×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
کاهش تجارت خارجی گرجستان در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس به نقل از civil.ge، بر اساس آمارهای مقدماتی منتشر شده توسط اداره ملی آمار گرجستان در تاریخ ۱۹ ژوئیه، حجم تجارت خارجی این کشور از ابتدای ژانویه تا انتهای ژوئن ۲۰۱۹ نسیت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش ۰٫۶ درصدی به ۵٫۹۷ میلیارد دلار رسید.

صادرات از گرجستان در سال جاری با ۱۱٫۵ درصد افزایش به ۱٫۷۸ میلیارد دلار رسید. واردات نیز در ماه های ژانویه تا ژوئن ۴٫۹ درصد کاهش یافت و به ۴٫۱۹ میلیارد دلار رسید. کسری تجاری در این مدت ۲٫۴۲ میلیارد دلار بوده است.

گردش مالی تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱٫۵ میلیارد دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴٫۶٪ کاهش داشته است. صادرات از گرجستان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ۱۶٫۱ درصد افزایش به ۴۲۶٫۹ میلیون دلار افزایش یافت، در حالی که واردات ۱٫۱ میلیارد دلار بود که ۱۰٫۸ درصد کمتر از سال گذشته است.

گردش مالی تجاری با کشورهای مستقل مشترک المنافع ۰٫۵ درصد کاهش داشت و به ۲ میلیارد دلار رسید. صادرات گرجستان به این کشورها نیز با ۲۷٫۱ درصد افزایش به ۹۱۶٫۲ میلیون دلار رسید، و واردات نیز به میزان ۱۵٫۶ درصد کاهش یافت و به ۱٫۱ میلیارد دلار رسید.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ ترکیه بزرگترین شریک تجاری گرجستان با ۸۴۳ میلیون دلار  است و سپس روسیه، آذربایجان، چین و اوکراین به ترتیب با ۶۷۷٫۸۷ میلیون دلار، ۵۰۸٫۹ میلیون دلار، ۴۸۳٫۶ میلیون دلار و ۳۰۴٫۶ میلیون دلار قرار دارند. در رتبه های بعدی ارمنستان با ۲۷۴٫۷ میلیون دلار، ایالات متحده ۲۶۸٫۵ میلیون دلار، آلمان ۲۳۷٫۷ میلیون دلار، بلغارستان ۲۰۹٫۹ میلیون دلار، رومانی ۲۰۳٫۹ میلیون دلار جای گرفته اند.

در زمینه صادرات نیز روسیه با ۲۶۱٫۳ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان، بلغارستان، ارمنستان و اوکراین نیز به ترتیب با ۲۱۱٫۳ میلیون دلار، ۱۴۹٫۱ میلیون دلار، ۱۴۷٫۷ میلیون دلار و ۱۲۹٫۴ میلیون دلار قرار دارند.

ترکیه، چین، روسیه، جمهوری آذربایجان و آلمان بزرگترین شرکای تجاری گرجستان در زمینه واردات به ترتیب با ۷۲۲٫۱ میلیون دلار، ۴۳۰٫۷ میلیون دلار، ۴۱۶٫۵ میلیون دلار، ۲۹۷٫۶ میلیون دلار و ۲۱۰٫۷ میلیون دلار جای گرفته اند.

مهم ترین محصولات صادراتی گرجستان سنگ معدن و کنسانتره مس با ۳۰۶٫۶ میلیون دلار می باشند و پس از آن صادرات مجدد اتومبیل با ۲۶۰٫۵ میلیون دلار، آلیاژ آهن با ۱۷۹٫۲ میلیون دلار، دارو با ۱۰۵٫۶ میلیون دلار، شراب با ۹۷٫۲ میلیون دلار، آب معدنی با ۶۵٫۵ میلیون دلار، کود نیتروژنی با ۵۳٫۹ میلیون دلار، مشروبات الکلی با ۵۱٫۲ میلیون دلار، سیگار با ۳۳٫۹ میلیون دلار، طلا با ۳۲٫۹ میلیون دلار و سایر کالاها با ۵۸۹ میلیون دلار قرار دارند.

مهمترین محصولات وارداتی به گرجستان نیز نفت و روغن نفت با ۳۴۱٫۲ میلیون دلار، خودرو با ۳۰۸٫۸ میلیون دلار، سنگ معدن و کنسانتره مس با ۲۶۶٫۸ میلیون دلار، دارو با ۱۸۱٫۵ میلیون دلار، گازهای پتروشیمیایی با ۱۷۸٫۷ میلیون دلار، موبایل و دیگر تلفن های بی سیم با ۸۳٫۳ میلیون دلار، گندم با ۴۳٫۹ میلیون دلار، لاستیک با ۴۲٫۷ میلیون دلار، سیگار با ۳۸٫۲ میلیون دلار و سایر کالاها با ۲٫۷ میلیارد دلار می باشند.

انتهای پیام /

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد