×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
ترانزیت کالای گروه ۴ به مناطق آزاد ممنوع شد + سند


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، در نامه‌ای که مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرک جمهوری اسلامی ایران نوشته آمده است: با توجه به اینکه در بند ۱۲ مصوبات مندرج در نامه رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری به وزیر امور اقتصادی و دارایی آمده است، وزارت صنعت و معدن،‌ بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی نسبت به ابلاغ،‌ پیگیری و اجرای صورت جلسه ۱۳ تیر ماه در مورد تفاهم این دستگاه‌ها با موضوع بررسی مشکلات ورود و ترخیص کالا که با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در چارچوب اختیارات این دستگاه‌ها تنظیم شده برای رفع مشکل ترخیص و رسوب کالا در بنادر و گمرکات اقدام می‌شود.

در این نامه آمده است، در مورد ترانزیت خارجی کالا از گمرکات مرزی به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ترانزیت کالاهای گروه ۴ به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است.

همچنین کالاهای غیر گروه ۴ در صورتی که جز ردیف تعرفه‌های معاف از ثبت سفارش باشند، به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیاز به هیچ ثبت سفارشی ندارند. 

در بند ج این بخشنامه آمده است، برای ترانزیت کالاهای غیر گروه ۴ به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در صورتی که کالا جزو ردیف تعرفه‌های معاف از ثبت سفارش نباشد، سفارش از نوع ورود به مناطق آزاد و یا ویژه و یا سرزمین اصلی کافی است و نیاز به ثبت سفارش دیگری ندارد.

در بند ۲ این بخشنامه ترانزیت داخلی کالا به مقصد سایر گمرکات نیاز به ثبت سفارش در سرزمین اصلی دارد. 

در این نامه همچنین آمده است، برای جلوگیری از هر گونه ایستایی اقلام وارده به کشور از طریق مرزهای دریایی و یا زمینی اعلام می‌شود.

چنانچه گمرکات مرزی با مواردی برخورد کند که ترانزیت اقلام اظهار شده گروه ۲ کالایی نیاز به ثبت سفارش داشته باشد و علیرغم وجود سایر شرایط قانونی و مقرراتی،‌ مجوز ثبت سفارش صادره نیاز به تمدید اعتبار دارد و نسبت به ادامه مسیر کالایی موضوع اظهار نامه ترانزیتی اقدام  و توجه لازم به گمرک مقصد در باره لزوم تمدید مجوز ثبت سفارش در هنگام اظهار و انجام تشریفات قطعی، کالا داده می‌شود تا از ایستایی این کالاها در مرزهای ورودی به دلیل نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش جلوگیری شود.

انتهای پیام/ب

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد