×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
گزارش تهران پرس| آیا گره کور صلح افغانستان در سفر نخست وزیر پاکستان به آمریکا باز می‌شود؟


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تهران پرس، مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در ماههای اخیر به مراحل اساسی رسیده است اما با این وجود طالبان همچنان از مذاکره با دولت افغانستان و برقراری آتش‌بس در این کشور خودداری می‌کند.

این موضوع به چالش اساسی در مذاکرات صلح آمریکا با طالبان تبدیل شده است؛ از یک طرف طالبان حاضر نیست هیچ گونه انعطافی برای مذاکره با دولت افغانستان نشان دهد و از طرفی نیز اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هرگونه توافق نهایی صلح با دولت افغانستان را تنها پس از مذاکره با دولت این کشور امکاندپذیر می‌خواند.

اگر چه کشورهای دست اندرکار در روند صلح افغانستان به رهبری آمریکا برای ترغیب طالبان به توافق صلح تا حد بسیاری دولت افغانستان را از روند صلح به حاشیه رانده است اما در نهایت برای هرگونه توافق نهایی صلح با طالبان، آمریکا و جامعه‌بین‌المللی نمی‌تواند دولت رسمی افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های اصلی در درگیری‌های این کشور را نادیده بگیرد.

بنابراین سرنوشت مذاکرات صلح آمریکا با طالبان به انعطاف مواضع این گروه در برابر دولت افغانستان بستگی دارد از همین رو آمریکا بار دیگر برای باز کردن این گروه کور به پاکستان رو آورده و تلاش می‌کند که از طریق ترغیب اسلام‌آباد به همکاری در روند صلح افغانستان، رهبران طالبان را برای تغییر مواضع تحت فشار قرار دهند.

ظاهرا سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان همراه با هیئت عالیرتبه از مقامات پاکستانی به آمریکا و دیدار با ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز در همین راستا صورت گرفته است.

روزنامه فایننشل تایمز نوشت: افغانستان در صدر برنامه دیدار ترامپ و عمران خان قرار دارد، در این دیدار علاوه بر نخست وزیر پاکستان، ژنرال «جاوید قمرباجوا» رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز حضور دارد که نشان می‌دهد از نظر آمریکا ارتش پاکستان نقش موثری می‌تواند در پایان جنگ در افغانستان ایفا کند.

نکته جالب اینجا است که با وجود دعوت رسمی ترامپ از عمران خان برای دیدار از آمریکا اما هیچ مقام آمریکایی برای استقبال از نخست وزیر پاکستان در فرودگاه حاضر نشده است.

نشریه «فرست پست» نوشت: هیچ استقبال رسمی از نخست وزیر پاکستان و هیئت همراه وی در آمریکا صورت نگرفته است و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان پیش از این به واشنگتن سفر کرده بود و به جای مقامات آمریکایی در فرودگاه برای استقبال از نخست وزیر این کشور حضور یافته است.

«صدای آمریکا» به نقل از منابع نزدیک به کاخ سفید نوشت: پاکستان در زمینه سازی برای آغاز مذاکرات بین طالبان و آمریکا اقدامت موثری را انجام داده است اما نیاز است تا همکاری‌های پاکستان در این راستا افزایش یاید.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد که ترامپ در دیدار با عمران خان تلاش خواهد کرد که پاکستان را تشویق کند تا طالبان را به پذیرش آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان ترغیب کند.

به نظر می‌رسد که در این دیدار ترامپ بر عمران خان فشار وارد خواهد کرد تا پاکستان از مواضع آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان حمایت کند اما آنچه مشخص است پاکستان نیز به سادگی به خواسته‌های آمریکا در افغانستان تن نخواهد داد.

اگر چه این دیدار امیدواریهای را در راستای شکستن گره کور مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بوجود آورده است اما تردیدها درباره همکاری صادقانه پاکستان در روند صلح افغانستان همچنان پابرجاست.

این در حالی است که بسیاری از گروه‌های افراطی در پاکستان که از سوی سازمان‌های اطلاعاتی این کشور برای مقابله با هند در کشمیر حمایت می‌شوند حس همدردی با طالبان دارند تا جایی که عمران خان نخست وزیر کنونی پاکستان نیز در سالهای گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها جنگ در افغانستان را جهاد و مبارزه مشروع دانسته بود.

کارشناسان بر این باورند که بی اعتمادی متقابل بین پاکستان و آمریکا به حدی عمیق و گسترده است که نمی‌توان انتظار داشت دیدار عمران خان با ترامپ بتواند در تغییر رویکرد پاکستان در قبال افغانستان موثر واقع شود زیرا افغانستان هنوز هم از نگاه اسلام‌آباد عمق استراتژیک این کشور محسوب می‌شود.

یک مقام آمریکایی با اشاره به دیدار ترامپ و عمران خان اظهارداشت: ما وضعیت را تحت نظر داریم اما هنوز برای اینکه اقدامات پاکستان را تحسین کنیم زود است زیرا ما شاهد فیلم‌های اینچنینی بسیاری از جانب پاکستان بودیم، در گذشته نیز ما شاهد اقدامات نمایشی بودیم، ما به دنبال اقدامات قاطعانه و دوامدار پاکستان در این زمینه هستیم نه ظاهرسازی و یا اقدامات نمایشی.

همچنین گفته می‌شود که نفوذ پاکستان بر طالبان به اندازه‌ای نیست که بتواند این گروه را بر خلاف میل باطنی‌اش حاضر به پذیرش خواسته‌های آمریکا کند زیرا حتی تلاش برای انجام یک چنین کاری می‌تواند عواقب بدی را برای امنیت داخلی پاکستان نیز در پی داشته باشد.

دولت پاکستان ترجیح می‌دهد که به جای تقابل راه مدارا را با احزاب جهادی و گروه‌های تندرو در خاک این کشور که برای مقابله با هند در کشمیر می‌جنگند در پیش گیرد زیرا تقابل با این گروه‌ها می‌تواند دولت پاکستان را به شدت تضعیف کرده و امنیت داخلی این کشور را با تهدید روبرو کند، در حالی که این گروه‌ها حس همدردی عمیقی با طالبان دارند و جهاد در افغانستان را روا می‌دانند نمی‌توان از دولت پاکستان توقع اقدامات سختگیرانه‌ای را در قبال طالبان داشت.

بنابر این نمی‌توان انتظار بسیاری داشت که این دیدار بتواند در حل چالش‌های موجود در روند صلح افغانستان کارساز واقع شود و طالبان را وادار به آغاز مذاکرات مستقیم و برقراری آتش‌بس با دولت این کشور کند.

انتهای پیام/.

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد