×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
سهم صندوق توسعه ملی از تسهیلات اشتغال پرداخت نشد


غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، درباره تسهیلات اشتغال گفت: بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ ، یک میلیارد دلار با موافقت رهبری از صندوق توسعه ملی برداشت می شود که برای مابه تفاوت سود بانکی است و قرار است در اختیار تسهیلات گیرندگان بگذاریم که ۲۰درصد مابه التفاوت سود بانکی از مبلغ یک میلیارد دلار قرار داده شده است. 

 وی ادامه داد: با وجود اینکه بیش از ۴ماه از سال گذشته است، دوهفته گذشته تنها یک بانک حدود ۳۰طرح را  بررسی کرد و هیچ دستگاه دیگری تا کنون هیچ طرحی را تصویب نکرده است. علت اصلی این است که صندوق توسعه ملی سهم آورده خود را پرداخت نکرده است. به همین دلیل این موضوع راکد مانده است. مقرر شد کمیسیون برنامه و بودجه از مدیرعامل صندوق توسعه ملی بخواهد و علت عدم اجرای قانون را از وی سوال کند.

 کاتب ادامه داد: از مجموع ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این بخش، ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است که به طور طبیعی به هدف اشتغال روستایی در مرحله نخست نرسیدیم. از ۹هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حدود ۳۰۰میلیون دلار  سهم صندوق توسعه ملی است که هنوز پرداخت نشده است. بخش نقدینگی سال ۹۷ هم انجام نشده است. به همین دلیل ۹هزار و ۷۰۰میلیارد تومان هنوز باقی مانده است.

 رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مجلس در پاسخ به پیشنهاد تخصیص سالانه ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی  گفت: این پیشنهاد را وزارت کار به سران سه قوه و فراکسیون اشتغال هم ارائه کرد، ولی چون مجوزش صادر نشد، پیشنهاد دیگری را طرح کردیم. با  توجه به اینکه مبلغ یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات اشتغالی به صورت قرض الحسنه است و باید برگشت داده شود، در پی آن هستیم که طرح جدیدی را ارائه کنیم­ تا تولید کنندگان و کشاورزان در­ خصوص منابع بانکی در محدودیت نباشند. این طرح آماده و تهیه شده است و در اولویت کار مجلس است، امیدواریم بتوانیم این طرح را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه طرح اشتغال روستایی باعث ایجاد رونقی در روستاها شده است گفت: انحراف در این طرح بسیار اندک است. یکی از دلایل پرداخت کند تسهیلات روستایی به متقاضیان دقت نظر در امور است.

 انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد