×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک فرادستگاهی برای تعیین ارزش کالاهای تجاری+سند


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، مهرداد جمال ارونقی در مکاتبه‌ای با قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار پیشنهاد تشکیل کمیته متشرک برای تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی را مطرح کرد. بر اساس  این پیشنهاد گمرک، وزارت صمت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و اتحادیه مربوطه با توجه به نوع کالا عضو کمیته مورد اشاره خواهند بود.

در این مکاتبه آمده است، نظر بر اینکه صورتجلسه تصمیمات بند (۱) دستور سوم بیست و سومین کارگروه تنظیم بازار طی نامه ۶۰/۶۹ مورخ ۹۸/۲/۳۱ به عنوان رئیس کل محترم گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال گردیده و پیگیری صورتجلسه مذکور طی نامه شماره ۶۰/۱۰۹۷۲۲ مورخ ۹۸/۴/۱۸ به این سازمان واصل گردیده است، متعاقب پیگیری‌های صورت پذیرفته از سوی گمرک ایران، مراتب به عنوان یکی از بندهای مصوبات کمیته بررسی رسوب کالا و ترخیص آن از گمرکات (بند ۱۱) طی نامه شماره ۷۹۰۷۳ مورخ ۹۸/۴/۲۵ از سوی وزیر محترم اقتصادی به استحضار ریاست محترم جمهوری رسیده است.

با توجه به دستور مقام محترم ریاست جمهوری مبنی بر پیگیری مصوبات اعلامی تا حصول نتیجه، مراتب به دفاتر ستادی و گمرکات اجرایی ابلاغ گردیده است. مع‌الوصف با عنایت به اینکه در  تاریخ ۹۸/۴/۳۱، طی نامه شماره ۶۰/۱۲۲۲۶۹ واصله از آن مرجع اعلام گردیده مواردی توسط گمرک رعایت و این موارد جایگزین مصوبه بند (۱) دستور سوم شماره ۶۰/۳۰۱۱۰۹ مورخ ۹۷/۱۱/۲۳ کارگروه تنظیم بازار قرار گیرد با عنایت به وجود ابهامات متعدد در خصوص نحوه اجرای تصمیمات ابلاغی صورتجلسه بند (۱) دستور کارگروه تنظیم بازار، خواهشمند است دستور فرمایند در جهت بررسی دقیق‌تر موضوع، جلسه‌ای فوق العاده تشکیل و مباحث مطروحه و نحوه اقدام در خصوص موضوعات رسیدگی به ارزش کالا جمع بندی و به مراجع مربوطه جهت اقدام ابلاغ گردد.

با عنایت به اینکه وفق مفاد ماده ۱۹ آئین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی «گمرک می‌تواند ارزش کالاهایی که دائما تغییر قیمت می‌یابد (بورسی)، ازمنابع معتبر بین‌المللی (منابع اطلاعاتی) استفاده و برمبنای آن، ارزش گمرکی راتعیین نماید، با توجه به پروسه واردات کالا و شرایط تحریم پیشتهاد می‌گردد موضع ذیل نیز علاوه بر مورد فوق‌الذکر در دستور جلسه اشاره شده قرار گیرد.

کارگروه بررسی و تعیین ارزش کلیه اقلام وارداتی و صادراتی متشکل از نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران)، وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتحادیه صنف مربوطه که ارزش کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی تشکیل شود تا توجه به کلیه مواد قانونی و مقرراتی ارزش کالا در این کمیته مصوب و بانک اطلاعاتی متشکله مبنای ارزش اقلام و کالاها در هنگام ثبت سفارش، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا و موارد پس از ترخیص قرار گیرد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد