×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
چالش در زیرساخت‌ها با ثابت ماندن اعتبارات عمرانی در۳ سال اخیر


صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تهران پرس، با اشاره به ثابت ماندن اعتبارات عمرانی کشور در سه سال گذشته به میزان ۶۲ هزار میلیارد تومان گفت: متأسفانه ایرادی بزرگ در سیستم برنامه‌ریزی و هزینه‌های کشور وجود دارد که در سال گذشته کار آنچنانی درباره رفع این مشکل صورت نگرفته است. 

وی افزود: سال به سال هزینه‌های جاری دولت زیاد شده و اعتبارات عمرانی و آبادانی کشور کمتر شده است؛ این در حالی است که هم‌اکنون نسبت هزینه‌های جاری به هزینه‌های عمرانی در بودجه عمومی کشور حدود ۹۰ درصد به حدود ۱۰ درصد است. 

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زیرساخت‌های عمرانی کشور دچار مشکل شده و بر همین اساس، اشتغال‌زایی کمتری وجود دارد. 

وی افزود: بدنه دولت در دولت‌های مختلف سال به سال بزرگتر و چاق‌تر شده است و هر دولتی به بهانه‌های مختلف، افراد منتسب به حزب، جریان و گروه خود را به بهانه‌های مختلف کارمند یا کارگر شرکتی، قراردادی، کار معین و … به سیستم‌های دولت اضافه کرده است، هر چند که ما در دولت یازدهم کمتر شاهد چنین وضعیتی بودیم، اما در دولت دوازدهم چنین رویکردی را در تمامی استان‌ها و مناطق کشور شاهد هستیم. 

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش تعداد کارمندان باعث می‌شود بهره‌وری در بدنه دولت کاهش پیدا کند، ضمن اینکه با توجه به افزایش نرخ تورم، حقوق پرسنل هم باید ارتقا پیدا کند. ولی با توجه به شرایط درآمدی دولت، این افزایش بودجه به سمت هزینه‌های جاری سوق پیدا کرده و هزینه‌های عمرانی کم می‌شود و بر همین اساس، ارقام بودجه به سمت حقوق، مزایا و پاداش‌های بازنشستگی و هزینه‌های جاری ادارات که از الزامات محسوب می‌شود، سوق پیدا کرده و در حقیقت می‌توان گفت که نمی‌توانیم حقوق و مزایا را نسبت به نرخ تورم افزایش ندهیم. 

بدری خاطرنشان کرد: کمبود منابع اعتبارات عمرانی، زیرساخت‌ها و بسترسازی اشتغال کشور را دچار چالش می‌کند. 

وی افزود: برای موضوع اشتغالزایی و جبران این موضوع، در تبصره ۱۸  در سال گذشته و سال جاری فرصتی برای اشتغالزایی در قالب کمک فنی و اعتباری گذاشته شده است که البته آن هم با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و عدم فروش نفت، توفیق آن چنانی در کشور نداشته‌ایم. 

بدری در پایان خاطرنشان کرد: باید بازنگری و باز طراحی اساسی در بدنه مدیریتی کشور و بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی انجام دهیم. 

به گزارش خبرگزاری تهران پرس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «تهران پرس» با عنوان «دلیل فریز اعتبارات عمرانی در سه سال اخیر چیست» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد