×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
پرداخت تسهیلات رونق تولید برای طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد


کریم یاوری، مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، با اشاره به نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در سال رونق تولید کارگران و کارفرمایان و سهامداران و سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای اقتصادی در خط مقدم اجرای منویات  مقام معظم رهبری هستند و با تلاش و کار و تولید برای تحقق شعار سال جدیت دارند و ما همه باید به  آنها کمک کنیم.

 وی ادامه داد: نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی قابل توجه بوده، آنها شایسته خدمتگزاری بهتر هستند.کارگران در تمامی شرایط حساس انقلاب اسلامی اعم (از پیروزی انقلاب و جنگ و فعالیتهای اقتصادی و تولیدی و صنعتی و معدنی و کشاورزی…) همراهی بسیار ارزشمندی داشته ، دارند و خواهند داشت.

یاوری بیان کرد: کارگران  ایران اسلامی دل در گرو اسلام و انقلاب و مردم دارند و همه با کار و تلاش و رونق تولید پاسدار انقلاب و اسلام هستند.هم اکنون هم کارگران  علی رغم مضائق مالی و دستمزدهای حداقلی با تمام  توان در پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها دوش به دوش کارفرمایان  در رفع مشکلات بنگاهها اهتمام  دارند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: شناسایی ورصد، پیگیری، و بررسی و رسیدگی و حل و فصل  مشکلات بنگاههای اقتصادی مشکل دار  در ابتدا به عهده  سهامداران- مالکان- کارفرمایان و مدیران بنگاههای اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند از طریق وزارتخانه صادر کننده مجوز تاسیس و بهره برداری و پس از آن از طریق کارگروههای استانی و ملی تسهیل  و رفع موانع تولید بایستی پیگیری و اقدام نمایند. وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی پیگیری  و حل و فصل ، مشکلات بنگاههای اقتصادی در جهت  صیانت  از نیروی کار و تثبیت اشتغال و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها رصد و پیگیری می نماید این موضوع از اولویت های کارگروه های تسهیل و رفع موانع  تولید استانهای کشور و کارگروه  ملی به شمار می رود.

 یاوری بیان کرد:برای صیانت از نیروی کار،کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذاران و حفظ حیات بنگاه های اقتصادی و پایداری تولید و تثبیت اشتغال رسیدگی حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار ضروری است.

 وی ادامه داد: کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذارانی که بخواهند هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت دهند  و اصلاح ساختار انجام دهند کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی با مصوبه شورایعالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

 یاوری بیان کرد: تمام کارگران  مشمول  قانون کار و تامین اجتماعی که در اثر خسارت ناشی از سیل در کشور کار خود را  برای مدت  محدودی از دست داده اند از حمایت  پرداخت  مقرری بیمه بیکاری بهره مند  شده اند و تعداد حدود ۴۸۰۰ نفر از کارگران  بیمه شده که در حادثه ناشی از سیل از کار بیکار شده اند مقرری ماهانه بیمه بیکاری دریافت  می کنند.

 وی اظهار داشت: حسب دستور تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام امکانات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای شروع سیل در کشور در اختیار حادثه  دیدگان ناشی از سیل قرار گرفته  و خدمات  رسانی تمام ارکان  وزارتخانه به حادثه دیدگان تا رسیدن به شرایط عادی ادامه  خواهد داشت.

 یاوری گفت:مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار فقط نقدینگی نیست بلکه پاره ای از مشکلات درون کارگاهی است همانند( بالا بودن هزینه های تولید، انباشت محصولات تولیدی ، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران، بعضاً سوء مدیریت و..) و بخش برون کارگاهی همانند( رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا، مطالبات از سایر سازمان ها و…).در شرایطی که بنگاه های اقتصادی با مشکل مواجه می گردند، نیروی کار و کارگران عزیز می بایستی نهایت همراهی و همکاری را برای حل مشکل در جهت پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان به عمل آورند.

 وی ادامه داد: درسال ۱۳۹۷ بنگاه های اقتصادی از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و ادامه فعالیت حدود بیش از   چهار هزار   میلیارد تومان تسهیلات  دریافت نمودند.

 مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ نیز طرح رونق تولید برای واحد های صنعتی و معدنی کوچک و متوسط اجرا می شود. همچنین بنگاه هایی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰% اجراء و به آنان  تسهیلات  پرداخت می گردد. که در سال ۹۸ نیزازهر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت پذیرد با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار  توسط شورایعالی کار حمایت موثر بعمل می آید.

 وی گفت: در جهت صیانت از نیروی کار و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها در سال ۹۷ با حمایتهای موثر از ۱۸۴۱   بنگاه موجبات تثبیت حدود سیصدو پنجاه هزار نفر شغل فراهم آمد مسائل مربوط به حدود ۱۳۵۰ بنگاه مشکلدار را با جدیت رصد، پیگیری و دنبال می کنیم و در جهت رفع مشکلات آنان برای پایداری تولید از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.

یاوری بیان کرد: استانداران به عنوان رییس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به همراه کلیه اعضاء کارگروه به گونه ای برنامه ریزی نمایند که هر روز یک بنگاه مشکلدار و یا بحرانی را مورد بازدید قرار داده  و از محل بنگاه با هم فکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران کارگران مشکلات آنها را بررسی و رسیدگی و حل و فصل نمایند.مدیران و کارفرمایان بنگاههای اقتصادی متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی  می بایستی طرح خود را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند.تمامی کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی در طول اصلاح ساختار اقتصادی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می گردند.

 مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با بیان اینکه در سال جاری بعضی جلسات  ستاد تسهیل  و رفع  موانع  تولید  ملی در استان های کشور برگزار خواهد شد افزود:سامانه  ستاد تسهیل  برای تسهیل  ارتباط متقاضیان  با ستاد و شفاف سازی و تسریع در مراحل رسیدگی به پرونده ها و نظارت  ستاد بر روند  اقدامات  توسط دستگاهها حداکثر تا خرداد ماه سال جاری راه اندازی خواهد شد.

کریم یاوری: مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در کارگاه  آموزشی حمایت از مشاغل  و بیمه  بیکاری در استان گلستان  گفت:بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل واراده از کار بیکار می شوند بیمه بیکاری پرداخت  می نماید.

 وی گفت:بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قوه قهریه و غیر مترقبه از قبیل  سیل ، زلزله ، جنگ، آتش سوزی و …. بیکار می شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می گردند.پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست اندر کاران اجرای قانون بیمه بیکاری است در سال ۱۳۹۷ حدود هجده هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کرده اند.

سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است  آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار و نیز باز آموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه  بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانجات فراهم  نماید. هزینه های آموزش های فنی و حرفه ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری تامین و پرداخت  می گردد.

 وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۸هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی و باز آموزی و تجدید مهارت معرفی شدند. هم اکنون حدود ۲۶۰ هزار  نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می نمایند.کارگران مجرد مشمول  قانون بیمه  بیکاری حد اقل شش ماه و حد اکثر سی و شش ماه و کارگران متاهل  و متکفل حداقل دوازده ماه و حداکثر پنجاه ماه به نسبت سابقه کاری و بیمه پردازی می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایند.

یاوری اظهار داشت:ایام  مقرری بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می گردد.واگذاری امور و تصدیهای غیر حاکمیتی به بخش خصوصی صرفاً در چارچوب قوانین و مقررات، ضوابط و دستور العملهای ابلاغی باید صورت پذیرد.

 وی ادامه داد: تمام کارگران  مشمول  قانون کار ، تامین اجتماعی که در اثر حادثه  ناشی از سیل  از کار بیکار شده اند حتی اگر کمتر از شش ماه بیمه  پردازی داشته باشند مشمول  دریافت  مقرری بیمه  بیکاری خواهند شد.کارگران  و کارفرمایان  آسیب دیده از سیل اخیر در کشور را تنها  نخواهیم گذاشت تا رسیدن  به شرایط راه اندازی کارگاه  و شروع کار در کنار آنان  خواهیم بود.

 مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: برای تعادل بخشی به منابع و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری کارگروههای مشترک بین ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و شرکاء اجتماعی شکل گرفته و به جدیت پیگیری می نمایند.مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز اول بیکاری قابل پرداخت  است و کارگران مکلفند ظرف سی روز از تاریخ  بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحد های تعاون کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال  به کار تخصصی یا مشابه  آن اعلام نمایند.

 یاوری افزود: کارآفرینان  و کارفرمایان محترم در تمامی واحد های تولیدی، صنعتی ، صنفی ، خدماتی و کشاورزی برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه نمودن کارگران اقدام  نمایند. کارآفرینان  و کارفرمایان محترم در تمامی واحد های تولیدی، صنعتی ، صنفی ، خدماتی و کشاورزی برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه نمودن کارگران اقدام  نمایند.در شرایط فعلی همه دستگاههای اجرایی و خدمات رسان  و خصوصاً نظام  مالی، بانکی و بیمه ای کشور می بایستی نهایت همراهی و همکاری را با بنگاههای اقتصادی در جهت حفظ اشتغال کارگران و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر برای آنان را بعمل آورند.

 انتهای پیام/

 

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد