×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۷ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
اقتصاد مقاومتی حتی در ادبیات دولتمردان هم دیده نمی‌شود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس، بیانیۀ «گام دوم انقلاب»  دستورالعمل اجرایی برای تمام مسئولین کشور است که در راستای این بیانیه اقدامات خود را تنظیم کنند در بخش اقتصادی نیز مقام معظم رهبری نگاه ویژه به تحقق اقتصاد مقاومتی دارند چرا که تحقق اقتصاد مقاومتی یعنی تحقق اقتصادِ قوی که نقطۀ قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ ناپذیری و نفوذ ناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطۀ ضعف و زمینه‌‌ ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. در این رابطه با فدا حسین مالکی، دبیر اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر  گفت و گو کردیم؛

وی با بیان اینکه فلسفه طرح اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصاد سیاسی کشور عبور از موانع حرکت انقلاب اسلامی در مواجهه با چالشهای بیش رو بوده است گفت: این مهم زمانی روی می دهد که  مردم درگیر معضلات اقتصادی نشوند.

* چالش در وضع معیشت مردم یعنی شکست قوه مجریه در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی

این کارشناس اقتصاد مقاومتی با ابراز اینکه چنین فلسفه ای باعث شده است که هرساله مقام معظم رهبری با نامگذاری سالها ابعاد این استراتژی را روشنتر کند گفت: وقتی وضعیت معیشت مردم با چالش روبه رو است یعنی سیاستهای  قوه مجریه در عرصه پیاده سازی اقتصاد مقاومتی شکست خورده  است.

فدا حسین مالکی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نقشه راه در استفاده از منابع غنی داخلی با استفاده از روش و ابزارهای روز دنیا و تعامل با کشورهای همسایه در استفاده و بهره مندی از ظرفیتهای یکدیگر است گفت: وقتی برخی از کشورها برای منافع ملی ایران احترام نمی گذارند ضرورتی ندارد با آنها مرواده اقتصادی داشه باشیم چرا که آنها ابایی از ضربه زدن در مقاطع حساس ندارند.

دبیر اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا با انتقاد از بی توجهی قوه مجریه به مبانی اقتصاد مقاومتی در چند سال اخیر گفت:  چند سالی است که اهداف اقتصاد مقاومتی حتی در ادبیات دولتمردان حذف شده است در حالی که هر چه قدر از اقصاد مقاومتی فاصله بگیریم معضلات ومشکلات اقتصادی کشور بیشتر خواهد شد و اقتصاد کشور در مقابل دشمنان آسیب پذیرتر می شود.

* ثمره اقتصاد مقاومتی وجود  تولیدات داخلی تنومند

وی با بیان اینکه در یک کلام مهمترین ثمره اقتصاد مقاومتی وجود تولیدات ملی تنومند، با کیفیت و گسترده است گفت: وقتی تولیدات داخلی به صورت گسترده وجود داشته باشد بنیان اقتصادی کشور با مفاسدی چون قاچاق کالا تهدید نمی شد.

فدا حسین مالکی با ابراز اینکه بیانیه گام دوم انقلاب نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی به این نکته اشاره فرمودند که  اقتصاد ایران نیازمند ساختارهای قوی‌تری است که تهدیدات نتواند در مسیر آن خللی ایجاد کند گفت: اگر چه مقام معظم رهبری غایت  جامعه اسلامی را اقتصاد نمی دانند اما آن را  وسیله‌ای برای رسیدن به هدف‌های جامعه اسلامی بیان می دارند؛ زیرا جامعه‌ای که آرمان بزرگش ایجاد تمدن نوین اسلامی است ملازم و غیر قابل انفکاک با مولفه‌هایی همچون استقلال، عدالت، سبک زندگی، معنویت و اخلاق، علم و پژوهش می‌سازد  و این مولفه ها صرفا در سایه اقتصاد تنومند دست یافتنی می شود.

* وجود وزیران مادام العمر برای کشوری با رتبه دوم جهان در حوزه دانش آموختگی  علوم و مهندسی

این کارشناس اقتصاد مقاومتی با اشاره به سخنان  رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم که به استفاده از نیروهای جوان و جهاد گر اشاره کردند گفت: اما اکنون متأسفانه مشاهده می شود که در رأس امور اجرایی کشور وزیرانی قرار گرفتند با بیش از ۳۰ سال سابقه که وزیر هستند و اگر تفکر موجود استمرار پیدا کند انتظار دارند در ۳۰ سال آینده نیز وزیر باقی بمانند اکنون سوال این است وقتی کشور رتبه‌ دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی را دارد آیا از بین آنها یک جوان شایسته برای تصدی وزارتخانه ها وجود ندارد و چه زمانی قرار است تا روحیه پویایی، جوانی و جهادی جوانان به وزراتخانه ها تزریق شود. بنابر این وجود وزیران مادام العمر برای کشوری با رتبه دوم جهان در حوزه دانش آموختگی  علوم و مهندسی جای تأسف دارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه بی توجهی به سرمایه های داخلی کشور برای توسعه محدود به نیروی انسانی نیست گفت: اکنون موقعیت سوف الجیشی کشور در دسترسی به آبهای آزاد و منابع عظیم انرژی شرایط خاصی را برای کشورمان به ارمغان آورده است که اگر وزیر یا مدیری نمی تواند از آن استفاده کند وهمچنان اصرار بر حضورش در رأس امور اجرایی کشور را دارد در حق ملت ایران خیانت کرده است.

فدا حسین مالکی گفت: از جمله کار هایی که در مرزهای کشور می توان کرد تعریف سازوکار قانونی برای ورود و خروج کالا است که به وسیله آن می توان تا حدود بسیار زیادی قاچاق را نیز کنترل کرد.

* تصور برخی از دیپلماسی اقتصادی تکدی گری از غرب است

سفیر سابق ایران در افغانستان افزود: دیپلماسی اقتصادی راه نجات اقتصاد کشور است اما متأسفانه تصور برخی از دیپلماسی اقتصادی تکدی گری از غرب است اما همانگونه که در بیانیه گام دوم نیز رهبری فرمودند موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی شد که تا اکنون ثمرات بالنده‌ی آن روزبه‌روز فراگیرتر می شود و در  این راه غربی ها سنگ اندازی کرده اند  اما کمکی نکرده اند.

دبیر اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد اصلاح ساختار بودجه نیز که از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده است گفت: نظام بودجه‌ بندی کشور معیوب و نامتوازن است و برای اصلاح آن بایستی یک تیم کارشناسی با لحاظ همه دیدگاه ها تشکیل شود و ثمره آن به مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بیاید تا با یک خرد جمعی متشکل از نظرات کارشناسان اقتصادی نظام بودجه نویسی  باز تعریف شود و دولت ملزم شود از این به بعد بر اساس آن بودجه نویسی کند و این مقدمه اصلاحات در نظام اقتصادی کشور است.

انتهای پیام/*

[ad_2]

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد