×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۷ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
دعوت به نقد آگاهانه و دلسوزانه نقشه مهندسی فرهنگی کشور

[ad_1]

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی ، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای خطاب به اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و از آنها خواست تا با ارائه نظرات و پیشنهادات خود دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در امر پیاده‌سازی و اجرایی‌سازی سند نقشه مهندسی کشور یاری کنند.
گفتنی است در همین راستا در تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آدرس sccr.ir بخشی به نام فصل همدلی برای دریافت این نظرات  و ارتباط مستقیم با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی راه اندازی شده است.

متن نامه سعیدرضا عاملی آمده است: نیک می دانید که در دورانی به سر می بریم که گستره وسایل ارتباطی جمعی خصوصا صنعت همزمان ارتباطات که دنیایی جدیدی موسوم به فضای مجازی که مراتب از فضای واقعی در اجتماعی شدن و فرهنگی شدن جامعه نقش آفرینی می کند و مسیر زندگی و ارتباطات انسانی را در لایه های مختلف تحت تاثیر و تغییرات سریع و فوری قرار داده است. انسان ها بیش از پیش سلایق، علایق، تعلقات و ادراکات متفاوت از یکدیگر را پیدا کرده و می کنند و در مسابقه استقلال گرایی فردی و جمعی و تمایزیابی از اطرافیان و جامعه شان شرکت می نمایند؛ و هم زمان با تنفس در وضعیت تاثیر پذیری هویتی  فراملی، از اقلیم فرهنگی خویش دفاع می کنند و در برابر نفوذ و گسترش دگرفرهنگ ها از خود مقاومت نشان می دهند و یا تحت تاثیر اقلیم های فرهنگی جوامع دیگر و بعضا شرکت بزرگ تجارت فرهنگی که در بسیاری از موارد بدنبال خیر و صلاح ملت نیستند قرار می گیرد.

وضعیت فرهنگی ایران عزیز که قلب پر دغدغه شما فرهیختگان برای آن می تپد در همین راستا قابل دقت و تبیین است. برماست که در زمانه ای که دستخوش ناملایمات فرهنگی در سطح جامعه هستیم از ساحت آن دفاع کنیم و با خردورزی و عقل مداری و بر اساس مبانی، مبادی و ریشه های اسلامی-ایرانی و بر اساس نیازها و درخواست های خودمان بتوانیم پیشرفت های مهم فرهنگی را در حوزه های گوناگون رقم بزنیم. اگر مهیای این امور نباشیم در تعارضاتی که در دنیای امروز وجود دارد، نقاط قوت ما به نقاط ضعف تبدیل شده و از بالندگی و شکوفایی فرهنگی محروم می شویم و فرهنگ اسلامی به مخاطرات جدی می افتد.

به لطف الهی و همت جمعی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال پیاده سازی و اجرای سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور است. در زمینه این سند، سخنان فراوان گفته شده و یا نوشته شده است، اما احتیاج داریم که با تامل بیشتر و نیز نقد آگاهانه و دلسوزانه، راهبردی و کاربردی، هم به روزآمد شدن سند و هم به کارآمد شدن جنبه های نظری و گام های عملیاتی آن کمک جدی شود. به طور حتم سند مهندسی فرهنگی به دنبال برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه فرهنگی با هدف استقرار جامعه اسلامی است و در این مسیر نیک می دانیم که خود انگیختگی، معرفت فرد و توانمندی دانشی آحاد مردم بسیار اهمیت دارد و به تعبیر حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای «کنترل فرهنگ به طور کامل نه ممکن است و نه جایز؛ اصلا رشد فرهنگی با ابتکار وآزادگی و آزادی و میدان دادن به اراده هاست». پس ما در مهندسی فرهنگی به دنبال کنترل فرهنگی یا حرکت از مسیر ناخودآگاه جامعه نیستم و نباید باشیم و اساسا ارزشی بر آن مترتب نمی شود. اما سوال اینجاست که در مواجهه با تهاجم های عظیمی که به تار و پود فرهنگ اسلامی می شود، چگونه باید زیر ساخت های فرهنگی جامعه و تعلیم و تربیت اسلامی را تدبیر نمود که شاهد جامعه سالم، الهی، بانشاط و برخوردار از حس «بودن متعالی» باشیم.

عمیقا بر این باور هستیم که اجتماعی شدن فرهنگ اسلامی و  رسیدن به تمدن نوین اسلامی با لطف و عنایت پروردگار قابل تحقق است و در این مسیر همدلی و همراهی همه آحاد مردم، خصوصا کسانی که از توانائی بیشتری برای راهبری فرهنگ اسلامی برخوردار هستند، ضرورتی انکار ناپذیر است.

بر این اساس، هم زمان با برگزاری نخستین جلسه «ستاد راهبری سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور»، به سوی کلیه استادان، علماء و اندیشمندان و صاحب نظران، پژوهشگران و محققان، دانشجویان و جوانان، موسسه های علمی و پژوهشی، انجمن ها و کانون های علمی، تشکل های دانشجویی و آحاد فرهیختگان و نویسندگان و روشنفکران ایران عزیز، دست نیاز دراز کرده و از آنان می خواهم با گفتارها و نوشتارهای خویش ما را در اجرای این مهم یاری کنند. برای ارتباط بهینه و بهتر، تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند واسطه انتقال پیام شما عزیزان باشد. فراموش نکنیم که این امر، هم اقدامی در برابر دسیسه های بیگانگان سودجو و هم در برابر خلاهای موجود داخلی در حوزه فرهنگ و هم در برابر کم کاری ها و ناکارآمدی ها است. امید است این پویش فرهنگی، اقدام جمعی، امیدآفرین و انسجام بخش، شروع دوباره ای برای «هم دلی و هم فکری جمعی» باشد.
در پایان به آستان خدای سبحان التجاء می کنم که با لطف بی پایان خود ما را در این وظیفه و مسئولیت مهم اجتماعی یاری کند که تردیدی نیست: «من آن نیم که دهم نقد دل به هرشوخی/ در خزانه به مهر تو و نشانۀ توست»؛ و ان شاالله مشمول دعا و عنایات خاصه امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف قرار گیریم. همچنین از پروردگار مهربان توفیقات روزافزون همه شما عزیزان را خواهان هستم.
انتهای پیام/

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد