×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
تغییر کاربری علت اولیه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، زهرا صدراعظم نوری در جریان برگزاری صد و پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر تهران، در تذکری اظهار کرد: باتوجه به وقوع حادثه آتش‌سوزی در انبار بزرگ ابزار و یراق آلات واقع در میدان حسن‌آباد در روز چهارشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۸ که به علت عدم توجه به ضوابط و مقررات ایمنی در دوره بهره‌برداری رخ داده است، لازم می‌دانم مراتب تقدیر و تشکر خود را از ایثارگران پرتلاش خانواده آتش‌نشانی شهر تهران که با تلاش خود مانع گسترش و سرایت آتش شدند، اعلام کنم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این حادثه، آتش با تلاش آتش‌نشانان مهار و کاملاً خاموش شد و به هیچ یک از شهروندان عزیز آسیبی نرسید و تنها خسارات مالی به جای ماند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه با توجه به آمار و اطلاعات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در سال ۱۳۹۷، سازمان حدود ۷۳۶ مورد عملیات اطفاء حریق در اماکن تجاری ـ کسبی و انبارها را داشته است، گفت: این رقم ۱۲درصد از کل حریق‌های ساختمانی و اماکن را به خود اختصاص داده است. اماکن و ساختمان‌هایی همچون ملک مذکور به علت تغییر کاربری و نوع فعالیت صنفی درجه خطرپذیری بالایی در حریق دارند و با بی‌توجهی به ضوابط اولیه ایمنی باعث حوادثی مانند حادثه هفته گذشته می‌شوند که ضمن تحمیل خسارت به شهروندان و مدیریت شهری  می‌توانند باعث از دست رفتن بخشی از هویت تاریخی یک شهر شوند.

صدر اعظم نوری افزود: لازم می‌دانم در خصوص لزوم استفاده از ظرفیت‌های موجود در قوانین فرادستی برای ساماندهی سازوکار نظارت بر ایمنی آن دسته از ساختمان‌هایی که تصرف کسبی، تجاری، کارگاهی، صنعتی یا انبار دارند بار دیگر تأکید کنم و با توجه به بند «ز» ماده ۳۷ قانون نظام صنفی کشور، لازم است سازوکار مشترکی بین اتحادیه اصناف و سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران برای منوط کردن صدور یا تمدید جواز صنفی به دارا بودن تأییدیه ایمنی ساختمان در برابر حریق به تناسب نوع فعالیت صنفی ایجاد شود.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت: از سوی دیگر نظر به اینکه آثار تاریخی پایتخت هویت آن محسوب می‌شوند و شهروندان با این آثار به تهران احساس تعلق خاطر پیدا می‌کنند، حفاظت از آنها در مقابل حریق و هر نوع آسیب و‌ خطر احتمالی بسیار حائز اهمیت است.

صدراعظم نوری در پایان تأکید کرد: نهادهای مسئول در ایمن‌سازی آثار فرهنگی و‌ تاریخی به‌خصوص سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید در حراست از اماکن تاریخی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد