×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
گزارش تهران پرس| نگاهی به نامزدان و تیم‌های انتخاباتی در رقابت‌های ریاست جمهوری افغانستان+عکس


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تهران پرس، در حالی که تنها دو ماه به زمان برگزاری چهارمین دور از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باقی مانده است روند مبارزات انتخاباتی بین نامزدان رسما آغاز شده است.

در این دور از انتخابات ۱۸ نامزد از جمله رهبران حکومت وحدت ملی با راه اندازی مبارزات انتخاباتی به مدت ۶۰ روز قرار است برای کسب آرای مردم و پیروزی در انتخابات با هم رقابت کنند.

کمیسیون انتخابات افغانستان فهرست ۱۸ نفره از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را همراه با نشان‌های انتخاباتی آنها منتشر کرده است تا رای دهندگان نامزد مورد نظرشان را در برگه‌های رای به آسانی پیدا کنند.

 تیم‌های انتخاباتی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری

اشرف غنی

اشرف غنی رئیس جمهور کنونی افغانستان به همراه «امرالله صالح» به عنوان معاون اول و «سروردانش» به عنوان معاون دوم برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده است.

اشرف غنی در سال ۱۳۲۸ در ولایت لوگر متولد شده و از اقوام پشتون است. وی پیش از این به عنوان وزیر دارایی افغانستان، رئیس دانشگاه کابل، مشاور ارشد بانک جهانی و استاد در چندین دانشگاه معتبر آمریکا کار کرده است.

«امرالله صالح» رهبر «روند سبز افغانستان» نیز تنها پس از ۲۷ روز تصدی در وزارت کشور استعفا داد و به تیم انتخاباتی اشرف غنی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری پیوست.

«سروردانش» معاون دوم اشرف غنی در انتخابات گذشته از حمایت «کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی برخوردار بود اما در این دور از انتخابات کریم خلیلی از تیم انتخاباتی «عبدالله» اعلام حمایت کرده است.

اشرف غنی به امید کسب آرای اقوام ازبک نیز «ثریادلیل» را به عنوان نماینده ویژه در تیم انتخاباتی خود تعیین کرده است.

انتظار می‌رفت که اشرف غنی با تیم انتخاباتی قویتری به سمت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برود اما سیاست‌های تند وی در برابر احزاب سیاسی در گذشته باعث شده تا هیچ یک از احزاب سیاسی بزرگ افغانستان از رئیس جمهور کنونی در انتخابات آینده این کشور حمایت نکند.

عبدالله

«عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان است که در سال ۱۳۳۸ در کابل به دنیا آمده، مادرش تاجیک و پدر وی نیز پشتون است.

وی از افراد نزدیک به «احمدشاه مسعود» رهبر جهاد و مقاومت در شمال افغانستان است که تحصیلات خود را در دانشگاه کابل در رشته پزشکی به پایان رسانده است.

پس از روی کار آمدن دولت جدید نیز از سوی حامدکرزی به عنوان وزیر خارجه افغانستان تعیین شد، وی در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ نیز از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بود.

«عنایت‌الله بابر فرهمند» رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری است که حمایت ۱۰۰ درصدی ژنرال دوستم موسوم به بانک رای اقوام اوزبک را با خود دارد.

«اسدالله سعادتی» نیز حمایت «کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی را به همراه دارد، خلیلی نیز از آرای قابل توجه اقوام هزاره برخوردار است.

ظاهرا رئیس اجرایی دولت افغانستان قویترین ائتلاف انتخاباتی را بین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل داده است، زیرا حمایت احزاب وحدت اسلامی، جنبش ملی و جمعیت اسلامی را به همراه دارد.

همچنین «انوارالحق احدی» رهبر جبهه نوین ملی افغانستان که به عنوان رئیس اجرایی در این تیم انتخاباتی در نظر گرفته شده نیز حمایت خود را از عبدالله اعلام کرده است.

حنیف اتمر

در سال ۱۳۴۷ در ولایت لغمان متولد شد و از اقوام پشتون این کشور است که در سمت وزیر کشور، وزیر آموزش و پرورش و مشاور امنیت ملی افغانستان را در کارنامه دارد.

وی مغز متفکر حکومت وحدت ملی و از افراد نزدیک به اشرف غنی بود که بر اثر اختلافات از او جدا شد.

اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری «یونس قانونی» را به عنوان معاون اول و «محمد محقق» را نیز به عنوان معاون دوم در تیم انتخاباتی خود تعیین کرده است.

«یونس قانونی» از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی است که از نفوذ نسبی در بین اقوام تاجیک افغانستان برخوردار است.

«محمد محقق» رهبر حزب وحدت مردم افغانستان نیز از نفوذ قابل توجهی در بین اقوام هزاره این کشور برخوردار است.

گفتنی است که نامزدهای یاد شده از نظر تحلیلگران بیشترین شانس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوی آینده افغانستان را دارند.

رحمت‌الله نبیل

نبیل رهبر حزب محور مردم افغانستان در سال ۱۳۴۸ در شهرستان جغتوی ولایت میدان وردک متولد شد و از اقوام پشتون این کشور است، وی پس از مهاجرت به پاکستان در بخشهای مختلف سازمان ملل کار کرده است.

پس از روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان وی توسط حامد کرزی به عنوان معاون روابط داخلی شورای امنیت ملی تعیین شد، رئیس گارد ویژه ریاست جمهوری و ریاست امنیت ملی افغانستان را نیز در کارنامه خود دارد.

همراه با ژنرال «مرادعلی مراد» به عنوان معاون اول و «مسعوده جلال» به عنوان معاون دوم در روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.

احمدولی مسعود

وی در سال ۱۳۴۳ در کابل به دنیا آمد و از اقوام تاجیک است. وی برادر احمدشاه مسعود، رئیس جریان وفاق ملی و مسئول بنیاد شهید مسعود است که مدتی به عنوان سفیر افغانستان در انگلیس ایفای وظیفه کرده است.

مسعود از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز محسوب می‌شود که همراه با «فریده مومند» به عنوان معاون و «لطیف نظری» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.

نورالحق علومی

وی در سال ۱۳۲۰  در کابل متولد شد، از اقوام پشتون و از اعضای حزب دموکراتیک خلق بود که در دوران حکومت دکتر نجیب در سمت‌های مختلف دولتی کار کرده است. پس از روی کار آمدن دولت مدتی به عنوان نماینده پارلمان و وزیر کشور ایفای وظیفه کرد.

در حال حاضر رئیس حزب متحد ملی افغانستان است که همراه با «بشیربیژن» به عنوان معاون اول و «نعیم غیور» به عنوان معاون در این روند ثبت نام کرده است.

فرامرزتمنا

متولد ولایت هرات در غرب افغانستان و استاد دانشگاه در این کشور است و پیش از این به عنوان رئیس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه این کشور فعالیت داشت.

وی همراه با «قیاس سعیدی» به عنوان معاون اول و «امین رشادت» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.

لطیف پدرام

پدرام رهبر حزب کنگره ملی افغانستان یکی از جنجالی ترین شخصیت‌ها در بین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور و از اقوام تاجیک است.

وی در سال ۱۳۴۲ در ولایت بدخشان به دنیا آمد. نماینده پارلمان افغانستان بوده است و پیش از این نیز در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۸۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده بود.

پدرام همراه با «احسان الله حیدری» به عنوان معاون اول و «محمدصادق وردک» به عنوان معاون دوم، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

زلمی رسول

در سال ۱۳۳۲ در کابل به دنیا آمده و فارغ التحصیل رشته پزشکی است از اقوام پشتون و درانی است، پس از روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان به عنوان وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی افغانستان منصوب شده بود.

وی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز با اشرف غنی و عبدالله رقابت کرد که آرای قابل توجهی کسب کرده بود اما این بار با تیم انتخاباتی نه چندان قوی در رقابت‌های انتخاباتی ظاهر شده است.

«عبدالجبار تقوا» والی سابق کابل به عنوان معاون اول و «غلام علی وحدت» والی سابق بامیان به عنوان معاون دوم در تیم انتخاباتی زلمی رسول حضور دارند.

حکیم تورسن

در سال ۱۳۳۳ در کابل متولد شده است و در انتخابات ۱۳۸۸ نیز نامزد شده بود. وی همراه با «نادرشاه احمدزی» به عنوان معاون اول و «شفیع قیصاری» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده است.

وی نیز یکی از چهره‌های جنجالی در بین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور محسوب می‌شود که به اظهار نظرهای ضدو نقیض در برنامه‌های تلویزیونی این کشور مشهور است.

گلبدین حکمتیار

رهبر حزب اسلامی که از چهره‌های منفی در بین مردم کابل است در سال ۱۳۲۶ در ولایت قندوز به دنیا آمد و از اقوام پشتون است که مبارزه با شوروی، دولت افغانستان و فعالیت‌های تروریستی را نیز در کارنامه خود دارد.

وی که پس از امضای توافقنامه صلح در دوران حکومت وحدت ملی به کابل آمد همراه با «هادی وزین» به عنوان معاون اول و «شفیع قیصاری» به عنوان معاون دوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است اما تحلیلگران معتقدند که وی در مراحل اول انتخابات به نفع یکی از نامزدان مطرح کنار خواهد کشید.

نورالله جلیلی

فعال سیاسی است که در سال ۱۳۵۳ در شهرستان رودات ولایت ننگرهار به دنیا آمد و تا کنون هیچ سمت رسمی در دولت افغانستان نداشته است، تحصیلات خود را در رشته پزشکی در دانشگاه کابل به پایان رسانده است.

وی همراه با «خلیل رمان» به عنوان معاون اول و «چراغ علی چراغ» به عنوان نماینده دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده است.

عنایت الله حفیظ

در سال ۱۳۵۷ در ولایت میدان وردک متولد شده و از اقوام هزاره و از اهل تشیع افغانستان است که در کنار تحصلات کادمیک علوم اسلامی را نیز فرا گرفته است.

حفیظ همراه با «جنت‌خان فهیم» به عنوان معاون اول و «عبدالجمیل شیرانی» معاون دوم نیز در روند ثبت نام نامزدان انتخاباتی نام نویسی کرده است.

محمد شهاب حکیمی

سال ۱۳۳۷ در کابل به دنیا آمد و از اقوام پشتون است که تحصیلات عالی خود را در رشته کشاورزی در دانشگاه آمریکایی پاکستان به پایان رسانده است.

وی به عنوان رئیس موسسه مین پاکی موسوم به ام‌دی‌سی، رئیس نهضت افغان‌ها برای مبارزه علیه مین و استاد دانشکده کشاورزی در دانشکده کابل است.

حکیمی همراه با «عبدالعلی سرابی» به عنوان معاون اول و «نورالحبیب حصیر» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده است.

شیدا محمد ابدالی

در سال ۱۳۵۷ در ولایت قندهار متولد شد و از اقوام پشتون است که پیش از این به عنوان معاون شورای امنیت ملی و سفیر افغانستان در هند کار کرده است.

وی دارای کارشناسی ارشد در مطلعات استراتژیک امنیتی است.

ابدالی نیز همراه با «ذالفقار امید» معاون اول و «بصیرسالنگی» معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ثبت نام کرده است.

محمد ابراهیم الکوزی

وی از اقوام پشتون رئیس شورای الکوزی و از ولایت قندهار است که سال گذشته نیز برای انتخابات پارلمانی نامزد شده بود اما رای نیاورد. اطلاعات چندانی درباره تحصیلات او وجود ندارد.

وی همراه با «خدیجه غزنوی» به عنوان معاون اول و «سید سامع کیانی» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ثبت نام کرده است.

نور الرحمان لیوال

وی در سال ۱۳۵۰ در ولایت لوگر به دنیا آمده و از اقوام پشتون است، رئیس یک شرکت فناوری و یک تاجر است که تا کنون در سمت های دولتی این کشور ایفای وظفه نکرده است.

وی همراه با «عبدالهادی ذوالحکمت» به عنوان معاون اول و «محمد یحی ویار احمدزی» معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده است.

غلام فاروق نجرابی

در سال ۱۳۳۴ در ولایت کاپیسا به دنیا آمده و از اقوام تاجیک است که پیش از این در سالهای ۱۳۸۱ و ۱۳۸۳ برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور نامزد شده بود.

نجرابی رهبری حزب استقلال افغانستان را به عهده دارد و رئیس بخش جراحی کودکان دانشکده پزشکی در کابل است و دکترای خود را در رشته جراحی قلب اطفال از دانشگاه ایندیراگاندی هند گرفته است.

وی شریف الله را به عنوان معاون اول؛ و محمد شریف بابکرخیل را نیز به عنوان معاون دوم خود تعیین کرده است.

شمار بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افراد سرشناسی نیستند اما در روند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری افغانستان نیز ده‌ها نامزد که شانسی برای پیروزی نداشتند در روند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری این کشور نام نویسی کرده بودند.

در حال حاضر، تیم «دولت ساز» به رهبری اشرف غنی، «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر و « ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله از تیم‌های انتخاباتی مطرح انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور محسوب می‌شوند.

انتظار می‌رود که نامزدانی که تیم های انتخاباتی ضعیفی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شدند در رقابت‌های انتخاباتی به نفع یکی از سه تیم قدرتمند انتخاباتی کنار بروند.

انتهای پیام/.

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد