×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
سودان|تعویق مذاکرات معارضان با نظامیان/ تاکید بر مسئول بودن شورای نظامی در حادثه «الابیض»


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس،  شهروندان ” الابیض ” در اعتراض به قطع برق و ادامه یافتن بحران سوخت و نان دیروز تظاهرات مسالمت آمیزی برپا کردند که با حمله نیروهای نظامی روبرو شدند. در اثر تیراندازی مستقیم نظامیان پنج دانش آموز کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند. به دنبال این تظاهرات کمیته امنیت استان کردفان شمالی ( غرب سودان )  تمام مدارس شهر الابیض (مرکز استان)  را تعطیل کرد. سرکوب تظاهرات شهر الابیض در حالی صورت گرفت که قرار بود گفت وگوهای ائتلاف آزادی و تغییر با شورای نظامی امروز در خارطوم از سرگرفته شود.

به دنبال سرکوب تظاهرات شهر الابیض توسط نظامیان، ائتلاف آزادی و تغییر هیئتی را همراه نمایندگان شورای نظامی سودان برای بررسی این رخداد به شهر الابیض اعزام کرد.

“محمد ضیاء الدین” یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر به خبرنگار روزنامه سودان تریبون گفت: اعضای هیئتی اعزامی کسانی هستند که در مذاکرات ائتلاف آزادی و تغییر با شورای نظامی شرکت دارند. این هیئت با بررسی هایی که انجام خواهد داد، حقیقت سرکوب تظاهرات الابیض را کشف خواهد کرد.

وی با اشاره به مذاکرات ائتلاف آزادی و تغییر با شورای نظامی درباره ” اعلامیه قانون اساسی ” که قرار است امروز در خارطوم اعلام شود، اظهار داشت: احتمال دارد، این مذاکرات تا زمان نامشخصی به تعویق بیفتد.

ائتلاف آزادی و تغییر دیروز با انتشار بیانیه ای شورای نظامی را مسئول سرکوب تظاهرات شهر الابیض معرفی و تصریح کرد: شهروندان با تیر مستقیم نظامیان و نیروهای واکنش سریع ( به فرماندهی حمیدتی معاون شورای نظامی ) هدف قرار گرفته اند.

شورای نظامی سودان درباره سرکوب این تظاهرات تاکنون هیچ واکنشی نشان نداده و تنها به رد کردن نقش آفرینی در این سرکوب بسنده کرده است.

حزب کمونیست سودان نیز با انتشار بیانیه ای شورای نظامی این کشور را مسئول سرکوب تظاهرات الابیض معرفی کرده و خواستار توقف مذاکرات معارضان با این شورا شده است. این حزب از مقامات خارطوم خواسته است، عاملان سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز سودانی ها را تحت پیگرد و مجازات قرار دهند.

حزب “کنگره سودانی” هم کشتار مردم در تظاهرات را قرار دادن کشور در آستانه فروپاشی خواند و اعلام کرد. تا زمانی که قدرت به یک دولت مدنی واگذار نشود ما شاهد چنین جنایت هایی خواهیم بود.

جنبش آزادی بخش سودان با محکوم کردن کشتار شهروندان الابیض توسط نظامیان اعلام کرد: این جنبش تا سرنگونی ژنرال های نظام عمرالبشیر از قدرت به مبارزات خود ادامه خواهد داد.

در همین حال، ” محمد حسن ولد لبات ” میانجیگر اتحادیه آفریقا در روند مذاکرات شورای نظامی سودان با ائتلاف آزادی و تغییر گفت: آنچه در سودان دارد نمونه واقعی یک بحران است که دارای جنبه های مختلفی است و کشورهای بیگانه و جریان های داخلی در آن بسیار نقش آفرینی می کنند.

وی به وجود گروه های فشار و قدرت در طرف های مذکره کننده اشاره کرد و اظهار داشت: جو حاکم برمذاکرات بسیار گرم و پرتنش است و به رغم دخالت های داخلی و خارجی در مذاکرات ما توانستیم، مشکلات را پشت سر بگذاریم و به روند مذاکرات ادامه دهیم.

تعهد حمیدتی به السیسی

روزنامه سودانتریبون در خبر دیگری به دیدار اخیر معاون شورای نظامی با رئیس جمهور مصر پرداخت و نوشت:  ژنرال محمد حمدان دقلو ” حمیدتی ” تاکید کرد که سودان اجازه نخواهد داد،عناصری که مطلوب قاهره نیستند، درخاک این کشور حضور داشته باشند.

وی با اشاره به احداث سد النهضه در اتیوپی درباره حقابه مصر از رود نیل که برای این کشور بسیار مهم است و یکی از چالش های بزرگ قاهره با دولت اتیوپی محسوب می شود، اظهار داشت: سودان به حقابه مصر هرگز زیان نخواهد رساند و ما به همکاری و هماهنگی خود با قاهره در خصوص سد النهضه ادامه خواهیم داد و این یکی ازاولویت های ما در آینده خواهد بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد