×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
مذاکرات "روس اتم" برای فاز دوم نیروگاه هسته ای ازبکستان


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تهران پرس به نقل از ترند، یک منبع آگاه در شرکت “روس اتم” روسیه اعلام کرد که از ژوئن ۲۰۱۹ بررسی های مهندسی فاز دوم ساخت نیروگاه هسته ای ازبکستان از سوی این شرکت آغاز شده است.

این منبع آگاه گفت: “در حال حاضر، یک مرحله بسیار مهم در حال انجام است، که شامل بررسی های مهندسی در یک سایت دارای اولویت در نزدیکی دریاچه توزکان در منطقه جیزاخ است. این سایت بر اساس نتایج مرحله اول کار تعیین شده است. کار مهندسی و بررسی در سایت این نیروگاه حدود ۱۸ ماه طول خواهد کشید. در این مرحله، تمام داده های اولیه لازم برای توسعه مستندات پروژه به دست می آید. به طور ویژه، در این مرحله اطلاعات مربوط به لرزه نگاری سایت نیروگاه، ویژگی های خاک، چرخه دمای سالانه، بارش و سایر ویژگی ها به دست می آید. تمام این داده ها با هم، پایه ای برای توسعه اسناد پروژه و الزامات بهینه برای تجهیزات نصب شده در نیروگاه هسته ای خواهد بود.”

این منبع آگاه در روس اتم تأکید کرد که همان گونه که در سایر کشورها به اثبات رسیده است سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های هسته ای تاثیر مثبتی بر تولید ناخالص داخلی این کشور دارد؛ نه تنها به دلیل تأثیر مستقیم این پروژه مانند درآمد تامین کنندگان داخلی، بلکه به دلیل افزایش سفارشات از صنایع مرتبط هم چون تامین کنندگان مواد، تجهیزات ساخت و ساز و خدمات
دیگر.

به گفته وی اگر یک دلار در نیروگاه هسته ای که که روس اتم در حال ساخت آن است سرمایه گذاری شود، ۱٫۹ دلار آورده برای تامین کنندگان داخلی و بیش از ۴ دلار برای تولید ناخالص داخلی کشور خواهد داشت.

در عین حال، سرمایه گذاری در انرژی هسته ای به ازبکستان اجازه خواهد داد که نه تنها مسائل مربوط به عرضه انرژی پایدار را حل کند بلکه همچنین به گسترش بخش های غیر انرژی مانند پزشکی هسته ای، تصفیه آب و دیگر نوآوری های هسته ای که برای بهبود کیفیت زندگی جمعیت کشور تلاش می کنند، منجر می شود.

سال گذشته در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۸ نخست وزیران روسیه و ازبکستان توافقنامه بین دولتی را درباره همکاری در ساخت یک نیروگاه هسته ای در ازبکستان تحت نظارت روسیه امضا کردند. این پروژه شامل ساخت دو واحد قدرت با راکتورهای نوع VVER-1200 می باشد.

گفتنی است با روی کار آمدن شوکت میرضیایف در ازبکستان، یکی از نیازهای اساسی این جمهوری آسیای مرکزی دو برابر کردن انرژی تولیدی این کشور تا سال ۲۰۳۰ است.

در چارچوب برنامه‌های اصلاحی و توسعه اقتصادی ازبکستان، گفته می‌شود این کشور به میزان قابل توجهی انرژی نیازمند است که در چارچوب تاسیسات فعلی قابل تامین نیست. از همین رو، تلاش‌های زیادی از سوی دولت ازبکستان برای تامین این کسری تولید انرژی صورت گرفته است.

علاوه بر بازسازی و مدرنیزاسیون نیروگاه‌های حرارتی فعلی، احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید و اتکاء به انرژی خورشیدی و دیگر انرژی‌های نو، ایجاد و توسعه صنایع هسته‌ای با مشارکت روسیه یکی از مهم‌ترین رویکردهای میرضیایف بوده است. در این راستا، مسکو و تاشکند توافقاتی در این زمینه به دست آورده و طبق برنامه اعلام شده دو طرف، این توافقات در حال اجرا می‌باشند.

با روی کار آمدن شوکت میرضیایف در ازبکستان و اتخاذ رویکرد جدید در سیاست خارجی این کشور، روابط مسکو و تاشکند نیز بهبود یافته است. در این زمینه به ویژه توسعه قابل توجه روابط تاشکند و واشنگتن و حضور ایالات متحده در صدر سرمایه‌گذاران خارجی این کشور، باعث شده تا روس‌ها انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری در ازبکستان پیدا کنند.

هم اکنون روسیه یکی از بزرگ ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان می باشد. در حال حاضر در ازبکستان بیش از ۹۶۱ واحد شرکت مشترک از جمله ۸۱۰ شرکت مشترک و ۱۵۱ شرکت با صددرصد سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران روسیه فعالیت می‌کنند.

در ازبکستان نمایندگی ۶۴ شرکت روسیه به ثبت رسیده است. در روسیه نیز بیش از ۵۶۰ شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه های مختلف فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام /

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد