×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
نتانیاهو و آزادی اسیران صهیونیست؛ شاید وقتی دیگر


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس، سال ۲۰۱۴ در جریان جنگ ۵۱ روزه، گروه های مقاومت به رهبری جنبش حماس طی یک هماهنگی عملیاتی با به کارگیری تونل های عملیاتی، نه تنها توانستند دشمن را در جنگ زمینی مغلوب خویش و وادار به درخواست آتش بس کنند، بلکه با به اسارت گرفتن تعدادی از نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی، آنها را مجبور کنند پس از پایان جنگ نیز خواسته های مقاومت در خصوص آزادی اسیران فلسطینی را بپذیرند.

پرونده اسیران رژیم صهیونیستی

در جریان جنگ ۵۱ روزه، گروه های مقاومت به سرپرستی حماس اعلام کردند تعدادی از نظامیان رژیم صهیونیستی را اسیر کرده اند. در آن روزها رژیم صهیونیستی- که خود از اعلام اسارت نظامیانش خودداری کرده بود- از تأیید این خبر مقاومت طفره رفت. با گذشت زمان مقاومت فلسطین با اعلام تدریجی اسامی نظامیان رژیم صهیونیستی مشخص شد چهار نظامی ارتش رژیم صهیونیستی و دو نفر دیگر را- که نظامی نبوده اما در کسوت شهروندی اقدام به ورود به نوار غزه برای جاسوسی کرده بودند- در اختیار دارد.

اخبار اعلام تعداد زندانیان حماس طی راهپیمایی های بازگشت بر اسارت چهار نظامی ارتش صحه می گذاشت. نکته قابل توجه این است که صهیونیست ها در اولین موضع گیری های رسمی خود اعلام کرده بودند نظامیان مذکور زنده نبوده، تنها جسدهای آنها در اختیار مقاومت قرار دارد. اما برای اساس گفته های خانواده های این نظامیان که خودشان پیگیر وضعیت فرزندانشان هستند و اقدام به جمع آوری اطلاعاتی از فرزندان خود کرده اند، این افراد زنده در اختیار حماس قرار دارند.

به هر حال، از همان زمان رایزنی ها برای مبادله این اسیران با تعدادی از اسیران فلسطینی به میانجی گری برخی کشورهای غربی و مصر آغاز شد. اما این رایزنی ها تا کنون نتیجه ای نداشته و خبری از تبادل اسیران فلسطینی با چهار اسیر ارتش رژیم صهیونیستی نیست.

هشدار حماس به خانواده اسیران رژیم صهیونیستی

جنبش حماس طی روزهای گذشته با اعلام رسمی در رسانه های فلسطینی ضمن پیام هشداری به خانواده های این اسیران و جامعه رژیم صهیونیستی اعلام کرد، دولت رژیم صهیونیستی پیگیر پرونده اسیران ارتش رژیم صهیونیستی نیست و مقاومت اگر این پرونده را مختومه گرداند دیگر امکان آزادی این اسیران معلوم نیست وجود داشته باشد و زمان بازگشایی مجدد این پرونده دیگر به زمانی که صهیونیست ها بخواهند ارتباطی نخواهد داشت.

خواسته های مقاومت

مقاومت فلسطین برای تبادل اسیران فلسطینی با چهار نظامی ارتش رژیم صهیونیستی ۳ خواسته مهم دارد. اول اینکه در تبادل اسیران باید بیش از تعداد اسیرانی که در مبادله گلعاد شالیت در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت آزاد شوند. در مبادله گلعاد شالیت در ازای آزادی این سرباز رژیم صهیونیستی ۱۰۲۴ اسیر فلسطینی آزاد شدند. دوم آنکه، تعداد ۸۰  نفر از اسیران فلسطینی که در مبادله شالیت آزاد شده بودند پس از آزادی به بهانه انجام اقدامات امنیتی و عملیاتی توسط صهیونیست ها دستگیر و زندانی شده اند که این افراد پیش از اجرای مبادله اسیران جدید باید آزاد شوند. و سوم، اسیرانی که در مبادله جدید آزاد می شوند نباید همانند دوره قبل دوباره دستگیر شوند و رژیم صهیونیستی باید بابت عدم دستگیری مجدد این اسیران ضمانت دهد.

 دولت و نتانیاهو، مانع اصلی عدم تبادل

براساس اطلاعاتی که مقامات مقاومت فلسطین منتشر کرده اند، مانع اصلی بر سر راه مبادله اسیران جدید دولت رژیم صهیونیستی و شخص بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی است و با بهانه های مختلف راه انجام مبادله را سد می کند.

چرا نتانیاهو نمی خواهد اسیران رژیم صهیونیستی آزاد شوند

دلایل متعددی برای عدم وجود اراده در دولت رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو برای آزادی اسیران ارتش رژیم صهیونیستی وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

نزدیکی انتخابات پارلمان

انتخابات جدید پارلمانی رژیم صهیونیستی قرار است ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ در سرزمین های اشغالی برگزار شود. نتانیاهو در حال برنامه ریزی برای این انتخابات است و مبادله اسیران اگرچه می تواند برای او موفقیت محسوب شود اما در مقابل یک امتیاز بزرگتر برای مقاومت خواهد داشت. مقاومت قطعا بعد از مبادله در رسانه ها، تبلیغات فراوانی بر پیروزی خود در این عرصه خواهد کرد و نتانیاهو می داند که این تبلیغات علیه او در انتخابات به کار گرفته خواهد شد لذا میلی رغبتی برای انجام آن در این مقطع ندارد. به ویژه اینکه او با وجود پیروزی در انتخابات قبلی که ۳ ماه قبل انجام شد قادر به تشکیل دولت نشد و در این عرصه یک شکست برای او ثبت شد.

پیروزی مقاومت

مبادله مذکور در صورتی انجام خواهد شد که نتانیاهو و دولت رژیم صهیونیستی به شرایط مقاومت- که در بالا ذکر شد- تن دهند و این به معنای شکستی دیگر برای آنها و ثبت یک پیروزی دیگر برای مقاومت است. آنها که تمام تلاش خود را برای تضعیف مقاومت کرده اند نمی خواهند با این اقدام آنها را در شرایط فعلی تقویت کنند.

تضعیف جناح سازش

مبادله بیش از هزار اسیر فلسطینی با چهار نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در نگاه مردم فلسطین، یک پیروزی با ارزش است. این پیروزی در مقابل در جا زدن های جناح سازشکار فلسطینی که از ۲۶ سال مذاکره هیچ به دست نیاورده، عملاً تضعیف و کنار زدن این سازشکاران است. پس از مبادله گلعاد شالیت هم صهیونیست ها تلاش کردند برای کم کردن اثر پیروزی مبادله شالیت، ابومازن و حکومت خودگردان را در مجامع بین المللی به عنوان نماینده رسمی ملت فلسطین در چند برنامه جدی دعوت کنند. خود ابومازن هم سعی کرد با ارائه عضویت در سازمان ملل برای خود یک پیروزی ثبت کند تا اثر پیروزی مقاومت در مبادله اسیران کم شود اما نه تنها این امر حاصل نشد بلکه سازشکاران شکستی دیگر را تجربه کردند و بر ضعفشان افزوده شد. حال این مبادله در شرایطی که حکومت خودگردان در وضعیت وخیم تری از زمان شالیط به سر می برد می تواند به معنی نابودی اش باشد.  

جمع بندی

عدم آغاز فرآیند مبادله اسیران فلسطینی به نفع نتانیاهو و دولت کنونی رژیم صهیونیستی نیست. اگرچه او از جانب جامعه رژیم صهیونیستی تحت فشار است اما اجرای آن عواقب به مراتب بدتری برای وی و دولتش خواهد داشت لذا ترجیح می دهد فشار کنونی را از سوی جامعه تحمل کند و مسئله مبادله اسیران در مقطعی دیگر اجرایی کند. اما یک گزینه کما کان وجود دارد و آن اینکه اگر او نتواند برگ برنده مناسبی هم چون الحاق جولان را تا انتخابات برای موفقیت در انتخابات به دست آورد ممکن است از این برگ برای انتخابات سپتامبر استفاده کند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد