×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
‌پایان پروازهای حج در ۵ فرودگاه و آغاز اعزام زوار کرمانی/انجام ۸۰درصد پروازها بدون تأخیر‌

[ad_1]

حشمت‌الله قربانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، در تشریح آخرین جزئیات آمار اعزام زائران حج تمتع، اظهار داشت: پروازهای حج تمتع از روز دوشنبه هفدهم تیرماه در کشور آغاز شد و چهاردهم مرداد آخرین پرواز عملیات حج انجام می‌شود.

* انجام ۱۲ پرواز حج در روز جاری 

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها‌ و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: تا پایان وقت روز جمعه، ۲۸ تیرماه، برابر با دوازدهمین روز اعزام حجاج، ۱۰۶ پرواز از فرودگاه‌های کشور غیر از فرودگاه امام خمینی (ره)‌ انجام شد و ۲۶ هزار و ۲۲۴ زائر از استان‌های مختلف به خانه خدا اعزام شدند.

وی بیان کرد: امروز نیز ۱۲ پرواز حج انجام می‌شود و ۳ هزار نفر از زوار به خانه خدا عزیمت می‌کنند.

* پایان پروازهای حج در پنج فرودگاه و آغاز پروازهای زائران کرمانی

قربانی بیان کرد: در فرودگاه امام خمینی (ره) نیز تا پایان وقت روز پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه، تعداد ۳۲ پرواز حج از ترمینال سلام ‌‌انجام شد و ۸۱۳۳ زائر به خانه خدا اعزام شدند.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها‌ و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: پروازهای حج در فرودگاه‌های یزد، زنجان، اهواز و استان خراسان جنوبی به پایان رسید و امروز هم پرواز‌های حجاج فرودگاه بیرجند به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه پروازهای حجاج فرودگاه کرمان امروز آغاز می‌شود، اضافه کرد: از روز آینده پروازهای حج در فرودگاه کرمانشاه آغاز خواهد شد.

قربانی بیان کرد: در پروازهای رفتِ حج، تاکنون  ۷۶ پرواز به مدینه و ۳۰ پرواز به جد بوده است.

* انجام بیش از ۸۰ درصد پروازهای حج بدون تأخیر

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها‌ و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: با هماهنگی و تلاش شبانه‌روزی همه دست اندرکاران حج شامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، سازمان هواپیمایی کشوری و غیره، پروازهای امسال حجاج با وجود آنکه ایران‌ایر ناوگان کمکی نداشت،‌ به بهترین وجه در حال انجام است.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از ۸۰ درصد پروازهای رفتِ حجاج به‌موقع انجام شده است و حتی تعجیل پروازی هم داشتیم که در برخی پروازها این تعجیل به ۴۰ دقیقه هم رسیده است.

* پروازهای ‌روز ۳۰ تیرماه حجاج برابر با چهاردهم روز عملیات ‌حج ۹۸‌

به گزارش فارس روز ۳۰ تیرماه، پرواز شماره ۱۴۶۴ از فرودگاه امام به مقصد مدینه در ساعت‌ ۰۳:۵۰ انجام می‌شود.

فردا همچنین‌ پرواز شماره ۱۴۵۸ از فرودگاه امام به جده ساعت‌ ۱۱:۴۰ و پرواز شماره ۱۴۸۰ از فرودگاه امام به جده ساعت ‌ ۲۰:۳۰ انجام می‌شود.

روز آینده پرواز شماره ۱۴۵۲ از فرودگاه ‌امام به مدینه در ساعت ۲۰:۵۰ و پرواز شماره ۱۴۵۶ از فرودگاه ‌امام‌ به ‌مدینه‌ در ساعت ‌۲۱:۵۰ انجام می‌شود.

روز آینده از ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد، پرواز شماره ۱۴۶۶ به منوره ساعت‌ ۰۷:۳۰ و پرواز شماره ۱۴۶۰  به مدینه ساعت‌ ۲۲:۱۰ انجام خواهد شد.

روز آینده از ایستگاه فرودگاه بندرعباس‌ پرواز شماره ۱۴۷۲ هما به جده ساعت‌ ۰۹:۳۵، پرواز شماره ۱۴۶۲ به جده ساعت‌ ۲۰:۰۵‌ و ‌پرواز شماره ۱۴۸۲ از بندرعباس به جده ساعت‌ ۲۳:۳۵ انجام می‌شود.

روز آینده از فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه پرواز شماره ۱۴۷۸ هما به جده ساعت‌ ۰۳:۰۵، پرواز شماره ۱۴۷۶ به جده ساعت‌ ۰۷:۰۵‌ و پرواز شماره ۱۴۶۸ هما به جده ساعت ‌۱۸:۵۰ انجام خواهد شد.

فردا همچنین از ایستگاه فرودگاه کرمان‌ پرواز شماره ۱۴۷۴ به مدینه ساعت‌ ۰۶:۳۰، پرواز شماره ۱۴۷۰ به مدینه منوره ساعت ‌۰۷:۰۰ و پرواز شماره هما ۱۴۵۴ به مدینه‌ ساعت‌ ۰۸:۳۰ انجام می‌شود.

به گزارش فارس‌ به دلیل برخی کارشکنی‌ها از سوی طرف سعودی، امسال پروازهای حج باید فقط توسط شرکت‌ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام شود و ایران امکان استفاده از دیگر شرکت‌های هواپیمایی برای پروازهای حج را ندارد؛ مقامات سعودی گفته‌اند، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تنهایی و با هواپیمای ملکی خودش باید پروازهای حج را انجام دهد، پیش از این ایرلاین سعودی، قشم‌ایر و ماهان به ایران‌ایر در پروازهای حج و اعزام حجاج کمک می‌کردند.

امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر در قالب ۵۷۳ کاروان با ۷۲۲ پرواز رفت و برگشت عازم خانه خدا می‌شوند و سپس به کشور برمی‌گردند. 

د‌ر حج امسال ۳۶۱ پرواز رفت و ۳۶۱ پرواز برگشت‌ داریم،‌ ‌از ۱۷ تیر ماه برابر با ۸ جولای پروازهای حجاج آغاز شد که به مدینه و جده بود و ۱۴ مرداد آخرین پرواز عملیات حج خواهد بود. 

‌در عملیات رفت ۱۴۲ پرواز به جده و ۱۹۹ پرواز به مدینه خواهد بود و ۵۶ درصد زائران مدینه اول و ۴۴ درصد مدینه دوم هستند. 

‌۳۰ هزار نفر از زوار کشورمان از ۹ استان کشور شامل تهران، البرز، قم، مرکزی، سمنان، لرستان، قزوین، کردستان و کاشان از طریق فرودگاه امام به خانه خدا اعزام می‌شوند، تعداد پروازهای رفت از فرودگاه امام ۱۲۴ پرواز خواهد بود. 

‌پروازهای رفت در ۳۳ روز انجام می‌شود،‌ در عملیات رفت کمترین زائر مربوط به استان گیلان با ۴۸۶ زائر و بیشترین زائر مربوط به استان تهران با ۳۰ هزار زائر است. 

‌از ۲۶ مرداد مطابق با ۱۷ آگوست پروازهای برگشت حجاج آغاز می‌شود و تا ۱۷ شهریور ادامه دارد، در پروازهای برگشت ۱۸۶ پرواز از جده و ۱۸۵  پرواز از مدینه انجام می‌شود، پروازهای رفت ۳۳ روز طول می‌کشد و پروازهای برگشت ۲۳ روز زمان نیاز دارد. 

‌در پروازهای برگشت ۴۹ درصد پروازها از جده و ۵۱ درصد از مدینه خواهد بود. 

‌میزان مجاز بار ایران ایر در پروازها ۳۰ کیلوگرم است که در پروازهای حج این رقم به ۴۰ کیلوگرم افزایش یافته است، همچنین حجاج می‌توانند کیف دستی تا ۵ کیلوگرم را وارد کابین هواپیما کنند. 

انتهای پیام/

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد