×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
مهندسی انتخابات از مسیر صلح؛ انگشت اتهام نامزدان ریاست جمهوری افغانستان به‌ سوی عبدالله


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تهران پرس، «احمدولی مسعود» رئیس جریان «وفاق ملی»، «فرامرز تمنا» رئیس سابق مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه، «شهاب حکیمی»، «رحمت‌الله نبیل» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان و «حنیف اتمر» از نامزدان مطرح انتخاباتی «عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان را به مهندسی انتخابات ریاست جمهوری این کشور متهم کردند.

تیم‌های انتخاباتی یاد شده رئیس اجرایی دولت افغانستان را متهم کردند که با سوءاستفاده از گفت‌وگوهای صلح تلاش می‌کند تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور را مهندسی کند.

حنیف اتمر رئیس تیم انتخاباتی «صلح واعتدال» اظهارداشت: تاخیر دوباره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هزینه گزافی دارد، من مخالف این موضوع هستم کسی که اکنون مشروعیت قانونی خود را از دست داده است درباره تاخیر انتخابات ریاست جمهوری به نمایندگی از مردم این کشور تصمیم بگیرد.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا و در پی پیشرفت مذاکرات آمریکا با طالبان احتمالاتی درباره تعویق دو ساله انتخابات ریاست جمهوری این کشور بوجود آمده است، موضوعی که ظاهرا با چراغ سبز ریاست اجرایی دولت افغانستان همراه شده است.

«فرامرز تمنا» رئیس تیم انتخاباتی «تدبیر و توسعه» گفت: نباید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را که یک روند ملی و دموکراتیک است قربانی یک صلح مبهم و نامشخص با طالبان کرد.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا در سفرش به کابل که ماه گذشته صورت گرفته بود مهلت غیر رسمی را برای رسیدن به توافق نهایی صلح با طالبان تا ماه ستامبر آینده تعیین کرده است.

از سوی دیگر، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز قرار است تا دو ماه آینده برگزار شود  هرچند که آمریکا و دولت افغانستان به پیشرفت همزمان صلح و انتخابات تاکید می‌کنند اما هنوز تفکیک نشده است که کدام یک از دو مسئله مهم در اولویت برنامه‌های قرار دارد.

«شهاب حکیمی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز تصریح کرد که حکومت وحدت ملی تلاش می‌کند تا با مانع تراشی زمینه تعویق دوباره انتخابات ریاست جمهوری این کشور را فراهم کند و از این فرصت برای تقلب و مهندسی انتخابات استفاده کند.

این در حالی است که تنها دو ماه زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است اما انتقادها و اتهامات به تیم های انتخاباتی ریاست اجرایی و رئیس جمهوری افغانستان افزایش یافته است.

این موضوع واکنش سفیران اتحادیه اروپا، انگلیس، آمریکا، ژاپن و نمایندگی اتحادیه اروپا را نیز در پی داشته و این گروه از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته است تا درباره استقلال عمل کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور اطمینان دهند.

«حامد کرزی» رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز تصریح که اگر توافق صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری به دست آید انتخابات به تاخیر خواهد افتاد اما حکومت موقت را نمی‌خواهیم، صلح اولویت مردم افغانستان است.

وی همچنین در واکنش به تذکر سفیر آمریکا و سایر دیپلمات‌های غربی نیز خاطرنشان کرد که هشدار دادن در این باره وظیفه دیپلومات‌های خارجی نیست و یک مسئله داخلی است.

با این حال، بجز مشکلات فنی و مالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با چالش عدم اعتماد، ناامنی و همچنین مخالفت طالبان روبرو است که برگزاری انتخابات را تا دو ماه آینده در این کشور تیریبا ناممکن ساخته است.

انتهای پیام/.

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد