×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۶ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
تلاش حامیان تراریخته برای تصاحب "انجمن علمی زیست‌فناوری سلامت"


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس؛ نقش نهادهای مردمی و انجمن‌های علمی در پیش‌برد دانش و فناوری بر کسی پوشیده نیست. گر چه در کشورهای توسعه‌یافته، نقش این نهادها بسیار پر رنگ‌تر است اما در کشور ما نیز حضور و کنش‌های متخصصان حاضر در این انجمن‌ها، در حوزه‌ی تصمیم‌سازی ـ تا سطح تصمیمات راهبردی در حوزه‌های گوناگون ـ بر کسی پوشیده نیست.

“انجمن علمی زیست‌فناوری سلامت ایران” یکی از این نهادهای مردمی است که در حوزه‌ی مهم «زیست‌فناوری بهداشت» منشأ خدمات ارزنده‌ای بوده که این خود به مدد حضور دانشمندان این حوزه فراهم آمده است.

این انجمن به استناد مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راستای گسترش و پشتیبانی از آموزش کاربردی و مؤثر به‌منظور توانمندسازی پژوهشگران و صنعتگران و ارتقاء پژوهش‌های مرتبط با زمینه‌های گوناگون «زیست فناوری سلامت»؛ و موازی با آن ترویج و بهینه‌سازی تحقیق و توسعه در این حوزه، در سال ۱۳۹۱ در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ثبت رسید و بعد از طی مراحل قانونی مورد نیاز و ثبت حقوقی در اداره ثبت شرکت‌ها، از سال ۱۳۹۲ فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است.

حضور تأثیرگذار این انجمن موجب شد پس از مدتی برخی «کانون‌های دلالی و تجارت در حوزه‌ی زیست‌فناوری و تراریخته» چشم طمع به تصاحب این نهاد مردمی داشته باشند و این موضوع را از کانال عضویت، شرکت در انتخابات و تصدی مسئولیت‌های این انجمن دنبال کنند.

اخبار تهدیدها و اقدامات نامتعارف کانون‌های خاص، نسبت به این انجمن، پیش از این نیز مورد رصد خبرگزاری تهران پرس بوده است؛ لکن طی روزهای گذشته پرده‌ای جدید از فشارها و نفوذ این دلالان در شبکه‌ی پشتیبان حوزه‌ مرتبط با این امر، رونمایی شد.

در متنی که در این زمینه در اختیار خبرگزاری تهران پرس قرار گرفت، آمده است:

«جهت برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن علمی زیست فناوری سلامت در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ و پیرو چاپ آگهی در روزنامه رسمی و ارسال آن به دبیرخانه کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی و انجام اقدامات لازم و قانونی بر طبق ” آئین‌نامه انتخابات انجمن‌های علمی گروه پزشکی” و چاپ آگهی و اطلاعیه برگزاری انتخابات انجمن طبق مفاد آگهی در روزنامه رسمی در زمان مقرر قانونی و قرار گرفتن لینک صفحه انتخابات انجمن در سایت کمیسیون در تاریخ ۲۹/۴/۱۳۹۸، متاسفانه لینک و دسترسی به صفحه انتخابات انجمن در ساعت مقرر ۰۰:۱۵ روز ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ از روی سایت کمیسیون برداشته شده و انتخابات انجمن بدون اطلاع رسمی و یا نامه رسمی به هیئت مدیره انجمن، لغو گردیده است».

به‌صورت روشن‌تر، اتفاق رخ داده از این قرار است:

امروز – سی‌ام تیر ۹۸ – مقرر شده بود تا با برگزاری انتخابات انجمن، برای تعیین مسئولان آن طی سه سال آینده، تعیین تکلیف شود؛ بر اساس اساسنامه و نیز مصوبات هیئت مدیره، برای حفظ وجه تخصصی انجمن، تنها افراد «واجد صلاحیت» – و از جمله با مدارک دانشگاهی در حوزه‌ی مرتبط – در این انجمن امکان ثبت‌نام و عضویت دارند، علاوه بر این، بر اساس مصوبه‌ رسمی وزارت بهداشت با توجه به الکترونیکی شدن انتخابات، انجمن موظف است که ۱۵ روز پیش از رأی‌گیری، عضوگیری جدید را متوقف کند اما:

طی دو روز گذشته، یک فهرست، با تعداد دو برابر اعضای کنونی! با درج نام‌ افراد عموماً غیرمتخصص‌، به مسئولان انجمن زیست‌فناوری سلامت ایران تحویل شده تا نتیجه‌ رأی‌گیری در انتخابات به نفع کانون تاجران و دلالان حوزه‌ سلامت رقم بخورد!

مقاومت قانونی مدیران فعلی انجمن در برابر این لیست عجیب نیز با «توصیه‌»ها و «فشارنامه»هایی از سوی «مقامات بالا» مواجه شده است! حاصل اینکه تحت این فشارها و در فرآیندی که به‌روشنی مغایر با قانون است، عدم برگزاری انتخابات یا تعویق آن با هدف ورود افراد خاص و «عضویت تحت فشارِ» افراد توصیه شده و فاقد صلاحیت در این زمینه که پرونده‌ آنها اصلاً تحت بررسی قرار نگرفته است ـ ولو شاید در سطح کارگران شریف ساختمان ـ از مبادی کانون‌های خاص قدرت و ثروت، کاملاً محتمل است!

اسناد قابل‌توجهی از این موضوع و اسامی تعدادی از افراد معرفی شده و مدنظر این کانون‌ها، در اختیار خبرگزاری تهران پرس قرار گرفته که نشان می‌دهد در صورت عدم برگزاری این انتخابات در موعد مقرر، تخلف آشکار قانونی ـ به دلایل مختلف از جمله تضییع حقوق اعضا و تسلیم در برابر رانت و فشارهای غیرقانونی ـ صورت خواهد پذیرفت ضمن اینکه این فشارها از کانال همان کانونی اعمال می‌شود که بنا داشت مصرف عمومی بی‌ضابطه‌ غذاهای مهندسی ژنتیک شده (تراریخت) را در کشور رواج دهد، که با مقاومت مردم و مقامات مسئول، این موضوع منتفی شده است.

ناظر به رسمیت و حضور یک نماینده‌ رسمی از سوی وزارت محترم بهداشت، شایسته است این موضوع توسط درگاه‌های نظارتی، از جمله وزارت بهداشت و سازمان بازرسی کل کشور مورد پیگیری قرار گیرد و پاسخ اقدامات مناسب در این امر، به اطلاع افکار عمومی برسد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد