×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
انعقاد قرارداد برای ساخت ۳۵ قطعه جدید خودرو/ وابستگی شدید راهبرد قبلی قطعه‌سازی به خارج


به گزارش خبرگزاری تهران پرس، فرشاد مقیمی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: بیش از ۱۲۰۰ واحد قطعه سازی خودرو و ۱۵ هزار کارگاه کوچک که به این صنعت کمک می کنند، در کشور وجود دارد.

وی افزود: بر اساس آمار پایان سال ۹۷، ۲۰ درصد این واحدها غیرفعال بوده اند اما امروز برخی از آنها به چرخه تولید بازگشته و ظرفیت خوبی دارند.

مقیمی با بیان اینکه هدف اصلی تحریم ها در صنعت، حوزه خودرو است، افزود: در نمایشگاه اخیر ۳۲ قرارداد برای ساخت ۳۵ قطعه خودرو با قطعه سازان داخلی بسته شد که باید بر اساس زمان بندی، این قطعه ها را تحویل دهند.

* ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد بین قطعه‌سازان و خودروسازان

وی گفت: ارزش قراردادهای بسته شده میان قطعه سازان و دو خودروساز بزرگ کشور ۷۴۰ میلیارد تومان است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت افزود: این قراردادها تا پایان سال ۹۸ موجب کاهش ارزبری ۲۰ میلیون یورویی و در سال ۹۹ موجب کاهش ارز بری ۸۵ میلیون یورویی در صنعت خودرو خواهد شد.

وی گفت: تلاش می کنیم توانمندی و ظرفیت های داخلی را به نیازهای خودروسازان مرتبط کنیم.

وی افزود: برای پیشرفت باید به ظرفیت های داخلی باور و اعتماد داشته باشیم و سیاست های تعرفه گذاری به گونه ای باشد که از صنعت داخلی حمایت شود.

مقیمی گفت: اصلاح رابطه بین خودروسازان با قطعه سازان در ۱۱ برنامه اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت وجود دارد و این وزارتخانه نه تنها در صنعت خودروسازی بلکه در دیگر صنایع، سیاست گذاری و نظارت می کند اما در حوزه اجرا، قانون تجارت بر صنایع حاکم است.

* رفتار دوگانه با تولید داخل در بود و نبود تحریم

سید حسن خباز، تولیدکننده و قطعه ساز خودرو نیز در این برنامه با بیان اینکه ماهیت ضد استکباری انقلاب اسلامی در بخش صنعتی و اقتصادی کشور نهادینه نشده است، گفت: نباید هرگاه فشار بر کشور باشد، از تولید داخلی استفاده کنیم و هرگاه تحریم ها کاهش یافت از شرکت های خارجی دعوت و تولیدکنندگان داخلی را فراموش کنیم.

وی افزود: در بسیاری از بخش های صنعت، سراغ تولید مواد اولیه و ساخت قطعاتی که ارز بری دارند، نرفته ایم.

خباز با بیان اینکه امیدواریم اتکا به قطعه سازان داخلی تداوم داشته باشد، گفت: باید مشخص شود تا کنون برای ساخت هر خودروی داخلی چقدر ارز از کشور خارج شده است.

وی گفت: قهرمان ملی برای ما کسی است که ارزبری را کاهش دهد و طراحی صنعتی را بداند.

این قطعه ساز گفت: بخش صنعت با بسیاری از بخشنامه های دستگاه های مختلف از جمله وزارت صنعت مشکل دارد.

خباز افزود: راهبردی که چهار سال پیش برای تولید قطعات خودرو تدوین شد، وابستگی بسیاری به خارج از کشور داشت و قرار بود خارجی ها طرف‌های داخلی خود را انتخاب کنند.

وی گفت: این نگاه موجب شد شرکت های مختلف خودروسازی که وارد ایران شده بودند با یک نگاه ارباب خود، کار را رها کنند و بروند.

خباز افزود: سیاست های ما در بخش صنعت همگن نیست و به عنوان نمونه برای تولید ای.بی.اس نخستین محموله پلی کربنات را با قیمت ۲۰ تومان برای هر کیلو خریداری کرده ایم اما به دلیل عرضه آن در بورس برای خرید دومین محموله کیلویی ۳۶ تومان پرداخت کردیم.

وی گفت: در قراردادها با شرکت ساپکو و خودروسازان هیچ بندی برای جبران خسارت دیرکرد پرداخت آنها به قطعه سازان دیده نشده است.

* بلایی که تامین اجتماعی سر تولیدکنندگان می‌آورد

این قطعه ساز افزود: به کیفیت خودروها ایراد می گیریم اما به کیفیت اجرای دستورالعمل های فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی ایراد نمی‌گیریم.

خباز گفت: فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی دستور داد بازرسی از دفاتر واحدهای تولیدی مختلف نباید بیشتر از یک سال از آخرین لیست بیمه شان باشد، اما سازمان تأمین اجتماعی به بهانه های مختلف همه خریدها را بررسی و آنها را مشمول بیمه می کند.

وی افزود: زمانی که قطعه ساز نتوانسته به مدت ۹ ماه پول خود را از خودروساز بگیرد، دیگر نمی تواند کالاهای خود را ترخیص کند.

خباز گفت: بانکی که زیر نظر بانک مرکزی است چرا برای خرید دین ساپکو ۶ تا ۸ درصد کارمزد می گیرد یا ۲۰ درصد پولی که می خواهند به قطعه ساز بدهند، سپرده می کنند.

* راهبرد تولید قطعه‌سازان محقق نشد

محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه نیز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: چهار سال پیش راهبردی برای تولید ۲۵ میلیارد دلار قطعه برای خودروسازان داخلی و ۶ میلیارد دلار قطعه برای صادرات تدوین شد اما شرایط کشور موجب شد این راهبرد محقق نشود.

وی افزود: باید سیاست گذاری بخش صنعت به گونه ای باشد که تولید خودرو با اتکا به ظرفیت داخلی انجام شود و برای تولید کننده داخلی نیز شرایطی فراهم کنیم که تولید برایش مقرون به صرفه باشد.

منصور منصوری، مدیرعامل ساپکو نیز در این برنامه با بیان اینکه قراردادهای این شرکت با قطعه سازان ۱۲۰ روزه است، گفت: اکنون رویکرد شرکت ساپکو به سمت استفاده از دانش بومی و فناوری های داخلی و روز است.

وی افزود: اکنون پژو ۳۰۱ در زمان تولید ۶۱ درصد خودکفایی داشته است و هنگامی که بخواهد به بازار عرضه شود این میزان خودکفایی را به ۸۱ درصد افزایش می دهیم.

معصوم نجفیان، مدیرعامل شرکت سازه گستر نیز در این برنامه گفت: تا جایی که سازندگان داخلی تأمین قطعات خودرو را انجام داده اند، قطعه‌ای را از خارج وارد نکرده ایم.

وی افزود: به عنوان نمونه درباره بلندگو، آینه برقی و رله همیشه در پی سازندگان داخلی بوده ایم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد