×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
کاهش ۳۵ درصدی تعداد و ارزش چک‌های برگشتی در خردادماه در مقایسه با پارسال


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، بر اساس آمار بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در خردادماه ۹۸، در ماه مذکور، در کـل کشـور ۶٫۵ میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر ۸۴۲ هزار میلیارد ریال مبادله شد کـه نسـبت بـه مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ (ارزش) بـه ترتیـب ۹٫۲ درصد و ۱۵٫۱ درصد کاهش یافته‌است.  

در این ماه، درکـل کشـور ۵٫۹ میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر ۷۴۸ هزار میلیارد ریال وصول شده‌است. در ماه مورد گزارش، درکل کشور ۹۰٫۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۸۸٫۹ درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

در خردادماه پارسال و براساس گزارش بانک مرکزی، در کـل کشـور ۹٫۱میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر ۷۸۰هزار میلیارد ریال مبادله شده که از این مقدار، در کل کشور ۱٫۳ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۱۳۵ هزار میلیارد ریال برگشت داده‌شده‎است. در این ماه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده، برابر  ۱۴٫۶ درصد و نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده ۱۷٫۳ درصد است.

مقایسه آمار دو ماه نشان می دهد نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در خردادماه سال ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه پارسال، ۳۵ درصد کاهش یافته است

طبق اظهار نظر کارشناسان حوزه بانکی، این کاهش صورت گرفته به دلیل تغییرات مثبت قانون جدید صدور چک است که در ابان ماه سال گذشته به تصویب رسید و باعث پیشگیری نسبی از صدور چک بلامحل گردیده ‌است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد