×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
۳۰ درصد ظرفیت مدارس غیردولتی خالی از دانش‌آموز است


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، مجید تهرانیان، کارشناس مدیریت آموزشی و مدیرکل اسبق سازمان مدارس غیردولتی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع جایگاه مدارس غیردولتی در مهارت آموزی با بیان اینکه مهمترین مراکزی که می‌توانند به جریان مهارت‌آموزی کمک کنند مدارس هستند، اظهار‌ کرد: برنامه‌های مختلفی در این زمینه اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به طرح ایران مهارت اشاره کرد.

وی افزود: تا خرداد ماه سال جاری ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر ـ ساعت کار برای ۹۰۵ هزار دانش‌آموز در طرح ایران مهارت در سطح کشور به ثبت رسیده است؛ در این طرح ۵ هزار و ۲۹۲ مدرسه متوسطه اول شرکت کردند که یک هزار و ۵۹۳ مورد مدارس غیردولتی بودند که ۳۰ درصد کل مدارس غیردولتی را شامل می‌شود، در حالی که ۱۰ درصد کل مدارس مجری طرح ایران مهارت، مدارس دولتی‌اند.

تهرانیان با اشاره به اینکه مدارس غیردولتی از ساعات‌ اضافه آموزشی برای فعالیت‌های مکمل غیردرسی برخوردارند و از این جهت طرح ایران مهارت در مدارس غیردولتی قابلیت اجرایی بهتری دارد، گفت: طرح ایران مهارت شاخه‌های بسیار گسترده‌ای دارد و موارد مختلفی را دربرمی‌گیرد؛ در طرح ایران مهارت، ۶۰ ساعت آموزش در سه سال دوره متوسطه اول درنظر گرفته شده است در حالی که باید این دستورالعمل اصلاح شود و حداقل به ۶۰ ساعت در هر یک سال برسد.

فرهنگ و دولت ضدبخش خصوصی است، ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی

وی با بیان اینکه فرهنگ و دولت ما، ضد بخش خصوصی است، عنوان‌کرد: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، با وجود تلاش‌های انجام شده، آمار سال  ۹۶ و ۹۷ نشان می‌دهد که از۲۶ هزار صندلی در هنرستان‌های غیردولتی ۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی است البته در مجموع ۳۰ درصد ظرفیت کل مدارس غیردولتی خالی است و در مقابل تراکم در مدارس دولتی بالاست. هیچ کس به دنبال آن نیست که بررسی کند علت این ظرفیت خالی چیست.

تهرانیان ادامه داد: یک نگاه ضدغیردولتی در کشور ما وجود دارد وضعیت مالکیتی مدارس غیردولتی نیز اینگونه است که
در سال ۹۶ و ۹۷، ۶٫۸ درصد مدارس ما احداثی و ۸۲٫۵ درصد استیجاری است که یکی از تبعات آن افزایش قیمت‌ها و شهریه‌هاست. بانک‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری کمتر به سمت بخش آموزش متمایل‌اند.

در کل کشور ۶۰ تا ۸۰ مدرسه غیردولتی شهریه بالا می‌گیرند

وی با اشاره به اینکه در کل کشور ۶۰ تا ۸۰ مدرسه داریم که ممکن است شهریه بالا بگیرند و در مقابل حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مدرسه هم شرایط نامناسب دارند و چند هزار مدرسه مابقی، از استانداردهای لازم برخوردارند، افزود: بررسی کنید از سال قبل اجاره‌ها چقدر بالا رفته، چقدر حقوق‌ها افزایش یافته، هزینه ملزومات و کاغذ چقدر بالا رفته؟ فقط ۱۶۷ درصد بهای کاغذ بالا رفته است.

تهرانیان در پایان گفت: به موضوع برخورد شهرداری‌ها نیز باید توجه شود که بابت پسماند مدارس غیردولتی ۲۰ و ۴۰ میلیون تومان قبض صادر می‌کنند باید شهریه مدارس را با واقعیات جامعه متناسب‌سازی کرد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد