×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۸  
true
true
نگرانی دولت انگلیس از فروش سهام روزنامه‌های این کشور به عربستان سعودی


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، دولت انگلیس از اینکه عربستان سعودی توانسته سهام دو روزنامه انگلیسی را بخرد، ابراز نگرانی کرد.

«دیوید چنل»، نماینده قانونی دولت انگلیس این هفته در جلسه دادگاهی گفته است که عربستان سعودی توانسته است بخشی از سهام روزنامه‌های «ایندیپندنت» و «ایونینگ ستاندارد» را از طریق قراردادهای «غیرمعمول، پیچیده و سری» بخرد.

او گفت: «دولت عربستان سعودی می‌تواند در تحریر اخبار این روزنامه‌ها نفوذ داشته باشد ولی فروش سهام این روزنامه‌ها به سعودی‌ها پیامدهایی برای امنیت ملی انگلیس خواهد داشت».

چنل گفته است که این روزنامه‌ها با قراردادهای سری و پیچیده خود خواسته‌اند فرآیند فروش سهام خود به یک بانک سعودی را مخفی نگه دارند.

به گزارش روزنامه گاردین، نماینده قانونی دولت انگیس گفته است که «یئوگینی لیبیدیو»، ۳۰ درصد از سهام روزنامه‌های مذکور را به شرکت‌‌های بی‌نام و نشان فروخته است که در رأس این شرکت، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸  «سلطان محمد ابو الجدایل»، تاجر سعودی قرار داشته است.


سلطان محمد ابو الجدایل

 

دیوید چنل، لیببدیو را متهم کرده است که قبل از آنکه منصب خود را ترک کند، سهام‌های ایندیپندنت و ایونینگ ستاندارد را به سعودی‌ها فروخته است تا از پاسخگویی به سؤالات در مورد قرادادهای مشکوک و سری فرار کند.

روزنامه گاردین به نقل از چنل می‌نویسد: «آنچه موجب نگرانی بریتانیا می‌شود این است که احتمالا کشوری بیگانه سهم زیادی از شرکت لیبیدو را از آن خود کند».

«جرمی رایت»، وزیر فرهنگ انگلیس ماه گذشته از انجام تحقیقاتی در خصوص قراردادها و مناقصه‌های دو روزنامه مزبور آغاز کرده است. او هشدار داده بود که احتمال دارد سرمایه‌گذار نهایی در این قراردادها و مناقصات، روابط قوی با دولت سعودی داشته باشد.

به گزارش گاردین، رایت پیشتر گفته بود که قرارداد عربستان سعودی با این روزنامه‌ها چه‌بسا اخبار آن‌ها را تحت الشعاع قرار دهد؛ چرا که عربستان سعودی با قراردادی که با ایندیپندنت داشته، چندین صفحه الکترونیکی به زبان‌های دیگر راه‌اندازی کرده است تا مخاطبان به این زبان‌ها را جذب کنند.

عربستان سعودی طی یک سال گذشته، صفحات «ایندیپندنت» را به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و اردو راه‌اندازی کرده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد