×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
قابلیت ۱۲ هزار مگاواتی برای صرفه‌جویی در مصرف برق وسایل سرمایشی


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، همایون حائری امروز در همایش آموزش مدیریت مصرف برق ویژه بانوان «روشنا»، با اشاره به اینکه اگر مصرف وسایل سرمایشی را به ۱۱ هزار مگاوات برسانیم ۱۲ هزار مگاوات صرفه‌جویی شده است، گفت: صرفه‌جویی این ۱۲هزار مگاوات به منزله ۱۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی برای کشور است.

وی افزود: در مقایسه‌ای که بین پیک مصرف در تابستان با پیک مصرف درآبان ماه صورت گرفت مشخص شد، هر دو پیک ۲۳ هزار مگاوات اختلاف دارند که همه این مصارف انرژی صرف وسایل سرمایشی بوده است. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: پیک مصرف برق در ایران نشان می‌دهد که این میزان مصرف معادل پیک مصرف ۴ کشور همسایه است و با آنها برابری می‌کند.

حائری ادامه داد: در برنامه ۰۹۸ علاوه بر اجرای طرح‌های سال قبل برای مدیریت مصرف ۱۱ اقدام دیگر انجام و باعث شد پیک مصرف امسال از سال گذشته کمتر شود.

وی به تغییر ساعات ادارات در تابستان سال گذشته نیز گفت: با تغییر ساعات ادارات ۲ هزار مگاوات صرفه‌جویی شد، بنابراین به طور کلی می‌توان گفت، از ۲۳ هزار مگاوات وسایل سرمایشی توانستیم ۲ هزار مگاوات کم کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: به طور کلی میزان مصرف وسایل سرمایشی ادارات دولتی ۵ هزار مگاوات است و با ۲ هزار مگاوات صرفه‌جویی از نظر هزینه بیش از ۳ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت.

حائری در مورد برنامه‌های وزارت نیرو برای مدیریت مصرف‌ نیز گفت: یکی از این برنامه‌ها توسعه قابلیت‌های اجتماعی شدن برق است که در این همایش و رونمایی از طرح «روشنا» می‌توان گفت که نقش بانوان در مدیریت مصرف غیرقابل انکار است.

همچنین در این مراسم مولود شیوا مشاور امور زنان و وزارت نیرو با تأکید بر اینکه وزارت نیرو بر این باور است که زنان نقطه اصلاح الگوی مصرف هستند، گفت: زنان می‌توانند فرهنگ مصرف‌گرایی را به مدیریت مصرف تبدیل کنند، چرا که مطالعات انجام شده در دنیا نشان می‌دهد زمانی که در برنامه‌های آب و انرژی نقش زنان دیده می‌‌شود، برنامه‌ها به خوبی پیش می‌رود.

وی تأکید کرد: قطعاً زمانی که به زنان آموزش داده می‌شود یک خانواده از آن آموزش بهره‌مند می‌شود. 

همچنین زهرا جواهریان مشاور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تغییر اصلاح الگوی مصرف به خوبی می‌تواند توسط زنان در خانواده‌ها شکل بگیرد. 

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های ابلاغی رئیس جمهور به معاونت زنان حفظ محیط زیست و ورود به خانواده‌ها بوده است پس باید بتوانیم مصرف انرژی، آب و پسماند دورریز مواد غذایی را اصلاح و مدیریت کنیم و مصرف را به درون خانواده‌ها ببریم. 

جواهریان تأکید کرد: وقتی می‌گوییم خانواده یعنی کل کشور پس باید مدیریت مصرف  انرژی را به خصوص مدیریت مصرف آب را در اختیار بانوان قرار دهیم. 

مشاور معاون رئیس جمهور در امور زنان ادامه داد: پس اگر بتوانیم مصرف انرژی و آب را با مسائل اقتصادی گره بزنیم، قطعاً موفق خواهیم بود.

انتهای پیام/ب

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد