده است.

* فتاح: بدنه جوان رادر بنیاد مستضعفان تقویت می‌کنیم/ در انتخابات سیاسی عمل نخواهیم کرد

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در این نشست با اشاره به « عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالت طلبی اخلاقمدارانه» به عنوان شعار این نشست گفت: برای این شعار خردمندانه که انتخاب کردید تشکر کنم. این شعار خوب نشانه عقلانیت شماست و اگر برنامه ریزی بلند مدت و راهبردی را بر اساس همین شعارتان بنویسید خوب است.

وی ادامه داد: به ۲۰سال رسیدید و حتما به میمنت همین بیست سالگی نمره بیست به ما هم می دهید. این درخت تنومند انجمن اسلامی مثل انقلاب به چهل سالگی خواهد رسید.

فتاح افزود: من باید خدا را شکر کنم که مورد اعتماد رهبر انقلاب قرار گرفتم، آقایی که عزیز ما و آقای ماست.

رئیس بنیاد مستضعفان خطاب به دانشجویان ادامه داد: شما باید انتقاد پذیر و منظم باشید و بعضی موقع خودتان را هم باید نقد کنید و این نیست که همیشه مسئولین و بقیه را نقد کنید.حضرت آقا با آن مشغله ای که دارند با نطم هستند و تجسم و الگو نظم هستند و در جلسات نیز، زودتر و با نظم می آیند.

وی تصریح کرد: ان شاءالله در بنیاد مستضعفان بدنه جوان را تقویت خواهیم کرد و این فرهنگ انقلابی است. تیم ما سعی کرد ارزشی وارد شود. تغییر رفتار سازمانی از سخت ترین کارهاست و ما فکر کنم توانستیم یک خورده تغییر دهیم من در طول چهار سال ۱۷۰ سفر رفتم و الان افسوس می خورم چرا بیشتر نتوانستم بروم.

فتاح تاکید کرد: ما سعی کردیم با مردم صادق باشیم آنچه عمل نکردیم را نگفتیم. ما با ساختار نظام کار می کنیم و رابطه خوب با دولت داریم و ما با دولت کار خواهیم کرد. چه این دولت و چه آن دولت و ما از ارکان دولت به نفع محرومان استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد:وی در خصوص آغاز فعالیت در بنیاد مستضعفان هم گفت: همانطور که در کمیته امداد سیاسی عمل نکردیم و وارد انتخابات نشدیم، در بنیاد مستضعفان هم وارد انتخابات نخواهیم شد و سیاسی عمل نخواهیم کرد چون این را به صلاح بنیاد مستضعفان نمی‌دانیم.

 

فتاح گفت: ما از شعار شما در بنیاد استفاده می کنیم خیلی کلمات پر مغزی در شعار شماست.
ما کارهایی که در شان بنیاد نیست و با روحیه بنیاد سازگاری ندارد انجام نخواهیم داد ما به مناطق محروم بیشتر می‌رسیم و بنیاد علوی را تقویت خواهیم کرد. 

وی ادامه داد: جوانان انقلابی و ارزشی باید در بنیاد بیشتر استفاده شوند که خداراشکر بنیاد تا الان این کار را انجام داده است.

رئیس بنیاد مستضعفان اظهار داشت: باید از آتش به اختیاری درست و باعقلانیت استفاده ببرید. با احساس و با عقلانیت که جواب بدهد. حضور شما در هر جا چون جوان هستید به جامعه شور می دهد. رهبر انقلاب هم اصرار دارند که شما در ارکان نظام وگروهای جهادی وارد شوید.

فتاح با بیان اینکه رهبر انقلاب ما اسوه کتابخوانی است، افزود: ما باید عمق سواد خود را بالا ببریم. این فعالیتهای شما نباید باعث شود درسهایتان رانخوانید. شریف رابطی نخبه بوده ما بایداز شهدا الگوبگیریم اینگونه باید بیایم بالا.

وی با بیان اینکه ظرفیت کشور بالاست و امکانات زیادی داریم، گفت: ماخیلی امیدواریم با همت شما و هدایت رهبر انقلاب جلو برویم. یک عزیزی می گفت که هیچ چیز سر جای خود نیست و من به او گفتم همه چیز سرجای خود است خدا، حق، قران، امام، رهبری، شهدا و مردم. مسئولین سرجای خودنیستند و این درد ماست. اصل عدالت این است که همه بروند سرجای خودشان، یعنی نیروهای ارزشی وفادار، انقلابی، جان برکف بیایند سرکار.

رئیس بنیاد مستضعفان با تأکید بر شفاف‌سازی در امور بنیاد در واکنش به احتمال حضور وی در انتخابات هم گفت: سعی می‌کنم در همین سنگر پاسداری کنم و اگر همین مسئولیت را به خوبی انجام دهم خدا را شکر خواهم کرد.

وی گفت: شماعلاوه براینکه صریح هستید و انقلابی می گویید، اخلاقی نیز باشید، هرچه انسان با وضو باشد بهتراست. یک خواهش دیگر هم اینکه به پدر و مادر خوداحترام بگذارید.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه ما باید اخلاق مدارباشیم، اظهار داشت: مقام اصلی ما مقام گوشه خرابات است. رهبری فرمودند مقام؛ رئیس بنیاد نیست، رئیس امداد نیست، وزرات نیست، ریاست جمهوری نیست، مقام اصلی ما گوشه خرابات است. 

وی در ادامه خطاب به دانشجویان گفت: اگر ما در بنیاد مستضعفان خطایی کردیم گذشت و چشم پوشی نکنید اما اگر دیدید که کار درستی انجام می‌دهیم و ما را می‌زنند شما از ما حمایت کنید.

فتاح در پایان درباره حواشی مربوط به دانشکده خبر هم گفت: از اینجا می‌گویم مخلص اصحاب رسانه هستیم. قصد جسارت نداشتیم اگر اشکالی به عوامل ما از نظر رفتاری بر می‌گردد عذرخواهی می‌کنم. این یک تلنگر برای کسانی بود که باید پیغام را می‌گرفتند.

* رستمی: عده‌ای عمداً تلاش کردند مسیر شعار «آتش به اختیار» را منحرف کنند

حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها هم در این نشست با اشاره به چگونگی شکل گیری این اتحادیه گفت: یک زمان عده‌ای تلاش کردند تا انجمن های اسلامی را که در ابتدای انقلاب با رویکردی شتاب بخش در راستای حرکت انقلاب اسلامی شکل گرفته بود و برکت‌هایی مانند دانشجویان پیرو خط امام را در مقاطعی به همراه داشت را از مسیر خود جدا کنند.

 

رستمی در ادامه با اشاره به اقدامات دانشجویان در این زمان برای بازگشت تشکل‌های دانشجویی به مسیر اصیل انقلابی و اسلامی تاکید کرد: درستی این حرکت زمانی بیشتر دیده شد که بخشی از انجمن‌های اسلامی پس از مدتی دچار مشکلاتی مانند نزدیک شدن به جریان معارض و پناهندگی به نظام سلطه شدند.

وی افزود: توجه به تطبیق شاخص ها و اصلاح درونی و مواظبت از انحرافاتی که ممکن است در مسیر هر حرکت جمعی رخ دهد از لوازم کار تشکیلاتی است. در این مسیر نظارتی انقلابی و هوشمندانه در جریان حرکت لازم است.

رستمی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری از گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان گام دوم خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی تعبیر کردند. بیانیه مخاطب و ماموریتش برعهده جوانان است. البته این که بیانیه گام دوم خطاب به جوانان صادر می شود نافی از رسالت ها و ماموریت های غیرجوانان نیست. این حرکت حرکت پر شتاب و دامنه دار است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  با بیان اینکه ​خطاب بیانیه به جوان ها به معنای استفاده نکردن از افرادی که غیر جوان هستند، نیست.  ادامه داد: برخی به اشتباه از این بیانیه تلقی کردند که رهبر انقلاب دیگر هیچ ماموریتی را به غیرجوان ها واگذار نخواهند کرد و همین موضوع باعث شد از برخی انتصاب های ایشان تعجب کنند.

رستمی گفت: برای مثال در دیدار رهبر معظم انقلاب با جهادگران یکی از سوالاتی که از ایشان پرسیده شد این بود که با توجه به جوانگرایی که در بیانیه گام دوم آمده است چرا در برخی از انتصاب ها از افرادی استفاده می شود که جوان نیستند. رهبر انقلاب نیز در این جلسه در پاسخ با تاکید بر اینکه نباید ابتدای انقلاب و اکنون را با یکدیگر مقایسه کرد فرمودند ما انقلاب را در حالی شروع کردیم که افرادی که با تجربه بودند و می توانستند بار مسئولیت را بر عهده بگیرند زیاد نبودند. اما امروز ما تجربه بلندی داریم و نمی توانیم نسبت به این تجریه ها بی تفاوت باشیم. 

رستمی در ادامه با اشاره به استفاده نادرست برخی از شعار «آتش به اختیار» گفت: مقام معظم رهبری به جوانان فرمودند آتش به اختیار عمل کنید. اما یک عده فهمیده و یک عده از روی تعمد تلاش کردند تا این موضوع را منحرف کنند و آن را به معنای حرکت غیر قانونی، حرکت های بدون محاسبه، بی تدبیری و سنگ اندازی در بدنه اجرایی کشور مطرح کنند.

نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه ها ادامه داد: این در حالی بود که رهبر انقلاب تعریف دقیقی از این عبارت داده و گفتند: در جایی که قوای تصمیم گیری و عاقله درست و دقیق عمل نمی کند آنجا باید نیروهای دغدغه مند و دارای توانایی بر اساس تدبیر و دقت و با توانایی، آتش به اختیار میدان را رها نکنند.

وی افزود: اگر تشکل‌های دانشجویی احساس کردند بدنه سیاستگذار و تصمیم گیر چه در قوه‌های مجریه، قضاییه و مقننه و چه در شوراهای عالی به وظایف خود عمل نمی کنند و یا دارای اختلالاتی هستند، آنگاه است که نمی توانند دست بر روی دست بگذارند و باید بر اساس تشخیص درست و با تدبیر و عقلانیت عمل کنند.

رستمی در خاتمه با اشاره به تجلیل رهبر معظم انقلاب از مطالبه گری دانشجویان گفت: در نکاتی مانند مطالبه شفافیت توسط تشکل های دانشجویی رهبر انقلاب حرکت های جوانان را تحسین می کنند.

* حدادعادل:  شخصا وارد انتخابات ۹۸ نمی شوم

غلامعلی حداد عادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این نشست با اشاره به انتخابات مجلس پیش رو گفت: شخصا وارد انتخابات ۹۸ نمی شوم.

وی افزود: قبول دارم که جوانگرایی باید صورت بگیرد ولی شما باید به تجربه هم اعتقاد داشته باشیم و منظور من از جوانگرایی پیر زدایی است.

حدادعادل افزود: ۵۰ درصد شورایی که برای مجلس تشکیل داده ایم جوان هستند درباره مدارس غیردولتی گفت: مدارس خصوصی عین عدالتخواهی است.

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درب

* منتظری: مطالبه‌گری دانشجویان ما را از انحراف باز می‌دارد‌‌

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، از برنامه‌های دیگر بیستمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور بود.

 

حجت الاسلام منتظری در بخشی از سخنان خود ضمن درخواست از دانشجویان برای مطابله‌گری گفت: هر موقع در قوه قضاییه، در قوه مجریه انحراف دیدید مطالبه‌گری کنید که مطالبه‌گری شما ما را از انحراف باز می‌دارد‌‌.

وی ادامه داد: انتظار جامعه این است که بسیاری از مسائل و جزئیات را برملا کنیم منتهی این عمل شرعا و قانونا جایز نیست.

*  لاری: هدف برخی از جلسات حجاب و عفاف فرافکنی است/ اینکه نمی توانیم دانشجویان را در مسائل خود دخیل کنیم؛ عذابم می‌دهد

سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یکی از میهمانان این نشست در روز دوم بود.

وی در بخشی از سخنانش گفت: بحث عقلانیت، مسئله ای است که در واقع گمشده جامعه ماست. خوشحالم که این شعار را انتخاب کردید چرا که با عقلانیت می توان تاب پذیری و تحمل خود را در برابر منتقدمان بالا ببریم و مانند این است که ذهن خود را پنجره کرده تا بتوان به هر نسیمی اجازه داد تا درآن بوزد که با قدرت تعقل این نکات را می توان تجزیه و تحلیل کرد.

لاری ادامه داد: عدالتخواهی بحثی است که از دیرباز برای همگان مطرح بوده و بنده بارها گفتم که چه ما و چه شما در هر جامعه ای که هستیم، اگر بتوان عدالت را حتی در آن جامعه کوچک برقرار کنیم، یقینا می توان در آن زمان شعار عدالتخواهی را داد.

 

وی افزود: به نظر من یکی از مشکلاتی که تشکل های ما داشتند این است که پیشرو نبودند. این طبیعی است که شما باید پیشرو باشید و جامعه از شما پیروی کند و این مسئله زمانی صورت می گیرد که استقلال هویت شما به عنوان جنبش دانشجویی حفظ بشود، وابستگی شما به قدرت ها و نیروهای بیرونی کمتر بشود به عنوان اینکه خودتان تولید فکر و اندیشه کنید که هیچ کدام از ما بازیچه قدرت های بیرون از دانشگاه نباشیم و خدایی ناکرده این هویت را نباید از دست دهید چرا که چه بخواهید و چه نخواهید، اینها در تاریخ ثبت می شود و اسم شما به انجمن اسلامی دانشجوبان مستقل ثبت شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در برهه های زمانی با توجه به جایگاه خودش هوشمندی خود را حفظ کرده است. این خوب است که شما با توجه به درک درست از زمان و مکان خودتان، نیاز های مردم و جامعه را درک می کنید و به آن اصول خود پایدار باشید، به آرمان های خودتان وفادار بوده تا رد هر مقطعی بتوانید رسالت تاریخی خود را انجام دهید.

وی افزود: به شخصه دوست دارم که تشکل ها اصالت خود را در دانشگاه ها حفظ کنند ولی با توجه به این که فعالیت های سیاسی کمتر شد، تشکل ها هم کمرنگ تر شدند که شاید یکی از عواملی که باعث شد تا دانشجویان به سمت کانون ها بروند، همین مسئله بود.

لاری ادامه داد: طی این ۴۰ روز مسئولیتم، در جلساتی حضور داشتم که یکی از آن ها حجاب و عفاف بود. احساس کردم که هدف این جلسات کار را به دوش دیگری انداختن و فرافکنی است.

او افزود: چیزی که مرا خیلی عذاب می دهد این است که احساس می کنم سیستم مدیریتی ما سنتی است و نمی توانیم دانشجویان را در مسائل خود دخیل کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه گفت: مسئله دیگری که از شما انتظار دارم این است که دور هم بنشید و برای معنویت، نماز، عفاف و حجاب برنامه ریزی کنید.

* سیاوشی: طرح الزامی شدن آموزش‌های ۶ ساعته قبل ازدواج آماده ارائه به صحن مجلس است

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی و مسئول کمیته ورزش زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در بیستمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: یکی از مهمترین دستاوردهایی که ۱۷ زن نماینده مجلس داشتند معتقدیم برنامه ششم توسعه بوده است.

وی افزود: خوشبختانه مواردی که مد نظر کمیسیون زنان بود در صحن علنی مجلس به تصویب رسید از مهم‌ترین آن‌ها هم بحث زنان سرپرست خانوار است که یکی از موضوعات مهم برنامه ششم توسعه بود و  به عنوان اولویت با آن پرداخته شد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که ما هر سال در بحث بودجه تلاش می کنیم در اولویت قرار دهیم بحث بیمه زنان سرپرست خانوار است و خوشبختانه هر سال این مورد در بودجه ذکر شده است.

 

سیاوشی گفت: یکی از مسائل کاهش ساعت کاری بانوان شاغل بود که برای زنانی که فرزند یا همسر معلول و فرزند کوچکتر از شش سال داشتند اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به لوایحی در حمایت از معلولین و حمایت از کودکان و نوجوانان افزود: برخی از این لایحه‌ها به دلیل عدم توافق و مخالفت هایی که وجود داشت به شکل قانون نبود و در این دوره با تلاش‌های فراکسیون زنان به تصویب رسید اما لایحه معلولین به طور کامل اجرا نشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: بحث دیگر بحث کودک همسری است برای اینکه ازدواج کودکان بین ۱۳ تا ۱۹ را با تأیید دادگاه صالحه مجاز باشد و سن کودکی را به ۱۳ سال رساندیم تا کودکان بتوانند از کودکی خود استفاده کنند.

وی گفت: بهسازی مشاوره زن در مجلس نوزدهم در لایحه خانواده به تصویب رسید اما به دلیل ابهاماتی که برای برخی وجود داشت اجرا نشد اما تلاش بر این است که اصلاحات انجام شود و در دادگاه های خانواده استفاده کنیم.

سیاوشی یادآور شد: طرح جدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از از طرح هایی که با قید یک فوریت تقدیم صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسیده بود تحت کمیسیون فرهنگی مطرح شد و با حمایت قوه قضاییه و بهزیستی این طرح را به جلو پیش بردیم.

وی درباره طرح الزامی شدن آموزش‌های ازدواج به زوجین؛ گفت: این طرح آماده ارائه به صحن علنی است و سعی کردیم این آموزشها را از ۲ ساعت به ۶ ساعت برسانیم.

* برگزاری کمیسیونهای آموزشی

کمیسیونهای آموزشی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل از برنامه‌هایی بود که در صبح دومین روز از نشست سالانه این اتحادیه برگزار شد.

* نشست کمیسیون آموزش با عنوان «مدیریت تشکیلات»

نشست آموزش کمیسیون آموزش اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با عنوان «مدیریت تشکیلات» با حضور محمد افکانه دبیر اسبق این اتحادیه همراه بود.

 

* نشست کمیسیون فرهنگی با عنوان « تحلیل مسائل روز و کنشگری فرهنگی در دانشگاه ها»

نشست کمیسیون فرهنگی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با عنوان « تحلیل مسائل روز و کنشگری فرهنگی در دانشگاه ها» از برنامه‌های دیگری بود که با حضور علی جوادی کارشناس مسائل فرهنگی و مدرس دانشگاه برگزار شد.

 

* نشست کمیسیون روابط عمومی  با عنوان « روابط عمومی در تشکیلات دانشجویی»

نشست آموزشی کمیسیون روابط عمومی  انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با عنوان « روابط عمومی در تشکیلات دانشجویی» و با حضور ابوالفضل مظاهری فعال رسانه ای و دبیر اسبق اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار شد.

 

* نشست کمیسیون تشکیلات با عنوان «عقلانیت انقلابی»

نشست آموزشی کمیسیون تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با عنوان «عقلانیت انقلابی» برگزار شد، در این نشست پیام مرادی دبیرتشکیلات اتحادیه به بیان مباحث خود پرداخت.

 

* برگزاری ویژه برنامه بزرگداشت شهیدبابایی

 ویژه برنامه بزرگداشت شهیدبابایی از برنامه‌های دیگر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در این نشست بود.

امیر‌ چیت‌فروش مشاور‌عالی فرماند‌ه‌ نیروی هوایی و دوست و همرزم شهید بابایی نیز در این مراسم حضور داشت.

 

این برنامه با حضور خواهر شهید ابراهیم‌ هادی و سردار کرمی همراه بود که در این برنامه از خانواده شهدای‌مدافع حرم تقدیر شد.

به گزارش فارس، نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل تا ۱۸ مرداد در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort