×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
چشم‌انداز توسعه روابط تهران-بیشکک؛ پرواز مستقیم و حذف ویزا بهترین کاتالیزور


«ماکان شیرمکول‌اف» رئیس سابق پارلمان قرقیزستان و سفیر سابق این کشور در جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تهران پرس در بیشکک به بررسی سطح همکاری‌های دوجانبه «بیشکک» و «تهران» پرداخت.

وی درباره وضعیت فعلی روابط دوجانبه قرقیزستان و ایران گفت: ۲ کشور در فضای جغرافیایی واحدی قرار دارند اما وضعیت همکاری‌های فعلی بیشکک و تهران جوابگوی ظرفیت‌های موجود نیست و روابط دوجانبه برای رسیدن به مراحل جدید نیازمند انگیزه‌های جدید است.

شیرمکول‌اف ادامه داد: نداشتن روابط تجاری بسیار قوی از جمله تعاملات تجاری و اقتصادی قرقیزستان با کشور دارای صنعت قوی، کشاورزی توسعه یافته و اقتصاد پایدار نظیر ایران باعث تعجب است.

وی افزود: در واقع تراز و روابط تجاری- اقتصادی قرقیزستان و ایران در حال حاضر چندان بالا نیست. در سال‌های ۲۰۰۷- ۲۰۱۲ قرقیزستان مجبور به توجه به نظر دولت آمریکا نسبت تهران در مسائل همکاری دوجانبه با ایران بود اما جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی برای تقویت تعاملات با بیشکک انجام داده است.

شیرمکول‌اف تصریح کرد: پس از وقوع انقلاب در قرقیزستان در سال ۲۰۱۰ ایران اولین کشوری بود که دولت موقت را به رسمیت شناخت و در تاریخ هشتم آوریل سال ۲۰۱۰ وزارت امور خارجه ایران درخواست برگزاری گفت‌وگوهای تلفنی با «رازا اتونبایوا» رئیس جمهور موقت قرقیزستان را داد و بلافاصله مذاکرات وی با «منوچهر متکی» وزیر امور خارجه وقت انجام شد و تهران دولت جدید قرقیز را به رسمیت شناخت.

وی افزود: در تاریخ نهم ژوئن سال ۲۰۱۰ منوچهر متکی در شهر «تاشکند» در قالب نشست سازمان همکاری شانگهای گفت دیگر کشورها حقی برای دخالت در مسائل داخلی قرقیزستان را ندارند و مردم قرقیز توانایی حل مشکلات موجود و اخذ تصمیمات درست را دارند.

شیرمکول‌اف ادامه داد: با برداشتن همین گام ایران از قرقیزستان حمایت و روابط دوجانبه به سمت توسعه حرکت کرد.

وی درباره توجه بیشتر به تعاملات بازرگانی و دسترسی تولیدکنندگان قرقیز به بازارهای ایرانی گفت: بازار ۸۰ میلیونی ایران فضای جذابی برای فعالیت‌های تجاری است.

شیرمکول‌اف افزود: باید در نظر داشت که ایران تولید کننده نفت است و به نوبه خود این عامل برای بیشکک امکانات خوبی برای دریافت محصولات نفتی را ایجاد می‌کند همچنین قرقیزستان به دریا دسترسی ندارد و این موضوع یکی از عوامل جدی عدم رشد اقتصادی این کشور است در حالی که ایرانی‌ها به دریاهای مختلف دسترسی دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر این در ایران علم، صنعت، بهداشت، کشاورزی و تکنولوژی‌های فضایی توسعه یافته و همکاری با تهران دسترسی به تکنولوژی‌های نوین برای تقویت ظرفیت‌های اقتصادی را می‌دهد همچنین مردم ایران تفریح و گردشگری را دوست دارند و روابط در این زمینه برای تقویت امکانات بیشکک در حوزه گردشگری کمک می‌کند.

شیرمکول‌اف تصریح کرد: برای افزایش گردشگران ایرانی در قرقیزستان باید پرواز مستقیم تهران- بیشکک برقرار شود و اجرای برنامه برای لغو رژیم روادید بین ۲ کشور اقدام خوبی می‌باشد اما متأسفانه مشکلات در این زمینه همچنان وجود دارد.

وی افزود: ایران ماهواره خود را به فضا پرتاب کرد و در علوم ژنتیکی موفق است که از رشد علمی- تجهیزاتی و اقتصادی کشور خبر می‌دهد. به نظر من قرقیزستان با استفاده از فرصت‌های موجود از جمله موضوع تحریم‌های غرب باید به سمت تقویت همکاری‌ها حرکت کرده روابط پایدار با ایران برقرار کند.

شیرمکول‌اف گفت: همکاری کشاورزی بین ایران و قرقیزستان نیز موضوع مهمی است تجهیزات کشاورزی ایران و آب و هوای این کشور برای تولید محصولات غذایی باکیفیت فرصت خوبی می‌باشد و در این زمینه فعالیت سفارت‌خانه‌ها مهم و تاثیر گذار است. در حال حاضر «علی مجتبی روزبهانی» سفیر ایران در قرقیزستان توانسته مناسبات دوجانبه را به سطح بالایی برساند.

انتهای پیام/ح

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد