×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
مصاحبه |فلسطین مسئله مورد توافق همه بحرینی‌ها به استنثای نظام است/رژیم بحرین موش آزمایشگاهی عربستان و آمریکاست


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس، «علی مشیمع» از معارضان بحرینی در گفت‌وگویی با خبرنگار بین الملل تهران پرس به تشریح آخرین تحولات صحنه بحرین در سایه تشدید سرکوبگری آل خلیفه و اعدام وحشیانه دو جوان و نیز حرکت پرشتاب آل خلیفه در مسیر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخت.

علی مشیمع فعال سیاسی بحرینی فرزند معارض سرشناس بحرینی، حسن مشیمع است. وی به همراه ۳۰ شهروند بحرینی دیگر در اقدامی ناقض حقوق بشر و همزمان با اوج گرفتن اعتراضات مردمی در بحرین، در سال ۲۰۱۲ از سوی وزارت کشور بحرین سلب تابعیت شده است. علی مشیمع از آن تاریخ مقیم انگلیس است و از بازگشت به کشورش محروم شده است. این فعال سیاسی بحرینی در اعتراض به بازداشت پدرش در سال ۲۰۱۱ که به حبس ابد از سوی رژیم بحرین محکوم شده است، مرتب در مقابل سفارت بحرین در لندن اعتصاب غذا کرده است. به گفته علی مشیمع، پدرش حسن مشیمع که برای پنجمین بار در طول حیات سیاسی خود از سوی رژیم بحرین بازداشت و زندانی شده، حالا پس از بازداشت و زندانی شدن در زندان «جو» در سال ۲۰۱۱ و  با وجود بیماری سرطان، از دریافت دارو و خدمات درمانی محروم شده است و لحظه به لحظه به مرگ نزدیکتر می شود. خبرگزاری تهران پرس برای آگاهی بیشتر خوانندگان از فشارهای اخیر دولت بحرین علیه مخالفان این کشور، و اعدام برخی از معارضان سیاسی در هفته گذشته، گفتگویی با علی مشیمع انجام داده است .

مهمترین محورهای مصاحبه با علی مشیمع

– نظام بحرین سیاست انتقام جویی را علیه تمام معارضانش در پیش گرفته است، ابزاری که نظام بحرین مورد استفاده قرار داده، ابزار تروریستی رژیمی است که در ارتکاب جنایت سیری ناپذیر و زیاده خواه است.

– نظامیان آل خلیفه، علی العرب را به طرز وحشیانه شکنجه کردند، ناخن انگشتان پاهایش را کشیدند و او را شوک برقی دادند، شهید احمد الملالی هم بیست و سه روز را در حالی سپری کرد که زخمی شده و گلوله را از بدنش خارج نکردند، بلکه با همین حال مجروح وی را شکنجه کردند و آنگاه با محاکمه ظالمانه ای روبرو شد.

– سیاست تجاوزکارانه و خصمانه ای که رژیم آل خلیفه در پیش گرفته، سیاستی که این رژیم به تنهایی آن را در پیش گرفته باشد، نیست، بلکه سیاست محوری است که رهبری آن را عربستان سعودی برعهده دارد و آن سیاست راندن و تخریب و سوزاندن است.

–  نظام سعودی به بمباران و کشتار و گرسنه نگه داشتن ملت یمن می پردازد و مدارس و بیمارستان ها ومناطق مسکونی را هدف قرار می دهد، این فرهنگ و نگرش و منطقی است که بر بحرین حاکم است و این خطری است که ملت بحرین با آن روبرو هستند.

– ملت بحرین حتی یک ذره امید به اصلاح این نظام ندارد و با صدای آشکار فریاد می زند که راه نجات و آینده بحرین، هرگز آینده درخشانی نخواهد بود و ملت آن هرگز از امنیت بهره مند نخواهد شد مادامی که نظام آل خلیفه به عنوان نظام حاکم بر بحرین در راس قدرت باقی بماند.

– سناریوی قابل پیش بینی و احتمالی این است که ملت بحرین همچنان به مبارزه خود ادامه خواهد داد، ما در حال نبرد هستیم و این نبرد به صبر و ایستادگی و مقاومت نیاز دارد و ملت بحرین به این ویژگی ها آراسته است.

-ما همچنان به ایستادگی و مقاومت و مبارزه و انقلاب خود ادامه خواهیم داد، ملت بحرین ملتی مومن و ثابت قدم است، زیرا به وعده پیروزی ایمان دارد،در چنین شرایطی ما هیچ راهی جز ادامه مبارزه و صبر و استقامت نداریم.

– نظام بحرین در نهایت بقایش به حمایت های خارجی بستگی دارد، و اساسا بر نیروهای مزدور و نه شهروندان تکیه می کند، یعنی چه بسا برخی از مسئولان، شهروندان بحرینی باشند، ولی قوام و ساختار ارتش و دستگاه های امنیتی غالبا از مزدوران و ملیت های مختلف است.

– موضع ملت بحرین در قبال مساله فلسطین، روشن و شفاف است، معارضان و حتی موافقان هم هر شکلی از اشکال عادی سازی روابط (با رژیم صهیونیستی) را نمی پذیرند، چرا که مسئله فلسطین، مسئله اصولی هر انسان مسلمان و عرب است.

– نظام بحرین همچون موش آزمایشگاهی برای قدرت های بزرگ و در راس آنها رژیم سعودی است. قوام و ساختار ارتش و دستگاه های امنیتی غالبا از مزدوران و ملیت های مختلف است.

-آمریکا همچنین شریک جنایاتی است که نظام سعودی در یمن مرتکب می شود، این حالت درباره انگلیس هم صدق می‌کند.

-موضع ملت بحرین در قبال مساله فلسطین، روشن و شفاف است، معارضان و حتی موافقان هم هر شکلی از اشکال عادی سازی روابط (با رژیم صهیونیستی) را نمی پذیرند . مسئله فلسطین، مسئله مورد توافق همه بحرینی ها به استثنای نظام حاکم بر بحرین است.

-همانطور که رژیم صهیونیستی، یک رژیم تحمیلی و غیر اصیل در منطقه است که می خواهد بر فلسطین اشغالی مسلط شود، نظام آل خلیفه هم یک نظام غیر اصیل و تحمیل شدهبر بحرین و فرهنگ و ملت و تاریخ آن است.

-ملت‌های اروپایی با آنچه در یمن جریان دارد و حمایت پیاپی از عربستان سعودی و سیاست نظام هایشان در این زمینه مخالف هستند.

تهران پرس : چرا سیاست فشار و اعمال محدودیتی که نظام بحرین علیه معارضان در پیش گرفته، در برهه اخیر به شکل روزافزونی افزایش یافته است، به طوری که می بینیم نظام بحرین به جای در پیش گرفتن گفت وگو و مذاکره با معارضان، به شکل جنون آمیزی به صدور احکام اعدام، اخراج و تبعید اجباری از کشور و انداختن معارضان به زندان روی آورده است؟

علی مشیمع : برای تمام کسانی که اوضاع داخل بحرین را رصد می کنند و تحت نظر دارند و نیز برای تمام شهروندان، این مسئله روشن است که سیاست نظام بحرین خصمانه و تجاوزکارانه است که تمام آنچه را در کشور وجود دارد و تاریخ و ملت و فرهنگ و حتی اعتقاداتش و تمام آنچه را در بحرین اصالت دارد، هدف قرار داده است. به عبارت دیگر، نظام بحرین با هر صدای مخالف، دشمنی می ورزد، نظام بحرین دوست ندارد که کسی به آن اعتراض کند یا دیدگاه مخالف نظرش را بیان کند، نظام بحرین سیاست انتقام جویی را علیه تمام معارضانش در پیش گرفته است، ابزاری که نظام بحرین مورد استفاده قرار داده، ابزار تروریستی است که تمام جزئیاتش روشن است، اگر به جنایت اخیری که طی آن شهید احمد الملالی و علی العرب اعدام شدند، بار دیگر نگاه کنیم، در جزئیات بازجویی و شکنجه آنها، ذهنیت و منطق انتقام جویی را می بینیم که این دو شهید در معرض شکنجه وحشیانه این رژیم قرارداشتند که در ارتکاب جنایت سیری ناپذیر و زیاده خواه است.

سازمان حقوق بشری برخی از جزئیات شکنجه علی العرب را یادآوری و اعلام کرده است، ناخن انگشتان پاهایش را کشیدند و او را شوک برقی دادند، شهید احمد الملالی هم بیست و سه روز را در حالی سپری کرد که زخمی شده و گلوله را از بدنش خارج نکردند، بلکه با همین حال مجروح وی را شکنجه کردند و آنگاه با محاکمه ظالمانه ای روبرو شد که تمام سازمان های حقوق بشری از جمله سازمان ملل به آن اعتراف کرده اند، جنایت سوم، اعدام آنها و جنایت چهارم پنهان کردن قبر آنها یا دفن کردن آنها در جاهایی که خانواده هایشان موافق نیستند و حتی ممانعت از زیارت قبورشان است، هیچ عدالت یا قانونی در بحرین وجود ندارد، تنها قانونی که نظام اجرا می کند، قانون جنگل و قانون تروریسمی است که ما را به آن متهم می کنند، این جوانان را در حالی به تروریسم متهم کردند که در حقیقت آنها قربانی تروریسم آل خلیفه در داخل بحرین هستند، تصور شخصی من این است که این سیاست تجاوزکارانه و خصمانه ای که رژیم آل خلیفه در پیش گرفته، سیاستی که این رژیم به تنهایی آن را در پیش گرفته باشد، نیست، بلکه سیاست محوری است که رهبری آن را عربستان سعودی برعهده دارد و آن سیاست راندن و تخریب و سوزاندن است و ما آنچه را در پیرامونمان درمنطقه جریان دارد، می بینیم که چگونه نظام سعودی به بمباران و کشتار و گرسنه نگه داشتن ملت یمن می پردازد و مدارس و بیمارستان ها ومناطق مسکونی را هدف قرار می دهد، این فرهنگ و نگرش و منطقی است که بر بحرین حاکم است و این خطری است که ملت بحرین با آن روبرو هستند، به همین سبب بدیهی است که ملت بحرین حتی یک ذره امید به اصلاح این نظام ندارد، و با صدای آشکار فریاد می زند که راه نجات و آینده بحرین، هرگز آینده درخشانی نخواهد بود و ملت آن هرگز از امنیت بهره مند نخواهند شد مادامی که نظام آل خلیفه به عنوان نظام حاکم بر بحرین در راس قدرت باقی بماند.

تهران پرس : در سایه ادامه این سیاست نظام بحرین که شما آن را سیاست تجاوزکارانه و خصمانه نامیدید، سناریوهای احتمالی آینده برای مبارزه ملت بحرین و طرح های معارضان برای مقابله با ظلم و سرکوبگری این رژیم در قبال خواسته های معارضانی که به صورت مسالمت آمیز اعتراض می کنند، چیست؟

مشیمع : سناریوی قابل پیش بینی و احتمالی این است که ملت بحرین همچنان به مبارزه خود ادامه خواهند داد، ما در حال نبرد هستیم و این نبرد به صبر و ایستادگی و مقاومت نیاز دارد و ملت بحرین به این ویژگی ها آراسته است، ما عوامل ثبات و ایستادگی را از مادران شهدا فرا گرفته ایم، یعنی اگر مثلا نگاهی به مادر شهید احمد الملالی بیندازیم، که می گوید مبارکت باشد پسرم، من به خاطر فداکاری و جانفشانی تو، سرم را با افتخار بالا می گیرم. من تو را به عنوان یک شهید تقدیم وطن می کنم، من به تو افتخار و مباهات می کنم. بنابراین اینها عوامل ایستادگی و مقاومتی است که در مادری که فرزندش شهید شده متجلی می شود، مادری که گل بر روی فرزندش می ریزد و خطاب به رژیم دیکتاتوری می گوید تا هر اندازه که با تمام ابزار تروریستی با ما رفتار کنی و فرزندان ما را به قتل برسانی و جوانان ما را شکنجه کنی و افراد سالخورده را بازداشت کنی، تا هر اندازه به مقدسات ما تجاوز کنی و آزادگان ما را به زندان بیفکنی، بدان که ملت بحرین هرگز سر تسلیم فرود نخواهد آورد و همچنان به ایستادگی و مقاومت و مبارزه و انقلاب خود ادامه خواهد داد، ملت بحرین ملتی مومن و ثابت قدم است، زیرا به وعده پیروزی ایمان دارد، زیرا سرانجام خون ها و جانفشانی های ارزشمندی که تقدیم کرده، جز پیروزی نمی تواند چیز دیگری باشد. به اعتقاد من، در چنین شرایطی ما هیچ راهی جز ادامه مبارزه و صبر و استقامت نداریم، وسایل و ابزار و سازوکارهای متعددی وجود دارد که تمام فعالان آنها را مورد استفاده قرار می دهند، و هر کس در هر جایی مسئولیتی دارد، یعنی فعالان مقیم خارج مسئولیت دارند که منعکس کننده صدای انقلاب و ظلمی که رژیم می کند، به سرتاسر جهان باشند، و از هر وسیله و ابزار ممکن برای فشار بر رژیم های همپیمان رژیم بحرین استفاده کنند که به حمایت تسلیحاتی از این رژیم می پردازند و پوشش سیاسی و نظامی برای آن فراهم می کنند، این فعالان مقیم خارج باید از تمام وسایل مشروع در نبرد مبارزه برای آزادی و کرامت استفاده کنند.

تهران پرس: در سخنانتان به حمایت سعودی از نظام بحرین از جمله اعزام نیروهای نظامی به این کشور اشاره کردید که این حمایت ها سبب شد تا نظام بحرین به نقض قانون و ارتکاب اقدامات غیرقانونی علیه ملت این کشور دست بزند، نقش عربستان سعودی در بحرانی کردن اوضاع بحرین را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشیمع : موضع عربستان سعودی بسیار واضح و روشن است، ما معتقدیم حاکم واقعی بحرین، نظام آل خلیفه نیست و بحرین حاکمیت و استقلال کاملی از خود ندارد، پس از حدود یک ماه از شعله ور شدن آتش انقلاب در سال ۲۰۱۱ میلادی، نظامیان سعودی وارد بحرین شدند و همه جهانیان آن را به چشم خود دیدند و این مسئله بسیار روشن بود، پس از دو روز از ورود نظامیان سعودی و اماراتی به بحرین، ده ها مسجد با خاک یکسان شد، اولین اقدام شومی که نظام سعودی در بحرین انجام داد، تلاش برای شعله ور کردن آتش فتنه مذهبی میان شیعیان و اهل سنت بود، این رژیم جنایات متعددی را مرتکب شد که اگر ما بخواهیم این جنایات را با جنایاتی مقایسه کنیم که استعمار مرتکب شد، یعنی در زمانی که بحرین مستعمره استعمار انگلیس بود، انگلیس به مدت بیش از ۱۰۰ سال بحرین را اشغال کرده بود، اما در آن مدت چیزی در تاریخ درباره اینکه مسجدی از سوی استعمارگران تخریب شده ندیده یا نشنیده ایم، آن هم استعماری که با کشور و فرهنگ و اسلام بیگانه بوده و ارتباطی با آنها ندارد، استعمار (همانند نظام آل خلیفه وآل سعود) به مقدسات تجاوز نکرد، در حالی که اولین جنایات رژیم سعودی و اولین دستاوردش، حمله به مراکز عبادتی بود که صدای حق را فریاد می زدند، عربستان سعودی همچنان به حضور نظامی خود در بحرین ادامه می دهد، در نتیجه این بزرگترین جنایت است، مسئله دیگر همانطور که یادآوری کردم، این است که نظام بحرین در نهایت بقایش به حمایت های خارجی بستگی دارد، و اساسا بر نیروهای مزدور و نه شهروندان تکیه می کند، یعنی چه بسا برخی از مسئولان، شهروندان بحرینی باشند، ولی قوام و ساختار ارتش و دستگاه های امنیتی غالبا از مزدوران و ملیت های مختلف است، در نتیجه ما با رژیم مزدور و رژیمی روبرو هستیم که از حمایت خارجی بهره می برد، واقعیت امر این است که ما فقط با نظام آل خلیفه روبرو نیستیم، بلکه با همپیمانان و کسانی که از آن حمایت می کنند، روبرو هستیم، در این حالت و در این وضعیت، بحرینی ها فقط از کرامت خود دفاع نمی کنند، بلکه حتی از حاکمیت کشورشان دفاع می کنند که پایگاه های نظامی خارجی و عربی آن را خدشه دار کرده و به آن ضربه زده است.

تهران پرس: چرا در سایه افزایش روزافزون دامنه تحریم بین المللی رژیم اسرائیل نه فقط از سوی ملت های عربی و اسلامی بلکه حتی از سوی بسیاری از ملت های اروپایی، منامه میزبانی کنفرانسی را به بهانه جذب سرمایه گذاری در اراضی اشغالی فلسطین برعهده می گیرد و چرا رژیم بحرین برای عادی سازی کامل روابطش با رژیم اسرائیل تلاش می کند؟

مشیمع : موضع ملت بحرین در قبال مساله فلسطین، روشن و شفاف است، معارضان و حتی موافقان هم هر شکلی از اشکال عادی سازی روابط (با رژیم صهیونیستی) را نمی پذیرند، چرا که مسئله فلسطین، مسئله اصولی هر انسان مسلمان و عرب است، همه ما در مدارس و از زمان کودکی آموختیم که مسئله فلسطین، مسئله اعراب و مسلمانان است و درباره آنچه مربوط به فلسطین وتاریخ و مسئله نزاع است، سرود و شعر و قصه می خواندیم و حتی زبان عربی را با آنچه به فلسطین و تاریخ و مسئله نزاع مرتبط است، فرا می گرفتیم، در نتیجه مسئله فلسطین، مسئله مورد توافق همه بحرینی ها به استثنای نظام حاکم بر بحرین است، مسئله فلسطین دارای بعد اسلامی است، اولین قبله است، ما از مسئله ای حرف می زنیم که دارای بعد دینی عمیق و مستحکمی است، نظام بحرین چرا برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و رابطه با آن تلاش می کند و مسابقه گذاشته است؟، معتقدم دو دلیل اساسی برای این کار وجود دارد، اولین مساله، ذهنیت و منطق مشابه است، همانطور که رژیم صهیونیستی، یک رژیم تحمیلی و غیر اصیل در منطقه است که می خواهد بر فلسطین اشغالی مسلط شود، نظام آل خلیفه هم یک نظام غیر اصیل و تحمیل شده بر بحرین و فرهنگ و ملت و تاریخ آن است، در نتیجه (نظام بحرین) با همان منطق و نگرش رژیم صهیونیستی رفتار می کند، مسئله دیگر این است که نظام بحرین به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرد، این نظام ابزار رژیم سعودی است، رژیم سعودی با گلوله توپ از آن حمایت می کند تا واکنش عربی و اسلامی را در قبال این سیاست توطئه آمیز و همدستی با رژیم صهیونیستی به منظور عادی سازی روابط به زیان مسئله فلسطین بسنجد، نظام بحرین همچون موش آزمایشگاهی برای قدرت های بزرگ و در راس آنها رژیم سعودی است.

تهران پرس: هنگامی که موضوع به حقوق بشر مربوط می شود، غربی ها نقض حقوق بشر در عربستان و بحرین را نادیده می گیرند، بسیاری از کشورهای غربی از جمله فرانسه، آمریکا و انگلیس خیلی درباره حمایت از حقوق بشر و مخالفت با اعدام های سیاسی حرف می زنند، اما در عین حال با وجود اینکه نظام بحرین طی روزهای اخیر دو نفر از معارضان سیاسی را اعدام کرد، ما شاهد هیچ گونه موضعی از سوی این کشورهای غربی در محکومیت این اعدام ها نبودیم، این معیارهای دوگانه غربی ها در زمینه حقوق بشر را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشیمع: بسیار روشن و بدیهی است که این کشورها، سیاست دورویی و معیارهای دوگانه را در پیش گرفته اند، روشن تر و واضح تر از فاجعه انسانی در یمن وجود ندارد، ولی دولت آمریکا بر حمایت از نظام سعودی و تجاوزگری اش پافشاری می کند، آمریکا همچنین شریک جنایاتی است که نظام سعودی در یمن مرتکب می شود، این حالت درباره انگلیس هم صدق می کند، این حرف من نیست، بلکه سخن سازمان ها و نهادهای مردمی و غیر دولتی در انگلیس و حتی آمریکاست، به همین سبب اگر کسی نگاه دقیق و جستجوگری داشته باشد به طور واضح خواهد دید که نظر ملت ها متفاوت از نظر نظام هاست، نه فقط ملت های عربی بلکه حتی ملت های غربی با سیاست ها و خواسته های خارجی اختلاف نظر دارند، ملت های اروپایی با آنچه در یمن جریان دارد و حمایت پیاپی از عربستان سعودی و سیاست نظام هایشان در این زمینه مخالف هستند، ما شاهد تظاهرات و اعتراضات گسترده در سفر اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به کشورهای اروپایی و واشنگتن بودیم، حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هنگامی که حدود دو ماه پیش به انگلیس سفر کرد، تظاهرات تاریخی و گسترده ای با مشارکت صدها هزار نفر برگزار شد که همگی به مخالفت با این فرد پرداختند که به نژادپرستی و تبعیض نژادی و حمایت از رژیم های دیکتاتوری معروف است، من بر این باورم همانطور که ملت های عربی با رژیم های دیکتاتوری خود مبارزه می کنند، ملت های اروپایی هم با نظام های خود مبارزه می کنند، درست است که دولت هایشان به شکل دموکراتیک روی کار آمده اند، ولی سیاستی را که مورد رضایت ملت یا توده هایی که آنها را انتخاب کرده اند، در پیش نگرفته اند.

 

گفت‌وگو از سعید شاوردی

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

Bolu Escort Çanakkale Escort Çankırı Escort/a> Çorlu Escort Edirne Escort Yalova Escort Uşak Escort Amasya Escort Ayvalık Escort Burdur Escort Çankırı Escort Çorum Escort Düzce Escort Edirne Escort Isparta Escort Kırşehir Escort Rize Escort Trabzon Escort Zonguldak Escort Çorum Escort Kırşehir Escort Adapazarı Escort