×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
مهارت ارتباطی با نوجوانان

دوران نوجوانی یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دوران زندگی است و بخش عمده شخصیت در این دوران شکل می گیرد. اغلب ما والدین از نحوه صحیح ارتباط با نوجوانان آگاه نیستیم و به همین دلیل کوچکترین حرف یا رفتارمان، سبب بروز واکنش های تند و غیر قابل پیش بینی از جانب نوجوان می شود. 
در این نوشتار سعی داریم  چند نکته اساسی و مهم در ارتباط با نوجوانان را باهم مرور ‌کنیم .با ما همراه باشید .
⚛ فرزندانمان را جلوی همدیگر یا بقیه هم سن و سالانشان تحقیر و سرزنش نکنیم.
⚛به استقلال نوجوان احترام بگذاریم.یکی از موارد استقلال نوجوان ، دوستیابی هایش است . به دوستانش احترام بگذاریم .
⚛با احترام به روابط اجتماعی نوجوانان، آنها را کاملا زیر نظر داشته باشیم. البته این مراقبت باید به صورت نامحسوس باشد .طوری که به استقلال آنان  آسیب نرسانیم .
⚛با اولیای مدرسه در ارتباط باشیم .
⚛نوجوانان را در فضای مجازی تنها نگذاریم و زمان استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کنیم . کنار فرزند در فضای مجازی بودن خیلی ساده است می‌توانیم خیلی شفاف و واقعی جزء دنبال کننده های صفحه ی فرزندانمان باشیم نه به صورت ناشناس 😉 ما پدر و مادر هستیم نه پلیس و کاراگاه 😉
🔯مشکلات مالی و روابط والدین با یکدیگر به فرزندان ارتباطی ندارد. از فرزندان به عنوان سپر بلا در برابر رابطه با همسر استفاده نکنیم .
⚛از مشاجره پرهیز کنیم و محیط خانه را آرام نگه داریم . درون نوجوان پر از آشوب و تلاطم  هست ما با مشاجره در خانه ،  به این آتش درونی ، هیزم اضافه نکنیم و آتش را شعله ور تر نکنیم .
⚛نوجوانان را از عواقب کارهای پرخطر آگاه سازیم . فقط آگاهی بدهیم ، آن هم یک بار یا نهایتا ۲ بار ، نه بیشتر . مثل سی دی خش دار نباشیم که مرتب تکرار می کند😉
⚛نوجوانان را نسبت به آینده بدبین نکنیم .
⚛خودمان را جای فرزندان قرار دهیم. دوست داشتیم وقتی نوجوان بودیم پدر ومادر با ما چطور رفتار می‌کردند ، همانطور با نوجوانمان رفتار کنیم .
⚛دوران نوجوانی خود را فراموش نکنیم . تا حالا چند بار به پسر یا دختر نوجوان خودمان این جمله را گفته ایم ؟! من هم نوجوان _جوان بودم ، هیچ‌وقت جلوی پدر ومادرم پامُ دراز نمی‌کردم ، هروقت پدرم صدایم می‌کرد آب دستم بود‌ می‌گذاشتم زمین  و فورا اطاعت امر می‌کردم.(کمی با خودمان صادق باشیم ).😉 چند بار مادر صدایمان کرده و ما خود را به نشنیدن زدیم 😂
⚛نوجوانان مسئول برآورده کردن آرزوهای دست نیافته ما و والدین ما نیستند. پدربزرگت از بچگی به من می‌گفت آقای دکتر . زمان ما امکانات نبود و من نتونستن درس بخونم . ولی الان امکانات برای تو مهیاست .پدر و مادر عزیز دست شما را می‌بوسم و می‌گویم اجازه دهید فرزندان زندگی خودشان را داشته باشند و زندگی نزیسته ما را ادامه ندهند .
⚛از مشاور مناسب کمک بگیریم.

کارشناس ارشد مشاوره

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد