×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
فرزندآوری
فاطمه سادات زاهدی
فرزندآوری مساله این است

به طور کلی ، بچه دار شدن یکی از شیوه های مهم و مثبت برای استحکام خانواده است . چرا که به غیر از زایش جسمی، زایشی هم در جهت شوق  همبستگی بین زن و شوهر به وجود می آید .  معمولاً خانواده‌ها برای اثبات خود و عشق و محبت شان به یکدیگر و پدر و مادرشان تمایل دارند بچه دار شوند.  چرا که تجربه داشتن نوه برای والدین ،اهمیت بسیاری دارد و زن و شوهرها برای ابراز محبت شان به آنها بچه دار می شوند .  اما همان‌طور که باید برای هر موضوع تازه‌ای آمادگی داشته باشیم ، بچه دار شدن هم نیاز به آماده سازی روانی ،جسمی و اجتماعی همه جانبه دارد .  زوج‌هایی که این آمادگی را ندارند ، عمدتاً ممکن است به هراس های گوناگون گرفتار شوند ،واهمه هایی که در ابتدا به ترس نزدیک است ،  بدین معنا که نمی دانند با بچه دار شدن چه اتفاقی برای زندگی شان می افتد . آیا توانایی پذیرش بزرگ کردن یک بچه را دارند یا نه ؟  و از همه مهمتر اینکه آیا اطلاعاتشان برای مقابله با مسائل و مشکلات یک بچه از کودکی تا نوجوانی کافیست ؟ این دست سؤالات که به  ذهن زن و شوهر و به خصوص زن متبادر می‌شود ، توده ای از هیجانات پاسخ ناگفته را پدید می‌آورد و افراد ، در مواجهه با این هیجانات، مشکلات بیشتری را پیش‌روی خود می‌بینند ، در نتیجه واهمه های شان، آرام آرام ،به ترس بدل می شود، به ویژه آنکه برخی از همسران از افراد مختلف اطلاعات ناقص و غلط می شنود و اگر در این میان،  مهارت های لازم نداشته باشند ،ترسشان به تنفر تبدیل می‌شود و دوست نخواهند داشت بچه دار شوند.

 بنابراین به نظر می‌رسد برای اینکه بتوانیم این طرف ها را از بین ببریم ، باید در ابتدا خودسازی را آغاز کنیم و به تجارب افراد موفق روی بیاوریم . در مرحله بعدی ، اطلاعات درستی از شیوه‌های فرزندپروری پیدا کنیم و به شیوه‌های رنج‌آور بها ندهیم .  بلکه به جای آن ،کتاب های مفیدی با موضوع شیوه های فرزندپروری و تربیت کودکان سالم و موفق بخوانیم .

 در این صورت والدین متوجه می شوند و بچه دار شدن ، از دست دادن موقعیت های اجتماعی ،ناامیدی و مسافرت نرفتن نیست ، بلکه می تواند همه این تجربیات در کنار و همراه یک بچه اتفاق بیفتد. 

 البته این تصور هم نباید برای والدین ایجاد شود که بچه دار شدن کار راحت و ساده ای است و آنها با هیچ مشکلی در این مسیر روبرو نخواهند شد ؛ مطمئناً بچه ،  مسئولیت سنگینی دارد و به شدت وقت گیر است ،اما به جای وحشت ، باید با ترسها روبرو شویم و راه حل های مشکلات را یاد بگیریم. بچه دار شدن و تربیت کودک با آموزش و مشورت نیاز دارد و هیچ کس نباید خود را از این مشورت و آموزش بی نیاز ببیند وگرنه با معادله چند مجهولی روبرو می‌شود که راهی برای برون رفت از آن وجود ندارد .

کارشناس ارشد مشاوره

منبع خبر : کلبه رنگی رنگی
true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد