×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
آغاز مرمت بافت تاریخی میدان حسن‌آباد تهران

به گزارش تهران پرس؛ شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیر ماه ساعت ۲۱:۱۸ انباری به‌وسعت بیش از یک‌هزار مترمربع در قسمت شمال‌غربی میدان تاریخی حسن‌آباد تهران شعله‌ور شد و در ادامه آتش به سقف‌های شیروانی و بافت تاریخی دو گنبد میدان حسن‌آباد سرایت کرده بخشهایی از بافت تاریخی تخریب شد.

با توجه به تأکید شهردار تهران و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرمت و بازسازی بخش تخریب‌شده بنای تاریخی میدان حسن‌آباد از روز یکشنبه ۳۰ تیر ماه آغاز شده است.

پس از این حادثه، پیروز حناچی شهردار تهران در صفحه شخصی خود ضمن قدردانی از آتش‌نشانان بر بازسازی سریع میدان تاریخی حسن‌آباد و ایمن کردن اماکن تجاری پیرامون این بنای تاریخی تأکید کرد.

احمد مسجدجامعی؛ عضو شورای شهر تهران نیز ضمن تشکر از شهردار تهران در ارتباط با دستور بازسازی سریع میدان حسن‌آباد گفت: این بنا تنها بنای باقیمانده است که به‌سبک معماری رنسانس ایتالیا در ایران ساخته شده و البته بنای محکمی هم هست؛ دلیل این استحکام را هم می‌توان در همین حادثه اخیر دید که گنبدهای آهنی آن ذوب شده و از بین رفته اما کلّیت بنا پابرجاست، این خود نشان می‌دهد که این بنای ۹۰‌ــ‌۸۰ساله چه مقاومتی داشته و چه محاسباتی برای آن در نظر گرفته شده است.

مسجدجامعی افزود: ضرورت دارد بازسازی این بنا را صرفاً به جداره خلاصه نکنیم. این که صرفاً جداره‌سازی و نما را ترمیم و مرمت کنیم درست نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه بنای حسن‌آباد اهمیت فرهنگی، هنری، میراثی و هویتی دارد، یادآور شد: کنار این بنا یکی از قبرستان‌های مهم تهران قرار داشته که برخی شخصیت‌های مشروطه‌خواه و هنرمند مانند میرزا رضا کلهر خوشنویس بزرگ معاصر یا سردار جنگل در آن دفن بوده‌اند. بعدها شاید برای آن که آن خاطره‌ها از بین نرود یک کاربری جدید برایش تعریف کردند. این‌جا به‌واقع یک خاطره جمعی شکل گرفته است که ساختمان بخشی از آن است.

تسنیم

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد