×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
غسان سلامه : لیبی به عرصه آزمایش جنگ افزارهای جدید تبدیل شده است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس، اواسط فروردین ماه گذشته بود که نیروهای تحت فرماندهی ژنرال حفتر به بهانه سرکوب گروه های تروریستی به طرابلس حمله کردند، به دنبال این حمله شرایط سیاسی و امنیتی لیبی به هم ریخت، روند سیاسی  پایان دادن به بحران این کشور متوقف و تنور جنگ شعله ورتر شد. برخی کشورهای تاثیرگذار بر روند تحولات لیبی خواستار پایان دادن به درگیری های نظامی دراین کشور شدند اما این درخواست ها درحد یک بیانیه سیاسی باقی ماند. نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی نیز با طرف های تاثیرگذار در جنگ این کشور به رایزنی هایی پرداخت و حتی هر از گاهی گزارش هایی به شورای امنیت درخصوص تحولات لیبی ارائه می دهد اما این اقدامات تاکنون هیچ نتیجه مثبتی به همراه نداشته است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی دیروز در نشست دوره ای شورای امنیت که به منظور بررسی جدیدترین تحولات لیبی برگزار شده بود، گزارشی ارائه کرد که طی آن درباره گسترش جغرافیای جنگ و خشونت در لیبی هشدار داده شده بود.

در این نشست ” غسان سلامه ” خواستار افزایش تلاش های بین المللی برای پایان دادن به درگیری های نظامی و از سرگیری مذاکرات سیاسی در لیبی شد.

به گزارش تارنمای ” الوسط – لیبیا” وی خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: هیچ افق روشنی برای پایان دادن به درگیری های لیبی وجود ندارد. این کشور هم اکنون  به عرصه ای برای  آزمایش تسلیحات و جنگ افزارهای جدید و قدیم تبدیل شده است

نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی با اشاره به کشته شدن هزار و ۱۰۰ نفر درجریان نبرد طرابلس گفت: از این تعداد ۱۰۶ نفر شهروند عادی بودند و این درحالی است که ساکنان طرابلس مجبور شدند خانه و کاشانه خود را ترک کنند، به گونه ای که ده ها هزار نفر برای درامان ماندن از جنگ به تونس مهاجرت کرده اند.

سلامه دو طرف درگیری های طرابلس را به  افزایش حملات هوایی، گسترش جغرافیای جنگ و خشونت، استفاده از مزدوران بیگانه در نبرد، نقض حقوق بشر و  حملات بی هدف و خودسرانه  متهم و تصریح کرد: امکان ندارد آتش بس در لیبی را تا زمان نامحدودی به تعویق انداخت لذا بایستی اقدامات فوری برای برون رفت از درگیری های نظامی دراین کشور انجام داد.

وی برای پایان دادن به جنگ داخلی لیبی پیشنهاد کرد: به مناسبت فرارسیدن عید قربان آتش بس سراسری در لیبی برقرار شود. طرف های تاثیرگذار در تحولات داخلی لیبی یک نشست مشترک در سطح مسئولان عالی رتبه برگزار کنند. همچنین یک نشست لیبیایی تشکیل شود که در آن نماینده تمام گروه ها، احزاب و اقشار مختلف مردم این کشور حضور داشته باشند.

غسان در پایان تاکید کرد: لیبیایی ها وارد جنگ نیابتی  شده اند که تنها نتیجه آن ویران شدن کشورشان است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد