×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
انتشار سبک‌شناسی شعر دفاع مقدس در «کجایند مردان بی‌ادعا؟!»


به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری تهران پرس، کتاب «کجایند مردان بی‌ادعا؟!» که با مطالعه موردی اشعار دفاع مقدس علیرضا قزوه به بررسی ویژگی‌های سبکی شعر دفاع مقدس می‌پردازد، به همت حوزه هنری استان مازندران منتشر شد.

این کتاب با مقدمه‌ای مفصل در سه فصل و با تمرکز بر سه سطح آوایی ـ زبانی، آرایه‌ای ـ بلاغی، و اندیشگانی ـ محتوایی، ویژگی‌های سبکی شعر دفاع مقدس را با تمرکز بر اشعار علیرضا قزوه تحلیل کرده و کاویده است.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم:

«پیش از داوری در خصوص این که آیا «شعر دفاع مقدس» توانسته سبک تازه یا مستقلی در شعر فارسی رقم بزند یا تنها حامل ملغمله‌ای از ویژگی‌های سبک‌های گذشته شعر فارسی ست و دچار اضطراب سبکی، ابتدا باید به چشمدیدی کلی از آن رسید؛ و رسیدن به شما و نمایی کلی از هر چیزی مستلزم قدری دور شدن از آن است. اما تا هنگامی که زمان بگذرد و به قدر کافی از شعر دفاع مقدس و زمانه سرایش آن [که مثل ستاره ی دنباله داری تمامی ندارد] دور شویم (!)، نباید دست روی دست گذاشت. برای آن راه طولانی در پیش، می‌توان از اکنون قدم‌های آغازین را برداشت. این ستاره افروزی‌های مقدماتی که برای رسیدن به منظومه سبکی شعر یک دوره لازم‌اند، خرده بررسی‌های سبک شناختی در آثار شاعرانی است که ادعا می‌شود به سبک واحد و مستقری تعلق دارند؛ فارغ از این که مستقلاً به نوآوری سبکی رسیده باشند یا نه. پژوهش حاضر کوشیده است یکی از خرده گام های مقدماتی را در این زمینه بردارد…»

کتاب «کجایند مردان بی‌ادعا» با حمایت حوزه هنری استان مازندران در ۳۶۶ صفحه توسط انتشارات اکسیر قلم به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد